Jump to content

[S7 series] Αδυναμία κλήσης λόγω σήματος / Ποιότητα σήματος


earthdog
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο Γερμανός περνάει επίσημη ρομ πλήρης όπως μπορεί να το κάνει ο καθένας σπίτι του με Odin. Εγώ έβαλα μόνο το csc της cosmote στη ρομ του ambasadii με πολλά έξτρα καλούδια.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σου έχει γράψει όμως ο Knox Έτσι?

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ίσως.....

efa5b9b2043aed28f168c65c703674a8.jpg

 

 

Έχει γράψει αλλά καλύπτεται...

Φαίνεται στο recovery όμως

Edited by lagoskon
Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Ίσως.....

efa5b9b2043aed28f168c65c703674a8.jpg

 

 

 

Έχει γράψει αλλά καλύπτεται...

Φαίνεται στο recovery όμως

 

Δεν είναι πραγματικό, ρώτησα

Είναι mod για να περάσει το Safetynet για κάποιες εφαρμογές

Δεν νομίζω να καλύπτεται αλλά μακάρι. Όποιος ξέρει να μας πει :)

Και εγώ του ambasadii έχω με εναλλαγή κάποιες φορές με του Tkkg1994

Edited by sakis88888
Link to comment
Share on other sites

Ίσως.....

efa5b9b2043aed28f168c65c703674a8.jpg

 

 

Έχει γράψει αλλά καλύπτεται...

Φαίνεται στο recovery όμως

Ε ναι εννοείται.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα το wifi calling είναι διαθέσιμο μόνο στις συνδέσεις και όχι στα καρτοκινητα δυστυχώς ;)
Link to comment
Share on other sites

Ναι στα Samsung είναι πολύ συχνό το φαινόμενο καθος έχουν αρκετά ποιο αδύναμο δέκτη (για να διατηρήσουν χαμηλό το sar) ειδικά με Wind - Vodafone φαίνεται πολύ λόγο κακής κάλυψης που έχουν

Το θέμα είναι διπλό

Wind και voda έχουν αρκετά κακή κάλυψη και σε συνδυασμό με αδύναμο δέκτη που έχουν τα περισσότερα Samsungia δημιουργείται θέμα

Πχ στο Mate 9 στην δουλειά έχω με Wind σήμα 2 γραμμές σταθερά με κλίσεις να γίνονται άνετα από την άλλη ο συνάδελφος έχει το s7 edge και έχει σήμα μια γραμμή η καμία φορά κάνει και αναζήτηση και κλίσεις Σινιθος γίνονται με σπασίματα. Από την άλλη έξω αν βγούμε και τα δύο κινητά δείχνουν ίδια ποιότητα σήματος.

 

Η μανα μου εχει Samsung,αλλα στο σπιτι κρατουσε πιο σταθερα το σημα με Wind.Το iPhone μου οχι τοσο.Αλλα ειναι θεμα καλυψης(ειμαι στα ορια απο 2 κεραιες λογικα) και παρατηρω μια ασταθεια στο σημα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το VoLte κάποιες παρατηρήσεις, θετικά πολύ καλή ακουστική σε κλήσεις στα αρνητικά όταν καλώ μερικές φορές μου δείχνει ότι ο συνομιλητής μου είναι κατειλημμένος ενώ δεν είναι, εδώ δεν ισχύει προφανώς το “μπρος τα καλη τι είναι ο πόνος”

