Jump to content

Samsung Galaxy Tab A (2016) 7 και 10.1


BILLY5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 292
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σκεφτομαι να παρω το 10.1 που εχει decent χαρακτηριστικα σε σχεση με την παλιοτερη εκδοση του tab A με την χαμμηλη αναλυση οθονης. Επειδη μου ειναι απαραιτητο το stylus ομως, ξερει κανεις αν δουλευει το spen της samsung?

Η περσινη εκδοση (9.7) εβγαινε και με spen, πραγμα που σημαινει οτι το hardware στην οθονη υπαρχει. Ας το δοκιμασει καποιος αν ειναι ευκολο να μας πει...

Πέρασαν...panasonic g500,sony z1,motorola startac,ericsson 768,nokia 3210,sony z5,siemens sl45i,sonyericsson t68i,nokia 7210,panasonic gd87,sonyericsson p800,orange spv,nokia 6600,qtek 8080,sonyericsson t610,samsung sgh-i530,qtek 8010,qtek s100,treo 650,motorola mpx220,nokia n70,qtek 8310,qtek s200,ubiquio 401,htc TyTN, htc p3300, apple iphone 2G, iphone 3G, iphone 3GS, iphone 4, Motorola Droid Razr, HTC One X, Samsung S3, S4, Sony Z1, 1+1, Note4 ...... :p
Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο παρελαβα σημερα απο το e-shop http://www.samsung.com/gr/consumer/mobile-devices/tablets/galaxy-tab-a/SM-T280NZKAEUR και γραφει το κουτι διπλα οτι ειναι απο επισημη αντιπρωσοπεια της ελλαδος το θεμα ειναι οτι το κεντρικο μου modem το βλεπει κανονικα αλα οταν παω να συνδεθω στο netgear δεν το δεχεται τον κωδικο και δευτερον δεν αναβουν τα πληκτρα Πλήκτρο πρόσφατων εφαρμογών και Πλήκτρο επιστροφής αυτα τα δυο προς το παρον

τωρα εβαλε το e-shop το λευκο στα 116 ευρω ενα ενα τα βαζουν αυτοι η ανθρωποι

Edited by BILLY5
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το 10.1 4G, για να αντικαταστήσω (συμπληρώσω) το Nexus 10 (που ελπίζω να καταφέρω να επισκευάσω)

 

Συμπαθητικό ταμπλετάκι, βολικά μικρό για 10άρι (πολύ μικρά bezels).

Κατασκευή καλή, αλλά δεν πλησιάζει τα κορυφαία σε αίσθηση.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

πολλες διαφορες απο το παλιο μου 7 ιντσων asus nexus http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=7880&idPhone2=4850 κατα τα αλα καλα παει εστροσε που λενε αλα δεν εχει ουτε την ποιοτητα που ειχε το nexus ουτε την ποιοτητα του sony xperia tablet μην τα θελουμε και ολα δικα μας με 117 ευρω αλα ουτε ζεστενεται ουτε τρωει γρηγορα την μπαταρια ο 410 που εχει επανω το 7 ιτσων και παιχνιδια παιζει και ολα και πολυ καλη φοτογραφια βγαζει και μπροστα με την 2 και την πισω με την 5 και ας μην εχει φλας θα μπορουσαν να κανουν φωτηζομανα τα κουμπια και να βαλουν και ενα led ποσο κοστιζει ποια
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το 10.1 4G, για να αντικαταστήσω (συμπληρώσω) το Nexus 10 (που ελπίζω να καταφέρω να επισκευάσω)

 

Συμπαθητικό ταμπλετάκι, βολικά μικρό για 10άρι (πολύ μικρά bezels).

Κατασκευή καλή, αλλά δεν πλησιάζει τα κορυφαία σε αίσθηση.

 

Φίλε για γράψε κάποια πράγματα παραπάνω γιατί θέλω να αντικατάσταση το galaxy tab 3 10.1 3g που έχω.

