Jump to content

Sony Xperia X Compact


joe-4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Memory and storage

3GB RAM

32 GB eMMC*

Up to 256 GB microSD™ card

 

SIM capability

Single SIM

Nano SIM

 

Operating System

Google™ Android™ M

 

Processor (CPU)

Qualcomm® Snapdragon™ 650, 64-bit processor

 

Battery

2700 mAh

Qnovo Adaptive Charging

Battery Care

STAMINA mode

Quick Charge

 

Durability

Corning® Gorilla® Glass®

 

Weight

135g

 

Dimensions

129 x 65 x 9.5 mm

 

Colour

Mist Blue

Universe Black

White

 

Display and design

4.6” HD 720p

TRILUMINOS™ display for mobile

X-Reality® for mobile picture engine

Dynamic Contrast Enhancement

 

Main camera

23 MP

Triple image sensing technology

Predictive Hybrid Autofocus

Fast Capture

Low-light photo: up to ISO 12800

1/2.3” Exmor RS™ for mobile image sensor

24mm wide Sony’s award-winning G Lens

5x Clear Image Zoom

The BIONZ® for mobile image-processing engine

SteadyShot™ with Intelligent Active Mode (5-axis stabilization)

Full HD video 1080 (60fps)

HDR photo

 

Front camera

5 MP

1/3.06” Exmor RS™ for mobile image sensor

Low-light photo: up to ISO 6400

22Mm wide-angle lens F2.0

 

Networks

GSM GPRS/EDGE (2G)

UMTS HSPA+ (3G)

LTE (6G) Cat 4

 

Connectivity

A-GNSS (GPS + GLONASS)**

Wi-Fi Miracast

Bluetooth® 4.2 wireless technology

DLNA Certified®

Google Cast™

NFC

 

Fingerprint sensor

Fast and secure unlock

 

Sound

High-Resolution Audio (LPCM, FLAC, ALAC, DSD)

DSEE HX

LDAC

Digital Noise Cancellation

Clear Audio+

S-Force Front Surround

Stereo recording

 

Entertainment

PS4™ Remote Play

 

Applications

Music

Album

Video

Movie Creator

Spotify

News

What’s New

Sound Photo

AR Effect

 

Key accessories

Style Cover Touch SCTF20

Style Cover Stand SCSF20

Quick Charger UCH12W

USB Type-C Charging Dock DK60

High-Resolution Audio Headset MDR-NC750

 

Disclaimers

* Memory comprises approximately 12 GB of firmware, plus 20 GB of “Internal storage” for music, pictures, and movies, and downloaded applications and their data.

 

** This service is not available in all variants or markets.

 

http://www.sonymobile.com/global-en/products/phones/xperia-x-compact/

 

http://lotus.se-mc.com/image/www-static.se-mc.com/blogs.dir/0/files/2016/07/xperia-x-compact-goodbye-filters-hello-colours-desktop-e554e1c2f4f54d41cb7b27ee32927dd5.jpg?wid=1400

 

http://lotus.se-mc.com/image/www-static.se-mc.com/blogs.dir/0/files/2016/07/xperia-x-compact-learn-more-about-our-design-02-desktop-1a36c149b889345f418d97d537899571.jpg?wid=1400

Edited by joe-4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 120
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς και εδω η Sony επέλεξε να κάνει εκπτώσεις σε σχέση με το μεγάλο αδερφό οπως διαχρονικά κάνει κάκιστα με την compact σειρά.

 

Η κάμερα εδω δεν υποστηρίζει 4K video recording,ενώ απουσιάζει η αδιάβροχοποίηση.

 

Η χρήση του mid range CPU 650 ειναι επίσης παραφωνία οταν τουλάχιστον στην z5 σειρά έβαλε τον ίδιο επεξεργαστή και στο μικρό κσι στο μεγάλο.

 

Το μοναδικό θετικό θα έλεγα η διατήρηση της ίδιας ανάλυσης οθόνης(720p) οπως και τα 2700 μπαταρία σε σχέση με z5 compact.

 

Στα υπόλοιπα οτι ακριβώς ανέφερα στο νήμα με το μεγάλο αδερφό ισχύουν στο ακέραιο και εδω

 

Ναι μεν πήγε απο τα 2gb ram στα 3gb αλλα οπως και στο μεγάλο minimum 4gb έπρεπε να ηταν και στα 2.

