Jump to content

LeEco Cool1


nio83
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η 14s δεν έχει ράδιο.

όχι πρόβλημα δεν έχω, έπαιξε out of the box το κινητό, ωστόσο διάβασα πως υπάρχουν βελτιώσεις σε νεότερες rom. Η 17s είναι η τελευταία ή η 18s;

 

battery drain, δηλ πόσο σου κρατάει η μπαταρία;

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

η 14s δεν έχει ράδιο.

όχι πρόβλημα δεν έχω, έπαιξε out of the box το κινητό, ωστόσο διάβασα πως υπάρχουν βελτιώσεις σε νεότερες rom. Η 17s είναι η τελευταία ή η 18s;

 

battery drain, δηλ πόσο σου κρατάει η μπαταρία;

 

Τελευταία ειναι η17s. Για πιο αξιοπιστα αποτελεσματα θα σου απαντησω σε 2-3 μερες. Μεχρι τωρα αντιληφθηκα οτι χανει σε αναμονη παραπανω απο 1% την ωρα, μονο με wifi ανοιχτό! Δεν μ φαινεται φυσιολογικο!

Link to comment
Share on other sites

sos! παιδια την βοηθεια σας..εβαλα την 17s του Grossoshop και εχω παλι τα ιδια θεματα με την μπαταρια.. οπως θα δειτε στα screenshots που παραθετω η οθονη ειναι 2η σε καταναλωση..πριν ειχα την 17s την ινδικη.. τι αλλο να κανω..ποια να δοκιμασω? μηπως να βαλλω και την official απλα δεν ξερω πως να εγκαταστησω τα gapps..δειτε τα screenshots παρακαλω μηπως καταλαβετε τι φταιει? Ευχαριστω εκ των προτερων!
Link to comment
Share on other sites

ας μας πει κάποιος που έχει δοκιμάσει τις rom. Το κινητό πραγματικά ούτε υποψία κολλήματος δεν έχει, είναι κρίμα που δεν το προτιμούν πολλοί γιατί είναι τούμπανο, ειδικά στην έκδοση 4/64.
Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

ας μας πει κάποιος που έχει δοκιμάσει τις rom. Το κινητό πραγματικά ούτε υποψία κολλήματος δεν έχει, είναι κρίμα που δεν το προτιμούν πολλοί γιατί είναι τούμπανο, ειδικά στην έκδοση 4/64.

Καλα εννοείται είναι super..Δεν κολλάει πουθενά και ή κάμερα με εξέπληξε ευχάριστα..το μόνο που έμεινε είναι να λύσω το θεματικό με την μπαταρία και θα μείνει για πολύ καιρό πλάι μου!

Link to comment
Share on other sites

την 17s με ποιες οδηγίες την έβαλες;

 

επίσης προσπαθώ να τρέξω antutu και θέλει permissions αλλά δεν λέει ποια και δεν τρέχει...ξέρεις τίποτα;

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

την 17s με ποιες οδηγίες την έβαλες;

 

επίσης προσπαθώ να τρέξω antutu και θέλει permissions αλλά δεν λέει ποια και δεν τρέχει...ξέρεις τίποτα;

 

Δδν ξερω τι permissions θελει, δυστυχως φιλε μου! χρησιμοποίησα τον παρακάτω οδηγο : http://blog.grossoshop.net/cool1-c106-installazione-rom-grossoshop/

Εσυ με ποια ρομ το εχεις?

Link to comment
Share on other sites

14s έχω.

 

βρήκα αυτό.

http://rom-nougat.org/download-rom-coolpad-cool1-dual

δεν ξέρω αν την έχει δοκιμάσει κανείς.

 

λες? γραφουν καλα σχολια απο κατω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν υπάρχει Nougat ούτε με τα βίας aosp οι μόνες ρομ που μπορείτε να βάλετε είναι

η 5.8.0.17s η ινδική 5.8.0.18s ( αυτή έχω εγώ τώρα) και μια MIUI8 άν δεν κάνω λάθος

οι επίσημες ρομ έχουν γίνει multilingual σε μεγάλο ποσοστό και κυκλοφορούν απο grossoshop και απο BB72.

Απο εκει και πέρα αν αξίζει να κάνετε το update ; σχετικά είναι όλα όποιος θέλει να ασχοληθεί το κάνει, οι αλλαγές δεν είναι φανερες στο μάτι

το μόνο σίγουρο είναι οτι η μπαταρία εξακολουθεί και είναι πάρα πολύ καλή και γενικά απο ταχύτητα το κινητό σκίζει ότι και να λέμε...

Edited by amorf
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα εξυπηρετούσε είναι να βάλεις link με τις rom όπως και τα βήματα για όποιες δεν υπάρχουν. Στην 14s έχει 2-3 bugακια όχι μεγάλα τα οποία ίσως έχουν διορθωθεί σε άλλες.

 

πχ. δεν μπορώ να βάλω δικό μου ήχο για sms notifications, μόνο οτι έχει by default το κινητό.

