Jump to content

HomTom HT17 pro


johnstef
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εντάξει
ρε δε βλέπω κάποιο είδος "επιθετικότητας" από το παιδί. Απλά έκανε τη διαπίστωση ότι υπάρχουν μοντέλα με χαμηλότερη τιμή και καλύτερης ποιότητας γυαλί οθόνης. Αλλά ξέχασε να συγκρίνει και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά για να δικαιολογηθεί η παραπάνω διαφορά. Και θα πω για παράδειγμα το κινητό των 60 ευρώ που αναφέρει (Leagoo M5, στην τιμή των 60 ευρώ) ότι κατά κύριο λόγο ΔΕΝ έχει 4G-LTE. Είναι 5" η οθόνη του, έχει κατώτερη μπαταρία (2.300 mAh), χειρότερο επεξεργαστή (νομίζω :confused:), χειρότερη πίσω κάμερα και κάποιες λεπτομέρειες ακόμη. Παρόλα ταύτα, έχει μεταλλικό πλαίσιο και καλύτερο γυαλί. Αν κάποιος λοιπόν χρήστης ενδιαφέρεται περισσότερο για την ποιότητα κατασκευής από τα εσωτερικά χαρακτηριστικά θα μπορούσε να βρει καλύτερη ευκαιρία το Leagoo από το Homtom.

 

ΥΓ: Δε μπαίνω στον κόπο να συγκρίνω τα δύο υποδεέστερα κινητά, αξίας 40 και 50 ευρώ με το Homtom, γιατί η διαφορές είναι κραυγαλέες.

 

Εγω δεν εγραψα οτι δεν επρεπε να μπει το gorilla αν και παρακατω ο φιλος το εξηγησε σωστα γιατι μαλλον δεν παιζει και μεγαλο ρολο...εγραψα την ξεκαρφωτη "ερωτηση'" που εκανε οτι ….ΤΙ?ΣΚΟΠΕΥΕΤΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΦΤΩΧΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ?....Ευχομαι φιλε να κανω λαθος για τα παραπανω αλλα μαλλον δεν....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 378
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για καποιους παιζει πολύ σημαντικο ρολο η αντοχή της οθονης(σε βαθμο που να κανω και υποχωριση σε σπεκς και χαρακτηριστικα!)!

Εμου π.χ που βαρεθηκα να σπανε τα digitizer η γυναικα και η κορες μου ,και τα tempered glass screen protectors δεν είναι λυση γιατι και αυτά σπανε με το πρωτο πεσιμο ,εχω δωσει ένα καρο λεφτα και σε αυτά !

Αφου ειδα και επαθα λοιπον γι'αυτο και πλεον θα προτιμουσα εξ'αρχης αγορα τηλεφωνου με ανθεκτικη οθονη!

Μια απλη ερωτηση εκανα αν εχει καποιο ειδος ενισχυμενου γυαλιου το συγκεκριμενο τηλ.(όπως π.χ τα xiaomi που παρολου που δεν το διαφημιζουν εχουν απ'οτι καταλαβα!).

(Ετυχε την προηγουμενη βδομαδα και με την εκπτωση 10% που ειχε το fasttech (και κατι ποντους που εχω)το Lenovo K3 note να μου βγαινει 82 ευρω και δεν το πηρα μονο και μονο γιατι εχει απλο τζαμι!)

Link to comment
Share on other sites

Για καποιους παιζει πολύ σημαντικο ρολο η αντοχή της οθονης(σε βαθμο που να κανω και υποχωριση σε σπεκς και χαρακτηριστικα!)!

Εμου π.χ που βαρεθηκα να σπανε τα digitizer η γυναικα και η κορες μου ,και τα tempered glass screen protectors δεν είναι λυση γιατι και αυτά σπανε με το πρωτο πεσιμο ,εχω δωσει ένα καρο λεφτα και σε αυτά !

Αφου ειδα και επαθα λοιπον γι'αυτο και πλεον θα προτιμουσα εξ'αρχης αγορα τηλεφωνου με ανθεκτικη οθονη!

Μια απλη ερωτηση εκανα αν εχει καποιο ειδος ενισχυμενου γυαλιου το συγκεκριμενο τηλ.(όπως π.χ τα xiaomi που παρολου που δεν το διαφημιζουν εχουν απ'οτι καταλαβα!).

(Ετυχε την προηγουμενη βδομαδα και με την εκπτωση 10% που ειχε το fasttech (και κατι ποντους που εχω)το Lenovo K3 note να μου βγαινει 82 ευρω και δεν το πηρα μονο και μονο γιατι εχει απλο τζαμι!)