 

Πρέπει να αναθεωρήσουν αρκετα πράγματα εκει στην Sony αν θέλουν να περιορίσουν τη φυγή του κόσμου οπως και να κερδίσουν επιπλέον.

 

 

Sent from my iPad Air 2

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι στάνταρ αυτά τα specs? Γιατί είδα κάτι άλλα εγώ με 4gb ram, 820 ή 821 cpu και 1080 ανάλυση (φήμες μεν)? Θα βγουν 2 compact?
Link to comment
Share on other sites

Είναι στάνταρ αυτά τα specs? Γιατί είδα κάτι άλλα εγώ με 4gb ram, 820 ή 821 cpu και 1080 ανάλυση (φήμες μεν)? Θα βγουν 2 compact?

 

οχι αυτο ηταν φημη και προσδοκια του phonearena κτλ..

Αυτο ειναι τασο..

 

Οσο για τη συσκευη, προσωπικα μια λεξη με αντιπροσωπευει, απογοητευση.

Οχι γιατι ειναι ενα κακο τηλεφωνο, αντιθετως μια χαρα ειναι αν το δουμε γενικα και αδιαφορα για εναν μεσο χρηστη που θελει ενα μαζεμενο κινητο.

Ομως, μεγαλωσε τα μπεζελ που απο την εποχη του Ζ3c ειχε μαζεψει αρκετα, και αντι να τα παει στο 72-74% που παιζουν πλεον οι πιο πολλοι ειναι κατω απο 70.

Το σχεδιο, προσωπικη αποψη, ειναι κακη αντιγραφη των Lumia του 2013, και προσωπικα το βρισκω κακασχημο, ισως να ειναι ωραιο απο κοντα, εδω παντως δε μου αρεσει.

 

Τελος, τα specs ειναι μετρια, αν και προσωπικα θα με καλυπταν μιας και δεν θελω τρελα πραγματα, ομως θα επρεπε και η τιμη να ειναι mid, και επειδη ξερουμε ολοι οτι πεφτει η υψηλη αρχικη, εδω θα ηθελα χαμηλη αρχικη ωστε να παει στα 350-400 συντομα καθως δεν αξιζει παραπανω.

 

Η καμερα δεν ξερω αν μπορει να κανει κατι παραπανω απο τον ανταγωνισμο, μικρος αισθητηρας, χωρις OIS, τα ιδια δηλαδη. Σιγουρα η ψηφιακη σταθεροποιηση της σονυ ειναι καλη, αλλα θεωρω πως ο συνδυασμος θα ηταν καλυτερος. Επισης 4Κ δεν εχουμε και δεν μπορω να καταλαβω γιατι, προφανως λογω socket, αλλα το βρισκω τραγικο καθως αντιστοιχα δε θα μπορεις να κανεις το ιδιο καλα slow motion βιντεο πως το Ζ3c αφου και σε FHD παιζει με πιο λιγα FPS (60 αντι 120).

 

Μπαταρια οκ, εχει μεγαλη, και ισως ειναι το μονο θετικο.

 

Γενικα δηλαδη βλεπω οτι τα μισα specs ειναι κατωτερα του παρελθοντος και δεν αξιζει η αγορα του, ειδικα οταν ο ανταγωνισμος με μολις 1,5 εκατοστο μεγαλυτερη συσκευη προφερει κατι πολυ καλυτερο:

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8292&idPhone2=6538&idPhone3=7821

 

Κριμα γιατι ολοι θελαμε κατι δυνατο και ιδανικο, μιας και το ειχε αγγιξει η σονυ, αλλα μονο απογοητευση προσφερει..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

350-400? 350 θα έδινα για εξέλιξη του z5c, δηλαδή ίδια όσα θεωρούμε στάνταρ για τη compact σειρά, με σύγχρονο cpu, 4gb ram και θεαματικά βελτιωμένη κάμερα.Για αυτό 350 πρέπει να είναι αρχική τιμή, αλλιώς δεν έχει λόγο ύπαρξης πέρα του να δίνεται σε άσχετους, με πρόγραμμα κάποιας εταιρίας κινητής τζάμπα.
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με όλους τους φίλους από πάνω αλλά μάλλον θα είναι η επόμενη συσκευή μου όταν πέσει η τιμή της στα σκρουτζομάγαζα στα ~330€. Ο λόγος λατρεύω το Z3c (δικό μου) & το Z5c (γνωστών), απαιτήσεις δεν έχω ιδιαίτερες, η μπαταρία είναι το Α και το Ω για μένα και δεν βλέπω κάτι αντίστοιχο από τους άλλους.
Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με όλους τους φίλους από πάνω αλλά μάλλον θα είναι η επόμενη συσκευή μου όταν πέσει η τιμή της στα σκρουτζομάγαζα στα ~330€. Ο λόγος λατρεύω το Z3c (δικό μου) & το Z5c (γνωστών), απαιτήσεις δεν έχω ιδιαίτερες, η μπαταρία είναι το Α και το Ω για μένα και δεν βλέπω κάτι αντίστοιχο από τους άλλους.

