Jump to content

Sony Xperia X Compact


joe-4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν θυμάμαι καλά, σε ένα βιντεάκι που το δοκιμάζανε έδειξε να είναι αδιαβροχο, αν και δεν έχει την πιστοποίηση (νομίζω στην Ιαπωνία​ το διαφημίζουν κιόλας). Ψάξε το στο youtube.

 

Ήδη τα 1080 60fps πιάνουν πολύ χώρο.

4k νομιζω μπορεί να τραβηξει με άλλη εφαρμογή κάμερας. Πόση διάρκεια δεν ξέρω γιατί θα πετάει μηνυμα υπερθέρμανσης οπως και άλλα sony.

 

κοιτα, εγω το αδιαβροχο το θελω για να μην το φοβαμαι σε βροχες και πισινες και να εχω εγγυηση, οποτε δε θα το ρισκαρα επειδη σε ενα βιντεο στο ιντερνετ το βουτηξαν. και τα αι φον τα βουτανε και δειχνουν οτι δεν χαλανε (τα 6αρια) αλλα μετα το κλαις αν χαλασει.

Οσο για το 4Κ, εχω 128αρα καρτα μνημης, αλλα θελω την υψηλη αναλυση γιατι τα βιντεο τα βλεπω σε μεγαλες TV αναλογης αναλυσης.

Απο εκει και περα, ενδιαφερθηκα λογω χαμηλου κοστους σχετικα και επειδη μουπαν κανα 2 οτι εχει πολυ καλη καμερα και μου κινησε το ενδιαφερον, αλλα δεν ξερω ποσο καλυτερη ειναι απο Z5c, ή χειροτερη απο G5/s7 edge για να καταλαβω τι χανω και τι κερδιζω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άλλο όμως να το ρίχνω στο νερό και να μην παθαίνει τίποτα (άμεσα τουλάχιστον, γιατί οι επιπτώσεις μετά φαίνονται) και άλλο να έχει επίσημη πιστοποίηση.

 

ακριβως αυτο, και επειδη ειμαστε φορουμ καλο ειναι να μην λεμε ο,τι θελουμε. Ειναι σα να λες οτι αντεχει απο πτωση στο 1 μετρο, πετα το οσο θες και δε θα σπασει. Ενταξει επειδη υπαρχει μια προστασια δε σημαινει οτι ειναι και απολυτο, ποσο μαλλον για το νερο που ειναι πιο συγκεκριμενα τα πραγματα, με τις πιστοποιησεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε μου το κινητό είναι αστέρι! Πραγματικά έχω κολλήσει με αυτό το κινητό. Βίντεο εκπληκτικό, φωτογραφίες πολύ καλές, μπαταρία που δεν σε προβληματίζει, επιδόσεις ΆΨΟΓΕΣ! Μετά από χρόνια είναι το πρώτο κινητό που δεν θέλω να αλλάξω.

 

σε ευχαριστω πολυ για το μηνυμα. θα το σκεφτω λοιπον..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 120
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε Νίκο θες να ποσταρω κάποια στιγμή καμία φώτο μήπως καταλάβεις τίποτα?

 

Όχι ακόμα γιατί το τσιμπησα το g5 και λέω να το κρατήσω κάνα μήνα. Δεν περίμενα ότι θα βρω τόσο γρήγορα τόσο καλή συσκευή. Αν θες όμως και δε σου κάνει κόπο οκ. απλά είδα ακινησία γιαυτό έγραψα. από εκεί και πέρα ελπίζω ότι θα δούμε κάτι σε πιο ναυαρχίδα...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την αντοχή στο νερό τί διαβάζω:

 

As far as I can tell, the X Compact is designed to be waterproof, but isn't tested or marketed as waterproof in the UK or anywhere else except Japan.

 

I think that's for two reasons, mostly because Sony got stung for a lot of warranty repairs (or at least the cost of refuting them) on previous models where customers were doing crazy things with them underwater or without checking flaps were closed, seals intact etc. What sounded like a marketing dream (and Sony sold, with videos of Z3s being unboxed underwater) turned into an aftermarket nightmare.

 

In Japan I understand that when a phone is sold as waterproof the customers realise that doesn't mean they can go high diving with them. I've also read that waterproof rating is almost a necessity for phones there, but it doesn't come with the warranty liability that the rest of the globe brings. Or maybe they just price it a bit higher there to compensate. Or take the hit for that market. That's one for the money men to work out.

 

Anyway, as it's waterproof in Japan there's no reason it's not anywhere else, but if you water damage it then Sony aren't liable.

 

Το έχουν δοκιμάσει με 30+ λεπτά βυθισμένο και δεν έπαθε τιποτα.

