Jump to content

Redmi 3S


Baniko
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

...

Το τηλέφωνο το είχα παραγγείλει για τον γιο μου ...

...

Σήμερα λοιπόν, με τη πρώτη πτώση, έσπασε το γυαλί της οθόνης!!

...

Είμαι λοιπόν σε αναζήτηση ανταλλακτικης οθόνης και οδηγιών αλλαγής.

Όποιος έχει κάτι υπ όψη, ας προτείνει.

Η οθόνη ήρθε.

Έχει πετύχει κάποιος κανένα βίντεο για αλλαγή της οθόνης;

(δεν μπορώ να βρω για την ώρα. Βρίσκω αποσυναρμολόγηση του 3 και αλλαγή σε 3 Note).

Ακόμα μια ερώτηση, η ταινία διπλής όψης που απαιτείται, ξέρει κάποιος αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη που είναι καλύτερη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Παρήγγειλα σήμερα το redmi 3s international version 32 αρι gold απο geekbuying μαζι με το πακετο θήκη και tempered glass και αρχίζει η αναμονή.

Επειδή δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με xiaomi κινητό ήθελα να ρωτήσω η συσκευή έρχεται ρουταρισμενη; πρέπει να ξεκλειδωθεί bootloader ?

Έχω συνηθίσει τις συσκευές μου με ρουτ οπότε αυτο είναι αδιαπραγματευτο για εμένα. Θέλω όμως και να μπορώ να έχω updates που από ότι κατάλαβα βγαίνουν από την ελληνική κοινοτητα ή από την ίδια την xiaomi ?

Οποίος θέλει και μπορεί να βοηθήσει ευπρόσδεκτος.

Τυχόν link σε συνδέσμους με περισσότερες πληροφορίες για την συσκευή έστω και σε πμ. Θα εκτιμηθούν επίσης.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Παρήγγειλα ακριβώς το ίδιο πριν λίγες μέρες για την ανηψιά. Ήρθε σε 12 ημέρες από Κίνα (ημερομηνία shipping μέχρι την ειδοποίηση ΕΛΤΑ). Πολύ καλή και όμορφη συσκευή.

Είχα κάνει από νωρίτερα αίτηση για ξεκλείδωμα bootloader

Μου ήρθε με Official Global Stable 7.5.7 η οποία μου έβγαλε αμέσως ενημέρωση για 8.0.3 που την έκανα.

Ο bootloader για να ξεκλειδώσει θέλει όμως να έχεις developer

Έτσι πέρασα εύκολα την Official Global Developer με το updater της συσκευής (την είχα κατεβάσει και την έριξα χύμα στη συσκευή).

Μετά ξεκλείδωσα πολύ εύκολα τον bootloader.

Και τέλος πέρασα την Ελληνική Stable 8.0.6.0 της xiaomi-miui.gr την οποία και έκανα root

Τώρα, οι αναβαθμίσεις δεν θα γίνονται OTA αλλά χειροκίνητα κάθε φορά

Αυτά τα ολίγα

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είμαι παλιός στο Android αλλά νέος στα xiaomi μου ήρθε το international με miui 7 να περάσω μέσω ota το 8?

Ποιο πάει καλύτερα από άποψη μπαταρίας?

Γενικά είμαι fun του stock android (cyanogen κλπ) και προέρχομαι απο lg g2 με cloudy g2.

Από ότι είδα το miui 6 είναι based σε android 6. Τι θα πρότινε κάποιος με τα δικά μου γούστα? (Δυστυχώς από interface μου αρέσει το KitKat)

Πάντως σταθερότητα και διάρκεια μπαταρίας είναι τα βασικά που θέλω...

Κανένα thread να διαβάσω για miui υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Ούτε στην developer υποστηρίζει δυστυχώς.. Ούτε SwiftKey που έχει εγκατέστημενο.Ειναι αρκετοί ακόμα που χρησιμοποιουν SMS και είναι εκνευριστικό όταν πρέπει να απαντήσεις..

