Jump to content

LeEco Cool1


nio83
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω την εντύπωση ότι όποια και να περάσεις τα Ελληνικά σου θα τα χάσεις (εαν είναι Official) δεν σου φάνηκε περίεργο που δεν έχεις OTA update; Κάτι τέτοιο παίζει απο ότι θυμάμαι, αρα πας σε custom που είναι 2 όλες και όλες..

και όχι το ραδιο δεν είναι μονο ένα apk.. η 18s που έχει το ράδιο είναι απο το C103 που έχει κανονικά ράδιο και λογο παρεμφερούς hardware "παίζει" στο C106. Εάν η coolpad δεν δώσει ελευθερα τoν kernel δεν βλέπω να γίνονται πολλά.. είδωμεν

Εγω επιμενω οτι το κινητο που ειχα με την οριτζιναλ 14ς απο Geekbuing, ηταν μια χαρα!

 

Τωρα αυτο εδω με 5,8,017ς Grossoshop

 

Kαλο ειναι, αλλα θα κραταγα το 14ς

 

Εδω μου λειπει το Bokeh στην καμερα και μονο. Απο την αλλη το exposure time sthn Pro mode ανεβαινει στα 16 sec!!

 

Δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να παω στην 18ς

 

υγ εχει το ΟΤΑ updates.

Apla δεν κανει update :)

(που δεν ξερω αν ειναι και ...καλυτερα. Τα φοβαμαι εγω , αφου δεν το κατεχω )

Edited by Michael22
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αν πάντως θέλεις να περάσεις original ινδική rom, από το μήνυμα του amorf εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7110205#post7110205

 

θα χάσεις λίγο σε διάρκεια μπαταρίας, όχι όμως τρελά πράγματα.

κινέζικα θα εξαφανιστούν, ειδοποιήσεις παίζουν οκ. εμένα με βόλεψε καλύτερα η 17s και η 18s.

 

Παίρνει βελτίωση στα σημεία, σοβαρά bugs που να μου κάνουν τη ζωή δύσκολη δεν έχω βρει.

 

Τελικα ποια θεωρειται καλυτερη rom να τους πω να μου περασουν για φιλο απο vickmall;

H 17s η η 18s; Η 18 ειναι η η τελευταια;

Γραψτε λιγο το λινκ να τους το στειλω. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο εμενα..ειμαι μεταξυ χ520 letv και Letv Cool 1..νομιζω πως το cool 1 εχει καλυτερη καμερα και μπαταρια.to βασικο μου προβλημα ειναι οτι βλεπω οτι δεν εχει multilanguage rom η τελευταια ειναι http://www.leeco.re/topic/1811-bb72c106-cool1-eui-58-17s-multilanguage/ η κανω λαθος?Oι περισσοτερες ρομ ειναι στην εκδοση 23S.Αυτη η ρομ ειναι custom Κινεζομαγαζου η fully translated σωστα?την εχει περασει καποιος?Υπαρχει καποια πιο νεα απο αυτη?υποστηριζει σωστα ελληνικα?Εχει bugs?Ειναι καποιος κατοχος χ520 letv και Letv Cool 1?Αν νaι ποιον μου προτεινει?βασικα ειμαι με budget μεχρι 120 ευρω.Ευχαριστω και sorry για τις πολλες ερωτησεις...
Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχεις απαντήσει κατά μεγάλο ποσοστό μόνος σου (νομιζω πως το cool 1 εχει καλυτερη καμερα και μπαταρια.)

 

Τώρα 100% ελληνικά δεν θα βρεις σε καμία rom του Cool1 που δεν είναι και πολλές. Θα βρεις σε μεγάλο ποσοστό. Αν θέλεις και την τελευταία λέξη στα ελληνικά, διάλεξε κάτι άλλο.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχεις απαντήσει κατά μεγάλο ποσοστό μόνος σου (νομιζω πως το cool 1 εχει καλυτερη καμερα και μπαταρια.)

 

Τώρα 100% ελληνικά δεν θα βρεις σε καμία rom του Cool1 που δεν είναι και πολλές. Θα βρεις σε μεγάλο ποσοστό. Αν θέλεις και την τελευταία λέξη στα ελληνικά, διάλεξε κάτι άλλο.