 

Φιλε μου εγω πλεον την συσκευη την κρινω κατα 80% απο το σχεδιο και 20% τα υπολοιπα...

Πλεον και οι mid συσκευες ειναι γρηγορες και προσωπικα θα θυσιαζα top specs για ενα πολυ ωραιο Mid..

Το κακο με αυτο το κινητο ειναι οτι ουτε ομορφο ειναι ουτε καλα specs εχει. Και οταν λεω καλα specs, δεν εννοω 6gb ram Που τη θεωρω περιττη, εννοω μια κορυφαια καμερα, εννοω ελαχιστα πλαινα μπεζελ και μικρα πανω κατω, εννοω καλυτερα υλικα, καλυτερη οθονη, αδιαβροχοποιηση κτλ.

Σε αυτα δεν βελτιωθηκε απο το Ζ3.. Χωρια που αφου αφαιρεσε τη στεγανοποιηση δεν εδωσε καλυτερα μπεζελ, διπλο φαουλ..

Αντιθετα πχ το s7 που ηδη παιζει στα 480, ειναι σε ολα αυτα καλυτερο, με καλη μπαταρια και σχεδον ιδιες διαστασεις, ή το s6 edge που ειναι ακομα πιο ωραιο με παρομοιες διαστασεις. Σιγουρα η μπαταρια εδω θα ειναι κορυφη, αλλα εχει πολλα μειον.

 

Μακαρι να δουμε κανα X compact perfomance Με βελτιωσεις σε ολα αυτα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω πλεον την συσκευη την κρινω κατα 80% απο το σχεδιο και 20% τα υπολοιπα...

Πλεον και οι mid συσκευες ειναι γρηγορες και προσωπικα θα θυσιαζα top specs για ενα πολυ ωραιο Mid..

Το κακο με αυτο το κινητο ειναι οτι ουτε ομορφο ειναι ουτε καλα specs εχει. Και οταν λεω καλα specs, δεν εννοω 6gb ram Που τη θεωρω περιττη, εννοω μια κορυφαια καμερα, εννοω ελαχιστα πλαινα μπεζελ και μικρα πανω κατω, εννοω καλυτερα υλικα, καλυτερη οθονη, αδιαβροχοποιηση κτλ.

Σε αυτα δεν βελτιωθηκε απο το Ζ3.. Χωρια που αφου αφαιρεσε τη στεγανοποιηση δεν εδωσε καλυτερα μπεζελ, διπλο φαουλ..

Αντιθετα πχ το s7 που ηδη παιζει στα 480, ειναι σε ολα αυτα καλυτερο, με καλη μπαταρια και σχεδον ιδιες διαστασεις, ή το s6 edge που ειναι ακομα πιο ωραιο με παρομοιες διαστασεις. Σιγουρα η μπαταρια εδω θα ειναι κορυφη, αλλα εχει πολλα μειον.

 

Μακαρι να δουμε κανα X compact perfomance Με βελτιωσεις σε ολα αυτα..

Συμφωνώ σε όλα, αλλά όχι στις διαστάσεις. Δεν υπάρχει λίγο μεγαλύτερο κτλ. Υπάρχει μεγάλο και μικρό.

xperia x compact: 129 x 65 x 9.5 mm

s7: 142.4 x 69.6 x 7.9 mm

s7 edge: 150.9 x 72.6 x 7.7 mm

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα, αλλά όχι στις διαστάσεις. Δεν υπάρχει λίγο μεγαλύτερο κτλ. Υπάρχει μεγάλο και μικρό.

xperia x compact: 129 x 65 x 9.5 mm

s7: 142.4 x 69.6 x 7.9 mm

s7 edge: 150.9 x 72.6 x 7.7 mm

 

1.3 εκατοστα πιο μακρυ, και 0,46 εκατοστα πιο φαρδυ το s7, το edge δεν το ανεφερα, μην το αναφερεις επειδη το εχω..

