Jump to content

Samsung Galaxy Tab A (2016) 7 και 10.1


BILLY5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι update σας ηρθε? Ψαχνω αλλα δεν μου δειχνει να εχει update.:confused:

skGSejj.jpg

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 292
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 3 months later...
Καλησπέρα.Εχω το samsung galaxu tab A του 2016 το 4g.Θελω να ρωτήσω πως κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και backup.Αν κάνω μόνο επαναφορα και όχι backup θα χαθούν όλα?Ας απαντήσει κάποιος φίλος.Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω πραγματοποιήσει προσωπικά την διαδικασία, μπορείς εδώ: https://www.samsung.com/gr/support/mobile-devices/how-can-i-restore-the-factory-settings/ να βρεις τις οδηγίες από την ίδια την Samsung. Όπως θα διαβάσεις εκεί, η Samsung συμβουλεύει πρώτα να γίνει backup των δεδομένων με την εφαρμογή τους Smart Switch, ακριβώς γιατί με την Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων θα διαγραφούν τα δεδομένα. Ένα βήμα που πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα είναι να θυμάσαι τον λογαριασμό Google (user name και password) με τον οποίο είναι συνδεδεμένη η συσκευή. Ο λόγος επεξηγήται από την Samsung εδώ: https://www.samsung.com/gr/support/mobile-devices/what-is-the-device-protection-or-factory-reset-protection-frp/
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εχω το samsung galaxu tab A του 2016 το 4g.Θελω να ρωτήσω πως κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και backup.Αν κάνω μόνο επαναφορα και όχι backup θα χαθούν όλα?Ας απαντήσει κάποιος φίλος.Ευχαριστω.

Mπαινεις στα settings -cloud και λογαριασμοί και πατας Αντιγραφα ασφαλειας και επαναφορα. Οταν πατησεις εκει πρεπει να ειναι on η δημιουργία αντιγραφων ασφαλείας με τον λογαριασμο σου samsung- Google. Αν κανεις αντιγραφα δεν χανεις τιποτα, και κανεις κανονικα την επαναφορα εργοστασιακων. Μπορεις να κανεις και στην sd card σου αντιγραφα γιατι σου βγαζει και την επιλογη σε εξωτερικο χωρο μεσω smart swich

Despina!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μου ήρθε πάλι ενημέρωση. Την έκανα, αλλά εξακολουθεί να λέει στο "Επίπ. επιδιόρθ. ασφάλ. Android" ότι είναι 1 Απριλίου 2020.

 

Στην "Έκδοση Kernel" και "Κατάσταση προστασίας SE για Android" βλέπω ημερομηνία Tue Nov 03 2020. Εσείς τι ημερομηνία βλέπετε;

Link to comment
Share on other sites

Εσείς τι ημερομηνία βλέπετε;

 

Εκανα τσεκ για ενημέρωση, αλλά δεν έχω κάτι.

Είμαι με αυτή του Σεπτ. '20

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε πάλι ενημέρωση. Την έκανα, αλλά εξακολουθεί να λέει στο "Επίπ. επιδιόρθ. ασφάλ. Android" ότι είναι 1 Απριλίου 2020.

 

Στην "Έκδοση Kernel" και "Κατάσταση προστασίας SE για Android" βλέπω ημερομηνία Tue Nov 03 2020. Εσείς τι ημερομηνία βλέπετε;

 

Fri Oct 09 2020

Αν σημαίνει κάτι. Πιστεύω ότι δεν γίνεται σοβαρό update στη συσκευή. Τα εγκαταλείπει πολύ γρήγορα η samsung

Edited by jogatore
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι μιλάτε για το 7άρι;

Στο δικό μου το 10άρι βλέπω τα παρακάτω, εννοείται ότι έχω τσεκάρει και δεν υπάρχει κάποιο νέο update για εγκατάσταση.

