Jump to content

Sony Xperia X Compact


joe-4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ανεβάζει καθόλου θερμοκρασία, ακόμα και στο gaming.Παιζεις άνετα παιχνίδια για μια-μιάμιση ώρα χωρίς κανένα πρόβλημα. Εντάξει τώρα που καλοκαίριασε (καλό μήνα και καλό καλοκαίρι) λογικά θα ανεβάζει λίγο θερμοκρασία, όπως όλα άλλωστε.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 120
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Tempered glass εχω ενα flat απο Ελλάδα χάλια γιατι εχει κενά λογω καμπυλότητας της οθόνης και περιμένω ένα με καμπύλες απο Κινα για να το αλλάξω.

 

σου ηρθε το tempered glass??

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και ηταν φλατ, αντί για 3d που διαφήμιζε ο κινέζος, οπότε και εχω ανοίξει refund request...

 

καταλαβα.. τελικα υπαρχει 3D γυαλι η μουφες πουλανε οι κινεζοι??

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω.

 

Ένα update για τα δικά μου:

 

Το πρώτο τζαμάκι το είχα πάρει από εδώ:

http://mobilecity.gr/el/tempered-glass-sony/7259-tempered-glass-03mm-9h-sony-xperia-x-compact

 

Το συγκεκριμένο είναι flat και έχει πλάτος ακριβώς όσο η οθόνη και στο πάνω μέρος δεν είναι ευθύ αλλά κάνει σαν κυμα γύρω από την κάμερα και το μικρόφωνο. Το άσχημο εμφανισιακά ήταν ότι στα πλαϊνά της οθόνης που το τζάμι του κινητού ξεκινάει να είναι καμπύλο αφήνει δυο λωρίδες, αρκετά διακριτές όταν είναι σβηστό το κινητό. Με την οθόνη να δουλεύει δεν υπάρχει θέμα λειτουργικό.

Απο θέμα αντοχης, κράτησε 5 μήνες. Δεν χαράχτηκε από κλειδιά κλπ. Όμως εκεί που είναι οι λωρίδες υποχώρησε πιο εύκολα στα χτυπήματα. Την πρώτη φορά μου έπεσε κάτι πάνω ενώ το κινητό ηταν στο τραπέζι και ράγισε από την δεξιά μεριά. Ήταν ελαφρύ χτύπημα και δεν θεωρώ ότι προστάτευσε κάτι το γυαλί, μάλλον ξαφνιάστηκα που ράγισε. Τη δεύτερη φορά το χτύπημα ήταν πτώση από το ύψος της μέσης και το κινητό έπεσε με την οθόνη προς τα κάτω. Ράγισε από την αριστερή πλευρά αυτή τη φορά.

Αφαιρέθηκε εύκολα και ολόκληρο πάντως χάρη στη μεμβράνη που είχε εσωτερικά. Η οθόνη του κινητού από κάτω ήταν απείραχτη, ούτε η ελάχιστη γρατζουνίτσα.

 

Η δεύτερη που έβαλα σήμερα είναι από εδώ:

http://www.ebay.com/itm/152554124524

 

Αν και λέει ότι είναι 3D, μου ήρθε και ήταν τελείως flat, οπότε και μου είπε ότι θα μου ξαναστείλει curved (προφανώς δεν τον πιστεύω ότι θα είναι διαφορετικό, αλλά whatever). Καλύπτει σχεδόν όλο το τζάμι πάνω και πλάγια (πλάτος 1mm έξω από το όριο της οθόνης δεξιά και αριστερά). Εμφανισιάκά φαίνεται πολύ καλύτερο και δεν εμφανίζει τις λωρίδες δεξιά και αριστερά, μάλλον σαν οπτική απάτη όμως γιατί έχει το μάυρο πλαίσιο. Προεξέχει στα πλαϊνά φυσικά γιατί δεν έχει κούρμπα, αλλά το χρησιμοποιώ με θήκη σιλικόνης, οπότε παλεύεται. Γενικά μου αρέσει για flat περισσότερο από αυτο που περίμενα. Αντοχή άγνωστη για την ώρα...

Πολύ δύσκολη η τοποθέτηση προσπαθώντας να κεντράρεις την οθόνη εντός του μαύρου πλαισίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους,σήμερα αγόρασα και εγώ το τηλέφωνο,έρχομαι από z1 compact στο οποίο χρησιμοποιούσα tempered glass μπρος-πίσω. Υπάρχει η δυνατότητα για κάτι τέτοιο και σε αυτό το τηλέφωνο ή πρέπει αναγκαστικά να πάω σε θήκη για να προστατέψω το πίσω μέρος?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαιρετώ τους φίλους και χρόνια πολλά.

Μίαν ερώτηση.

