Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6680 & 6681


petrosbeli
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρακολουθώ στενά το θέμα γιατί είναι το πρώτο nokia που με ενδιαφέρει σοβαρά μετά από χρόνια. Πλην του προβλήματος με την κάρτα, το κινητό έχει κάποιο άλλο διαπιστωμένο πρόβλημα; Μήπως να περιμένω το Ν70;

:p

κατα την γνωμη μου πολυ καλο το 6680,αλλα καλυτερα να περιμενες το N70 που μονο την καμερα να δεις θα μινεις :w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Wirelessly posted (Nokia6680/1.0 (2.04.14) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Mporei kapios filos na mou dosei tis rithmiseis gia web vodafone - advanced settings, proxy & port?

Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6680/1.0 (2.04.14) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Mporei kapios filos na mou dosei tis rithmiseis gia web vodafone - advanced settings, proxy & port?

 

 

Ρε παιδιά, εγώ πέρασα χειροκίνητα τις ρυθμίσεις, αλλά αρνείται να μπει στο vodafone live!, καθώς και να στείλει MMS. Επικοινώνησα με τη Vodafone, αλλά τα μηνύματα ρυθμίσεων που προσπάθησαν να μου στείλουν δεν έφτασαν ποτέ. Ίδιο αποτέλεσμα είχε και μια προσπάθεια σεταρίσματος από τη σελίδα της Νόκια. Εν τω μεταξύ, απ'ότι παρατήρησα, η κάρτα μνήμης μου ανήκει στις ελατωμματικές παρτίδες. Θα πάω να μου την αλλάξουν, αλλά μήπως πρέπει να δώσω το κινητό για firmware upgrade; Η έκδοση λογισμικού που έχω είναι η 2.04.15 (4/3/05). Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή! Thnx

Link to comment
Share on other sites

... θα μου το φέρει να του περάσω προγράμματα (αμφιβάλλω αν τα προγράμματα που είχα για το sx1 θα λειτουργούν σε αυτό). Και το ερώτημα είναι: Που θα βρούμε προγράμματα;

 

Πολυ δισκολο να παιξουν...Για το 6680 παιζουν κυριος τα προγραμματα που ειναι "SymbianOS8" και στο net υπαρχουν ακρετα λιγα....μετα τα υπολειπα δεν 3ερεις αν 8α παιξουν μεχρι να τα δοκιμασεις και αυτο ειναι κακο(φαντασου ειναι σαν να παιρνας οτι μαλ**** δεινουν τα περιοδικα μεσα στα CD τους για το PC....)

 

Free, αλλα αξιολογα, προγραμματα μη φανταστεις οτι υπαρχουν πολλα... :(

(δες αυτα: http://www.zedge.no/phpbb/viewtopic.php?t=9275&

τα προγραμματα της Nokia

μη ξεχασεις να μπεις εδω!!! )

 

Οσο για το που 8α βρεις, τι λετε για το myphone6680 στο gmail.com???

το εχω κλεισει και το ετοιμαζω με προγραμματα που τρεχουν στο 6680..Καλο??

Να το ανοι3ω να κανουμε τραμπες προγραμματα ή οχι???

 

Επίσης, την κάρτα μνήμης τι να του πω να την κάνει;

 

αν εχει card reader πες του να την βαλει μεσα να κανει backup οτι εχει και μετα να κανει forrmat στο pc σε Fat.στη συνεχεια πεστου να την βαλει στο κιν να κανει φορματ με το προγραμμα που εχει το κινητο και τελοσ να την 3αναβαλει στο pc για να 3αναπερασει οτι ειχε μεσα....Εγω αυτο εκανα και παιζει 100% μια χαρα η δικια μου....Μπορεις να δεις και εδω στα πρωτα post οτι σχετικο εχουν αναφαιρει για την καρτα....

