Jump to content

myphone Poll: Ήρθε το τέλος των επίπεδων οθονών για τη σειρά S της Samsung;


Homer_GR
 Κοινοποίηση

Ήρθε το τέλος των επίπεδων οθονών για τη σειρά S της Samsung;  

236 members have voted

  1. 1. Ήρθε το τέλος των επίπεδων οθονών για τη σειρά S της Samsung;

    • Ναι, πιστεύω πως ήρθε. Το προτιμώ.
      92
    • Ναι, πιστεύω πως ήρθε. Λάθος επιλογή όμως.
      77
    • Όχι, δεν το πιστεύω και συμφωνώ σε αυτή την επιλογή.
      48
    • Όχι δεν το πιστεύω και διαφωνώ. Θα ήθελα κυρτές οθόνες σε όλα τα επόμενα S μοντέλα
      9
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      10


Recommended Posts

Όπως δείχνουν όλα τα στοιχεία, οι συσκευές του παγκόσμιου κολοσσού που ακούει στο όνομα Samsung και είναι εξοπλισμένες με κυρτή οθόνη, λαμβάνουν την μερίδα του λέοντος όσον αφορά τις πωλήσεις και συγκριτικά με τις αντίστοιχες συσκευές της ίδιας οικογένειας που φέρουν επίπεδες οθόνες. Πάρτε για παράδειγμα το Galaxy S7 Edge, το οποίο σαφώς και συγκεντρώνει επάνω του το ενδιαφέρον των καταναλωτών, αφήνοντας το αδερφάκι του Galaxy S7 με υποδεέστερο αριθμό πωλήσεων. Ορμώμενες λοιπόν από τα παραπάνω στοιχεία, φήμες έχουν κάνει την εμφάνιση τους αφήνοντας να εννοηθεί ότι η Samsung σκέφτεται να σταματήσει εντελώς την παραγωγή επίπεδων οθονών για τη σειρά S.

 

Φυσικά, πριν η εταιρεία λάβει την όποια τελική απόφαση της, σίγουρα θα περιμένει να δει πως θα εξελιχθεί η πορεία του Galaxy Note 7, το οποίο κυκλοφορεί σε μία μόνο έκδοση με dual edge οθόνη. Εάν η ανταπόκριση των καταναλωτών απέναντι στο Note 7 κριθεί ικανοποιητική και ταυτόχρονα παρουσιαστούν μικρές αντιδράσεις για την απουσία έκδοσης με επίπεδη οθόνη, τότε σίγουρα το Galaxy S8 θα είναι μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία για την Samsung (εφόσον το αποφασίσει) να αφαιρέσει εντελώς τις επίπεδες οθόνες από τη συγκεκριμένη σειρά.

 

Αναλυτές και ειδικοί συμφωνούν ότι όλα θα εξαρτηθούν από το ενδιαφέρον που θα δείξει το καταναλωτικό κοινό απέναντι στην κυρτή οθόνη του Note 7, ωστόσο διατηρούν τις επιφυλάξεις τους για το κατά πόσο η Samsung θα αποφασίσει να «σκοτώσει» τις επίπεδες οθόνες στο κοντινό μας μέλλον. Ας δούμε ενδεικτικά δύο τέτοιες δηλώσεις:

 

«Η Samsung εξετάζει το ενδεχόμενο να κάνει την κυρτή οθόνη, τη νέα ταυτότητα της σειράς Galaxy S, εφόσον μπορεί να παρέχει στους καταναλωτές της διαφοροποιημένη εμπειρίας χρήσης διαμέσου του software και λειτουργιών φιλικών προς αυτούς», δήλωσε ο Dongjin Koh του τμήματος Samsung mobile.

 

«Η Samsung δεν θεωρείται πιθανόν να ξεφορτωθεί τις επίπεδες οθόνες για την σειρά Galaxy S αμέσως, αλλά αν η ανταπόκριση της αγοράς για το Note 7 είναι θετική, σίγουρα θα λειτουργήσει ως σινιάλο στην εταιρεία για να επικεντρωθεί μόνο στα Edge μοντέλα», δήλωσε ένας αναλυτής της αγοράς.