Τότε λοιπόν, χωρίς περαιτέρω ειρωνείες και αστεία, αν χρειάζεσαι μια συσκευή με καλύτερη κατασκευή και ανθεκτικότητα, προσωπική μου άποψη είναι ότι το Homtom ΔΕΝ κάνει για σένα. Ειδικά αν έχεις και μικρά παιδιά που συνήθως είναι απρόσεχτα και τους πέφτουν τα τηλέφωνα από τα χέρια, θες οπωσδήποτε μια συσκευή με μεταλλικό frame (να σώσεις τις γωνίες) και ακολούθως ότι καλύτερο υπάρχει σε οθόνη. Ψάξε και καλύτερο από Γορίλα ΙΙΙ (αν υπάρχει!!!). Η προηγούμενη συσκευή που είχα, χωρίς να μου πέσει κάτω, μόνο και μόνο επειδή για κανένα μήνα είχα αφήσει απροστάτευτη την οθόνη και την έβαζα μέσα στην τσάντα μου χύμα, γρατσουνίστηκε!

Και κάτι τελευταίο, θέλεις και καλύτερη μπαταρία γιατί αν παίζουν τα παιδιά και τσάκα τσούκα ο φορτιστής βάλε - βγάλε όλη την ώρα, τότε προσωπική μου άποψη ξανά, ότι τα 3.000mAh του Homtom ΔΕΝ είναι αρκετά!

Link to comment
Share on other sites

Παντως τα ht7pro εχουν βγει σκυλια στις τουμπες......αντεχουν τα παντα,ειδικα στα χερια 14 ανιψιου που του το εχω παρει,απειρες τουμπες και δεν καταλαβαινει τιποτα.......:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Παντως τα ht7pro εχουν βγει σκυλια στις τουμπες......αντεχουν τα παντα,ειδικα στα χερια 14 ανιψιου που του το εχω παρει,απειρες τουμπες και δεν καταλαβαινει τιποτα.......:lol:

 

Καποια στιγμη πρεπει να σου γνωρισω το γυιο μου:p

Ευτυχως το ανελαβε γνωστο μελος του φορουμ και καλος τεχνικος και σε λιγες μερες πιστευω να το εχω πισω!

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει θα μπορούσε να έχει καλύτερο γυαλί και ας κόστιζε και ένα δεκάευρο περισσότερο. Προσωπικά θα το προτιμούσα, αν και κακά τα ψέματα, ότι γυαλί κι αν σου βάλουν μπροστά, δεν το διακινδυνεύεις συνήθως και βάζεις και επιπλέον προστασία. Οπότε κλάιν μάιν, αφού έτσι κι αλλιώς θα μπει tempered από πάνω!

 

 

Επειδή το ψείρισα αρκετά πριν παραγγείλω το Homtom, νομίζω πως είναι η βέλτιστη λύση με διψήφια τιμή όσο αφορά τα εσωτερικά χαρακτηριστικά. Τώρα αν κάποιος ενδιαφέρεται να μετριάσει λίγο και να ισορροπήσει με την ποιότητα κατασκευής, νομίζω πως πολύ καλή λύση είναι και το OUKITEL K4000 pro, το λευκό, που το gearbest το έχει στα 77 ευρώ. Στα θετικά του εκτός από το μεταλλικό πλαίσιο και την οθόνη είναι και η τεράστια μπαταρία του των 4.600mAh. Τώρα για τα αρνητικά έχει μικρότερη οθόνη, είναι χοντρό και βαρύ (ιδανικό για γυναίκες που φέρουν τσάντα πάντα μαζί τους), έχει χειρότερο επεξεργαστή, χειρότερες κάμερες και κάτι άλλα ψιλά.

 

Πάντως και οι δύο συσκευές είναι αρκετά καλές και πωλούνται και σε αρκετά γνωστά ελληνικά ηλεκτρονικά καταστήματα (με ότι κι αν συνεπάγεται αυτό!)...

 