και το απενεργοποίησα από τις ρυθμίσεις κινητής:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα την βοήθειά/γνώμη σας σχετικά με ένα θέμα που αντιμετωπίζω με το κινητό. Πιο συγκεκριμένα πήρα για δώρο το συγκεκριμένο κινητό αλλά κατά την προσπάθεια/διάρκεια κλήσης το σήμα του κινητού σταδιακά μειώνεται και μετά από 15-30 δευτερόλεπτα τερματίζει την κλήση από μόνο του. Δοκίμασα επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου, εργοστασιακή επαναφορά, χειροκίνητη εγγραφή στο δίκτυο, αλλά δυστυχώς τίποτα. Να σημειώσω ότι ο πάροχος κινητής τηλεφωνίας είναι η Vodafone, το κινητό φέρει Android 6.0 (Marshmallow) και δεν έχει γίνει καμία ενημέρωση. Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τα σχόλια και τις προτάσεις σας, καθώς εάν έχει παρατηρήσει και κάποιο άλλο άτομο το ίδιο πρόβλημα. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα την βοήθειά/γνώμη σας σχετικά με ένα θέμα που αντιμετωπίζω με το κινητό. Πιο συγκεκριμένα πήρα για δώρο το συγκεκριμένο κινητό αλλά κατά την προσπάθεια/διάρκεια κλήσης το σήμα του κινητού σταδιακά μειώνεται και μετά από 15-30 δευτερόλεπτα τερματίζει την κλήση από μόνο του. Δοκίμασα επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου, εργοστασιακή επαναφορά, χειροκίνητη εγγραφή στο δίκτυο, αλλά δυστυχώς τίποτα. Να σημειώσω ότι ο πάροχος κινητής τηλεφωνίας είναι η Vodafone, το κινητό φέρει Android 6.0 (Marshmallow) και δεν έχει γίνει καμία ενημέρωση. Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τα σχόλια και τις προτάσεις σας, καθώς εάν έχει παρατηρήσει και κάποιο άλλο άτομο το ίδιο πρόβλημα. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

αν υπάρχει η δυνατότητα δοκιμής άλλης σιμ? (απλά για να αποκλειστεί η οποία πιθανότητα να οφείλεται στη δικιά σου σιμ)

 

υποθέτω ότι δεν έχεις κάποια εφαρμογή εγγραφής κλήσεων, παρόλα αυτά ίσως να δοκίμαζες σε safe mode (restart - μόλις δεις το samsung logo = πάτα και κράτατο μέχρι να δεις κάτω αριστερά "safe mode" το volume down) από σafe mode βγαίνεις απλά με επανεκκίνηση

 

 

σε περίπτωση που συνεχίζει το πρόβλημα (δυστυχώς είναι κ το πιθανότερο, από την περιγραφή) πρέπει να επισκεφτείς το σέρβις.

Link to comment
Share on other sites

αν υπάρχει η δυνατότητα δοκιμής άλλης σιμ? (απλά για να αποκλειστεί η οποία πιθανότητα να οφείλεται στη δικιά σου σιμ)

 

υποθέτω ότι δεν έχεις κάποια εφαρμογή εγγραφής κλήσεων, παρόλα αυτά ίσως να δοκίμαζες σε safe mode (restart - μόλις δεις το samsung logo = πάτα και κράτατο μέχρι να δεις κάτω αριστερά "safe mode" το volume down) από σafe mode βγαίνεις απλά με επανεκκίνηση

 

 

σε περίπτωση που συνεχίζει το πρόβλημα (δυστυχώς είναι κ το πιθανότερο, από την περιγραφή) πρέπει να επισκεφτείς το σέρβις.

 

Καλησπέρα φίλε και σε ευχαριστώ θερμά για την απάντησή σου. Δυστυχώς για να είμαι ειλικρινής δεν έχω δοκιμάσει κάποια άλλη «σιμ» διαφορετικού παρόχου κινητής τηλεφωνίας, ωστόσο αξίζει να σημειωθεί ότι επισκέφτηκα άμεσα ένα κατάστημα Vodafone και έκανα αντικατάσταση της κάρτας «σιμ» για κάθε ενδεχόμενο.

 

Όχι δεν χρησιμοποιώ κάποια εφαρμογή για εγγραφή συνομιλίας, ούτε κάποια άλλη εφαρμογή που να έχει πρόσβαση στην διαχείριση του του δικτύου κινητής τηλεφωνίας.

 

Θα δοκιμάσω το Safe Mode δεν το είχα σκεφτεί, αν και επικοινώνησα με το Service και μου είπανε ότι θα ήταν καλό να το δούνε γιατί υπάρχει δυνατότητα να έχει πρόβλημα η antenna receiver.

 

Κατά προσωπική άποψη, υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει το οποιοδήποτε πρόβλημα στο κινητό (hardware or software failure) απλά λόγω της επίτευξης χαμηλής ακτινοβολίας (SAR) να μην έχει αρκετά δυνατό δέκτη και να δημιουργείται το παραπάνω πρόβλημα.

 

Δυστυχώς και περιοχή η οποία βρίσκομαι τον τελευταίο μήνα δεν έχει αρκετά καλή κάλυψη (Vodafone), οπότε θα το δοκιμάσω και σε άλλες περιοχές.