Απόκριση

Μπαταρία

Οθόνη φωτεινότητα, χρώματα

Από μνήμη πως πάει

Και γενικά ότι άλλο νομίζεις

Ευχαριστώ

Νικήτας

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Φίλε για γράψε κάποια πράγματα παραπάνω γιατί θέλω να αντικατάσταση το galaxy tab 3 10.1 3g που έχω.

Απόκριση

Μπαταρία

Οθόνη φωτεινότητα, χρώματα

Από μνήμη πως πάει

Και γενικά ότι άλλο νομίζεις

Ευχαριστώ

Νικήτας[/ http://www.gsmarena.com κάνε σύγκριση και δες το ακόμα και το 7 που πήρα εγώ πηγαίνει πολύ καλά με τον 410 επεξεργαστή

Link to comment
Share on other sites

Φίλε για γράψε κάποια πράγματα παραπάνω γιατί θέλω να αντικατάσταση το galaxy tab 3 10.1 3g που έχω.

Απόκριση

Μπαταρία

Οθόνη φωτεινότητα, χρώματα

Από μνήμη πως πάει

Και γενικά ότι άλλο νομίζεις

Ευχαριστώ

Νικήτας[/ http://www.gsmarena.com κάνε σύγκριση και δες το ακόμα και το 7 που πήρα εγώ πηγαίνει πολύ καλά με τον 410 επεξεργαστή

 

Φίλε μου το 7 με το 10.1 δεν είναι ίδια μηχανάκια.

Τέλος πάντων τα χαρακτηριστικά τα έχω δει.

Ζητώ από κάποιον που το έχει πάρει να μας πει στην πράξη τι παίζει ειδικά όταν είχε και το nexus 10 η γνώμη του μετράει

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το 7 με το 10.1 δεν είναι ίδια μηχανάκια.

Τέλος πάντων τα χαρακτηριστικά τα έχω δει.

Ζητώ από κάποιον που το έχει πάρει να μας πει στην πράξη τι παίζει ειδικά όταν είχε και το nexus 10 η γνώμη του μετράει

 

Το tab Α είναι mid range, ενώ το NEXUS ήταν τοπ.

Αλλά έχουν περάσει αρκετά χρόνια!

 

Στην πράξη:

Απόκριση είναι καλή, ότι περίμενα από ένα τέτοιο μηχανάκι. Δεν έχει κομπιάσματα (σαφώς πιο γρήγορο από το Nexus 10).

Δεν κοιτάει στα μάτια όμως τα κορυφαία (και πιο ακριβά) της σειράς S.

 

Η μπαταρία ποτέ δεν ήταν πρόβλημα για μένα σε οποιαδήποτε ταμπλέτα, οπότε ποτέ δεν ήταν κριτήριο. Αν κρατάει 5-6 ώρες σε ταινίες κλπ με καλύπτει. Το συγκεκριμένο δείχνει να κρατάει αρκετά. Δηλαδή πέφτει αρκετά αργά η μπαταρία.

 

Οθόνη, καλή, δεν είναι και Amoled. Καλές γωνίες θέασης, αρκετά άνετη, καλή αναλύση (1080). Ολα καλά για την κατηγορία.

Μνήμη έχει 2gb ram οπότε δεν βλέπω να έχει άμεσα θέμα.

 

Γενικά είμαι ευχαριστημένος. Δείχνει στιβαρό (στην χρήση) δεν μου έχει βγάλει κανένα κουσούρι (ο φόβος μου με τα κινέζικα), γενικά λειτουργεί όπως το περίμενα.

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Έχει κανείς ιδέα πως μπορώ να καταλάβω αν το 7ιντσο είναι με επεξεργαστή spreadtrum η snapdragon 410; Στο public που το δοκίμασα ηταν με spreadtrum.

Υπάρχει κάποιο διακριτικό με το οποίο μπορούμε να τα ξεχωρίσουμε;

Edited by LotusEater
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχει κανείς ιδέα πως μπορώ να καταλάβω αν το 7ιντσο είναι με επεξεργαστή spreadtrum η snapdragon 410; Στο public που το δοκίμασα ηταν με spreadtrum.