Νομιζω φιλε μου η πιο "κοντινη" λυση στο Homtom 17pro ειναι το Doogee X5 max pro (υποδεεστερη καμερα ομως, και αρκετη διαφορα στο 'overall performance' , εμενα μονο αυτο το δευτερο με απετρεψε) ... δεν ξερω οσον αφορα το πλαισιο που λετε, αλλωστε παντα αγοραζω θηκη σιλικονης. Κοιτα, στα "αρνητικα" δεν ειναι απαραιτητα η οθονη, γιατι πχ για μενα to Homtom17pro ειναι ιδανικο αλλα κανω..."υποχωρηση" στο θεμα οθονης.. κ αυτο επειδη δε βλεπω ταινιες, δε παιζω παιχνιδια, ναι με ενδιαφερει πολυ το ιντερνετ, ομως επειδη το κινητο εχω παντα σε τσεπη του τζιν ... (αντε στου μπουφαν τους κρυους μηνες), οι 5.5' ειναι παρα πολλες... μια οθονη 4.5' , 4.8' θα με καλυπτε πληρως....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω φιλε μου η πιο "κοντινη" λυση στο Homtom 17pro ειναι το Doogee X5 max pro (υποδεεστερη καμερα ομως, και αρκετη διαφορα στο 'overall performance' , εμενα μονο αυτο το δευτερο με απετρεψε) ... δεν ξερω οσον αφορα το πλαισιο που λετε, αλλωστε παντα αγοραζω θηκη σιλικονης. Κοιτα, στα "αρνητικα" δεν ειναι απαραιτητα η οθονη, γιατι πχ για μενα to Homtom17pro ειναι ιδανικο αλλα κανω..."υποχωρηση" στο θεμα οθονης.. κ αυτο επειδη δε βλεπω ταινιες, δε παιζω παιχνιδια, ναι με ενδιαφερει πολυ το ιντερνετ, ομως επειδη το κινητο εχω παντα σε τσεπη του τζιν ... (αντε στου μπουφαν τους κρυους μηνες), οι 5.5' ειναι παρα πολλες... μια οθονη 4.5' , 4.8' θα με καλυπτε πληρως....

Ναι όντως πολύ καλή συσκευή και αυτή. Και για την οθόνη έχεις απόλυτο δίκιο. Και μένα ώρες ώρες με κουράζει το 5.5". Ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες που δεν υφίσταται κάποιο πανωφόρι! Δεν το έθεσα σωστά στο προηγούμενο ποστ. Εννοούσα ότι η μεγαλύτερη οθόνη αυξάνει την τιμή της συσκευής. Τώρα το τι αρέσει στον καθένα, είναι προσωπικό γούστο. Προσωπικά πάντως, όσο και να με κουράζει, προτιμώ τη μεγαλύτερη.

 

Όσο για το μεταλλικό πλαίσιο που λες, ακόμη και με θήκη σιλικόνης, πάλι άμα σκάσει με τη γωνία στο πέσιμο, κάποια στιγμή θα "σημαδευτεί". Ναι εγώ, εσύ και ο Χ-μέσος χρήστης δεν αντιμετωπίζει θέμα με μια απλή θήκη σιλικόνης δεδομένου ότι δείχνει και μια στοιχειώδη προσοχή στη συσκευή. Όμως προηγουμένως στα ποστ που διάβασα για ανίψια, παιδιά, κλπ που δεν είναι και τόσο προσεκτικά, τότε θες την υπερβολή για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Και το καλυτερο γυαλι να εχει ενα πεσει στραβα εσπασε......:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνατε οτι κινητα σε παιδια κατω των 14 (τουλαχιστον) ειναι επικινδυνα για την υγεια τους

Σε αυτη την ηλικια ειναι πιο προσεκτικα

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους ενημερωση απο 17track.net

 

Χώρα Προορισμού - Χρόνος αναζήτησης: 614 ms

2016-09-02 09:30

NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος αναζήτησης: 2445 ms

2016-09-02 09:30

The item is at the PostNL sorting center

 

:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που παράγγειλα από geekbuing και το έστειλαν με SG post παραλαμβανω μάλλον Δευτέρα επειδή είμαι Ηράκλειο Κρήτης, αν ήμουν από Αθήνα θα το είχα στα χέρια μου αύριο
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο να κανεις το 1ο review!!

 

Δεν εχει παραλαβει αλλος? Ο πρωτος ειμαι? :yahoo:

 

Απο το Γκικ! Το δουλευω ηδη απο χτες. Στο... κεραμιδι χρωμα. Πολυ ευχαριστημενος μεχρι τωρα. Το εχω ξαναπει VFM.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει παραλαβει αλλος? Ο πρωτος ειμαι? :yahoo:

 

Απο το Γκικ! Το δουλευω ηδη απο χτες. Στο... κεραμιδι χρωμα. Πολυ ευχαριστημενος μεχρι τωρα. Το εχω ξαναπει VFM.

 

Κατ αρχας καλοριζικο βαγγελη....αλλα ρε φιλε για βγαλε μια φωτο να δω αυτο το κεραμιδι που λες για θα πηδιχτω απ το παραθυρο:blink:

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας καλοριζικο βαγγελη....αλλα ρε φιλε για βγαλε μια φωτο να δω αυτο το κεραμιδι που λες για θα πηδιχτω απ το παραθυρο:blink:

 

Τωρα.. κεραμιδι το λες, ροζουλι το λες, καπως ετσι ειναι τελος παντων :p

Παντως αν θες να ανεβασω φωτο, μην γελασεις αλλα ποτε δεν τα καταφερα.:O

Πληροφοριακα η καμερα του, για τα λεφτα του, ειναι αξιοπρεπεστατη. Τωρα βεβαια δεν θα τραβηξεις και τον γαμο σου!