 

Αφού λοιπόν η Samsung προτού λάβει τις όποιες αποφάσεις της, θα περιμένει να λάβει πρώτα το feedback του καταναλωτικού κοινού, ήρθε η ώρα για ένα ακόμη myphone POLL. Τι πιστεύετε εσείς για την ενδεχόμενη αυτή απόφαση της εταιρείας; Πείτε μας την άποψη σας και ποιο το σκεπτικό σας πίσω από αυτήν.

 

 

[via]

Edited by Mythozz
Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες οι κυρτές οθόνες. Δύσκολη η απόφαση να εγκαταλείψουν τις κανονικές καθώς υπάρχει και η πιθανότητα να τους γυρίσει μπουμερανγκ. Εγώ προσωπικά τις προτιμώ τις κυρτές έχουν ωραία χαρακτηριστικά και απο προστασία υπάρχουν πολλά τζαμάκια.
Link to comment
Share on other sites

ας μας δωσει να καταλαβουμε ,καποιος, την λειτουργικοτητα αυτης της καμπυλης και ισως αλλαξω και εγω ψηφο(οχι οτι ενδιαφερει και κανεναν)
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ομορφη η κυρτη αλλα ειναι καλο να εχει την επιλογη ο καταναλωτης.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

ας μας δωσει να καταλαβουμε ,καποιος, την λειτουργικοτητα αυτης της καμπυλης και ισως αλλαξω και εγω ψηφο(οχι οτι ενδιαφερει και κανεναν)

 

Eίναι 80-20 ομορφιά χρησιμότητα. Τι εννοώ; Είναι κυρίως ομορφιά. Προσωπικά πιστεύω πως απο το S6 και μετά η Samsung βγάζει τα, με διαφορά, ομορφότερα τηλέφωνα. Μεγάλο μέρος αυτής της ομορφιάς είναι το Edge. Οσο για την χρηστικότητα; Ναι δεν θα σου λείψει αν δεν το έχεις (αν και με την ιδια λογική, οι περισσότεροι πέρνουν Note και δεν χρησιμοποιούν το πενακι). Αλλά έχει μερικά χρήσιμα panels (πχ RSS, Music control, quick contacts), τα οποία μπορεί να μην είναι απαραίτητα αλλά αν τα έχεις ειναι καλά.

 

Τώρα για το θέμα. Πιστευω ο κόσμος έδειξει καθαρά πως προτιμάει το Edge, επομένω σιγά σιγά η Samsung θα καταργήσει το flat.

Link to comment
Share on other sites

Από θέμα χρηστικότητας δεν προφέρει τίποτα μέχρι στιγμής,είναι όμορφο άλλα από ότι είδα σπάνε και ποιο εύκολα λόγο της κυρτότητας και είναι κρίμα γιατί σχεδον 300 ευρώ έχει αντικατάσταση η οθόνη,στην τωρινή μορφή δεν πιστεύω ότι έχει μέλλον έτσι,αργότερα αν κάνουν καλύτερη υλοποίηση τύπου Oled κυρτών που διαφήμιζαν πριν 3 χρονιά θα είναι καλά
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσουν οι κυρτές στα κινητά, δεν έχει κάποια μεγάλη χρησιμότητα, σε αντίθεση με τις τηλεοράσεις
Link to comment
Share on other sites

Καθρεφτακια για τους ιθαγενεις. Προσωπικά κρίνοντας από το S7 Edge της γυναίκας μου δεν προσφέρει τίποτα ενώ είναι μπελάς σε θέμα screen protectors και θηκων.
Link to comment
Share on other sites

Η μοναδική μέχρι τώρα ψήφος δεν ξέρω είναι δική μου.

Πιστεύω την απάντηση δεν την γνωρίζει ούτε η Samsung.

Την απάντηση θα την δώσει η αγορά με τις μελλοντικές πωλήσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Ronnie 2004♥2018
Link to comment
Share on other sites

Μαπα οι κυρτες. Δε θα παρω ποτε. Και λεω μαπα ΜΟΝΟ για 1 λογο.

