Jump to content

Sony Xperia X Compact


joe-4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα το είδα στο Κωτσοβολο όχι ανοιχτό και είναι πανέμορφο σε μαύρο χρώμα αυτό το χοντροκομμενο που δείχνει στις φωτογραφίες δεν έχει καμία σχέση
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 120
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευτυχής κάτοχος του κινητού. Μετάβαση από Ζ5. Πριν είχα το Z1 Compact.

Το κινητό πάει σφαίρα. Κανένα πρόβλημα για την ώρα, μπαταρία λίγο παραπάνω από Ζ5 και πιο κρύο.

Lenovo IdeaPad5@4500U@8GB@Dell U2421HE@Edifier 1700BT

Link to comment
Share on other sites

Σαν το κατοχος του Ζ5 compact πηγα και το είδα και εγω απο κοντά λοιπόν... Ναι αξιζει η μεταβαση απο το Ζ3 είναι εμφανώς καλύτερο!!! Απο το Ζ5 όμως δε με ψήνει η μετάβαση!! Κατά τα άλλα είναι ενα πολύ όμορφο κινητό με απεριόριστες δυνατότητες πάντα με την εγγύηση της Sony!

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Σαν το κατοχος του Ζ5 compact πηγα και το είδα και εγω απο κοντά λοιπόν... Ναι αξιζει η μεταβαση απο το Ζ3 είναι εμφανώς καλύτερο!!! Απο το Ζ5 όμως δε με ψήνει η μετάβαση!! Κατά τα άλλα είναι ενα πολύ όμορφο κινητό με απεριόριστες δυνατότητες πάντα με την εγγύηση της Sony!

 

σχετικο ειναι και αυτο. Δεν εχεις 4Κ βιντεο, δεν εχεις slow motion, δεν εχεις αδιαβροχο, ουτε καν πιο μαζεμενες διαστασεις, αντιθετα απο Ζ3c Πιο μεγαλο.Χωρια οτι σε επιδοσεις δε νομιζω να ειναι καλυτερο..

Για μενα, καλυτερα να πας Ζ5c απο Z3c.. τουλαχιστον εγω για μικρο το ευχαριστηθηκα. Απο εκει και περα, προτιμοτερα ειναι αλλα, τυπου s6, P9 κτλ αν συμβιβαστει καποιος με διαστασεις. Αυτα απο μενα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχετε βαλει κανα καλο τζαμακι/θηκη;;

 

Έγω έχω βάλει το αυθεντικό με το τζαμάκι μπροστά (από Sony e-shop Ελλάδα σε μια εβδομάδα ήρθε στα 50 ευρώ).

Για κάτι άλλο θα κοιτούσα για Orzly γύρω στο 30άρι τζαμάκι + θήκη.

Τα είχα πριν στο Ζ5 και ήμουν ευχαριστημένος λόγω και το εγκοπών για camera/sound

Lenovo IdeaPad5@4500U@8GB@Dell U2421HE@Edifier 1700BT

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω φιλε!! Βασικα εχω σκεφτομαι να βαλω μια flip θηκη καπου στα 15ευρω και να μην του βαλω καθολου τζαμακι

Δεν μου καθονται καλα τα τζαμακια και νομιζω οτι με την flip θα ειναι καλυμμενος

Ποσες ωρες sot βγαζεις ;;ΓΕνικα εχεις καποιο παραπονο απο το κινητο;;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να βγάλει η Sony αντίστοιχο του z5 compact? Δηλαδή ναυαρχίδα σε μικρές διαστάσεις? Έχετε ακούσει τίποτα? Γιατί αλλιώς σκέφτομαι να πάρω αυτό .

Περιμένω να πέσει λίγο η τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει την αναβάθμιση Nougat από 21 Δεκεμβρίου. Έχει φτιαχτεί κάπως και το Auto Brightness.

Περιμένω όμως να δω τι γίνεται με το Quick Charge ακόμα λένε ότι δεν παίζει.

Lenovo IdeaPad5@4500U@8GB@Dell U2421HE@Edifier 1700BT

Link to comment
Share on other sites

Να παραθέσω και εγώ τις απόψεις μου για τη συσκευή .

Την έχω περίπου 9 μέρες. Ιδανικό για μένα μέγεθος,αφού δεν με βολεύουν τα μεγάλα.

Την πήρα στο γαλάζιο χρωμα και είναι τέλειο. Οθόνη καταπληκτική, παρά πολύ ωραία χρώματα και φοβερή φωτεινότητα για εξωτερικό χώρο. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν η αίσθηση στην αφή . Σαν να γλιστράει το δάκτυλο με τέλεια αίσθηση. Αφού κάποιος που το περιεργάστηκε με ρώτησε αν έχω βάλει κάτι στην οθόνη!

