Jump to content

Sony Xperia XZ


joe-4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Σε συσκευές όπως αυτή πώς μπορούμε να έχουμε ραδιόφωνο fm (εννοώ χωρίς χρήση διαδικτύου);

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 277
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με την αγορά κάποιου Bluetooth ακουστικού που να έχει αυτή την δυνατότητα. Δες στα αξεσουάρ της Sony...
I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενημέρωση Ιουνίου 2018.

 

350ΜΒ ζωή να'χει.

Οι πρώτες εντυπώσεις (από το εξωτερικό) λένε ότι βελτίωσε ταχύτητα που με την προηγούμενη είχε ένα ζητηματάκι, σταμάτησε το σφάλμα με τις υπερθερμάνσεις (το οποίο το είχα πολλές φορές και νόμιζα ότι φταίει η θήκη) και ότι βελτιώθηκε και η μπαταρία (η οποία διαβάζω ότι με το Android 6 ήταν καλύτερη από κάθε μεταγενέστερη έκδοση, παρά τις διαβεβαιώσεις της google για το ότι βελτιώνει τις υπηρεσίες για οικονομία).

 

Μόλις τελείωσε η εγκατάσταση, οπότε δεν έχω προσωπικές παρατηρήσεις ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση Ιουνίου 2018.

 

350ΜΒ ζωή να'χει.

Οι πρώτες εντυπώσεις (από το εξωτερικό) λένε ότι βελτίωσε ταχύτητα που με την προηγούμενη είχε ένα ζητηματάκι, σταμάτησε το σφάλμα με τις υπερθερμάνσεις (το οποίο το είχα πολλές φορές και νόμιζα ότι φταίει η θήκη) και ότι βελτιώθηκε και η μπαταρία (η οποία διαβάζω ότι με το Android 6 ήταν καλύτερη από κάθε μεταγενέστερη έκδοση, παρά τις διαβεβαιώσεις της google για το ότι βελτιώνει τις υπηρεσίες για οικονομία).

 

Μόλις τελείωσε η εγκατάσταση, οπότε δεν έχω προσωπικές παρατηρήσεις ακόμα.

Κάτσε να μην κάνει κανένα μπαμ σαν το Note 7 και τρέχεις

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να μην κάνει κανένα μπαμ σαν το Note 7 και τρέχεις

Λες; :)

 

 

Πρώτες εντυπώσεις από την νέα έκδοση: Από χτες το πρωί, το τηλέφωνο δούλεψε ελάχιστα μεν, "έχασε" 20% μπαταρία μόνο δε. Από πλευράς ταχύτητας δεν δείχνει διαφορετικό από πριν, που σημαίνει πως έγιναν καλές βελτιώσεις "κάτω από το καπώ". Μία φορά έβγαλε το μήνυμα για την υπερθέρμανση αλλά ήταν ακουμπισμένο στο κάθισμα του συνοδηγού στο αυτοκίνητο και ίσως το χτυπούσε ο ήλιος, φόρτισα και έκανα επανεκκίνηση μετά. Συνήθως η "υπερθέρμανση" συνοδευόταν από ραγδαία πτώση μπαταρίας, που σημαίνει ότι πιθανόν κάτι να κολλούσε από εφαρμογή ή διεργασία. Πάντως δεν έγινε ξανά, ενώ με την προηγούμενη έκδοση ήταν συχνό φαινόμενο. Τις φωνητικές κλήσεις που έγιναν μέσα στο 24ωρο δεν τις κατέγραψε καν σαν κατανάλωση!

 

 

193d82eb4036d78b2b2a87ac6eb6db0b.jpg

Edited by amyroukai
Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά έχει το συκεκριμένο τηλέφωνο από το μοντέλο XZs;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ρε παιδια να ρωτησω...Ειχα ενα θεματακι καποια στιγμη με συνεχες αποσυνδεσεις απο το wifi. Έχανε το wifi το ξαναεβρισκε. Έβαλα ενα καινουργιο router και το router/modem της zte (nova) το χρησιμοποιουσα μονο για να δινω γραμμη και το προβλημα σταματισε. Εχω ενα activity tracker το οποιο το φορουσα συνεχεια. Τωρα τελευταια γυρνουσα σπιτι και το εκλεινα το activity tracker και αφηνα ανοιχτο το bluetooth. Ξαφνικα το κινητο αρχισε να χανει το σημα του wifi δεν εβρισκε το router και οταν το εβρισκε δεν ειχε συνεχεια συνδεση. Σπασαν τα νευρα μου. Αλλαζα καναλια αλλα και παλι δεν ειδα καμια αλλαγη. Χτες καταλαβα οτι οταν ανοιξα το activity tracker για να δω κατι μεσω υπολογιστη και συνδεθηκε με το κινητο ξαφνικα ξανασυνδεθηκε στο wifi. Οταν το εκλεισα επανηλθε στην ιδια λογικη. Μετα εκλεισα το activity tracker και το bluetooth και παλι ξανασυνδεθηκε στο wifi σταθερα. Χαζεψα. Δεν καταλαβαινω το λογο λες και καπου εκανε παρεμβολες το bluetooth. Εχει παρατηρηση κανεις τετοιο θεμα με το κινητο... Εντελως χαζο θεμα το οποιο δεν μπορω να καταλαβω τη σχεση εχει το wifi με το bluetooth....
Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά έχει το συκεκριμένο τηλέφωνο από το μοντέλο XZs;

Μήπως γνωρίζει κάποιος;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος;

Το "s" φοράει την νέα κάμερα motion eye με 19Mp και slow motion, καθώς και 4Gb μνήμης Ram ενώ το απλό 3...