Ο αδελφός μου έχει το κινητό και διαμαρτύρεται για τον πολύ σιγανό ήχο την ώρα που σε καλούν.γνωριζει κάποιος επί του θέματος; έτσι σιγά βαρά αυτό;

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει τροπος να βγαλουμε τα soft keys απο την οθονη για να κερδισουμε χωρο?

 

auto hide soft keys

στο play store

Ένας φτωχός και μόνος cowboy!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω.

 

Ένα update για τα δικά μου:

 

Το πρώτο τζαμάκι το είχα πάρει από εδώ:

http://mobilecity.gr/el/tempered-glass-sony/7259-tempered-glass-03mm-9h-sony-xperia-x-compact

 

Το συγκεκριμένο είναι flat και έχει πλάτος ακριβώς όσο η οθόνη και στο πάνω μέρος δεν είναι ευθύ αλλά κάνει σαν κυμα γύρω από την κάμερα και το μικρόφωνο. Το άσχημο εμφανισιακά ήταν ότι στα πλαϊνά της οθόνης που το τζάμι του κινητού ξεκινάει να είναι καμπύλο αφήνει δυο λωρίδες, αρκετά διακριτές όταν είναι σβηστό το κινητό. Με την οθόνη να δουλεύει δεν υπάρχει θέμα λειτουργικό.

Απο θέμα αντοχης, κράτησε 5 μήνες. Δεν χαράχτηκε από κλειδιά κλπ. Όμως εκεί που είναι οι λωρίδες υποχώρησε πιο εύκολα στα χτυπήματα. Την πρώτη φορά μου έπεσε κάτι πάνω ενώ το κινητό ηταν στο τραπέζι και ράγισε από την δεξιά μεριά. Ήταν ελαφρύ χτύπημα και δεν θεωρώ ότι προστάτευσε κάτι το γυαλί, μάλλον ξαφνιάστηκα που ράγισε. Τη δεύτερη φορά το χτύπημα ήταν πτώση από το ύψος της μέσης και το κινητό έπεσε με την οθόνη προς τα κάτω. Ράγισε από την αριστερή πλευρά αυτή τη φορά.

Αφαιρέθηκε εύκολα και ολόκληρο πάντως χάρη στη μεμβράνη που είχε εσωτερικά. Η οθόνη του κινητού από κάτω ήταν απείραχτη, ούτε η ελάχιστη γρατζουνίτσα.

 

Η δεύτερη που έβαλα σήμερα είναι από εδώ:

http://www.ebay.com/itm/152554124524

 

Αν και λέει ότι είναι 3D, μου ήρθε και ήταν τελείως flat, οπότε και μου είπε ότι θα μου ξαναστείλει curved (προφανώς δεν τον πιστεύω ότι θα είναι διαφορετικό, αλλά whatever). Καλύπτει σχεδόν όλο το τζάμι πάνω και πλάγια (πλάτος 1mm έξω από το όριο της οθόνης δεξιά και αριστερά). Εμφανισιάκά φαίνεται πολύ καλύτερο και δεν εμφανίζει τις λωρίδες δεξιά και αριστερά, μάλλον σαν οπτική απάτη όμως γιατί έχει το μάυρο πλαίσιο. Προεξέχει στα πλαϊνά φυσικά γιατί δεν έχει κούρμπα, αλλά το χρησιμοποιώ με θήκη σιλικόνης, οπότε παλεύεται. Γενικά μου αρέσει για flat περισσότερο από αυτο που περίμενα. Αντοχή άγνωστη για την ώρα...

Πολύ δύσκολη η τοποθέτηση προσπαθώντας να κεντράρεις την οθόνη εντός του μαύρου πλαισίου.

 

Αυτά τα έχει δοκιμάσει κανείς? Υποτίθεται ότι είναι curved και έχει κ για την πίσω πλευρά protector. Σκέφτομαι να τα παραγγείλω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
7.1.1 είχαμε αλλά βγήκε νέο σήμερα όπως λες Edited by Spyrus

Lenovo IdeaPad5@4500U@8GB@Dell U2421HE@Edifier 1700BT

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν 3 GB με updates για να πάει από 6 σε 7.1.1 η συσκευή. Καλή φάση. :cool: Μόνο που ζεσταίνεται λίγο. Μέχρι 44 βαθμούς έφτασε...
Link to comment
Share on other sites

199 ευρα κοτοσβολο και σε μερικα υποκαταστηματα 199 το xperia x στα media :ninja: .

οποιος αγοραζει δε μετανιωνει και αν τυχει κατι τετοιο πουλα πιο ακριβα :lol:

Link to comment
Share on other sites

199 ευρα κοτοσβολο και σε μερικα υποκαταστηματα 199 το xperia x στα media :ninja: .

οποιος αγοραζει δε μετανιωνει και αν τυχει κατι τετοιο πουλα πιο ακριβα :lol:

 

φοβερή τιμή! :blink:

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
  • The title was changed to Sony Xperia X Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...