ΔΕ στεκεται σωστα το κινητο οταν το ακουμπας κατω,κινειται σαν βαρκα και αν θες να γραψεις με το 1 δαχτυλο-χερι δε μπορεις

αφου το κινητο "παιζει" κινειται δηλαδη εντελως εκνευριστικα!!! Ενω το σταθερο καθεται 100% σωστα και με το 1 χερι κανω παπαδες...

 

ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΩ ΠΟΤΕ ΚΥΡΤΟ ΛΕΜΕ και τη samsung αλλαζω αμα δε βγαζει επιπεδα κινητα!!!

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου άρεσε η ιδέα του νοτε 7 με λιγότερη κυρτοτητα. μένει να το δω από κοντά να δω αν όντως βολεύει.

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου

Link to comment
Share on other sites

Κατασκευστικα η κυρτη οθονη στο n7 βελτιωθηκε ...ισως εχουμε και στο s8 βελτιωση σε συνδυασμο με κατι "αλλο"...

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

είναι άθλιες και πολύ άβολες όταν κρατάς το κινητό με το ένα χέρι.εδώ πατάμε ότι νάνε με τις κανονικές, με την κυρτή και αν πατάς ότι να ναι
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Μόνον μείον βλέπω στις κυρτές. Στα συν το απόλυτο μηδέν.

Οσον αφορά την ομορφιά που αναφέρουν κάποιοι φίλοι, ΟΚ. Είναι όμως κάτι εντελώς υποκειμενικό. Εμένα για παράδειγμα δεν μου αρέσει.

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Στο Note Edge το δικό μου με έχει βολέψει αρκετά. Δεν έχω δοκιμάσει το S7 Edge για να ξέρω αν έχει την ίδια λειτουργικότητα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα ότι τις προτιμώ, μόνο και μόνο γιατί τα κινητά της Samsung δείχνουν πανέμορφα με αυτές. Για το πόσο εύχρηστες είναι δεν ξέρω. Δεν έχω τέτοια συσκευή, απλά την έχω πιάσει για λίγο σε ένα κατάστημα. :p
Link to comment
Share on other sites

Μόνον μείον βλέπω στις κυρτές. Στα συν το απόλυτο μηδέν.

Οσον αφορά την ομορφιά που αναφέρουν κάποιοι φίλοι, ΟΚ. Είναι όμως κάτι εντελώς υποκειμενικό. Εμένα για παράδειγμα δεν μου αρέσει.

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Προσωπικά ούτε και εμένα μου αρέσει αλλά και δεν το θεωρώ και πρακτικό όταν κάθεσαι στον καναπέ και είναι παραπάνω από 1 άτομα αφού ναι μεν π.χ. ο αριστερός θα βλέπει καλύτερα το δεξί κυρτό τμήμα της τηλεόρασης αλλά ο δεξιός στον καναπέ θα το βλέπει χειρότερα απ'ότι αν ήταν επίπεδο. Από την άλλη μήπως και στη ζωή μας τα πράγματα είναι κυρτά και γύρω από εμάς τοποθετημένα; Όταν κάθομαι κάπου αυτό που έχω ακριβώς απεναντί μου είναι και πιο κοντά (ας πούμε η κάθετη πλευρά ενός τριγώνου) ενώ αυτό που είναι αριστερά του είναι πιο μακρυά (είναι στην υποτείνουσα του ίδίου τριγώνου) ενώ με την κυρτότητα προσπαθώ να το φέρω πιο κοντά (δηλαδή να εξισώσω την κάθετη με την υποτείνουσα).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Επιασα κυρτή οθόνη γενικά την βρίσκω άβολη για δουλειά , χώρια που με τα 2D και της κυρτές ότι και να κάνεις ένα μικρό λάθος και αντίο οθόνη,πρωσοπκά πρωτιμό τηλέφωνο με ελαφρός αναδυόμενα πλαϊνά προστατεύουν καλύτερα την οθόνη και δεν δυσκολεύουν την ζωή μου,πιστευω ότι το καινούργιο note , δεν θα βολεψει αυτούς που απευθύνεται ακριβώς για αυτό το λόγο,θα πουλήσει βέβαια αλλά οι κάτοχοι του θα ψάχνουν δικαιολογία για να πείσουν τον εαυτό τους ότι αγόρασαν εργαλείο..
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λιγο το s7 edge που δοκίμασα δε με βολεψε η κυρτή. Αυτά τα 4-5 mm κυρτού δεν προσφέρουν τίποτα.