Link to comment
Share on other sites

Ναι....Σωστά.. Μην ξεχνάτε οτι μπορεί να κάνει περισσότερη ζημιά μέσα ομως. Πρόσεξε αυτά που θα σου πώ παρακάτω:

 

1. Βγάλε όλα τα πλαστικά του κινητου (προσόψεις κλπ)

2. Ξεβίδωσε το κινητό προσεκτικά και βγάλε προσεκτικά την πλακέτα και το πληκτρολόγιο (μπορεί αν έχει υγρασία στο πληκτρολόγιο να μην ανοίγει εξ αιτίας αυτου)

3. Στην πλακέτα επάνω υπάρχουν θωρακίσεις (κάτι λαμαρινένια καπάκια) με ένα ψιλό κατσαβίδι σε κάθε λαμαρίνα την βγάζεις κομμάτι κομμάτι χωρίς να στραβώνεις τις λαμαρινίτσες πρέπει να υπάρχουν αυτές για μετά.

4. Πάνε τρέχοντας και αγόρασε απο ενα super market κλπ ενα μπουκάλι BREF είναι ενα υγρό για σφουγγάρισμακαι επιφάνειες (εγώ πέρνω το μώβ) μαζί με το οινόπνευμα έχει και κάποια χημικά τα οποία αφαιρούν τελείως άλλατα και υπολλείματα. Το σημαντικότερο είναι να μην μείνουν υπολλείματα κάτω απ τα MicroBGA ολοκληρωμένα του τηλεφώνου.

5. Βούτα το σε ενα τάπερ με BREF και με ένα πινελάκι πλένε την πλακέτα (θα αφρίζει και λίγο) και άστο μέσα στο υγρό για δυο τρια λεπτά (ωστε να πάει και κάτω απ τα ολοκληρωμένα) κάνε το ίδιο και με το πληκτρολόγιο.

6. Θα χρειαστείς πεπιεσμένο αέρα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ η ένα σπρέι με πεπιεσμένο αέρα αν δεν έχεις κομφλέρ

7. Φύσα καλά την πλακέτα μέχρι να μή μείνει τίποτα και άφησε το 5 λεπτά να ξεκουραστεί και μετά επανασυναρμολόγησε το.

 

Το κατσαβίδι που θα χρειαστείς εαν δεν έχεις λέγεται TORX 6 η 5.

Μην φοβάσαι να κάνεις αυτά που σου είπα, έχω σώσει πολλά κινητά παρόμοια η και σε πολύ χειρότερη κατάσταση (απο θαλασσινό νερό!) βέβαια χρησιμοποιούμε και μηχανήματα αλλα η δική σου περίπτωση είναι ελαφριά.

 

Δώσε προσοχή στο να μήν κάνεις καμια ζημιά στα εξαρτήματα.

Μην στεναχωριέσαι αν τα κάνεις όλα προσεκτικά και όπως σου είπα το κινητο σου θα δουλεύει άψογα.

Βγάλε μας και μια φωτογραφία τη σερβιτόρα :lol:

Anti gia BREF tha tou proteina kalutera na to katharisei me isopropoliky alkoolh(thn poulane sta farmakeia)pou tha katherisei kai tha afairesei thn ugrasia apo to kinhto.

 

(ego vevaia thn xrhsimopoio kai me thn "mbaniera" gia ta kinhta,alla kai etsi kanei douleia)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις...

Εχεις κοιτάξει ποτέ κάτω απ τα microBGA να δείς τι γίνεται? η αλκοόλες αφήνουν ένα άσπρο κατάλοιπο ιδίως αν έχουν ξαναχρησιμοποιηθεί.

Το BREF επίσης έχει αλκοόλη αλλα δεν είναι αυτό το συστατικό που κάνει τη δουλειά.

Ασε που η αλκοόλες κοστίζουν

πιστεψε με έχω κάνει πάρα πολλά τηλέφωνα έτσι.

Τεσπα ο καθένας με τον τρόπο του..