Υπάρχει κάποιο διακριτικό με το οποίο μπορούμε να τα ξεχωρίσουμε;

 

Λογικα με καποια εφαρμογη τυπου antutu,θα αναγράφεται ο τυπος του επεξεργαστή..

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ χωρίς να τα πιάσω στο χέρι. Για παράδειγμα τα φτηνά στο skroutz που ξεκινάν με 108 ευρώ με τι επεξεργαστή είναι;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ο φιλος με το 4g 10.1 μήπως θα μπορουσε να μας πει αν το ταμπλετ υποστηρίζει τηλεφωνικες κλησεις;
Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος με το 4g 10.1 μήπως θα μπορουσε να μας πει αν το ταμπλετ υποστηρίζει τηλεφωνικες κλησεις;

Νομίζω πως ναι, αλλά η sim που φοράει είναι μόνο data. Πάντως έχει εφαρμογή για κλήσεις από μαμά.

Πρέπει να το δοκιμάσω

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φιλε μου,αν η συσκευη εχει εφαρμογη "τηλεφωνο" ,τοτε λογικα κανει κλησεις. Αν υπάρχει ακουστικο πανω στη συσκευη ,επισης ειναι σιγουρο,αν και οχι απαραιτητη προϋπόθεση. Νομιζω στα 7αρια ταμπλετ η σαμσουνγκ εβαζε ακουστικο, ισως και σε καποια 10αρια.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φιλε μου,αν η συσκευη εχει εφαρμογη "τηλεφωνο" ,τοτε λογικα κανει κλησεις. Αν υπάρχει ακουστικο πανω στη συσκευη ,επισης ειναι σιγουρο,αν και οχι απαραιτητη προϋπόθεση. Νομιζω στα 7αρια ταμπλετ η σαμσουνγκ εβαζε ακουστικο, ισως και σε καποια 10αρια.

 

Έχει εφρμογή, πάει να πάρει τηλέφωνο αλλά με κόβει, πιθανότατα γιατί έχω sim μονο για data.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ο φιλος με το 4g 10.1 μήπως θα μπορουσε να μας πει αν το ταμπλετ υποστηρίζει τηλεφωνικες κλησεις;

 

http://www.samsung.com/gr/consumer/mobile-devices/tablets/galaxy-tab-a/SM-T585NZKAEUR εδω το λεει καθαρα

 

Δίκτυο/Φορέας

Multi-SIM

Single-SIM

SIM size

Nano-SIM (4FF)

Infra

2G GSM, 3G WCDMA, 4G LTE FDD, 4G LTE TDD

2G GSM

GSM850, GSM900, DCS1800, PCS1900

3G UMTS

B1(2100), B2(1900), B5(850), B8(900)

4G FDD LTE

B1(2100), B3(1800), B5(850), B7(2600), B8(900), B20(800)

4G TDD LTE

B40(2300)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μολις βγηκε αναβαθμιση που διορθωνει ολα τα ψυλο κοληματα που ειχε το ταμπλετ αλα παραμενει δυστηχως ακομα στην 5.1.1 παραμενει το Samsung Galaxy Tab A (2016) 7" WiFi (8GB)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εννοώ χωρίς να τα πιάσω στο χέρι. Για παράδειγμα τα φτηνά στο skroutz που ξεκινάν με 108 ευρώ με τι επεξεργαστή είναι;

 

Ολα τα a6 7.0 εχουν τον 410 τωρα θα παρουμε και αναβαθμιση στο 6.0 η 6.1 περιμενουμε

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Ενδιαφερομαι για τo Tab A 10.1 wifi (T580). Καποιος που το εχει μπορει να τρεξει ενα antutu να δω ποσο σκορ βγαζει ο cpu του; Απο lags πως παει; Η ληψη wifi του ειναι δυνατη ;

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω και εγώ το 10.1 γιατί δεν με έχει βολεύει το 7 από ταχύτητα πάντως είναι για μεσαίους χρήστες Edited by BILLY5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...