Τα μονα που αναφερω ειναι s6 edge και s7.

Η διαφορα αυτων των 2 με το compact ειναι πολυ μικρη, και σε συνδυασμο με το πολυ καλυτερο πιασιμο που εχει το edge, θεωρω οτι δεν αξιζει να το συζηταμε...

Τωρα σου ξανα λεω, επιμενεις οτι υπαρχει μικρο και μεγαλο. Για μενα μικρο και μεγαλο ειναι το compact/s6 edge/s7 με το s6 edge plus/s7 edge.

Ομως, εγω τουλαχιστον ειχα Ζ3c, ειχα s6 edge και εχω και s7 edge και μπορω να ξερω πως ειναι στην καθημερινοτητα. Αν τα δοκιμαζες για λιγες μερες ,οχι απλα να τα πιασεις στο media markt φιλε Τασο, θα εβλεπες οτι ισως να σε βολευε καποιο samsung. Τα samsung τα αναφερω επειδη αυτα εχω δοκιμασει, αν βρεις αλλο καλυτερο εννοειται πας εκει. Απλα θελω να πω οτι αυτα που δινει η σονυ μετα τα Ζ3 και ακομα χειροτερα μετα τα Ζ5 ειναι μετριες λυσεις σε εναν ολο και καλυτερο ανταγωνισμο..δυστυχως.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

1.3 εκατοστα πιο μακρυ, και 0,46 εκατοστα πιο φαρδυ το s7, το edge δεν το ανεφερα, μην το αναφερεις επειδη το εχω..

Τα μονα που αναφερω ειναι s6 edge και s7.

Η διαφορα αυτων των 2 με το compact ειναι πολυ μικρη, και σε συνδυασμο με το πολυ καλυτερο πιασιμο που εχει το edge, θεωρω οτι δεν αξιζει να το συζηταμε...

Τωρα σου ξανα λεω, επιμενεις οτι υπαρχει μικρο και μεγαλο. Για μενα μικρο και μεγαλο ειναι το compact/s6 edge/s7 με το s6 edge plus/s7 edge.

Ομως, εγω τουλαχιστον ειχα Ζ3c, ειχα s6 edge και εχω και s7 edge και μπορω να ξερω πως ειναι στην καθημερινοτητα. Αν τα δοκιμαζες για λιγες μερες ,οχι απλα να τα πιασεις στο media markt φιλε Τασο, θα εβλεπες οτι ισως να σε βολευε καποιο samsung. Τα samsung τα αναφερω επειδη αυτα εχω δοκιμασει, αν βρεις αλλο καλυτερο εννοειται πας εκει. Απλα θελω να πω οτι αυτα που δινει η σονυ μετα τα Ζ3 και ακομα χειροτερα μετα τα Ζ5 ειναι μετριες λυσεις σε εναν ολο και καλυτερο ανταγωνισμο..δυστυχως.

Όπως το πάρεις Νίκο, εγώ το μεταφράζω ότι το s7 είναι 11% πιο μακρύ και 8% πιο πλατύ, ενώ το edge είναι 17% πιο μακρύ και 12% πιο πλατύ. Σε τέτοιες διαστάσεις δε λες και αμελητέες τις διαφορές, πόσο μάλλον για κάποιον σαν εμένα που με 4'' ήμουνα μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σας παιδιά και εγώ συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λέτε αλλά θέλω μικρές διαστάσεις. Νίκο όταν λέω για αγορά μιλάω σε περίπτωση πτώσης της τιμής στα ~330 ευρώ (μεγάλη διαφορά από S6 , S7 που θα κρατήσουν τιμή για καιρό). Στο θέμα της εμφάνισης έχεις δίκιο, από τις εικόνες έχει πολλά αρνητικά, θα δούμε όταν το πιάσουμε στα χέρια.

 

Για το XZ δεν βλέπω γνώμες :(

Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

Όπως το πάρεις Νίκο, εγώ το μεταφράζω ότι το s7 είναι 11% πιο μακρύ και 8% πιο πλατύ, ενώ το edge είναι 17% πιο μακρύ και 12% πιο πλατύ. Σε τέτοιες διαστάσεις δε λες και αμελητέες τις διαφορές, πόσο μάλλον για κάποιον σαν εμένα που με 4'' ήμουνα μια χαρά.