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο σε οσους το πηραν. Σκέφτομαι κι εγω να το παρω. Για πείτε τις εντυπώσεις σας. Εχει αρνητικά; να το παραγγειλω απο ebay ή απο τα γνωστά κινεζομαγαζα;
:D
Link to comment
Share on other sites

Ok σε ευχαριστω....για φωτο αν δεν...μην...αλλα ενα αμεσο review σιγουρα θα θελαμε:)

 

Μεχρι τωρα εντυπωσεις.

Η καμερα αρκετα καλη.

Η μπαταρια με την πρωτη φορτιση εβγαλε οθονη 4 ωρες.

Το fingerprint μεχρι τωρα εχει 100/100 !

Ομιλια σε κληση πολυ καλη και καθαρη.

Wifi πολυ καλο.

GPS παρα πολυ καλο.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ σήμερα.απο aliexpress στα 63 ευρώ.για τα λεφτά του είναι καλό τηλέφωνο.κάμερα όχι και τόσο καλη πάντως.οθόνη λίγο σκοτεινή.
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ σήμερα.απο aliexpress στα 63 ευρώ.για τα λεφτά του είναι καλό τηλέφωνο.κάμερα όχι και τόσο καλη πάντως.οθόνη λίγο σκοτεινή.

Και εγω παρελαβα σημερα απο aliexpress. Ωραιο τηλ για 62€. Το μονο θεμα που εχω ειναι οτι ενω κλεινω το wifi και κλεινει η οθονη οταν ανοιγω παλι το τηλ, το wifi ανοιγει παλι μονο του. Φυσικα εχω παει προσθετες ρυθμισεις στο wifi και εχω δοκιμασει ολους τους συνδιασμους αλλα τιποτα. Μπορεις να δεις λιγο και στο δικο σου αν γινεται αυτο??

 

Στάλθηκε από το HT17Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελευταιος και καταιδρωμενος μαλλον θα παραλαβω:lol:....

Δε με νοιαζει ,αρκει να ακουω απο τα παιδια πιο πολλες λεπτομερειες...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τελευταιος και καταιδρωμενος μαλλον θα παραλαβω

Μην το λες πατριώτη είμαι και εγώ από e-fox που περιμένω! Μου το γκαντεμιάσατε το μαγαζάκι! :p

 

Και απ ότι είδα σε ένα προηγούμενο post σου, μαζί ανανεώνονται οι παραγγελίες μας στο PostNL. Φαντάζομαι τώρα σου λέει "2016-09-03 09:10 The item is on transport to the country of destination", ε; Τα λέω καλά;!;! :D

 

Φαντάζομαι ότι τα φέρνει κανένας Κινέζος με τα πόδια να κρέμονται στην πλάτη του! :lol:

Το μονο θεμα που εχω ειναι οτι ενω κλεινω το wifi και κλεινει η οθονη οταν ανοιγω παλι το τηλ, το wifi ανοιγει παλι μονο του.

Λίγο που έψαξα είδα ότι έχει πολύ πράμα σε αγγλικά φόρουμς για τέτοιου είδους προβλήματα αλλά δυστυχώς δεν έχω χρόνο να το ψάξω αυτή τη στιγμή. Τσέκαρε λίγο πάντως, όλο και κάπου θα είναι κρυμμένο!

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από τα πολύ ψηλά που διάβασα, μέσα στις ρυθμίσεις υπάρχει κάτι σε "Connection Optimizer" (στα ελληνικά δε γνωρίζω πως μπορεί να το μεταφράζει)! Εκεί ψάξε...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω παρελαβα σημερα απο aliexpress. Ωραιο τηλ για 62€. Το μονο θεμα που εχω ειναι οτι ενω κλεινω το wifi και κλεινει η οθονη οταν ανοιγω παλι το τηλ, το wifi ανοιγει παλι μονο του. Φυσικα εχω παει προσθετες ρυθμισεις στο wifi και εχω δοκιμασει ολους τους συνδιασμους αλλα τιποτα. Μπορεις να δεις λιγο και στο δικο σου αν γινεται αυτο??

 

Στάλθηκε από το HT17Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Παρελαβα και εγω και εχω το ιδιο θεμα. Κατα τα αλλα το κινητο ειναι πολυ καλο για τα χρηματα που εδωσα

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...