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Textra sms, handcent sms κλπ. Πολλές οι επιλογές στο playstore

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα η τελευται safe developer χωρις προβληματα ειναι η 6.9.22 σωστα?λογικα update δεν θα εχουμε αυριο ετσι δεν ειναι?το λεω λογο της γιορτης που εχουν οι κινεζοι.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστω.εγω περιμενα το κινητο σημερα αργολιδα αλλα τα ελτα εκαναν το θαυμα τους το εστειλαν καταλαθος τριπολη και μου ειπαν οτι θα παραλαβω αυριο
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

παρελαβα το redmi 3s 32gb χτες και δυστυχως ξεχασαν να βαλουν την θηκη μεσα που ειχα παραγγειλει μαζι οπως και το tempered glass, εχει καποιος καμμια θηκη οποιαδηποτε ακομα και την απλη σηλικονης και να την πουλαει και κανενα tempered glass γιατι μεχρι να ερθΟυν απο κινα θα κανει ενα μηνα παλι και θα μου γινει το κινητο χαλια... ευχαριστω και sorry αν ειναι λιγο ακυρο αυτο που εγραψα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Μάλλον με ενδιαφέρει το κινητό για την γυναικά μου , αλλά αν μου αρέσει θα κατασχεθεί και θα πάρει το δικό μου .Μερικές απορίε

- Επειδή κάπου με τις ρομ χάθηκα , υπάρχει περίπτωση στο gearbest να ζητήσω να έρθει με international κλπ όπου απλά να υποστηρίζει ελληνικά .

- Από τη μάνα του έρχεται με πολύ σαβούρα ?

- Οι ελληνικές ρομ διορθώνουν κάποια προβλήματα ?

- Κουδούνισμα έχει δυνατό ?

 

Τέλος στο gsm αρενα αναφέρει τα παρακάτω . Ισχύουν ??

"Another thing that's extremely bothersome is that Xiaomi decided to leave its Sunlight Display mode permanently enabled here, unlike on other MIUI devices where it is optional. What Sunlight Display does is adjust the display contrast based on the amount of ambient light and the image on screen. If the image is dark and you are in bright light, it boosts the shadows to make the screen more visible.

 

This is great if you're outdoors under the sun but having it permanently on means the display constantly adapts and changes colors even when you're indoors, which can be very distracting. Watching a video becomes annoying as the display changes color every time the shot changes. Even just going through the menus causes the display to constantly adjust itself. Doing any kind of image editing is also difficult as the screen adjusts to the image so you have no idea what you are looking at anymore."

 

Ευχαριστώ

Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

παρελαβα το redmi 3s 32gb χτες και δυστυχως ξεχασαν να βαλουν την θηκη μεσα που ειχα παραγγειλει μαζι οπως και το tempered glass, εχει καποιος καμμια θηκη οποιαδηποτε ακομα και την απλη σηλικονης και να την πουλαει και κανενα tempered glass γιατι μεχρι να ερθΟυν απο κινα θα κανει ενα μηνα παλι και θα μου γινει το κινητο χαλια... ευχαριστω και sorry αν ειναι λιγο ακυρο αυτο που εγραψα.

 

μπορω να σε βοηθησω φιλε με το αιτημα σου, γιατι περιμενω σημερα-αυριο παραλαβη από ebay θηκη και τζαμακι καινουρια.

 

οποτε μπορω να σου στειλω αυτα που ηδη φοραω επανω στο κινητο, με απλά ΕΛΤΑ. αν ενδιαφερεσαι , πες μου.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

μπορω να σε βοηθησω φιλε με το αιτημα σου, γιατι περιμενω σημερα-αυριο παραλαβη από ebay θηκη και τζαμακι καινουρια.

 

οποτε μπορω να σου στειλω αυτα που ηδη φοραω επανω στο κινητο, με απλά ΕΛΤΑ. αν ενδιαφερεσαι , πες μου.

 

ενδιαφερομαι φιλε,στειλε μου μυνημα να συννενοηθουμε.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σημερα μου ηρθε το 3s official global-θελει να κανει αναβαθμιση στην 8.0.3.0αυτην την στιγμη ειναι σε 7.5.7.0 malmide προσπαθω να βαλω την 6.9.22 beta και συνεχεια μου βγαζει μηνυμα couldnt verify update.Τι να κανω?να παω σε stable 8.0.3.0 και μετα να ξαναδοκιμασψ?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Ετσι το εκανα εγω.