 

Φίλε Τάσο επιμένεις στο s7 edge ενώ μιλάω για S7 και s6 edge..

Από εκεί και πέρα θεωρώ πως αν δε δοκιμάσεις να περάσεις λίγο χρόνο με αυτά τα τηλ δεν μπορείς να συγκρίνεις πάρα μόνο θεωρητικά. Εγώ τα είχα όλα και έχω σχηματίσει αυτή την άποψη. Παρόλα αυτά σίγουρα μπορεί να κάνεις δοκιμή και να μην θες να πας σε παραπάνω ίντσες.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Τάσο επιμένεις στο s7 edge ενώ μιλάω για S7 και s6 edge..

Από εκεί και πέρα θεωρώ πως αν δε δοκιμάσεις να περάσεις λίγο χρόνο με αυτά τα τηλ δεν μπορείς να συγκρίνεις πάρα μόνο θεωρητικά. Εγώ τα είχα όλα και έχω σχηματίσει αυτή την άποψη. Παρόλα αυτά σίγουρα μπορεί να κάνεις δοκιμή και να μην θες να πας σε παραπάνω ίντσες.

Βρε να δοκιμάσω σούσι με το ζόρι;

Link to comment
Share on other sites

Βρε να δοκιμάσω σούσι με το ζόρι;

 

Θα στο κάνω δώρο το σούσι Τάσοοοο

 

Μιλάω γενικά φίλε όχι μόνο για σένα. Πολλοί θα πήγαιναν ένα εκατοστό πιο πάνω..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Κάθεστε και ασχολείστε με bezel και ανόητα πράγματα ενω δεν ασχολείστε καθόλου με το οτι δεν εχει sd820, αδιαβροχοποιηση, μεταλλική κατασκευή κτλ. Κακώς το ονόμασαν Compact, γιατι δεν ειναι Compact flagship οπως στη σειρα Ζ. Κρίμα πραγματικά...
Link to comment
Share on other sites

Κάθεστε και ασχολείστε με bezel και ανόητα πράγματα ενω δεν ασχολείστε καθόλου με το οτι δεν εχει sd820, αδιαβροχοποιηση, μεταλλική κατασκευή κτλ. Κακώς το ονόμασαν Compact, γιατι δεν ειναι Compact flagship οπως στη σειρα Ζ. Κρίμα πραγματικά...

 

φιλε μου δηλαδη εσενα σε τι δε σε καλυπτει το socket που εχει? Για την αδιαβροχοποιηση το ειπαμε, και μαλιστα το συσχετισαμε με τα μπεζελ τα οποια θα επρεπε ναναι ακομα πιο μαζεμενα! Για το μεταλλο, το ειχαμε παρει αποφαση απο Ζ3c και μετα οπου εδειξε οτι θα βαζει φθηνοτερο υλικο.

 

Ομως το πιο βασικο πλεον ειναι το σχεδιο, καθως ολα τα κινητα σημερα απο MId και πανω ειναι αρκετα δυνατα και γρηγορα και καλυπτουν το 90% των χρηστων. Τωρα αν θες να κυνηγας ποκεμον και να τρεχεις fb, utube, instagram κτλ μαζι μαλλον εισαι στο 10%. Απο την αλλη, αν θες ωραιο κινητο, βρισκεις ευκολα, πολλοι κατασκευαστες εχουν φτιαξει ομορφες συσκευες, με πολυ μαζεμενα μπεζελ, και βλεπεις τη σονυ να επιμενει στο τραγικο σχεδιο των Lumia πλεον, το οποιο ηταν αποτυχια απο τοτε, αντι να τα δινει ολα σε ωραιο καλουπι.

Ολα μας ενοχλουν λοιπον, αλλα πανω απο ολα αυτο που βλεπουμε, εμενα τουλαχιστον καθως και πολλους αλλους. Σιγουρα σε αρκετους θα αρεσει και αυτο το σχεδιο αλλα νομιζω θα ειναι λιγοι.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δηλαδη εσενα σε τι δε σε καλυπτει το socket που εχει? Για την αδιαβροχοποιηση το ειπαμε, και μαλιστα το συσχετισαμε με τα μπεζελ τα οποια θα επρεπε ναναι ακομα πιο μαζεμενα! Για το μεταλλο, το ειχαμε παρει αποφαση απο Ζ3c και μετα οπου εδειξε οτι θα βαζει φθηνοτερο υλικο.