 

 

Επίσης, με κανένα είδος υγρού δεν μπορείς να αφαιρέσεις την υγρασία απο ενα κινητό, κάθε ολοκληρωμένο θέλει "ψήσιμο" ανάλογα με το είδος του π.χ. 120 βαθμούς για ένα τέταρτο ωστε να αφαιρεθεί η υγρασία μέσα απο ΕΝΑ τέτοιο ολοκληρωμένο.

Απλώς με το καθάρισμα του παρατείνεις τη ζωή

Προτείνω το εξής βιβλίο απο το http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/0750672188/qid=1121631565/sr=1-1/ref=sr_1_1/103-1090713-2756631?v=glance&s=books το οποίο είχα πάρει πρίν καιρο αν θέλεις να πάρεις μια ματιά για το popcorn effect και διάφορες τεχνικές ελέγχου κάτω απ τα ολοκληρωμένα.

Τα επιφανειακά υπολλείματα είναι πολύ εύκολο να φύγουν, τί γίνεται όμως με αυτά που δεν φένονται? Πολλά κινητά παρόλο που έχουν καθαριστεί συνεχίζουν να παρουσιάζουν προβλήματα μόνο και μόνο επειδή κάτω απο ολοκληρωμένα υπάρχουν διάφορα άλλατα η υγρά κλπ. Οι περισσότεροι wannabe τεχνικοί αφήνουν το flux μετά τις κολλήσεις πάνω στο κινητό (συνεπώς και κάτω απο ολοκληρωμένα) ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ :w00t: Οι "μπανιέρες" κλπ παρόλο που δουλεύουν με υπερήχους δεν μπορούν να εξαλείψουν το πρόβλημα και η μόνη λύση ειναι το reball

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης προβλημα, της περισσοτερες φορες οταν λαμβανω καποιο mms ή καποιο αρχειο απο BT και παω να το κανω αποθηκευση δειχνει την μπαρα που το αποθηκευει, αλλα δεν τελειωνει ποτε η αποθηκευση και ουτε καν δεν αποθηκευει το αρχειο στην Εκθεση.

Εχω κανει και την τελευταια αναβαθμιση.

Γνωριζει κανεις τιποτα???

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, επειδή δεν προλαβαίνω να διαβάσω τις προηγούμενες σελίδες (φαντάρος) το τελευταίο firmware Ποιο είναι? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, επειδή δεν προλαβαίνω να διαβάσω τις προηγούμενες σελίδες (φαντάρος) το τελευταίο firmware Ποιο είναι? Ευχαριστώ

 

Ειναι το v 3.04.36 .

(Οσο για την αγγελια σου http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=76634 γιατι δεν πας στην νοκια να σου αλλαξουν την προσοψη με το χρωμα που θες ;

Αλλιως ,υπαρχει και το e-bay ,με λιγη προσοχη ,μπορεις να την αλλαξεις ο ιδιος )

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το v 3.04.36 .

(Οσο για την αγγελια σου http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=76634 γιατι δεν πας στην νοκια να σου αλλαξουν την προσοψη με το χρωμα που θες ;

Αλλιως ,υπαρχει και το e-bay ,με λιγη προσοχη ,μπορεις να την αλλαξεις ο ιδιος )

Ευχαριστώ φίλε μου!

Όσο για την πρόσοψη, αφού δεν αλλάζει γενικά, νομίζω σε χρεώνουν πολλά, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου πολυ καλο το 6680,αλλα καλυτερα να περιμενες το N70 που μονο την καμερα να δεις θα μινεις :w00t:
Πλακα πλακα το Ν70 ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορησε η νοκια στα μοντελα με Symbian :w00t: :w00t: :w00t:

m@n05 XXIII

May the Force be with you

 

Καλο χειμωνα μαγκες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης προβλημα, της περισσοτερες φορες οταν λαμβανω καποιο mms ή καποιο αρχειο απο BT και παω να το κανω αποθηκευση δειχνει την μπαρα που το αποθηκευει, αλλα δεν τελειωνει ποτε η αποθηκευση και ουτε καν δεν αποθηκευει το αρχειο στην Εκθεση.

