Jump to content

MiniDisc: οτιδήποτε σχετίζεται με τα μικρά δισκάκια


Muck Smith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 70
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Yparxei kai to stereopark - http://www.stereopark.gr

Exw to MZ-RH1o edw k ena xrono kai einai THEIKO

 

Epeidh exw kai ipod twn 30 gb thelw na pw pws sygritika se poiothta hxou to Mini Disc to SVHNEI to ipod.

 

Monadiko tou meionekthma oti h metafora arxeiwn argei ligo. Apo ekei kai pera exei polla pleonekthmata, grafei hxo pou mporeis na ton kaneis wave/mp3, na ton grapseis se cd, na epeksergasteis mousika kommatia, eggrafes, den yparxei orio sto ti mporei na kaneis, eidika an eisai k ligo magas.

 

Parepiptontws to mzrh 10 paizei mp3 xwris na xreiazetai opoiadhpote metatroph to format

Link to comment
Share on other sites

prosfata eida minidisc mazi me 1 gb gia mp3!

 

κι όχι μόνο...:)

για διάβασε το πρώτο μου ποστ στο thread :cool:

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ειμαι ενας ευτυχης κατοχος του πρωτου sony md mz1

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Minidisc_Sony_MZ1.jpg

ξερει κανεις που μπορω να βρω μπαταρια και φορτιστη γιαυτο το μοντελο?το φορτιστη τον εχασα και η μπαταρια παπαλα.αν και μου εχουν ζητησει καποιοι φιλοι να το πουλησω αλλα δεν ξερω βρε παιδια τι να κανω.μαλλον θα το κρατησω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ειμαι ενας ευτυχης κατοχος του πρωτου sony md mz1

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Minidisc_Sony_MZ1.jpg

ξερει κανεις που μπορω να βρω μπαταρια και φορτιστη γιαυτο το μοντελο?το φορτιστη τον εχασα και η μπαταρια παπαλα.αν και μου εχουν ζητησει καποιοι φιλοι να το πουλησω αλλα δεν ξερω βρε παιδια τι να κανω.μαλλον θα το κρατησω

 

Kαλά είδα τη φωτό και δάκρυσα...:)

Πολλάαα χρόνια πίσω, όταν κάναμε "θαύματα μ'αυτόν το διάβολο" στα dj sets (κατά τη ρήση ενός φίλου).

 

Προσωπική γνώμη, αυτό δεν το πουλάς. H αξία του πλέον είναι καθαρά συναισθηματική και ιστορική.

Εξάλλου πώς να το πουλήσεις χωρίς μπαταρία και φορτιστή? ;)

Απευθύνσου στη Sony (Ελλάδα και εξωτερικό), για να σε καλύψουν.

Εναλλακτικά κοίτα στο ebay.

Tέλος, υπήρχε -δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα- ένα μικρό κατάστημα σε μια στοά κοντά στην Πλ.Κλαυθμώνος στο κέντρο της Αθήνας, που έφερνε μόνο Sony. Για ρώτα κι εκεί.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για κοιτάξτε κι αυτό Sony MZ-RH1

 

κι εδώ συνοπτικά από το minidisc.org

 

http://www.sony.gr/res/images/image/22/1141922858422.jpg

 

Επιτρέπει τη μεταφορά από το MD στο PC χωρίς περιορισμούς.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
ειμαι ενας ευτυχης κατοχος του πρωτου sony md mz1

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Minidisc_Sony_MZ1.jpg

ξερει κανεις που μπορω να βρω μπαταρια και φορτιστη γιαυτο το μοντελο?το φορτιστη τον εχασα και η μπαταρια παπαλα.αν και μου εχουν ζητησει καποιοι φιλοι να το πουλησω αλλα δεν ξερω βρε παιδια τι να κανω.μαλλον θα το κρατησω

 

 

Ego eixa parei mpataria apo mia antiprosopeia tis Sony piso apo to hotel Intercontinental.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Ρε παιδιά μήπως είναι ξεπερασμένη η τεχνολογία αυτή? υποψιάζομαι οτι η sony θα τα σταματήσει και εμείς που εχουμε md θα αχρηστευθεί, αν δεν βγάζουν δισκάκια πιστεύω κάποια στιγμή θα καταλήξουμε εκεί κρίμα
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Φθηνα hi-md δισκακια που μπορουμε να βρουμε στην Αθηνα?