 

Ομως το πιο βασικο πλεον ειναι το σχεδιο, καθως ολα τα κινητα σημερα απο MId και πανω ειναι αρκετα δυνατα και γρηγορα και καλυπτουν το 90% των χρηστων. Τωρα αν θες να κυνηγας ποκεμον και να τρεχεις fb, utube, instagram κτλ μαζι μαλλον εισαι στο 10%. Απο την αλλη, αν θες ωραιο κινητο, βρισκεις ευκολα, πολλοι κατασκευαστες εχουν φτιαξει ομορφες συσκευες, με πολυ μαζεμενα μπεζελ, και βλεπεις τη σονυ να επιμενει στο τραγικο σχεδιο των Lumia πλεον, το οποιο ηταν αποτυχια απο τοτε, αντι να τα δινει ολα σε ωραιο καλουπι.

Ολα μας ενοχλουν λοιπον, αλλα πανω απο ολα αυτο που βλεπουμε, εμενα τουλαχιστον καθως και πολλους αλλους. Σιγουρα σε αρκετους θα αρεσει και αυτο το σχεδιο αλλα νομιζω θα ειναι λιγοι.

 

Το καινούριο σχέδιο μου αρέσει δεν εχω πρόβλημα. Αλλα δεν μου αρέσει που εβαλε χαρακτηριστικά midrange και το έκανε πίσω πλαστικό. Τα Ζ3c & Z5c ειχαν γυαλί πισω οπως τα μεγαλύτερα flagship και ιδια χαρακτηριστικά εκτος τη μνήμη και την ανάλυση της οθόνης, χωρίς να βλεπεις διαφορά στην εμπειρία χρήσης, αλλα εδω άλλαξε τελείως την συνταγή. Αν δεν μπορούσε να βαλει μέταλλο οπως το XZ τουλάχιστον ας εβαζε παλι γυαλί οχι πλαστικό. Και να ειχει τον ιδιο επεξεργαστή και αδιαβροχοποιηση οπως το ΧΖ.

 

Τα bezel δεν με πειράζουν τη στιγμη που ειχε στερεοφωνικά ηχεια μπροστά. Δηλαδη τι να πει η Apple που εχει μεγαλύτερα bezel χωρίς να εχει στερεοφωνικά ηχεία?

 

Και δεν κυνηγάω ποκεμον ουτε ειμαι φαν των social media, απλα εχω πολλές εφαρμογές και χρειάζομαι ενα γρηγορο κινητο και μικρο ταυτόχρονα, και το compact με ειχε βολέψει.

Link to comment
Share on other sites

Το καινούριο σχέδιο μου αρέσει δεν εχω πρόβλημα. Αλλα δεν μου αρέσει που εβαλε χαρακτηριστικά midrange και το έκανε πίσω πλαστικό. Τα Ζ3c & Z5c ειχαν γυαλί πισω οπως τα μεγαλύτερα flagship και ιδια χαρακτηριστικά εκτος τη μνήμη και την ανάλυση της οθόνης, χωρίς να βλεπεις διαφορά στην εμπειρία χρήσης, αλλα εδω άλλαξε τελείως την συνταγή. Αν δεν μπορούσε να βαλει μέταλλο οπως το XZ τουλάχιστον ας εβαζε παλι γυαλί οχι πλαστικό. Και να ειχει τον ιδιο επεξεργαστή και αδιαβροχοποιηση οπως το ΧΖ.

 

Τα bezel δεν με πειράζουν τη στιγμη που ειχε στερεοφωνικά ηχεια μπροστά. Δηλαδη τι να πει η Apple που εχει μεγαλύτερα bezel χωρίς να εχει στερεοφωνικά ηχεία?

 

Και δεν κυνηγάω ποκεμον ουτε ειμαι φαν των social media, απλα εχω πολλές εφαρμογές και χρειάζομαι ενα γρηγορο κινητο και μικρο ταυτόχρονα, και το compact με ειχε βολέψει.