 

Μόλις έχω νεότερα θα επικοινωνήσω πάλι για να ενημερώσω.

 

Σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια και σε εμενα σε galaxy s7 edge μετα το nougat

χανω κλησεις και μου ερχετε μνμ μετα

 

οταν το εχω στο 2G κλειδωμενο ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπορεις να μου δωσεις το link ή να μου εξηγησεις που γιατι δε το βρηκα, στο μενου android η στις συσκευες

Ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το βρηκα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μήπως όταν περνάμε την nougat 7 με ΟΤΑ πάνω στην 6

κρατάει κάποια αρχεία της Μarshmallow, που δεν επιτρέπουν

να χάνουμε κλήσεις, έτσι με factory reset μετά η με καθαρή εγκατάσταση της 7

τα αρχεία αυτά δεν υπάρχουν η χάνονται , και δημιουργείτε το πρόβλημα

Edited by mike+
τροποποιηση
Link to comment
Share on other sites

Μήπως όταν περνάμε την nougat 7 με ΟΤΑ πάνω στην 6

κρατάει κάποια αρχεία της Μarshmallow, που δεν επιτρέπουν

να χάνουμε κλήσεις, έτσι με factory reset μετά η με καθαρή εγκατάσταση της 7

τα αρχεία αυτά δεν υπάρχουν η χάνονται , και δημιουργείτε το πρόβλημα

 

συμφωνω.οταν στο κινητο παιρνουμε μεγαλη αναβαθμιση οπως η7,κανουμε πάντα επαναφορά εργοστασιακών.Πχ αν το κινητο παρει 7.1 ισως να μην χρειαστει.Οταν βγει η 8,θα κάνουμε οπωσδηποτε επαναφορά να εχουμε το κεφάλι μας ησυχο!

Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω.οταν στο κινητο παιρνουμε μεγαλη αναβαθμιση οπως η7,κανουμε πάντα επαναφορά εργοστασιακών.Πχ αν το κινητο παρει 7.1 ισως να μην χρειαστει.Οταν βγει η 8,θα κάνουμε οπωσδηποτε επαναφορά να εχουμε το κεφάλι μας ησυχο!

όχι εγώ λέω ακριβώς το αντίθετο μήπως δεν πρέπει να κάνουμε επαναφορά εργ.σε αυτήν την μεγάλη αναβάθμιση

όπως δεν έκανα εγώ και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μάλλον το δικό μου έχει πρόβλημα...Ηρθε φίλος με άλλο s7 και με όλους τους συνδυασμούς sim (f2g,Cosmote,voda) σε 2,3,4g ,το δικο του ειχε πολυ καλύτερο σήμα..Με βλέπω για service ...Κεραια ,πλακέτα?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, δε μπόρεσα να το αφήσω στην smartec..Εκανα άλλη μια απέλπιδα προσπάθεια με αλλαγή της sim..Μαλιστα,αυτή που έβαλα δεν είναι σαν την προηγούμενη multi sim 64k,αλλά usim..Ποια ειναι η διαφορά τους δε ξέρω..f2g..Το αποτέλεσμα το ίδιο..Σημα στα πατώματα και χαμένες κλήσεις....
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μάλλον το δικό μου έχει πρόβλημα...Ηρθε φίλος με άλλο s7 και με όλους τους συνδυασμούς sim (f2g,Cosmote,voda) σε 2,3,4g ,το δικο του ειχε πολυ καλύτερο σήμα..Με βλέπω για service ...Κεραια ,πλακέτα?

Τελικά,μου έκαναν εναν επαναπρογραμματισμό και μου είπαν να περιμένω μια αναβάμιση που θα σκάσει μύτη και θα διορθώνει το θέμα των χαμένων κλήσεων και του χαμηλού σήματος...Αμφιβάλλω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 year later...
Σήμερα με s7 edge cosmote sim ειμαι εντός σπιτιού συνέχεια εκτός δικτύου. Βγάζει μη εγγεγραμμένο δίκτυο. Να φταίει η κακοκαιρία?? Εκτός σπιτιού βρήκε σήμα κ έκανα κλήσεις. Μέσα τίποτα..τι φταίει???
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S7 series] Αδυναμία κλήσης λόγω σήματος / Ποιότητα σήματος

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...