 

ead90f70269d82165874245861fe9baa.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας πάντως μια αναζήτηση για το θέμα, είδα ότι κάποια ανεπίσημα site είδη άρχισαν να το αναφέρουν με ημερομηνία Tue, 03 Nov 2020. Λένε ότι είναι μόνο ένα security patch. Δεν προσθέτει κάποια νέα δυνατότητα. Ακόμη και έτσι, το θεωρώ σημαντικό ότι η Samsung ακόμη κλείνει τρύπες στη συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν πρεπει να γελαω ή να κλαιω που η Samsung ακομα ασχολειται με το tabletaki μου (10,1).

Ειναι πολυ καιρο τοσο αργο που το μονο που κανουμε ειναι να εχουμε ενα παιχνιδι με ζωγραφικη για τη γυναικα μου.

Να μην ξεχασω να πω οτι το δουλευουμε αναποδα γιατι τα πληκτρα αφης πατιουντε κατα λαθος συνεχεια.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Να υποθέσω ότι μιλάτε για το 7άρι;

Στο δικό μου το 10άρι βλέπω τα παρακάτω, εννοείται ότι έχω τσεκάρει και δεν υπάρχει κάποιο νέο update για εγκατάσταση.

 

ead90f70269d82165874245861fe9baa.jpg

 

Και στο δικό μου έχει έρθει που ειναι 10αρι εδώ και μερικές μέρες αλλά δεν την έχω κάνει ακόμα.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Μόλις προχτές ήρθε και στο δικό μου εντέλει, ένα μικρό update ήταν (17mb αν θυμάμαι καλά ), το έκανα και τέλος. Καμία διαφορά. :D
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από 3+ χρόνια η μπαταρία στο 10άρι μου άρχισε τις κόνξες, πάλι καλά που άντεξε τόσο καιρό λέω βέβαια. Με καθημερινή χρήση τουλάχιστον 2 ωρών δεν μπορώ παρά να δηλώσω απόλυτα ικανοποιημένος. Κι αφού το ταμπλετ αντέχει ακόμα αλλά κι αφού η εξέλιξή τους δεν προχώρησε τόσο πολύ όλο αυτό το διάστημα, προτίμησα να παραγγείλω μια μπαταρία από σκρουτζομάγαζο στα 23 ευρώ (γνήσια λέει ότι είναι ), θα την αλλάξω μόλις έρθει κι όσο αντέξει.

 

Ενημερωτικά, η μπαταρία μου αυτή τη στιγμή φορτίζει μέχρι το 85%.

Πριν τρεις φορτίσεις όταν το έκανε για πρώτη φορά, άνοιξα το ταμπλετ και αποσύνδεσα τη μπαταρία από την πλακέτα. Τη σύνδεσα πάλι και τις επόμενες δύο φορτίσεις μου φόρτισε κανονικά μέχρι το 100%.

Στην τρίτη φόρτιση την χτεσινοβραδυνή τα κατάφερε ξανά μόνο μέχρι το 85%.

 

Ανοίγει σχετικά δύσκολα το πίσω καπάκι αλλά με προσοχή και λίγο υπομονή βγαίνει. Η αντικατάσταση της μπαταρίας μετά είναι πολύ απλή υπόθεση. Τρία καλώδια αποσυνδέεις (ένα της μπαταρίας και δύο της οθόνης ), μερικές βίδες που συγκρατούν την μπαταρίας στο σώμα (ευτυχώς δεν έχει κόλλα εκεί ) και τέλος.

 

Από βδομάδα που θα έρθει η καινούργια θα ενημερώσω για την εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3+ χρόνια η μπαταρία στο 10άρι μου άρχισε τις κόνξες, πάλι καλά που άντεξε τόσο καιρό λέω βέβαια. Με καθημερινή χρήση τουλάχιστον 2 ωρών δεν μπορώ παρά να δηλώσω απόλυτα ικανοποιημένος. Κι αφού το ταμπλετ αντέχει ακόμα αλλά κι αφού η εξέλιξή τους δεν προχώρησε τόσο πολύ όλο αυτό το διάστημα, προτίμησα να παραγγείλω μια μπαταρία από σκρουτζομάγαζο στα 23 ευρώ (γνήσια λέει ότι είναι ), θα την αλλάξω μόλις έρθει κι όσο αντέξει.