επίσης στο DX Toolbox όταν βάζω widget κουμπάκια για να ανοιγοκλείνουν διάφορες λειτουργίες, το κουμπί για τα δεδομένα δεν δουλεύει (όλα τα άλλα δουλεύουν).

 

Κατά τα άλλα το έχω γαϊδουροφορτώσει και πάει πιο γρήγορα! Απίστευτο!

Edited by vision72
Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

οΚ λοιπόν όποιος θέλει να περάσει την ινδική ρομ ή οποία δεν έχει ελληνικά αλλά δεν έχει και την κινεζίλα που έρχετε με το κινητο πρέπει να κάνει τα παρακάτω

- κατεβάζει την ρομ

- το YGTP tool για να περαστεί η ρομ

- drivers

 

ΥΠΟΨΙΝ ότι η διαδικασία δεν θα πετύχει σε win10

 

Βάζουμε το κινητό σε bootloader mode - αφού το σβήσουμε κραταμε το volume up και βάζουμε το type C αφου το συνδέσουμε στο pc, μέτα πατάμε ξανά volume up και λογικά περνάει τον driver

απο εκέι και πέρα τα πράγματα είναι απλά και μπορείτε να βρείτε εικονογραφημένο οδηγό εδώ. Η διαδικασία διαρκεί αρκετά .. μην πανικοβάλεστε και πολύ απλά περιμένετε να βγάλει το πρ'ασινο tick

Αφού περάσετε την ινδική ρομ μπορείτε μέτα να περάσετε και την 18s μετονομάζοντας το zip σε update.zip και πετόντας το στην εσωτερική μνήμη μετά απο τις ρυθμίσεις πάμε System Update και local update Και πάλι υπομονή.

 

Για να περάσετε όποιαδήποτε απο τις Unofficial roms (ΒΒ72 / grossoghop) θα πρέπει πρώτα να περάσετε TWRP recovery Οδηγιές εδω

Link to comment
Share on other sites

οΚ λοιπόν όποιος θέλει να περάσει την ινδική ρομ ή οποία δεν έχει ελληνικά αλλά δεν έχει και την κινεζίλα που έρχετε με το κινητο πρέπει να κάνει τα παρακάτω

- κατεβάζει την ρομ

- το YGTP tool για να περαστεί η ρομ

- drivers

 

ΥΠΟΨΙΝ ότι η διαδικασία δεν θα πετύχει σε win10

 

Βάζουμε το κινητό σε bootloader mode - αφού το σβήσουμε κραταμε το volume up και βάζουμε το type C αφου το συνδέσουμε στο pc, μέτα πατάμε ξανά volume up και λογικά περνάει τον driver

απο εκέι και πέρα τα πράγματα είναι απλά και μπορείτε να βρείτε εικονογραφημένο οδηγό εδώ. Η διαδικασία διαρκεί αρκετά .. μην πανικοβάλεστε και πολύ απλά περιμένετε να βγάλει το πρ'ασινο tick

Αφού περάσετε την ινδική ρομ μπορείτε μέτα να περάσετε και την 18s μετονομάζοντας το zip σε update.zip και πετόντας το στην εσωτερική μνήμη μετά απο τις ρυθμίσεις πάμε System Update και local update Και πάλι υπομονή.

 

Για να περάσετε όποιαδήποτε απο τις Unofficial roms (ΒΒ72 / grossoghop) θα πρέπει πρώτα να περάσετε TWRP recovery Οδηγιές εδω

 

Εσυ ποια χρησιμοποιεις την ινδικη για το c103? Ειναι οκ? Η c103 του bb72 εχει ελληνικα κανονικα. ολες οι ρομ να προσθεσω μπορουν να εγκατασταθουν με τον αναλυτικοτατο οδηγο του grossoshop που παρεθεσα πιο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, κατοχος εδω και 3 μερες του coolpad cool1 changer. Πολυ καλο κινητο, καλη φωτο και βιντεο ακομα και σε κλειστο χωρο με λιγο φωτισμο. Εχω ενα προβλημα και θα ηθελ την βοηθεια οποιου πραγματικα γνωριζει.Συνδεοντας το στο p.c, διαβαζει το p.c μονο τις φωτο και τα βιντεο. Αν θελω να μεταφερω αλλα αρχεια δεν μπορω.Εχω εγκαταστησει τους drivers απο την συσκευη , αλλα δεν γινεται τιποτα. Καποια ιδεα για επιλυση?
Link to comment
Share on other sites

Συνδεοντας το στο p.c, διαβαζει το p.c μονο τις φωτο και τα βιντεο. Αν θελω να μεταφερω αλλα αρχεια δεν μπορω.Εχω εγκαταστησει τους drivers απο την συσκευη , αλλα δεν γινεται τιποτα. Καποια ιδεα για επιλυση?