Μόλις το άνοιξα ,πήρε αναβάθμιση nougat.

Καλά ηχεία σε μουσική ,YouTube,,αλλά όταν το βάζω σε ανοικτή ακρόαση μου φαίνεται χαμηλή η ένταση που ακούω τον συνομιλητή (σε ενοχλητικό βαθμό).

Πολύ καλό multitasking,άμεση απόκριση,πολύ γρήγορη συσκευή.

Φωτογραφίες : μου φαίνονται πολύ καλές σε καλό φωτισμό,αλλά αργεί λίγο να της επεξεργαστεί ,ενώ όταν κάνω ζουμ στην gallery να δω τη φωτό σαν να αργεί να δείξει την λεπτομέρεια. Ζορίζεται ο επεξεργαστής? Δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Την δείχνει βέβαια. Σε χαμηλό φωτισμό,αποδέκτες, δεν έχω και τρελές απαιτήσεις.

Μπαταρία άπαιχτη. Μετά την Τρίτη φόρτιση κρατάει άνετα περίπου 2 ημέρες ,με 3,5 ώρες ανοικτή οθόνη ,1ωρα κλήσεις, 2λογριασμοι mail,viber,Skype,Tapatalk.

Αισθητηρας δακτυλικου αμεσος και γρηγορος.

Ότι άλλο θυμηθώ θα γράψω .

Edited by cmeletis
Link to comment
Share on other sites

Στη gallery εφαρμόζει πιθανότατα τους αλγορίθμους x-reality που κάνουν πιο όμορφες-ζωντανές τις φωτογραφίες.

Και στο Ζ3 που έχω θέλει ένα δύο δεύτερα για να τις επεξεργαστεί. Αλλά αφού γίνει, γίνονται άλλες εικόνες

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Tο έχω απο χτες.

Σε πρώτη φάση το βρίσκω ταχύτατο και βολικότατο.

Ως οπαδός pure android / CM, το software μου αρέσει πολύ. Προβλέπει πολλά πράγματα που θες να κάνεις (πχ προσθέτεις microSD και την επόμενη φορά που ανοίγεις την κάμερα σε ρωτάει αν θες να γυρίσει την θεση σωσίματος σε αυτή), ενώ λίγα από τα έξτρα προγράμματα μου φαίνονται εντελώς άχρηστα.

Σίγουρα είναι για συνειδητοποιημένους που προτιμάνε ένα συμμαζεμένο κινητό από μια μεγάλη οθόνη. Αν έπαιζα παιχνίδια πχ, θα ήθελα μεγαλύτερη οθόνη. Πάντως στο χέρι το σχήμα του το αισθάνεσαι πολύ βολικό. Τα κουμπιά της έντασης και της κάμερας δεν ενοχλούν καθόλου όταν το κρατάς, ούτε πατιούνται χωρίς να το θες.

Η μπαταρία του φαίνεται τρομερή σε αντοχή (έκανα όλα τα update και είμαι σε nougat).

 

Προβλήματα που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι για να αλλάξεις microSD πρέπει να το κλείσεις γιατί είναι στο ίδιο tray με την sim. Έχει usb host, αλλά δεν λόγω usb-c δεν μου ταιριάζει ο αντάπτορας που έχω ήδη. Αν σκεφτώ κάτι άλλο θα το γράψω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Παίδες το έχει κανείς το κινητό αυτή την περίοδο ? Αν θέλετε πείτε εντυπώσεις κυρίως από κάμερα μιας και στο θέμα βίντεο νομίζω ότι δε δίνει πολλές δυνατότητες.

Παρόλα αυτά από ποιότητα πως πάει ?

Έχω ένα g5 και σκέφτομαι να το δώσω για να το πάρω σε λίγο καιρό έτσι για δοκιμή αλλά φοβάμαι μήπως είναι υποβάθμιση (εκτός από μπαταρία και οθόνη ίσως)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο αν και δεν ειμαι ειδικος στο να βγαζω ποιοτικες φωτο θα σου πω οτι το κινητο ειναι επιπεδου μεσαιας κατηγοριας,δεν φτανει τα επιπεδα ενος g5 για παραδειγμα.Αυτονομια θα ειχεις καλυτερη/ηχεια στερεο με καλη ποιοτητα αλλα καπως αδυναμα/οθονη καλη και τα παει καλα κατω απο τον ηλιο/αναβαθμισεις και λογισμικο εγγυηση sony,εχω ανδροιδ 7 πριν ακομα μπει το 2017 και οπου να ναι σκαει και η 7.1.Λαγκαρισματα,κολληματα και τετοια ειναι αγνωστες λεξεις.