 

Ενημερωτικά, η μπαταρία μου αυτή τη στιγμή φορτίζει μέχρι το 85%.

Πριν τρεις φορτίσεις όταν το έκανε για πρώτη φορά, άνοιξα το ταμπλετ και αποσύνδεσα τη μπαταρία από την πλακέτα. Τη σύνδεσα πάλι και τις επόμενες δύο φορτίσεις μου φόρτισε κανονικά μέχρι το 100%.

Στην τρίτη φόρτιση την χτεσινοβραδυνή τα κατάφερε ξανά μόνο μέχρι το 85%.

 

Ανοίγει σχετικά δύσκολα το πίσω καπάκι αλλά με προσοχή και λίγο υπομονή βγαίνει. Η αντικατάσταση της μπαταρίας μετά είναι πολύ απλή υπόθεση. Τρία καλώδια αποσυνδέεις (ένα της μπαταρίας και δύο της οθόνης ), μερικές βίδες που συγκρατούν την μπαταρίας στο σώμα (ευτυχώς δεν έχει κόλλα εκεί ) και τέλος.

 

Από βδομάδα που θα έρθει η καινούργια θα ενημερώσω για την εξέλιξη.

 

Πως καταφερες να ανοιξεις το καπακι?

Link to comment
Share on other sites

Είδα βίντεο πως ανοίγει με τα ειδικά εργαλεία γι'αυτή τη δουλειά και το επιχείρησα. Απλό ξεκούμπωμα περιμετρικά θέλει αρκεί να βρεις το κατάλληλο εργαλείο να κάνεις την αρχή. Επειδή το μόνο που είχα ήταν πένες από κιθάρα κι ήταν ιδιαίτερα μαλακές για το ξεκίνημα του ξεκουμπώματος, την αρχή την έκανα με λεπτό μαχαίρι εγώ λίγο προσεκτικά να μην πληγώσω το σημείο.

Μόλις ξεκουμπωσε το πρώτο αγκιστράκι έπιασα τις πένες της κιθάρας και ξεκούμπωνα περιμετρικά σιγά σιγά.

Έγινε εύκολο μετά όμως και το καπάκι είναι ιδιαίτερα σκληρό και αντέχει, δεν το φοβήθηκα κάπου. Αρκεί να γίνει η αρχή.

Εγώ ξεκίνησα από την κάτω δεξιά πλευρά του ταμπλετ, από τη μερια των πλαινων πλήκτρων χαμηλά δηλαδή.

 

Απαραίτητα να αφαιρεθεί η εξωτερική SD και η Sim αν υπάρχουν μέσα στο ταμπλετ ΠΡΙΝ ξεκινήσεις το ξεκούμπωμα.!

 

Υπάρχουν διάφορα βιντεο στο YouTube σε περίπτωση που θέλεις να το δεις για ακόμα καλύτερη καθοδήγηση. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Καλησπέρα παίδες! Θέλω να κάνω μια ερώτηση για το τάμπλετ της γυναίκας μου. Ένα Samsung Galaxy Tab A 2019 8ιντσο.Το φόρτιζε κλειστό χθες το βράδυ σε ένα δωμάτιο χωρίς θέρμανση με πολύ χαμηλή θερμοκρασία, και το πρωί με το που πήγε να το βγάλει από την φόρτιση, αντί να της γράφει στο κέντρο της οθόνης 100%, της είχε βγάλει ένα τριγωνάκι με ένα θερμόμετρο.Το έβγαλε από την φόρτιση, το άνοιξε και όλα κανονικά. Τι έγινε? Την ενημέρωνε το τάμπλετ απλά για ακραία χαμηλή θερμοκρασία? Νόμιζα ότι αυτό γινόταν μόνο στις υψηλές θερμοκρασίες.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...