Jump to content

Sony Xperia XZ


joe-4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 277
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βασικά στο Facebook εννοώ... Κάτι σε ελληνικό κυρίως μήπως υπάρχει....

Και κάτι άλλο ρε παιδιά... Από φώτο το βράδυ είστε ικανοποιημένοι με το xz??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ενημερώσεις ασφαλείας Ιανουαρίου 2018, δυστυχώς χωρίς τις ενημερώσεις για τα κενά ασφαλείας spectre & meltdown. Δεν διορθώθηκε και το πρόβλημα όπου χτυπάει το τηλέφωνο και αργεί να ξυπνήσει η οθόνη, ουσιαστικά βλέπω τον καλούντα στο δεύτερο-τρίτο χτύπημα.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τι όφελος είχε αυτή η ενημέρωση δλδ?

 

H ενημέρωση ασφαλείας Ιανουαρίου 2018 είναι όφελος από μόνη της.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

H νέα ενημέρωση του Φεβρουαρίου 41.3.A.2.75 μόλις έφτασε και... είναι όφελος γιατί περιέχει τις αναβαθμίσεις για τα κενά ασφαλείας Spectre και Meltdown. 120ΜΒ μέγεθος, δεν εμφανίστηκε αυτόματα, οπότε κάντε ένα έλεγχο μόνοι σας.

 

Βλέπω ότι διορθώθηκε το θέμα με την αργή απόκριση της οθόνης στις εισερχόμενες, τώρα ανάβει με το πρώτο κουδούνισμα.

Edited by amyroukai
Link to comment
Share on other sites

H νέα ενημέρωση του Φεβρουαρίου 41.3.A.2.75 μόλις έφτασε και... είναι όφελος γιατί περιέχει τις αναβαθμίσεις για τα κενά ασφαλείας Spectre και Meltdown. 120ΜΒ μέγεθος, δεν εμφανίστηκε αυτόματα, οπότε κάντε ένα έλεγχο μόνοι σας.

 

Βλέπω ότι διορθώθηκε το θέμα με την αργή απόκριση της οθόνης στις εισερχόμενες, τώρα ανάβει με το πρώτο κουδούνισμα.

 

τι έλεγχο να κάνουμε δηλαδή? είδες διάφορες?

Link to comment
Share on other sites

Χειροκίνητο έλεγχο για την διαθεσιμότητα της αναβάθμισης από το "ρυθμίσεις>σύστημα>ενημέρωση λογισμικού" εννοώ.

 

Περιμένω να δω αν έχει διαφορά στην μπαταρία. Σαν γενικότερη χρήση δεν έχει διαφορές. Δεν έχω καταλάβει αν διόρθωσαν το lag στην εκκίνηση της κάμερας ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Α οκ αυτό το κατάλαβα για το λογισμικό... Και γω δεν είδα κάτι ιδιαίτερο σαν διαφορά πάντως τώρα τι να πω... Αν κάποιος παρατήρησε κάτι ας το αναφέρει
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αναβάθμιση Μαρτίου.

 

Είναι μεγάλη, κάπου 300ΜΒ, άρα δεν είναι μόνο ενημερώσεις ασφαλείας (που πάνε στην 1η Μαρτίου). Ως συνήθως, δεν υπάρχει επίσημο changelog.

 

Διαβάζω ότι διορθώθηκε ένα πρόβλημα με τα ξυπνητήρια της συσκευής, δεν χτυπούσαν μετά την προηγούμενη αναβάθμιση. Διορθώσεις στην ταχύτητα απόκρισης της αυτόματης φωτεινότητας.

Να δούμε τι έγινε και με την μπαταρία... :)

 

 

 

Προσθήκη:

Υπάρχουν αλλαγές στην εφαρμογή της κάμερας, αργεί λίγο παραπάνω να φορτώσει αλλά δεν βγάζει πιά την μαύρη οθόνη για αρκετή ώρα όπως μου έκανε πριν. Επίσης κάθε λήψη μένει σαν "προεπισκόπηση" για μερικά δευτερόλεπτα σε μεγάλο -σχετικά- μέγεθος στην επάνω δεξιά γωνία. Δεν το θυμάμαι να γινόταν πριν.

Η μπαταρία δεν βελτιώθηκε (προσωπική εκτίμηση, στο XDA λένε ότι φτιάχτηκε), ακόμα "χάνει" αρκετά σε αναμονή, αλλά δεν είμαι και σε περιοχή με πολύ καλό σήμα. Σε 4G είναι λίγο απελπισία, οπότε το έχω κλειστό.

