Jump to content

Alcatel POP 4S


Dimos_Vav
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://i1064.photobucket.com/albums/u370/Dimos_Vav/maxresdefault_zpsgd6wr9qg.jpg

 

Smartphone Alcatel Pop 4S (5.5) Dual Sim 16GB

 

NETWORK

Technology

GSM / HSPA / LTE

2G bands GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only)

3G bands HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100

4G bands LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700)

Speed HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat6 300/50 Mbps

GPRS Yes

EDGE Yes

 

LAUNCH

Announced 2016, February

Status Coming soon. Exp. release 2016, Q3

 

BODY

Dimensions 152 x 77 x 7.9 mm (5.98 x 3.03 x 0.31 in)

Weight 150g

 

SIM

Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by)

 

DISPLAY

Type IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors

Size 5.5 inches (~71.3% screen-to-body ratio)

Resolution 1080 x 1920 pixels (~401 ppi pixel density)

Multitouch Yes, up to 5 fingers

 

PLATFORM

Android OS, v6.0 (Marshmallow)

Chipset Mediatek MT6755M

CPU Quad-core 1.8 GHz & quad-core 1.0 GHz

 

MEMORY

Card slot microSD, up to 64 GB

Internal 16 GB, 2 GB RAM

 

CAMERA

Primary 13 MP, f/2.0, phase detection autofocus, dual-LED (dual tone) flash

Features 1/3" sensor size, geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR

Video 1080p@30fps

Secondary 5 MP, LED flash

 

SOUND

Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones

Loudspeaker Yes

3.5mm jack Yes

 

COMMS

WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot

Bluetooth v4.2, A2DP

GPS Yes, with A-GPS

NFC Yes (optional)

Radio FM radio

USB microUSB v2.0

 

FEATURES

Sensors Fingerprint, accelerometer, proximity/ gyro, compass (optional)

Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM

Browser HTML5

Java No

- Fast battery charging

- MP3/AAC+/WAV/Flac player

- MP4/H.264 player

- Document viewer

- Photo/video editor

 

BATTERY

Removable Li-Ion 2960 mAh battery

Stand-by Up to 500 h (2G) / Up to 480 h (3G)

Talk time Up to 15 h (2G) / Up to 12 h (3G)

 

MISC

Colors Various

 

http://i1064.photobucket.com/albums/u370/Dimos_Vav/Alcatel-POP-4s-01-570_zpsirygr6c6.jpg

 

Ενδιαφέρουσα συσκευή από την Alcatel με οκταπύρηνο Mediatek Helio P10 επεξεργαστή, 2GB ram, 4G+ συνδεσιμότητα και fingerprint scanner στα 229 ευρώ στα Ελληνικά καταστήματα. Το έχει αγοράσει κανείς να μας πει εντυπώσεις;

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είμαι κάτοχος του κινητού εδώ και μια εβδομάδα, θεωρώ πως σε αυτή τη κατηγορία είναι το απόλυτο best value for money και εξηγούμαι:

 

Ως Frequent Flyer, οι ανάγκες επικοινωνίας και δικτύωσης, είναι μείζουσας σημασίας σημασίας για εμένα και τα Dual SIM κινητά στη προκειμένη, είναι μονόδρομος.

 

Δεν με ενδιαφέρουν τόσο πολύ οι επιδόσεις, όσο ορισμένα χαρακτηριστικά τα όποια θεωρώ ότι το συγκεκριμένο κινητό τα διαθέτει στον υπέρτατο βαθμό, και, είναι η πρώτη φορά που μια συσκευή τα έχει όλα, πραγματικά όλα [με γνώμονα πάντα τις δικές μου ανάγκες].

 

 

Πιο συγκεκριμένα:

 

 

  • 2G/3G/4G Voice & Data in Both SIM Slots [2G/3G/4G in SIM 1 / 2G in SIM 2 or 2G in SIM 1 / 2G/3G/4G in SIM 2, Δεν αναφέρεται στα επίσημα Specifications, αλλά το υποστηρίζει]
  • 2 SIM Cards + Independent Micro SD Memory Slot [Micro SIM in Slot 1 & Nano SIM in Slot 2]
  • 128GB Support in Micro SD Memory Slot [Δεν αναφέρεται στα επίσημα Specifications, αλλά το υποστηρίζει]
  • Removable Back Cover
  • Removable Battery
  • Fingerprint Scanner [up to 5 Fingers]
  • Illuminated Non-Software Android Keys [Δεν αναφέρεται στα επίσημα Specifications, αλλά το υποστηρίζει]
  • 3.5mm Audio Jack
  • Full HD Display
  • Compass
  • FM Stereo Radio with RDS [Δεν αναφέρεται στα επίσημα Specifications, αλλά το υποστηρίζει]
  • Double Tap to Wake or Lock Screen [Δεν αναφέρεται στα επίσημα Specifications, αλλά το υποστηρίζει]
  • NFC [Δεν αναφέρεται στα επίσημα Specifications, αλλά το υποστηρίζει]
  • USB OTG [Δεν αναφέρεται στα επίσημα Specifications, αλλά το υποστηρίζει]

 

 

Όλα αυτά με λιγότερο από €200!!!