 

Νομίζω ότι και αυτό όπως είναι θα σε βολέψει. Δεν είναι αργό.. Απλά δεν αξίζει τον κόπο. Όσο για την apple προφανώς είναι για κλάματα αλλιώς δε θα πρότεινα s6 edge ή S7 αντί του compact που είναι κοντά σε διαστάσεις αλλά πολύ πιο όμορφα και καλύτερα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι ας μην κάνουμε το ίδιο λάθος που κάνουμε σε άλλα θέματα. Μην βάζουμε στην κουβέντα μας άλλα κινητά και απομακρυνόμαστε από το βασικό θέμα του topic που είναι το X Compact.

 

Είμαστε λίγο ελαστικοί μιας και το θέμα δεν είναι ακόμα Επίσημο όμως θερμή παράκληση να μην το παρατραβήξουμε.

Ευχαριστώ :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Άντε να γράψω κάτι γιατί μάλλον πέθανε πρίν ακόμα κάνει τα πρώτα του βήματα το κινητό. Για λόγους άγνωστους στην JAPAN το κινητό θα έχει προστασία από σκόνη και νερό, πιστοποίηση IP68 δηλαδή και θα βγαίνει και σε ροζ χρώμα. Άβυσσος η ψυχή και το μυαλό των στελεχών της Sony.
Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει πολύ συχνά να έχει μικροδιαφορές η μία έκδοση από την άλλη αναλόγως την αγορά που προορίζεται. Για μένα η αδιαβροχοποίηση είναι μέγα φάουλ από τη στιγμή που η εταιρία αυτή την έκανε mainstream και οι προηγούμενες 2 εκδόσεις έχουν κανονικά. Συν το ότι τώρα που κάνει αδιάβροχα τα κινητά της και η κουτσή Μαρία θα έπρεπε να το κάνει και η Sony που έδειξε το δρόμο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και ένα ανέλπιστο θετικό review χωρίς να λείπουν τα μείον βέβαια όπως αναφέρονται ανάγλυφα και με λεπτομέρεια.

http://www.notebookcheck.net/Sony-Xperia-X-Compact-Smartphone-Review.181392.0.html

 

Η οθόνη πολύ βελτιωμένη σε σχέση με z5 σειρά.

Η αυτονομία σε υψηλά επίπεδα απόδοση καλύτερη από z5c

Η κάμερα έχει δεχτεί τη μικρότερη δυνατή βελτίωση.

Και η μπροστινή και η βασική έχουν τα γνωστά θέματα των Sony.

Τα stereo speakers είναι κλασικά αδύνατα όπως στα περισσότερα Sony.

Σε αντιστάθμισμα πολύ καλή η ποιότητα του ήχου από την 3.5 θύρα ακουστικών ιδιαίτερα για όσους έχουν ποιοτικά ενσύρματα hands free.

 

Έχει βέβαια ραδιόφωνο αλλά απουσιάζει η αδιαβροχοποιηση.

 

Ισορροπημένη συσκευή για την κατηγορία της αλλά σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί high end πρόταση.

 

Θα έπρεπε να είχε δώσει πολλά παραπάνω η Sony για να είναι αντάξιο του μεγάλου αδερφου(XZ) που ούτε εκεί λείπουν οι εκπτώσεις(σε μικρότερο βαθμό βέβαια)

 

 

Pro

 

+

very good build quality

+

good performance

+

long battery runtimes in practice

+

USB Type-C

+

decent speakers

+

good camera

+

bright display

+

storage expansion via microSD

 

Cons

 

-

sensitive glossy surfaces

-

comparatively thick chassis

-

only USB 2.0

-

slower than the previous models in some scenarios

-

no IP certification (water, dust) anymore

-

no 4K video recordings

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ νομίζω ότι είναι ο μικρός αδελφός του Χ και όχι του ΧΖ εφόσον το όνομα ειναι Χ compact και οχι ΧΖ compact και το κατηγορούν άδικα ;
Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ νομίζω ότι είναι ο μικρός αδελφός του Χ και όχι του ΧΖ εφόσον το όνομα ειναι Χ compact και οχι ΧΖ compact και το κατηγορούν άδικα ;

 

Επειδή έβγαζε ένα μικρό το χρόνο θεωρούν ότι είναι αντικατάσταση του Ζ3c και Ζ5c...

Τα οποία κάθε φορά είχαν και κάτι λιγότερο σε σχέση με την ναυαρχίδα. Για μένα μακάρι να βγάλει και ΧΖc αλλά μέχρι τότε καλά κάνουν και την κατηγορούν..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...