Παρελαβα σημερα ενα international 3S και αντιμετωπιζω και εγω το ιδιο προβλημα. Ηρθε με Global stable 7.5.9.0 και εκανα το update σε 8.0.3.0.

Περναω την Global dev 6.9.29 και απο τοτε κλεινει το κινητο απο μονο του σε ασχετες στιγμες. Καρτα SIM δεν εχω βαλει ακομα.

 

Εδω και 10 λεπτα περασα την προηγουμενη dev 6.9.22 και προς το παρον δεν εχει κλεισει. Ελπιζω να παραμεινει ετσι γιατι το απογευμα θα δωθει σε φιλο.

 

Οποτε κανε το update σε 8.0.3.0 και δοκιμασε παλι την 6.9.22. Αν δεν δουλεψει, περασε την 6.9.29 και μετα την 6.9.22.

 

Επισης, σιγουρεψου οτι κατεβασες την rom για το 3S και οχι για αλλο μοντελο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σημερα μου ηρθε το 3s official global-θελει να κανει αναβαθμιση στην 8.0.3.0αυτην την στιγμη ειναι σε 7.5.7.0 malmide προσπαθω να βαλω την 6.9.22 beta και συνεχεια μου βγαζει μηνυμα couldnt verify update.Τι να κανω?να παω σε stable 8.0.3.0 και μετα να ξαναδοκιμασψ?

 

πρεπει να εισαι στην τελευταια stable για να περασεις απο updater dev

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εισαι στην τελευταια stable για να περασεις απο updater dev

 

τελικα απο την τελευταια global stable πηρε την τελευταια developer τωρα κοντευει να τελειωσει η εγκατασταση και του περναω την 6.9.22

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Το SwiftKey Keyboard δεν λειτουργεί ?

 

το παράγγειλα στα 113 ευρώ απο

http://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-3s-5-Inch-Fingerprint-2GB-RAM-16GB-ROM-Snapdragon-430-Octa-core-4G-Smartphone-p-1061703.html

 

Με τόσα καλά σχόλια δεν μπορούσα να κάνω και αλλιώς ...... ;)

Edited by st@m@tis
Xiaomi Redmi 3s - Redmi 4x - Redmi 4 Prime - Note 4x - Redmi Note 8
Link to comment
Share on other sites

Το SwiftKey Keyboard δεν λειτουργεί ?

 

το παράγγειλα στα 113 ευρώ απο

http://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-3s-5-Inch-Fingerprint-2GB-RAM-16GB-ROM-Snapdragon-430-Octa-core-4G-Smartphone-p-1061703.html

 

Με τόσα καλά σχόλια δεν μπορούσα να κάνω και αλλιώς ...... ;)

 

Μια χαρά λειτουργεί to swift key.

Link to comment
Share on other sites

αν στειλουν με official stable rom:

θα κανει update απο official xiaomi.

ο bootloader θα ειναι κλειδωμενος.

δε θα ειναι root.

δε θα εχει ελληνικα μενου (ισως παρει σε μελλοντικο update)

 

Υπάρχει κάποια συσκευή που η stable έχει ελληνικά? π.χ. note 3 ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια συσκευή που η stable έχει ελληνικά? π.χ. note 3 ?

 

Οχι δεν υπάρχουν ελληνικά σε καμία stable rom (ακομα). Ειναι θέμα ομως 1-2 μηνών να έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια συσκευή που η stable έχει ελληνικά? π.χ. note 3 ?

http://translate.miui.com/project/miui-v6

οταν φτασει στο 100% θα μπουν τα ελληνικα.

βοηθηστε για να εχετε συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Με ενδιαφέρει αυτό για την γυναίκα μου . http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_367775.html

Δεν σκοπεύω να ασχοληθώ με root και λοιπά εκτός και έρχεται με πολύ σαβούρα οπότε και μάλλον κάτι θα κάνω . Βασικά με ενδιαφέρει η δίκαρτη λειτουργία . Η σύζυγος είναι στην wind βασικά και θα έχει και μια δεύτερη κοσμοτέ . Φαντάζομαι dual standby σημαίνει πως με το κινητό σε αναμονή μπορεί να δεχθεί και απο τις δύο σιμ κλήση ?