Το μόνο που θα αξίζει θα είναι όταν φτιάξουν πραγματικά εύκαμπτες οθόνες - που να διπλώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ούτε και εμένα μου αρέσει αλλά και δεν το θεωρώ και πρακτικό όταν κάθεσαι στον καναπέ και είναι παραπάνω από 1 άτομα αφού ναι μεν π.χ. ο αριστερός θα βλέπει καλύτερα το δεξί κυρτό τμήμα της τηλεόρασης αλλά ο δεξιός στον καναπέ θα το βλέπει χειρότερα απ'ότι αν ήταν επίπεδο. Από την άλλη μήπως και στη ζωή μας τα πράγματα είναι κυρτά και γύρω από εμάς τοποθετημένα; Όταν κάθομαι κάπου αυτό που έχω ακριβώς απεναντί μου είναι και πιο κοντά (ας πούμε η κάθετη πλευρά ενός τριγώνου) ενώ αυτό που είναι αριστερά του είναι πιο μακρυά (είναι στην υποτείνουσα του ίδίου τριγώνου) ενώ με την κυρτότητα προσπαθώ να το φέρω πιο κοντά (δηλαδή να εξισώσω την κάθετη με την υποτείνουσα).

Λάθος κυρτόρητα. Σ' αυτές που αναφερεσε είναι εντελώς διαφορετικά τα πράγματα. (Τέτοια παραδείγματα είναι τα 2 flex της LG τα οποία όμως είχαν πολύ μέτριες και προβληματικές υλοποιήσεις).

Στην προκειμένη τώρα, ο εξ-αριστερόν δεν έχει καθόλου οπτική επαφή με την δεξιά ή αν έχει, είναι εντελώς παραμορφωμένο αυτό που βλέπει.

(Όπως και να το δεις) είναι εντελώς ανάποδο από αυτό που φυσιολογικά βλέπει το μάτι.

Γι' αυτό αν εξαιρέσεις την υποκειμενική ομορφιά, είναι εντελως άβολο. (Φυσικά υπάρχουν και άλλοι πρακτικοί λογοι). Εντυπώσεις να δημιουργούμε και ελάχιστη (εως μηδενική) ουσία.

 

Στάλθηκε από το LG-D620 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Το poll ειναι τραγικά κακογραμμένο.

Σορυ κιολας αλλα αυτός που το έφτιαξε ειλικρινά δεν ξέρει να γράφει Ελληνικά ή δεν ήθελε να βάλει μια συγκεκριμένη επιλογη.

Ποια απο τις επιλογές ειναι θετική στο να παραμείνουν οι κλασικές επίπεδες οθωνες και θεωρεί λάθος την απόφαση να καταργηθούν???

Link to comment
Share on other sites

Δε μ αρεσουν οι κυρτές οθονες. Ειναι καταστροφή για screen protectors και tempered γυαλιά. Πιστεύω ειναι πιο ευαλωτες στο σπασιμο γιατι προεξεχουν στα ακρα αλλα και στις θηκες. Αν και αγαπω τα galaxy ,ειναι λογος να παω σε αλλη εταιρεια :( ...

Οχι μονο αυτο,αλλα η μοδα της κυρτης οθονης εχει επηρεασει γενικα τα γυαλια,οπου ειναι επιπεδα ειναι τουλαχιστον 2.5D και αυτη η κυρτοτητα παλι καταστρεφει τις προστασιες οθονης. Κριμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...