Jump to content

MiniDisc: οτιδήποτε σχετίζεται με τα μικρά δισκάκια


Muck Smith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και εγώέχω ένα hi md της sony, έχω ηχογραφήσει πολλά live με αυτό (ως μουσικός) και η ποιότητά του είναι εξαιρετική...!

Τα έχω βολευτεί΄πάρα πολύ, μου την δίνει βέβαια λίγο στα νευρα το πρόγραμμα που τα περνάς απο τον υπολογιστή στο md αλλά τι να κάνω;!!!

Εχω MD σονυ φορητο και deck εγραφα cd στο md με την οπτικη εξοδο που εχει το cdplayer μου το οποιο ειναι καταπληκτικο marantz και η ποιοτητα που μεταφεροταν στο md ηταν ασυληπτη καμια σχεση με mp3 εχω και ακουστικα senheiser και πραγματικα ειμαι ευχαριστημενος,παρ ολο που εχω δοκιμασει ολα τα κορυφαια μπ3 της σονυ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 70
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν πλέον μινι ντισκ με ψηφιακή έξοδο, γιατί έχω ένα παλιό με το οποίο έχω ηχογραφήσει ατέλειωτες ώρες και θέλω να τις μεταφέρω φηφιακή μορφή
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η Sony ποτέ δεν επέτρεψε την ψηφιακή έξοδο

(κι αυτός ήταν ένας από τους κύριους λόγους της αποτυχίας του MD)

 

Ακόμα κι αν βρεις το τελευταίο μοντέλο που επιτρέπει τη USB μεταφορά από και προς Η/Υ, δεν μπορείς να το εκμεταλλευτείς για παλιές ηχογραφήσεις.

Η συγκεκριμένη λειτουργία είναι μόνο για ηχογραφήσεις που έχουν γίνει σε ΗiMD.

 

Συνεπώς τα παλιά δισκάκια μόνο μέσω αναλογικής ηχογράφησης (jack->RCA) :(

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα παιδιά, 1.5 χρόνο μετά το τελευταίο Post απ' ότι βλέπω..!

 

Είμαι κι εγώ κάτοχος ενός MiniDisk Player της SOny εδώ και 6-7 χρόνια! Έχω το MZ-N505 Type R, και είπα να το χρησιμοποιήσω σήμερα, μετά από 1-2 χρόνια απραξίας..

Η μπαταρία προφανώς ήταν άδεια, την αλλάζω με καινούρια, (όχι επαναφορτιζόμενη Sony, αλλά μία απλή αλκαλική), βάζω το δισκάκι μέσα αλλά τίποτα..

Η οθόνη δεν ανάβει, και το δισκάκι δεν ξεκινάει να παίζει. Το έβαλα στον φορτιστή του να πάρει ρεύμα παό την πρίζα μήπως και ανάψει αλλά τίποτα..

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει, ή Sony Center και Service από Δευτέρα?

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν θα ήθελα να μάθω ότι δεν επισκευάζεται (αν ειναι χαλασμένο), πλέον εκτός από την μουσική του αξία, έχει και συναισθηματική μιας και είναι σπάνιο gadget..!

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Και εγώ έχω πολύ καιρό να το βάλω μπροστά το δικό μου.Έχω ένα 755 και το είχα λατρέψει.Με βάζεις στη διαδικασία να το δοκιμάσω πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Aκόμα δεν το έχω πάει για service, δυστυχώς δεν έχω προλάβει. Είναι ίσως το πιο αγαπημεο μου και ιδιαίτερο gadget. :)
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δοκίμασε να βάλεις την original μπαταρία και το ρεύμα και άφησέ το λίγη ώρα.

Ο φορτιστής είναι εντάξει;

 

(για όσους πρόλαβαν την προ-MP3 και προ-CD-R εποχή το MiniDisc είναι ανυπέρβλητος έρωτας :love:)

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ γι ατην απάντηση καταρχήν!

Ο φορτιστής πιστεύω μια χαρά είναι, αλλά δεν έχω και κάποια άλλη συσκευή να τον δοκιμάσω για σίγουρα. Θα ξαναδοκιμάσω πάντως αύριο να δω τι θα γίνει.

Το MD είναι μεγάλος έρωτας και αξεπέραστο gadget..! :D

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 7 months later...

Τέλος εποχής για τα MiniDisc. Αναμενόμενο βέβαια, αφού κανείς δεν αγοράζει πλέον.

http://techcrunch.com/2011/07/08/sony-to-kill-the-minidisc-walkman-in-september/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+Techcrunch+%28TechCrunch%29/

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια η Sony είχε σκοτώσει προ πολλού το προϊόν της κρατώντας το κλειδωμένο για μια δεκαετία.

Όταν αποφάσισε να το ξεκλειδώσει και να επιπλέον να το κάνει συμβατό με τον θαυμαστό κόσμο των PC ήταν πάααρα πολύ αργά.

Κρίμα γιατί ήταν ο καλύτερος φορητός ήχος που έχει προταθεί και οι λειτουργίες του απλά δεν υπάρχουν στις σημερινές προτάσεις.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
MZ-E10 της Sony

Player μονο αλλα μπρος στα καλλη τι ειναι το recorder (ασε που χω αλλο για recorder)[/Qπεχω ενα sony md mz-nh700 με ποιο προγραμμα

μπορω να παρω αρχεια αφου καταργηθηκε το sonicstage?

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα sony md mz-nh700 με ποιο προγραμμα

μπορω να παρω αρχεια αφου καταργηθηκε το sonicstage?

 

αν γράψεις στο Google sonicstage δεν σου βγάζει επιλογές για downloading;

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Καλησπέρα, στην κασετεμπορικη τηλεφώνησα και είπαν ότι δεν έχουν...και να πω την αλήθεια μόνο εκεί υπολόγιζα ότι θα βρω. Ξέρουμε κάνα άλλο τέτοιου τύπου μαγαζί; Το ebay έλεγα να το αφήσω τελευταίο, γύρω στα 5-6 ευρώ το 1 τα πουλάνε και μου φάνηκε κάπως.
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ σχεδόν απίθανο να πετύχεις δισκάκια σε μαγαζί.

Αν χρειάζεσαι τα απλά δισκάκια (όχι τα data) μπορούμε να βρεθούμε και να σου δώσω.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ναι θα ήθελα μερικά γιατί έχω 2 απλά όλα κιόλα. Ξέθαψα ένα φορητό που το είχα ξεχάσει και δούλεψε, ευτυχώς ήτανε με 1αα μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Καλησπέρα ,μετά από Καιρό κάνω ποστ στο συγκεκριμένο thread ,ο λόγος να ρωτήσω αν ξέρει κάνεις αν υπάρχουν ανταλακτικά για Sony md.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα ,μετά από Καιρό κάνω ποστ στο συγκεκριμένο thread ,ο λόγος να ρωτήσω αν ξέρει κάνεις αν υπάρχουν ανταλακτικά για Sony md.

 

Καλησπέρα.

Ψάχνεις ανταλλακτικά για να το φτιάξεις μόνος σου ή αν το service της SONY έχει ανταλλακτικά για να επισκευάσει ένα χαλασμένο MD player;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...