Τέλος μπορεί κάποιος απο την περιγραφή στο gear να καταλάβει με τι rom ερχεται ? Με ενδιαφέρει απλά να έχει ελληνικά και να παίρνει ότι αναβάθμιση βγάζει η xiaomi .

 

Ευχαριστώ.

Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Με ενδιαφέρει αυτό για την γυναίκα μου . http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_367775.html

Δεν σκοπεύω να ασχοληθώ με root και λοιπά εκτός και έρχεται με πολύ σαβούρα οπότε και μάλλον κάτι θα κάνω . Βασικά με ενδιαφέρει η δίκαρτη λειτουργία . Η σύζυγος είναι στην wind βασικά και θα έχει και μια δεύτερη κοσμοτέ . Φαντάζομαι dual standby σημαίνει πως με το κινητό σε αναμονή μπορεί να δεχθεί και απο τις δύο σιμ κλήση ?

Τέλος μπορεί κάποιος απο την περιγραφή στο gear να καταλάβει με τι rom ερχεται ? Με ενδιαφέρει απλά να έχει ελληνικά και να παίρνει ότι αναβάθμιση βγάζει η xiaomi .

 

Ευχαριστώ.

 

εφοσον θα το εχετε με καρτα wind, θα προτεινα να παρετε αυτο:

http://www.vickmall.com/xiaomi/redmi-3s/international-version.html

 

λεγεται international για τον λογο οτι εχει μια επιπλεον σημαντικη υποστηριζομενη μπαντα σχετικη με το 4G (B20. 800Μhz).

με την ρομ που περιγραφεται με κοκκινα γραμματα, θα ειστε μια χαρα, νομιζω εχει και ελληνικα. και αναβαθμισεις μεσω wifi.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Με ενδιαφέρει αυτό για την γυναίκα μου . http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_367775.html

Δεν σκοπεύω να ασχοληθώ με root και λοιπά εκτός και έρχεται με πολύ σαβούρα οπότε και μάλλον κάτι θα κάνω . Βασικά με ενδιαφέρει η δίκαρτη λειτουργία . Η σύζυγος είναι στην wind βασικά και θα έχει και μια δεύτερη κοσμοτέ . Φαντάζομαι dual standby σημαίνει πως με το κινητό σε αναμονή μπορεί να δεχθεί και απο τις δύο σιμ κλήση ?

Τέλος μπορεί κάποιος απο την περιγραφή στο gear να καταλάβει με τι rom ερχεται ? Με ενδιαφέρει απλά να έχει ελληνικά και να παίρνει ότι αναβάθμιση βγάζει η xiaomi .

 

Ευχαριστώ.

εφοσον θα το εχετε με καρτα wind, θα προτεινα να παρετε αυτο:

http://www.vickmall.com/xiaomi/redmi-3s/international-version.html

 

λεγεται international για τον λογο οτι εχει μια επιπλεον σημαντικη υποστηριζομενη μπαντα σχετικη με το 4G (B20. 800Μhz).

με την ρομ που περιγραφεται με κοκκινα γραμματα, θα ειστε μια χαρα, νομιζω εχει και ελληνικα. και αναβαθμισεις μεσω wifi.

 

 

1. εφοσον δε θα ασχοληθεις, συμφωνω με thoubou παρε το με official global-international rom (πιο ασφαλης η stable παρα η dev)

2. η official global-international θα κανει update, θα γραφει ελληνικα αλλα προς το παρον δε θα εχει ελληνικα μενου

(σε λιγο καιρο μεσω update θα ερθουν και ελληνικα, η xiaomi ειναι κοντα στην ολοκληρωση)

3. θες οπωσδηποτε λευκο χρωμα? διοτι υπαρχει σε πιο καλη τιμη σε μαυρο $140 και χρυσο $147 στο geek

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...