 

Πχ δείτε το βιντεάκι:

 

Στο βίντεο όπως είπα, το κινητό είναι ικανό για 4k, απλώς θέλει να κατεβάσεις άλλο πρόγραμμα απο το play store. Πχ με opencamera τραβας 4k μια χαρά. Μόλις το δοκίμασα. Αν θέλετε δείγμα πείτε μου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η υποδοχή της σιμ έχει λάστιχο όπως είχαν τα αδιάβροχα? Όσο για τρίτες εφαρμογές, στην φωτογραφία τουλάχιστον δεν κατάφερα ποτέ να δω καλύτερο αποτέλεσμα σε σχέση με την στοκ. Δεν ξέρω αν στο βίντεο γίνεται αλλά έχω τις επιφυλάξεις μου.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η υποδοχή της σιμ έχει λάστιχο όπως είχαν τα αδιάβροχα? Όσο για τρίτες εφαρμογές, στην φωτογραφία τουλάχιστον δεν κατάφερα ποτέ να δω καλύτερο αποτέλεσμα σε σχέση με την στοκ. Δεν ξέρω αν στο βίντεο γίνεται αλλά έχω τις επιφυλάξεις μου.

Έχει σταματήσει να υπάρχει το λάστιχο στα καινούρια αδιάβροχα της Sony

 

(Mate 9 & Tapatalk)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει σταματήσει να υπάρχει το λάστιχο στα καινούρια αδιάβροχα της Sony

 

(Mate 9 & Tapatalk)

 

ναι αλλα δε γινεται να μην υπαρχει κατι. Το σκληρο πλαστικο δεν μονωνει. Καπου θα πρεπει να εχει λαστιχο το sim tray, εστω πιο μεσα οπως της samsung.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ναι αλλα δε γινεται να μην υπαρχει κατι. Το σκληρο πλαστικο δεν μονωνει. Καπου θα πρεπει να εχει λαστιχο το sim tray, εστω πιο μεσα οπως της samsung.

 

Μα και στο S7 δεν βλέπεις κάτι που να μαρτυρά ότι είναι αδιάβροχο, αλλά είναι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μα και στο S7 δεν βλέπεις κάτι που να μαρτυρά ότι είναι αδιάβροχο, αλλά είναι.

 

εχεις δει το sim tray? ειναι ξεκαθαρο οτι στεγανοποιει την υποδοχη με το λαστιχο που εχει. αυτο δεν αρκει? αν δεν το εχεις δει, απλα δες το. Αν το εχεις δει, δες και στο s6 πως ηταν...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πήρα για δεύτερο έτσι για να πειραματιστώ.. απο την δεύτερη κιόλας μέρα το έστειλα στο σερβις, με το που τραβούσα φωτογραφία έβγαιναν τα πάντα θολά και έπρεπε να περιμένεις αρκετά δευτερόλεπτα μέχρι να ''καθαρίσει'' η φωτογραφία. Σήμερα που το παρέλαβα ξανα δεν διαπίστωσε κάποιο πρόβλημα ο τεχνικός, είπε οτι σε ολα τα σονυ έτσι γίνεται, αργεί πολύ να επεξεργαστεί η εικόνα.:O
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το νεο update με τα security patches του Μαιου. Ειναι εντυπωσιακή η συχνοτητα των updates της Sony, μερικές φορές νομίζω ότι έχω nexus ή pixel! Πραγματικά συγχαρητήρια στην εταιρεία για την εκπληκτική συσκευή που βγάζει απίστευτα υπέροχες φωτογραφίες, την πολύ καλή υλοποίηση του λογισμικού και την άψογη υποστήριξη της συσκευής!! Και να σκεφτεί κανείς πως ήμουν πολύ προκατειλλημένος με τη Σόνυ και τα τελυταία χρόνια δεν άγγιζα συσκευή της (μόνο το z ultra είχα πάρει). Το x Compact είναι φοβερό τηλέφωνο, έρωτας!!!!!! :)
:p
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πήρα για δεύτερο έτσι για να πειραματιστώ.. απο την δεύτερη κιόλας μέρα το έστειλα στο σερβις, με το που τραβούσα φωτογραφία έβγαιναν τα πάντα θολά και έπρεπε να περιμένεις αρκετά δευτερόλεπτα μέχρι να ''καθαρίσει'' η φωτογραφία. Σήμερα που το παρέλαβα ξανα δεν διαπίστωσε κάποιο πρόβλημα ο τεχνικός, είπε οτι σε ολα τα σονυ έτσι γίνεται, αργεί πολύ να επεξεργαστεί η εικόνα.:O

Δεν ειναι "θολα", μια χαρα φαινεται, μονο οταν πας να ζουμαρεις το καταλαβαινεις. Το κανουν αυτο για να φορτωνει πιο γρηγορα τις φωτο στο αλμπουμ. Τα "αρκετα δευτερολεπτα" που αναφερεις, σε οσα sony ειχα ηταν 1-2.

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Μια ερωτηση στα παιδια που το εχουν.. Το κλειστρο στο manual mode της καμερας, μεχρι ποσα δευτερολεπτα μπορεις τα το ρυθμισεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Μια ερωτηση στα παιδια που το εχουν.. Το κλειστρο στο manual mode της καμερας, μεχρι ποσα δευτερολεπτα μπορεις τα το ρυθμισεις?

 

χρονοδιακοπτη για να τραβηξει φωτογραφια εννοεις?