 

Ty vision72...και ενα τελευταιο....εχει bugs η ρομ?Η τελευταια multilanguage που βλεπω ειναι η [bB72][C106] Cool1 - EUI 5.8 17s Multilanguage..λαμβανω ειδοποιησεις (messenger viber κτλ) με αυτην?Εσυ ποια χρησιμοποιεις?Ειναι οκ η rom?εχει πολλες κινεζικες εφαρμογες που δεν σβηνουν?Ψηνομαι για το κινητο αλλα ειναι το μονο letv που δεν βλεπω να εχει ασχοληθει κανενας με τη ρομ,,ty για το χρονο σου

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα ινδική 17s και μετά έβαλα ινδική 18s (C103 - στην ουσία έχει πιο ενημερωμένα files, κατά τα άλλα δεν αλλάζει κάτι μεταξύ των 2). Αν διαβάσεις λίγο το thread θα καταλάβεις.

του bb72 νομίζω είναι root, αυτές που σου λέω δεν είναι root, αν θες και root γίνεται όμως.

 

Καμιά φορά είναι και καλύτερο να μην υπάρχουν εκατοντάδες rom που έχουν άλλα μοντέλα.

Κινεζιές δεν έχει, bugs δεν έχει, ειδοποιήσεις κανονικά. Δεν έχει κρασάρει ποτέ και τίποτα και το χρησιμοποιώ τόσο για δουλειά όσο και για διασκέδαση.

 

Αυτό που δεν έχουμε όσοι είμαστε με το Cool1 είναι πως δεν υπάρχει δυνατότητα μικροαλλαγών σε λεπτομέρειες ανάλογα με τα γούστα του καθενός ή και γενικότερα. Πχ η 18s τρώει λίγο παραπάνω μπαταρία από 14s. Αν ασχολούνταν κάποιος γνώστης όπως με τα X8... θα έβρισκε τον τρόπο γιατί συμβαίνει αυτό, χωρίς να είναι και κάτι φοβερό.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα ινδική 17s και μετά έβαλα ινδική 18s (C103 - στην ουσία έχει πιο ενημερωμένα files, κατά τα άλλα δεν αλλάζει κάτι μεταξύ των 2). Αν διαβάσεις λίγο το thread θα καταλάβεις.

του bb72 νομίζω είναι root, αυτές που σου λέω δεν είναι root, αν θες και root γίνεται όμως.

 

Καμιά φορά είναι και καλύτερο να μην υπάρχουν εκατοντάδες rom που έχουν άλλα μοντέλα.

Κινεζιές δεν έχει, bugs δεν έχει, ειδοποιήσεις κανονικά. Δεν έχει κρασάρει ποτέ και τίποτα και το χρησιμοποιώ τόσο για δουλειά όσο και για διασκέδαση.

 

Αυτό που δεν έχουμε όσοι είμαστε με το Cool1 είναι πως δεν υπάρχει δυνατότητα μικροαλλαγών σε λεπτομέρειες ανάλογα με τα γούστα του καθενός ή και γενικότερα. Πχ η 18s τρώει λίγο παραπάνω μπαταρία από 14s. Αν ασχολούνταν κάποιος γνώστης όπως με τα X8... θα έβρισκε τον τρόπο γιατί συμβαίνει αυτό, χωρίς να είναι και κάτι φοβερό.

 

Ευχαριστω και παλι....θα διαβασω μια ξανα ολο το thread...βασικα χρειαζομαι μια ρομ να μην εχει πολλα bugs να λαμβaνω ειδοποιησεις(messenger viber....) και να εχει μεγαλος μερος μταφρασμενο στα Ελληνικα(εμενα δεν με ενδιαφερει αλλα σιγουρα οταν το βαρεθω και το πουλησω ο αγοραστης θα θελησει οπωσδηποτε Ελληνικη γλωσσα) χωρις πολλες κινεζιες και να δουλευει το fingerprint ..ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απ' ότι φαίνεται έχουμε νέα official stock rom (EUI 5.9.026S).

 

https://forum.xda-developers.com/android/development/c103-c106-eui-5-9-020s-rom-t3629663

 

και το link με οδηγίες εδώ:

https://forum.xda-developers.com/android/development/rom-eui-5-9-cool-1-dual-t3633017

 

όποιος είναι παλικάρι και θέλει να δοκιμάσει πρώτος ας μας πει γνώμη.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Ειχα ζητήσει προηγούμενο post μου καποια βοήθεια γιατι δεν μου περνούσε το twrp. Τελικα κατάλαβα ότι είχα στα χέρια μου διαφορετικό κινητό :) ... δηλαδή το cool changer 1c c107-9. Με κάποιο επιπόλαιο ψάξιμο που έκανα .. μάλλον τα λογισμικά του c103-106 περναν στο 107 αλλα ... Τέλος πάντων με τα πολλά κατάφερα και πέρασα και twrp και super user και τελικά κατάφερα και το επιθυμητό .. fmradio. Το συγκεκριμένο κινητό δε φαίνεται να έχει ιδιαίτερη υποστήριξη.
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται έχουμε νέα official stock rom (EUI 5.9.026S).