Δεν έχω βρει άλλες αλλαγές ακόμα.

Edited by amyroukai
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η μπαταρία ακόμα "τρώγεται" από το σύστημα κατά κύριο λόγο, οπότε υπάρχει αρκετό drain στην αναμονή. Η οθόνη είναι τρίτη/τέταρτη σε κατανάλωση, ενώ πριν ήταν η πρώτη.

 

Επίσης για κάποιο περίεργο λόγο, δεν χτυπάνε ενημερώσεις από viber. Μόνο δόνηση.

Άκυρο αυτό, βρήκα τον "ένοχο", χωρίς να αλλάξω εγώ ρυθμίσεις είχε απενεργοποιηθεί η χρήση ήχου. Έχοντας κάνει επιλογή της ρύθμισης για "χρήση ήχων συστήματος" δεν έπαιζε ήχο, αλλά επιλέγοντας "ήχος ειδοποίησης" και βλέποντας ότι ήταν κενό το πεδίο για τα "μηνύματα viber", επέλεξα ήχο και τώρα παίζει κανονικά. Να χάλασε σε κάποια αναβάθμιση του Viber? Τι να πω.

Edited by amyroukai
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η μπαταρία ακόμα έχει μεγάλο θέμα τρώγεται γρηγορα... Γενικά δεν είδα ιδιαίτερες διαφορές... Εικονίδια είδα άλλαξαν... Τώρα κάτι άλλο δεν είδα προσωπικά
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενημέρωση Απριλίου...

 

Μικρό μέγεθος (την βρήκα "έτοιμη" το πρωί). Αυτό το πράγμα που δεν υπάρχουν changelogs είναι αστείο. Από την άλλη, έχω εντυπωσιαστεί με την αμεσότητα και την συνέπεια της Sony.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτή η αναβάθμιση τι έκανε ξέρουμε?

 

Πάντως αυτό με το που χτυπάει το τηλέφωνο από εισερχόμενη κλήση και αργεί να φωτίσει η οθόνη κάπου κάπου το κάνει.... Τι μπορεί να είναι αυτό;;; Από μπαταρία δε καμία βελτίωση κατά την γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό με το που χτυπάει το τηλέφωνο από εισερχόμενη κλήση και αργεί να φωτίσει η οθόνη κάπου κάπου το κάνει.... Τι μπορεί να είναι αυτό;;; Από μπαταρία δε καμία βελτίωση κατά την γνώμη μου...

 

Λογικά πολύ επιθετικός αλγόριθμος διατήρησης της μπαταρίας που δεν βγάζει άμεσα από "ύπνο" την οθόνη. Πάντως έχει βελτιωθεί γιατί την ανοίγει στο πρώτο κουδούνισμα.

 

Η μπαταρία ναι δεν έχει φτάσει επίπεδα Android 7 ακόμα αλλά λίγο καλύτερα είναι. Βγάζω -με μέτρια χρήση και χωρίς 4G- δύο ημέρες όπως παλιότερα, εννοώ να βγει το πρωί της μίας και να ξαναμπεί για φόρτιση το βραδάκι της άλλης. Κατά κανόνα όμως το φορτίζω κάθε μέρα απλά γιατί δεν θα βγάλει δεύτερη, όχι ότι έχει αδειάσει.

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία με μέτρια αρκετά χρήση αυτό ακριβώς που λες διαφορετικά κάθε μέρα θέλει φορτισμα...λίγο φβ λίγο μηνύματα λίγο 4g πάει...αλλά αυτό με τις κλήσεις μπορεί καμιά φορά να αργήσει να έρθει το φως χάχα... Η τελευταία αναβάθμιση τι πρόσφερε?

πάντως το έχω μισό χρόνο πέρα από το θέμα μπαταρίας δεν έχω κάτι άλλο που να με ενοχλεί ιδιαίτερα...πολύ αξιόλογο και καλό κινητό και γρήγορο...

Link to comment
Share on other sites

Μακριά!!... χιλιοχαϊδεμένο θα είναι χα χα χα :)

 

Με τα λάδια από τα πιτόγυρα των περαστικών. :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο την πλάκα όσα έχω δεί καλύτονται απο εγγύηση κανονικά και είναι αξιοπρεπέστατα (εκθεσιακά κομμάτια). Edited by Vrasidas
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...