Αν εγω ειχα το g5 και δεν ειχε προβληματα δεν θα πηγαινα στο x compact εκτος και αν θες τοσο πολυ μικρη οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρίσκω την κάμερά του άκρως ικανοποιητική. Καλύτερη από άλλα midranger σε κάποια σημεία (εμφανίζει λίγο κόκκο, αλλά διακρίνεις περισσότερες λεπτομέρειες σε δύσκολες συνθήκες). Αυτά στις φωτογραφίες.

Σε βίντεο το έχω χρησιμοποιήσει κυρίως στο setting fullHD 60 fps και μου δίνει πολύ καλή κίνηση με γρήγορο focus, χωρίς glare από τον ήλιο κλπ. Γενικά με εντυπωσίασε το αποτέλεσμα για κινητό.

Κατά τα άλλα όπως τα γράψανε.

Επειδή εγώ δεν είμαι με το ιντερνετ της κινητης συνέχεια ανοιχτό, με βγάζει και 2 μέρες χωρίς φόρτιση. Αλλιώς η 1 ημέρα βγαίνει σχετικά άνετα ακόμα και σε απαιτητική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε maranx βασικα ισως εχεις δικιο,ισως ειναι ανωτερο απο κατι αλλα Midrange,απλα ηθελα να πω οτι δεν αγγιζει συσκευες οπως g5/htc 10 κτλ που ανηκουν στην μεγαλη κατηγορια.Βεβαια παιζει ρολο και ο φωτογραφος.ΜΕ λιγα λογια καλη μεν για την κατηγορια του αλλα σαν το g5 που θελει να κανει αλλαγη ο φιλος δεν ..
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο αν και δεν ειμαι ειδικος στο να βγαζω ποιοτικες φωτο θα σου πω οτι το κινητο ειναι επιπεδου μεσαιας κατηγοριας,δεν φτανει τα επιπεδα ενος g5 για παραδειγμα.Αυτονομια θα ειχεις καλυτερη/ηχεια στερεο με καλη ποιοτητα αλλα καπως αδυναμα/οθονη καλη και τα παει καλα κατω απο τον ηλιο/αναβαθμισεις και λογισμικο εγγυηση sony,εχω ανδροιδ 7 πριν ακομα μπει το 2017 και οπου να ναι σκαει και η 7.1.Λαγκαρισματα,κολληματα και τετοια ειναι αγνωστες λεξεις.

Αν εγω ειχα το g5 και δεν ειχε προβληματα δεν θα πηγαινα στο x compact εκτος και αν θες τοσο πολυ μικρη οθονη.

 

Εγώ βρίσκω την κάμερά του άκρως ικανοποιητική. Καλύτερη από άλλα midranger σε κάποια σημεία (εμφανίζει λίγο κόκκο, αλλά διακρίνεις περισσότερες λεπτομέρειες σε δύσκολες συνθήκες). Αυτά στις φωτογραφίες.

Σε βίντεο το έχω χρησιμοποιήσει κυρίως στο setting fullHD 60 fps και μου δίνει πολύ καλή κίνηση με γρήγορο focus, χωρίς glare από τον ήλιο κλπ. Γενικά με εντυπωσίασε το αποτέλεσμα για κινητό.

Κατά τα άλλα όπως τα γράψανε.

Επειδή εγώ δεν είμαι με το ιντερνετ της κινητης συνέχεια ανοιχτό, με βγάζει και 2 μέρες χωρίς φόρτιση. Αλλιώς η 1 ημέρα βγαίνει σχετικά άνετα ακόμα και σε απαιτητική χρήση.

 

Φιλε maranx βασικα ισως εχεις δικιο,ισως ειναι ανωτερο απο κατι αλλα Midrange,απλα ηθελα να πω οτι δεν αγγιζει συσκευες οπως g5/htc 10 κτλ που ανηκουν στην μεγαλη κατηγορια.Βεβαια παιζει ρολο και ο φωτογραφος.ΜΕ λιγα λογια καλη μεν για την κατηγορια του αλλα σαν το g5 που θελει να κανει αλλαγη ο φιλος δεν ..