I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχω μια απορία.

 

Χθες παρέλαβα και εγώ το κινητό από κατάστημα του σκρουτζ.

Όταν το άνοιξα και το ενεργοποίησα για πρώτη φορά πήγα στις ρυθμίσεις - - >υποστήριξη και μου έδειχνε ότι η εγγύηση λήγει στις 26/06/2020.

 

Από σόι ξέρω η εγγύηση είναι για 24 μήνες (2 χρόνια) δλδ θα έπρεπε να λήγει περίπου στις 19-20/07/2020.

 

Αυτό σημαίνει ότι το κινητό είχε ενεργοποιηθεί από πριν;

 

Το άλλο περίεργο είναι ότι επικοινώνησα με την σονυ και μου είπε ότι η εγγύηση ισχύει και πάλι για δύο χρόνια από την στιγμή που το αγόρασες εσύ. Και ότι μπορεί να είχε ενεργοποιηθεί για κάποιον έλεγχο ή για άλλους λόγους είτε από το κατάστημα είτε ακόμα πριν παραληφθεί αυτό. Είναι φυσιολογικό αυτό; δλδ δεν με πειράζει η εγγύηση, αλλά γιατι να έχει ανοιχτεί. Και που ξέρω εγώ ότι δεν έκαναν και τίποτα άλλο;

 

Στην συνέχεια επικοινώνησα με το συγκεκριμένο κατάστημα και μου είπαν ότι δεν έχει ανοιχτεί. Ότι θα το κοιτάξουν και θα με ειδοποιήσουν μέχρι σήμερα (πράγμα που δεν έγινε).

 

Τέλος σήμερα που μπήκα πάλι στην υποστήριξη άλλαξε η ημερομηνία λήξης της εγγύησης στην πραγματική;

 

Να ανήσυχω η είμαι παράλογος;96b331f055dc54728e2c42a7fe5b3e63.jpg16833d9ef2952935a9f18c9953d97674.jpg

 

Στάλθηκε από το F8331 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κομπλέ είσαι η μία αφορά κάλυψη μέσω IMEI ,αν π.χ. έχει χαθεί η απόδειξη, η άλλη που έτσι είναι το σωστό αφορά από την ημερομηνία αγοράς με την απόδειξη ή το τιμολόγιο .
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Κομπλέ είσαι η μία αφορά κάλυψη μέσω IMEI ,αν π.χ. έχει χαθεί η απόδειξη, η άλλη που έτσι είναι το σωστό αφορά από την ημερομηνία αγοράς με την απόδειξη ή το τιμολόγιο .
Οκ, ευχαριστώ!

 

Στάλθηκε από το F8331 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχει κανεις το ιδιο προβλημα... Παλι τα ιδια. Ανοιχτο bluetooth δεν βρισκει τιποτα με τιποτα wifi.... Αμα το κλεισω συνδεετε απευθειας.. Τωρα σημερα πηρα και μια ενημερωση. Θα τη βαλω μπας και διορθωθει..... Κανενας αλλος εχει αυτο το χαζο θεμα?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχει κανεις το ιδιο προβλημα... Παλι τα ιδια. Ανοιχτο bluetooth δεν βρισκει τιποτα με τιποτα wifi.... Αμα το κλεισω συνδεετε απευθειας.. Τωρα σημερα πηρα και μια ενημερωση. Θα τη βαλω μπας και διορθωθει..... Κανενας αλλος εχει αυτο το χαζο θεμα?

 

Μόλις το δοκίμασα. Έκλεισα WiFi, μπήκε data κινητής, άνοιξα bluetooth, άνοιξα wifi, βρήκε το ρούτερ αμέσως.

 

με την τελευταία έκδοση ενημερώσεων του Ιουλίου περασμένη.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα εγκατασταση της ενημερωσης. Το ιδιο χαζο θεμα παλι σε ξενο ρουτερ... Οχι το δικο μου.... Ανοιχτο bluetooth χωρις να ειναι με καμια συσκευη συνδεδεμενο παλι δεν εβρισκε κανενα ρουτερ..... Απλα εκανε αναζητηση... Μολις το εκλεισα τα βρηκε ολα και συνδεθηκε. Χαζο προβλημα το οποιο δεν μπορω να το καταλαβω. Θα κανω επαναφορα και αν δεν επανελθει θα εποικοινωνησω με την sony
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχω μια απορία.