Εχω κανει και την τελευταια αναβαθμιση.

Γνωριζει κανεις τιποτα???

Εγώ έχω ένα 6630 και στην αρχή μου παρουσίαζε το ίδιο πρόβλημα.'Εκανα όμως ένα soft format ( αυτό γίνεται πληκτρολογώντας *#7370# ) και το πρόβλημα λύθηκε οριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Μερικοι εχουν προβλημα με το 6680 εγω εχω με τοNokia PCsuite :mad: .

Μετα το προβλημα με το backup(το οποιο δεν παρουσιαστηκε ξανα) δεν μου ανοιγει η εφαρμογη για μεταφορα μουσικης :wacko: .Μολις το παταω να ανοιξει βγαζει μυνημα οτι η εφαρμογη Audio Manager 5.0 αντιμετωπισε προβλημα και πρεπει να τερματιστει η λειτουργεια της.

Εχει παρουσιαστει αυτο το προβλημα σε κανεναν αλλο ή ολα τα κουφα συμβαινουν σε εμενα;

Link to comment
Share on other sites

Guys sorry alla mporeite na mou apantisete se mia grigori rotisi?

 

Xoris 3g sim den leitourgei ayto to kinito?Kati tetoio mou eipa ston germano.An einai na to paro prepei na apoktiso kai 3gsim dld?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Guys sorry alla mporeite na mou apantisete se mia grigori rotisi?

 

Xoris 3g sim den leitourgei ayto to kinito?Kati tetoio mou eipa ston germano.An einai na to paro prepei na apoktiso kai 3gsim dld?

M*λ*κιες σου ειπαν μια χαρα δουλευει και με την απλη sim;)
Link to comment
Share on other sites

Το Soft Reset σβηνει τα παντα απο την εσωτερικη???
Το κινητο επαναφερεται στη κατασταση που ηταν οταν το αγορασες
Link to comment
Share on other sites

Guys sorry alla mporeite na mou apantisete se mia grigori rotisi?

 

Xoris 3g sim den leitourgei ayto to kinito?Kati tetoio mou eipa ston germano.An einai na to paro prepei na apoktiso kai 3gsim dld?

 

Aplos den tha exo tis 3g ipiresies alla tha doulevei mia xara etsi?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

διαβασα στο επισημο της νοκια οτι το 6680 μεσω του real one μπορει να αποδικοποιησει αρχεια ραδιοφωνο.δηλαδη μπορει να παιξει ραδιο.με ποιο τροπο?το εχει ψαξει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

διαβασα στο επισημο της νοκια οτι το 6680 μεσω του real one μπορει να αποδικοποιησει αρχεια ραδιοφωνο.δηλαδη μπορει να παιξει ραδιο.με ποιο τροπο?το εχει ψαξει κανεις?

 

Μαλλον εννοουν online streaming radio...

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης προβλημα, της περισσοτερες φορες οταν λαμβανω καποιο mms ή καποιο αρχειο απο BT και παω να το κανω αποθηκευση δειχνει την μπαρα που το αποθηκευει, αλλα δεν τελειωνει ποτε η αποθηκευση και ουτε καν δεν αποθηκευει το αρχειο στην Εκθεση.

Εχω κανει και την τελευταια αναβαθμιση.

Γνωριζει κανεις τιποτα???

 

na pw oti kata 99,99% einai ayto pou tha sou pw.

otan phga nokia club na mou allaksoun tin karta, mou diabase kai ena e-mail pou eixan parei apo nokia kai elege oti to problhma pou yparxei me to bluetooth otan sou stelnoun ena arxeio prepei na baleis tin diarkeia mhtrwou apo 30 se 10 meres kai den tha exeis problhmata ksana.

twra stin epomenh ekdosh pou tha bgalei h nokia prepei na mhn exoume to problhma alla nokia einai kai me tromazei ligo! :p

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο επαναφερεται στη κατασταση που ηταν οταν το αγορασες

Δηλαδη , (επειδη εχω και εγω το ιδιο προβλημα με την αποθηκευση ...)