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Μια ερωτηση στα παιδια που το εχουν.. Το κλειστρο στο manual mode της καμερας, μεχρι ποσα δευτερολεπτα μπορεις τα το ρυθμισεις?

 

μέχρι ενα δευτερόλεπτο πάει, το κακό όμως ειναι οτι δεν μπορείς να ρυθμίσεις και το iso ταυτόχρονα.. οπότε στις νυχτερινές ανεβάζει κάτι τρελά iso και το αποτέλεσμα είναι κάκιστο

Link to comment
Share on other sites

χρονοδιακοπτη για να τραβηξει φωτογραφια εννοεις?

 

μέχρι ενα δευτερόλεπτο πάει, το κακό όμως ειναι οτι δεν μπορείς να ρυθμίσεις και το iso ταυτόχρονα.. οπότε στις νυχτερινές ανεβάζει κάτι τρελά iso και το αποτέλεσμα είναι κάκιστο

 

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις!

Το σκεφτομουν πιο πολυ λογω μεγεθους γιατι μ εχει κουρασει λιγο το lg g4 , αλλα θα ηθελα ομως και μια καλη καμερα μαθημενος τοσο καιρο στο g4!:D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις!

Το σκεφτομουν πιο πολυ λογω μεγεθους γιατι μ εχει κουρασει λιγο το lg g4 , αλλα θα ηθελα ομως και μια καλη καμερα μαθημενος τοσο καιρο στο g4!:D

 

Επειδή είχα και το g4 και το g5, για εμένα η κάμερα του x compact είναι καλύτερη και από τα 2

:p
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα και το g4 και το g5, για εμένα η κάμερα του x compact είναι καλύτερη και από τα 2

 

διαφωνώ κάθετα, είχα κι εγω G4 και G5 και οι κάμερες τους είναι έτη φωτός μπροστά απ το compact, ειδικά σε manual και low light λήψεις

Link to comment
Share on other sites

μπορώ κάπως να ρυθμίσω στο άλμπουμ της κάμερας να βγαίνουν μόνο φωτογραφίες που έχω τραβήξει εγώ και όχι όλες όσες έχουν αποθηκευτεί στο κινητό?
Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

μπορώ κάπως να ρυθμίσω στο άλμπουμ της κάμερας να βγαίνουν μόνο φωτογραφίες που έχω τραβήξει εγώ και όχι όλες όσες έχουν αποθηκευτεί στο κινητό?

 

Πάνω αριστερά πατάς τις τρεις γραμμές, μετά ρυθμίσεις - > μενού πλοήγησης και αφήνεις τικαρισμενο μόνο τον φάκελο xperia.

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
διαφωνώ κάθετα, είχα κι εγω G4 και G5 και οι κάμερες τους είναι έτη φωτός μπροστά απ το compact, ειδικά σε manual και low light λήψεις

 

Συμφωνώ και επαυξάνω...

 

(από ιδία εμπειρία)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω δύο ερωτήσεις? :)

Πρώτον...αυγά τηγανίζεις και σε αυτό όπως στο Ζ5с ή δεν έχει θέματα με την θερμότητα?... και δέυτερων αξίζει να το αλλάξει κανείς με το Z5c, γιατί με τρώει ο ποπός μου τελευταία να πάρω τίποτα φρέσκο! :D

Link to comment
Share on other sites

Απο θερμοτητα οχι κάτι το ιδιαιτερο. Δεν παίζω παιχνίδια όμως, δεν ξερω σε τέτοια φάση αν ζεσταίνεται. Λίγο πιο ζεστό το νιώθω στις αναβαθμίσεις και τα updates, αλλά σε λογικά πλαίσια.

 

Tempered glass εχω ενα flat απο Ελλάδα χάλια γιατι εχει κενά λογω καμπυλότητας της οθόνης και περιμένω ένα με καμπύλες απο Κινα για να το αλλάξω.

Edited by maranx
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω δύο ερωτήσεις? :)

Πρώτον...αυγά τηγανίζεις και σε αυτό όπως στο Ζ5с ή δεν έχει θέματα με την θερμότητα?... και δέυτερων αξίζει να το αλλάξει κανείς με το Z5c, γιατί με τρώει ο ποπός μου τελευταία να πάρω τίποτα φρέσκο! :D

 

Κανένα πρόβλημα με θερμοκρασία, ακόμα και σε παιχνίδια.. Ούτε με το z5c είχα μεγάλο πρόβλημα βέβαια, αλλά αυτό είναι πολύ δροσερό με τις ίδιες εφαρμογές και παιχνίδια. Αν αξίζει η αλλαγή? Μπαταρία είναι στα ίδια, απόδοση σε παιχνίδια είναι καλύτερο το x λόγω 3gb Ram. Η οθόνη του είναι καταπληκτική, και η κάμερα του καλύτερη από του z5 ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ 4Κ! Εγώ το άλλαξα γιατί έδωσα το z5c 250€ οπότε με +50€ πήρα το καινούριο μοντέλο, αλλιώς θα περίμενα για το xz1 Compact η όπως αλλιώς θα λέγεται.

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...