 

Φίλε μου όταν το συνδέεις με το usb δοκίμασε (εαν θυμάμαι καλά) να επιλέξεις το MTP και όχι το PTP που λογικά έχεις τώρα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, κατοχος εδω και 3 μερες του coolpad cool1 changer. Πολυ καλο κινητο, καλη φωτο και βιντεο ακομα και σε κλειστο χωρο με λιγο φωτισμο. Εχω ενα προβλημα και θα ηθελ την βοηθεια οποιου πραγματικα γνωριζει.Συνδεοντας το στο p.c, διαβαζει το p.c μονο τις φωτο και τα βιντεο. Αν θελω να μεταφερω αλλα αρχεια δεν μπορω.Εχω εγκαταστησει τους drivers απο την συσκευη , αλλα δεν γινεται τιποτα. Καποια ιδεα για επιλυση?

 

αν δεν βλέπεις την ένδειξη mtp κατά πάσα πιθανότητα φταίει κάποια αναβάθμιση των windows 10, δοκίμασε αυτό ......https://forums.oneplus.net/threads/mtp-driver-windows-10.337070/page-3 στο post 53 δες το video

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, κατοχος εδω και 3 μερες του coolpad cool1 changer. Πολυ καλο κινητο, καλη φωτο και βιντεο ακομα και σε κλειστο χωρο με λιγο φωτισμο. Εχω ενα προβλημα και θα ηθελ την βοηθεια οποιου πραγματικα γνωριζει.Συνδεοντας το στο p.c, διαβαζει το p.c μονο τις φωτο και τα βιντεο. Αν θελω να μεταφερω αλλα αρχεια δεν μπορω.Εχω εγκαταστησει τους drivers απο την συσκευη , αλλα δεν γινεται τιποτα. Καποια ιδεα για επιλυση?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, κατοχος εδω και 3 μερες του coolpad cool1 changer. Πολυ καλο κινητο, καλη φωτο και βιντεο ακομα και σε κλειστο χωρο με λιγο φωτισμο. Εχω ενα προβλημα και θα ηθελ την βοηθεια οποιου πραγματικα γνωριζει.Συνδεοντας το στο p.c, διαβαζει το p.c μονο τις φωτο και τα βιντεο. Αν θελω να μεταφερω αλλα αρχεια δεν μπορω.Εχω εγκαταστησει τους drivers απο την συσκευη , αλλα δεν γινεται τιποτα. Καποια ιδεα για επιλυση?

 

Φίλε μου όταν το συνδέεις με το usb δοκίμασε (εαν θυμάμαι καλά) να επιλέξεις το MTP και όχι το PTP που λογικά έχεις τώρα

 

Ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες και την αμεση ανταποκριση

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ηταν καταπληκτικη η βοηθεια μεσω του site . Σε ευχαριστω παρα πολυ και για την αμεση ανταποκριση!!!!!!!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν δεν βλέπεις την ένδειξη mtp κατά πάσα πιθανότητα φταίει κάποια αναβάθμιση των windows 10, δοκίμασε αυτό ......https://forums.oneplus.net/threads/mtp-driver-windows-10.337070/page-3 στο post 53 δες το video

 

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση-βοηθεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

1) υπάρχει διαφορά μεταξύ coolpad cool1 changer και LeEco cool1 dual;

 

2) όποιος φοράει την 17s ή τέλος πάντων όχι την 14s που έχω εγώ μπορεί να δει το εξής;

Στο DX Toolbox όταν περνάς widget τη μπάρα με τα κουμπιά που ανοίγουν WiFi, Δεδομένα, Ήχο κτλ, (μία συγκεκριμένη μπάρα με 7 κουμπιά), δουλεύουν όλα; Σε εμένα δεν δουλεύουν ούτε τα δεδομένα, ούτε το airplane mode. Επίσης κατά περίεργο τρόπο κάποιες φορές δεν δουλεύει καθόλου κανένα κουμπί, ίσως έχει να κάνει με permissions αυτό; Πολύ περίεργο, και πρέπει να ξανατρέχω DX Toolbox για να δουλέψουν πάλι (όσα δουλεύουν).

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

το 2ο το βρήκα! κατάργησα εντελώς τη μπάρα του DX Tooλbox και χρησιμοποιώ αποκλειστικά της μάνας του που δουλεύει άψογα...
Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

όταν το ανοίγετε το τηλέφωνο μετά από reboot καθαρό, πόση μνήμη σας δείχνει ελεύθερη;

 

Περιπου 1.3 και ειμαι με την 17s indian. Εσυ απο μπαταρια πως πας(s.o.t, κατανάλωση σε αναμονη?) ? Με την 14s δεν εισαι?

Link to comment
Share on other sites

2.4-2.5 ελεύθερα αλλά είμαι με 4gb.

2 μέρες βγάζει μπαταρία με καλή χρήση, όχι games όμως γιατί δεν παίζω. Ίσως δοκιμάσω κάποια στιγμή να δω.

 

ναι 14s.

 

πάντως νομίζω τρώει αρκετή μνήμη το EUI από μόνο του. Ψιλοβαρύ φαίνεται, το κινητό βέβαια δεν καταλαβαίνει γιατί είναι πύραυλος.

Edited by vision72
Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...