 

https://forum.xda-developers.com/android/development/c103-c106-eui-5-9-020s-rom-t3629663

 

και το link με οδηγίες εδώ:

https://forum.xda-developers.com/android/development/rom-eui-5-9-cool-1-dual-t3633017

 

όποιος είναι παλικάρι και θέλει να δοκιμάσει πρώτος ας μας πει γνώμη.

Την εχω βάλει εδώ και 2 μερες. Δεν έχω δει αισθητή διαφορά σε γενικές γραμμές. Δε μπορώ με τίποτα όμως να περασω τις επαφές από το Gmail. Έκανα κι αναβάθμιση στα play services αλλά τίποτα. Στα θετικά οτι πλέον αριστερά πάνω στη μπαρα, βγάζει το εικονίδιο ειδοποίησης της κάθε εφαρμογής κι όχι το κυκλακι με τις 3 τελιτσες. Έχουν επίσης προστεθεί κάποια gestures. Απουσιάζει το ραδιόφωνο μιας κι είναι κινεζική η ρομ αλλά και στην ινδική σ εμένα δεν έπιανε σταθμους.

Σταθερή ρομ αλλά υπάρχει αυτό το θέμα με τις επαφές. Στο xda κάποιοι το ελυσαν αλλά εγώ δε βρήκα άκρη

Υ. Γ Ξέχασα ν αναφέρω το σημαντικότερο, επιτέλους ανέβηκε επίπεδο η φωτεινότητα. Στη 18s δεν έβλεπα έξω στον ήλιο

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Edited by nikos_nia86
Link to comment
Share on other sites

η κάμερα που λέει είναι καλύτερη, τι είδες εσύ;

επίσης Κινέζικα έχει ή όχι;

 

Με update την πέρασες;

 

Η 18s θα ξαναφλασάρετε άραγε μετά χωρίς θέματα;

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

η κάμερα που λέει είναι καλύτερη, τι είδες εσύ;

επίσης Κινέζικα έχει ή όχι;

 

Με update την πέρασες;

 

Η 18s θα ξαναφλασάρετε άραγε μετά χωρίς θέματα;

Με update κανονικά τη πέρασα. Το πιο πιθανό να φλασαρεται μετά η 18s. Έχει 2-3 κινέζικες εφαρμογές τις οποίες έκανα disable. Δεν εχω δει διαφορά στη καμερα. Δε το έψαξα και πολύ βέβαια σ αυτό το θέμα. Μόνο και μόνο για τη φωτεινότητα αξίζει και με το παραπάνω. Αν βρω κι έναν απλό τρόπο για root...

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχετε δοκιμάσει όλα τα προηγούμενα και δεν καταφέρατε ούτε να περάσετε σωστά την ΤWRP recovery και να κάνετε Root την ROM(εγώ την έκανα και μετά δεν δούλευε το wifi), δοκιμάστε και αυτό. Τουλάχιστον σε εμένα δούλεψε.

Αφού περάσετε την 18S με τις οδηγίες που υπάρχουν στο myphone κάντε τα παρακάτω:

Κατεβάστε το LeEco_Cool_1_Dual_C106.rar εδώ: www108.zippyshareDOTcom/v/cV4Fgit0/fileDOThtml και αποσυμπιέστε τα αρχεία.

Εγκαταστήστε τα προγράμματα MiFlashSetup.msi

1. Εγκατάσταση TWRP recovery: Τρέχουμε το πρόγραμμα XiaoMiFlash.exe και σύμφωνα με τις οδηγίες 2a (http://blog.grossoshop.net/cool1-c106-installazione-rom-grossoshop/#prettyPhoto) επιλέγω τον φάκελο Cool1TWRP και εγκαθιστώ την TWRP recovery. Υπ’ όψην κάποια αρχεία που θα κατεβάσετε τα έχω πειράξει μετά από δοκιμές και αποτυχημένες προσπάθειες. Αν θέλετε να περάσετε άλλο *.img αρχείο με άλλη recovery, απλά αντιγράψτε την στον φάκελο Cool1TWRP, σβήστε το παλιό αρχείο recoveryBB72.img και μετονομάστε το καινούριο με το ίδιο όνομα, δηλαδή ¨recoveryBB72.img¨.

2. Root ROM: Μπαίνουμε στην Recovery. Επιλέγουμε ADB Sideload και συνδέουμε το κινητό στο PC. Από το PC τρέχουμε το command prompt και πηγαίνουμε στον φάκελο ADB_Fastboot που έχουμε αποσυμπιέσει.