 

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Ο λογος που θελω να το δοκιμασω ειναι επειδη εχω πεθυμησει σονυ, αλλα επειδη δεν βρισκω το λογο να παω στα πιο ακριβα τυπου "ΧΖ" ηθελα ενα τετοιο. Κατα τα αλλα, το G5 το πηρα προσωρινα, θα το κρατησω κανα μηνα και μετα ή θα το βαλω ντουλαπι για 2ο καθως αλλαζει η μπαταρια ή θα φυγει για να ξανα γυρισω σε s7 edge καθως ειναι το μονο που μου κανει συνολικα (αυτονομια, καμερα, αδιαβροχο).

Το x compact αν ηταν αδιαβροχο θα το ειχα χτυπησει απο πιο νωρις αλλα η σονυ εκοψε πολλα σε αυτο το μικρο και δεν θεωρω οτι ειναι αντικαταστατης του Z5c. Απο την αλλη το Z5c που ειχα δεν με ενθουσιασε, και μου την εσπαγε η φωτεινοτητα που στο αυτοματο ηταν συνεχως πολυ χαμηλα οποτε επρεπε να παιζεις χειροκινητα συνεχως κατι που θεωρω απαραδεκτο, χωρια οτι συνολικα δεν ηταν κατι τρομερο.

Κατα τα αλλα, για το X compact ειχα ακουσει εξαιρετικα λογια για καμερα και ειχα απορησει, και παρολο που δεν εχει 4Κ (πλεον γραφω αρκετα βιντεο σε τετοια αναλυση, ειδικα με την κορη μου), σκεφτομουν να το δοκιμασω. Τωρα καπως μπερδευτηκα, ισως το αφησω για αργοτερα, να δω αν τυχον βγαλει καποιο πιο πληρες μικρο ή πια οταν πεσει κι αλλο η τιμη του.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, σε ένα βιντεάκι που το δοκιμάζανε έδειξε να είναι αδιαβροχο, αν και δεν έχει την πιστοποίηση (νομίζω στην Ιαπωνία​ το διαφημίζουν κιόλας). Ψάξε το στο youtube.

 

Ήδη τα 1080 60fps πιάνουν πολύ χώρο.

4k νομιζω μπορεί να τραβηξει με άλλη εφαρμογή κάμερας. Πόση διάρκεια δεν ξέρω γιατί θα πετάει μηνυμα υπερθέρμανσης οπως και άλλα sony.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Άλλο όμως να το ρίχνω στο νερό και να μην παθαίνει τίποτα (άμεσα τουλάχιστον, γιατί οι επιπτώσεις μετά φαίνονται) και άλλο να έχει επίσημη πιστοποίηση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Ο λογος που θελω να το δοκιμασω ειναι επειδη εχω πεθυμησει σονυ, αλλα επειδη δεν βρισκω το λογο να παω στα πιο ακριβα τυπου "ΧΖ" ηθελα ενα τετοιο. Κατα τα αλλα, το G5 το πηρα προσωρινα, θα το κρατησω κανα μηνα και μετα ή θα το βαλω ντουλαπι για 2ο καθως αλλαζει η μπαταρια ή θα φυγει για να ξανα γυρισω σε s7 edge καθως ειναι το μονο που μου κανει συνολικα (αυτονομια, καμερα, αδιαβροχο).

Το x compact αν ηταν αδιαβροχο θα το ειχα χτυπησει απο πιο νωρις αλλα η σονυ εκοψε πολλα σε αυτο το μικρο και δεν θεωρω οτι ειναι αντικαταστατης του Z5c. Απο την αλλη το Z5c που ειχα δεν με ενθουσιασε, και μου την εσπαγε η φωτεινοτητα που στο αυτοματο ηταν συνεχως πολυ χαμηλα οποτε επρεπε να παιζεις χειροκινητα συνεχως κατι που θεωρω απαραδεκτο, χωρια οτι συνολικα δεν ηταν κατι τρομερο.

Κατα τα αλλα, για το X compact ειχα ακουσει εξαιρετικα λογια για καμερα και ειχα απορησει, και παρολο που δεν εχει 4Κ (πλεον γραφω αρκετα βιντεο σε τετοια αναλυση, ειδικα με την κορη μου), σκεφτομουν να το δοκιμασω. Τωρα καπως μπερδευτηκα, ισως το αφησω για αργοτερα, να δω αν τυχον βγαλει καποιο πιο πληρες μικρο ή πια οταν πεσει κι αλλο η τιμη του.

 

Φίλε μου το κινητό είναι αστέρι! Πραγματικά έχω κολλήσει με αυτό το κινητό. Βίντεο εκπληκτικό, φωτογραφίες πολύ καλές, μπαταρία που δεν σε προβληματίζει, επιδόσεις ΆΨΟΓΕΣ! Μετά από χρόνια είναι το πρώτο κινητό που δεν θέλω να αλλάξω.

:p
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...