κανοντας Soft Format θα χασω την αναβαθμιση που εκανα σε V.3.04.11 :cry: (αληθεια , υπαρχει πιο καινουργια εκδοση ? )

Εχω αγορασει και εγω την ΑΤΡ 512ΜΒ και αργει παρα πολυ ιδιως οταν ανοιγω την εκθεση ... (εχει μεσα καμμια 400ρια φωτο... ) Με σχεδον τα ιδια δεδομενα στο 6600 δεν ειχα τετοια καθυστερηση...

 

Και κατι αλλο , πως μπορω να κανω φακελλους στην καρτα του 6680 αλλα στο PC και ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙ το κινητο ??? ολες χυμα τις δειχνει ... :mad:

Never Ride Faster Than Your Angel Can Fly

FazerClub.Gr

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη , (επειδη εχω και εγω το ιδιο προβλημα με την αποθηκευση ...)

κανοντας Soft Format θα χασω την αναβαθμιση που εκανα σε V.3.04.11 :cry: (αληθεια , υπαρχει πιο καινουργια εκδοση ? )

ΟΧΙ!!!! Aφου έχεις βάλει την αναβαθμιση το κινητο θα επανελθει στην κατασταση οταν το πήρες απο τη ΝΟΚΙΑ. Αυτη είναι η τελευταια αναβαθμιση με ελληνικη υποστηριξη

 

Εχω αγορασει και εγω την ΑΤΡ 512ΜΒ και αργει παρα πολυ ιδιως οταν ανοιγω την εκθεση ... (εχει μεσα καμμια 400ρια φωτο... ) Με σχεδον τα ιδια δεδομενα στο 6600 δεν ειχα τετοια καθυστερηση...

 

Σου αργει οταν ανοιγεις τις φωτογραφιες εννοεις? Ειναι λογικο γιατι ψαχνει όλες τις φωτογραφιες που εχεις αποθηκευμένες στην καρτα

 

 

 

Και κατι αλλο , πως μπορω να κανω φακελλους στην καρτα του 6680 αλλα στο PC και ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙ το κινητο ??? ολες χυμα τις δειχνει ... :mad:

 

Τους φακελους τους διαβαζει κανονικα το κινητο. Απλα μεσα απο την εκθεση διαβαζει και δειχνει όλες τις φωτογραφιες που ειναι αποθηκευμενες στην καρτα ταυτοχρονα. Δοκιμασε με εναν File exrplorer να ανοιγεις τους φακελους και τις φωτογραφιες. Ετσι θα ανοιγει μονο ο φακελος που θες.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο , πως μπορω να κανω φακελλους στην καρτα του 6680 αλλα στο PC και ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙ το κινητο ??? ολες χυμα τις δειχνει ... :mad:

Πήγαινε στην έκθεση επέλεξε τα αρχεία που θέλεις να τα βάλεις σε φάκελο πάτα επιλογές, οργάνωση, νέος φάκελος, επέλεξε μνήμη και μετά μετέφερέ τα.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να το αγορασω αλλα ...δεν εχει ραδιοφωνο.Τωρα ειδα οτι υπαρχει μια εφαρμογη visual radio που μπορουμε να κατεβασουμε ή κανω λαθος;.Σας παρακαλω μπορειτε να με ενημερωσετε; Η μηπως μπορει να δεχτει εξωτερικο ραδιο με hands free?.Σας παρακαλω αν ξερει καποιος οτιδηποτε σχετικα με προσαρμογη ραδιοφωνου στο κινητι αυτο.Ευχαριστω.

 

Σας παρακαλω πεστε μου σχετικα με αυτη την εφαρμοφη visual radio.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...