Γερμανος και Πλαισιο δεν εχουν

 

Τα φθηνότερα που έχω βρεί είναι με 6ευρο 1gb sony himd πριν αρκετό καιρό...για όσους θέλουν md δισκάκια...σε αυτό το site:

http://www.letsbuy.gr/index.php?cPath=23 :O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
πολύ μπροστά για την εποχή τους, μα προσέφεραν πλεονέκτημα μόνο τότε που δεν υπήρχε κάτι αντίστοιχο... Σήμερα κανείς δε θέλει να έχει μπλεξίματα με φορμάτ, προγράμματα κλπ. Η απλότητα υπερτερεί!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χωρίς αμφιβολία, η υψηλότερη ποιότητα ήχου που είχα ποτέ από φορητή συσκευή: Σαφώς ανώτερη από σημερινά mp3 players.

Η ηχογράφηση σε MD από το line in δεν διακρινόταν από το πρωτότυπο, αντίθετα με τις αναλογικές ηχογραφήσεις στις κασσέτες που καθεμία είχε το δικό της χαρακτήρα.

Μερικά μάλιστα είχαν την εξωτική δυνατότητα να κάνουν εξ ολοκλήρου ψηφιακή μεταφορά και εγγραφή στην οποία το αντίγραφο δεν είχε καμμία διαφορά από το πρωτότυπο. Πόσοι άραγε ξέρουν ότι αυτό γινόταν με καλώδιο (οπτική ίνα) που έβγαζε... κόκκινο φως στην άκρη;:!: Αλήθεια! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
α εγω ακομη το χρησιμοποιω!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω recorder-player στο σπιτι και player στο αυτοκινητο, LP και τα 2, υπαρχει τροπος να μεταφερω δεδομενα στο δισκακι απο το pc? το recorder δεν εχει θηρα usb.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
εγώ που χρειάζομαι κάτι για να ηχογραφώ ομιλίες και σεμινάρια σε εσωτερικούς ή εξωτερικούς χώρους ή από συστήματα όπως σε συναυλίες με ενισχυτές και προενισχυτές τι να πάρω ρε παιδιά? έλεγα για κανα minidisk Hi-md εσείς τι λέτε? και που θα βρω κανα μαγαζί? μόνο στο site της sony τα έχω δει.
Link to comment
Share on other sites

α εγω ακομη το χρησιμοποιω!

 

kai ego akoma..exo diskakia apo to 99 kai ta akouo akoma:p

 

sto amaksi exo ena MDLP sto spiti to idio kai 3 forita.ena aplo pou kanei mono anaparagogi ena MDLP kai ena NET MD.

 

den ksero ti lene kapioi alloi alla ego akoma ta douleuo fanatika 8a elega.safos megali giafora ston ixo;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 9 months later...

Πάλι καλά που βρήκα ακόμη hi-md http://www.letsbuy.gr/product_info.php?cPath=59_23&products_id=447

είχα δωσει τοσα λεφτα και το χρησιμοποιώ ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά κάνεις και το χρησιμοποιείς,γτ την ποιότητα ήχου που βγάζει το md δεν την βγάζει κανένα Mp3player της αγοράς.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

και εγώέχω ένα hi md της sony, έχω ηχογραφήσει πολλά live με αυτό (ως μουσικός) και η ποιότητά του είναι εξαιρετική...!

Τα έχω βολευτεί΄πάρα πολύ, μου την δίνει βέβαια λίγο στα νευρα το πρόγραμμα που τα περνάς απο τον υπολογιστή στο md αλλά τι να κάνω;!!!

Siemens M55, Siemens CX75, Mitsubishi M342i,Sony Ericsson P910i, Sony Ericsson W950i, Sony Ericsson P1i, Sony Ericsson W960i, Samsung Omnia i900 16gb, Samsung innov8, Motorola Milestone, Motorola Atrix, Motorola RAZR MAXX, Samsung Note II, Samsung Note III, Samsung Note IV, Samsung A8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...