• Πληκτρολογήστε adb devices και πατήστε Enter

• Απάντηση xxxxxxxxxx device

• Πληκτρολογήστε adb sideload SU_update.zip και πατήστε Enter

• Θα δείτε την εγκατάσταση των αρχείων Super User και στο τέλος θα σας ζητήσει επανεκκίνηση. Την κάνετε και τελειώσατε. (κάποιες οδηγίες για το sideload εδώ https://twrp.me/faq/ADBSideload.html).

 

Η διαδικασία έγινε με windows 10 με ενεργοποίηση του Test Mode

bcdedit.exe -set TESTSIGNING OFF

Reboot

και αφού ολοκληρώσετε απενεργοποίηση του Test Mode

bcdedit.exe -set TESTSIGNING ON

Reboot

 

το λινκ εχει πέσει, μπορεί καποιος να ξαναανεβασει τα αρχεία;

Link to comment
Share on other sites

Την εχω βάλει εδώ και 2 μερες. Δεν έχω δει αισθητή διαφορά σε γενικές γραμμές. Δε μπορώ με τίποτα όμως να περασω τις επαφές από το Gmail. Έκανα κι αναβάθμιση στα play services αλλά τίποτα. Στα θετικά οτι πλέον αριστερά πάνω στη μπαρα, βγάζει το εικονίδιο ειδοποίησης της κάθε εφαρμογής κι όχι το κυκλακι με τις 3 τελιτσες. Έχουν επίσης προστεθεί κάποια gestures. Απουσιάζει το ραδιόφωνο μιας κι είναι κινεζική η ρομ αλλά και στην ινδική σ εμένα δεν έπιανε σταθμους.

Σταθερή ρομ αλλά υπάρχει αυτό το θέμα με τις επαφές. Στο xda κάποιοι το ελυσαν αλλά εγώ δε βρήκα άκρη

Υ. Γ Ξέχασα ν αναφέρω το σημαντικότερο, επιτέλους ανέβηκε επίπεδο η φωτεινότητα. Στη 18s δεν έβλεπα έξω στον ήλιο

 

Sent from my C106 using Tapatalk

 

Έχε ελληνικά?Πολλά ζητάω ε;οι κινεζικες εφαρμογές σβήνονται;αλλα bugs εκτός gmail έχει;σκέφτομαι και εγώ να την περάσω.

Link to comment
Share on other sites

Έχε ελληνικά?Πολλά ζητάω ε;οι κινεζικες εφαρμογές σβήνονται;αλλα bugs εκτός gmail έχει;σκέφτομαι και εγώ να την περάσω.
Ελληνικά όχι. Μόνο αγγλικά και κινέζικα. Bugs δεν έχει και νομίζω καλύτερη αυτονομία από την 18s. Αν το ρουταρεις όλα σβήνονται. Εγώ δεν έχω βρει έναν εύκολο και και αναλυτικό οδηγο και βαριέμαι να μπλέξω. 2-3 εφαρμογές είναι. Δε σ ενοχλουν..

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

στο About του τηλεφώνου, τι ημερομηνία γράφει για το Android security patch level;
1 Απριλίου 2017 666a6973855e4e3694984dd55e61529b.jpg

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Thanks, μικρή διαφορά με την 18s πάντως που έχει 1 Μαρτίου. Βεβαίως σε 1 μήνα δεν ξέρεις τι έχει γίνει update.

Δώσε feedback αν θέλεις όσο το χρησιμοποιείς περισσότερο και αποκτάς πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια πηρα ενα cool1 σημερα και μου το εστειλε χωρις ελληνικα μπορει καποιος να δωσει λινκ για ελληνικη ρομ??
Link to comment
Share on other sites

Official JUI ROM For Cool 1

http://www.leeco.re/topic/2597-official-jui-rom-for-cool-1/?page=1

 

απο οτι λενε δεν εχει Ελληνικα και δεν εχει gapps.

Link to comment
Share on other sites

Official JUI ROM For Cool 1

http://www.leeco.re/topic/2597-official-jui-rom-for-cool-1/?page=1

 

απο οτι λενε δεν εχει Ελληνικα και δεν εχει gapps.

 

Προσοχη σε αυτη τη rom εΙναι full στις κινεζικες εφαρμογες...και δεν φαινεται ευκολο να κανεις Downgrade.Η EUI 5.9.026S εχει δοκιμαστει?γτ διαβαζω οτι εχει και αυτη πολλες κινεζικες εφαρμογες...σε σχεση με την 18s εχει εμφανεις διαφορες?!!!!!Παιδια με τον ηχο μπορει να κανουμε κατι?δεν ηχογραφει καλα ουτε παιζει δυνατα το ηχειο..για μενα στο μονο που υστερει..ευχαριστω!!!!

Edited by takis19821982
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...