 

Χθες παρέλαβα και εγώ το κινητό από κατάστημα του σκρουτζ.

Όταν το άνοιξα και το ενεργοποίησα για πρώτη φορά πήγα στις ρυθμίσεις - - >υποστήριξη και μου έδειχνε ότι η εγγύηση λήγει στις 26/06/2020.

 

Από σόι ξέρω η εγγύηση είναι για 24 μήνες (2 χρόνια) δλδ θα έπρεπε να λήγει περίπου στις 19-20/07/2020.

 

Αυτό σημαίνει ότι το κινητό είχε ενεργοποιηθεί από πριν;

 

Το άλλο περίεργο είναι ότι επικοινώνησα με την σονυ και μου είπε ότι η εγγύηση ισχύει και πάλι για δύο χρόνια από την στιγμή που το αγόρασες εσύ. Και ότι μπορεί να είχε ενεργοποιηθεί για κάποιον έλεγχο ή για άλλους λόγους είτε από το κατάστημα είτε ακόμα πριν παραληφθεί αυτό. Είναι φυσιολογικό αυτό; δλδ δεν με πειράζει η εγγύηση, αλλά γιατι να έχει ανοιχτεί. Και που ξέρω εγώ ότι δεν έκαναν και τίποτα άλλο;

 

Στην συνέχεια επικοινώνησα με το συγκεκριμένο κατάστημα και μου είπαν ότι δεν έχει ανοιχτεί. Ότι θα το κοιτάξουν και θα με ειδοποιήσουν μέχρι σήμερα (πράγμα που δεν έγινε).

 

Τέλος σήμερα που μπήκα πάλι στην υποστήριξη άλλαξε η ημερομηνία λήξης της εγγύησης στην πραγματική;

 

Να ανήσυχω η είμαι παράλογος;96b331f055dc54728e2c42a7fe5b3e63.jpg16833d9ef2952935a9f18c9953d97674.jpg

 

Στάλθηκε από το F8331 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Συνέβη και σε εμένα αυτό..Παρέλαβα ένα XZ1 χθες 01/08/18 ελληνικό απο Κωτσόβολο και η εφαρμογή δίνει λήξη εγγύησης 25/06/18..Συνήθως αυτά καταγράφουν την πρώτη φορά που ανοίγει το κιν..Καταγράφεται το imei στους servers. Η εγγύηση με καλύπτει αλλά με τρώει η περιέργεια. Έμαθες κάτι παραπάνω για το θέμα?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επίσημος. Η Sony Mobile έχει επιβεβαιώσει τα μοντέλα Xperia για να πάρει το Android 9 pie

 

Όπως αναμενόταν, δεν φαίνεται να υπάρχουν περισσότερες ενημερώσεις για τη σειρά 2016 Xperia X, συμπεριλαμβανομένων των X Compact, XZ, XZs και X Performance. Επίσης, δεν υπάρχουν περισσότερες ενημερώσεις για τους περσινούς Xperia XA1 mid-rangers. Είστε ευχαριστημένοι με τα σχέδια αναβάθμισης Android 9 Pie της Sony. Ας γνωρίσουμε τις σκέψεις σας στα παρακάτω σχόλια

Link to comment
Share on other sites

Στο XDA λένε ότι θα πάρει το 9, απλά λίγο πιο μετά, προς αρχές 2019

 

 

Το δικό μου έγινε λίγο κομμάτια... :(

Link to comment
Share on other sites

Στο XDA λένε ότι θα πάρει το 9, απλά λίγο πιο μετά, προς αρχές 2019

 

 

Το δικό μου έγινε λίγο κομμάτια... :(

 

Δεν πειραζει εσυ να εισαι καλα Τωρα που έχει πέσει η τιμή στο xz και xz1 θα πάρεις αλο...!!!

Εγώ που τα προσεχω όλοι η Πολίτες τον καταστημάτων μου λένε πως γίνεται και το έχεις

Πάντα καινούργιο ακόμα και το αμάξι μου σαν καινούργιο είναι και τους λέω όποιος το προσέχει το εχει

Link to comment
Share on other sites

όποιος το προσέχει το εχει

Γενικότερα ναι ισχύει όπως το λες, αλλά αρκεί μιά απροσεξία για να γίνει το κακό. Τώρα χρησιμοποιώ το παλιό μου LG G2 που είναι ακόμα "καινούριο".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το πήρα πίσω από το σέρβις, δείχνει ΟΚ, ελπίζω να είναι κιόλας.

 

Με την τελευταία αναβάθμιση κάτι "χάλασαν" στο WiFi γιατί όταν δεν είναι αναμμένη η οθόνη δεν παίρνει push και όχι δεν είναι ρύθμιση εφαρμογής ή του WiFi να πέφτει για ύπνο με την οθόνη κλειστή, το κοίταξα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...