 

Αγοράστε το άφοβα και θα με θυμηθείτε :)

Edited by Dromeas
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φίλε μια ερώτηση για το Pop 4s.

Είδα όσα γράφεις αλλά σε αυτό το επίσημο link της Alcatel σχετικά με τις μπάντες 4G

γράφει ότι έχει

Connectivity

GSM Quadband 850/900/1800/1900 (900/1900 for 5095S)

UMTS 850/900/1700/1900/2100 (B900/1900 for 5095S)

FDD LTE B2/3/4/5/7/17/27/28 (B7/28 full for 5095S)

δεν περιέχει το Β20 που είναι η γνωστή μπάντα της Wind

Inter-band CA: B7/28 full (Intra-band CCA_7)

4G LTE Cat 6 (5059S): 300 Mbps downlink, 50 Mbps uplink

4G LTE Cat 4 (5095I): 150 Mbps downlink, 50 Mbps uplink

Wi-Fi 802.11b/g/n, Wi-Fi direct, Wi-Fi hotspot

Wi-Fi display, Miracast

Bluetooth 4.2, NFC

GPS with A-GPS, Micro USB 2.0 high speed

Nano SIM

http://www.alcatel-mobile.com/global-en/products/detail/POP%204S#.WDC36oVOKqk

 

Τι ισχύει;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ρε παιδιά μπορεί κάποιος που το έχει να μας πει βάσει antutu τι ικανότητα 3d γραφικών έχει... Τι βαθμολογία βγάζει στο antutu στο 3D δλδ... Σας ευχαριστώ προκαταβολικά...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μπορεί κάποιος που το έχει να μας πει βάσει antutu τι ικανότητα 3d γραφικών έχει... Τι βαθμολογία βγάζει στο antutu στο 3D δλδ... Σας ευχαριστώ προκαταβολικά...

http://mobile-review.com/review/alcatel-pop-4s.shtml

Link to comment
Share on other sites

Ετυχε και είδα το κινητο σε φιλο που το πηρε σε προσφορα .Δυστυχως έχει σκοτεινη οθόνη και με τις ρυθμισεις , και αν το βαλεις σε φωτογραφικη μηχανη ,δεν φαινεται σχεδον τιποτε με λιγο φως περιβαλλοντος .Στη φωτογραφικη μηχανη δεν εστιαζει ευκολα αν δεν έχεις το σουπερ ακινητο χερι.Επίσης η ποιοτητα συναρμολογισης ειναι μετρια σε σχεση με προηγουμενα της εταιριας .Ισως επειδη βγαινει το καπακι ,αλλα δειχνει φτηναρικο και με την χρηση δεν θα εχεις καλο πιασιμο στο τελος ή θα φθαρει κατι συντομα ,οπότε για πιο σιγουρα πρεπει να το βαλεις σε θηκη.Για καθημερινη χρήση δύσκολα θα αντεξει γενικά.

 

Οσο αφορα το λογισμικο,κυλα γρηγορα στις βασικες λειτουργίες,αλλα σαν συνολο ειναι γεματο αχρηστες εφαρμογες που φαινεται δεν γινονται απεγκατασταση .Στην αναγνωριση wifi και ΒΤ εκ πρωτης αντιληψης δεν εντοπιζει ευκολα. Για τα χρηματα του ειναι το πιο πληρες ,αλλα παιζουν σε κοντινες τιμες και Lenovo ,Ηuawei και Μοtorola με προφορες για συγκριση και τουλαχιστον έχουν πιο στιβαρη αισθηση.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Χωρια την προβληματικη εστιαση που περιγραφει ο Gary Kokkin καθως και αλλοι σχολιαστες στα διαφορα reviews, παρατηρησε κανεις στα φωτογραφικά δειγματα του ρώσσικου σαιτ που παρέθεσα την πολύ καλή φυσική απεικόνιση των χρωμάτων σε σημείο να νομίζεις οτι τραβήχτηκαν με...olympus?

 

Προσωπικα ασχετα απο τα Mpix που μου ειναι αδιαφορα, καλύτερο πράσινο (δύσκολα να βρεις καλή απεικόνιση του πρασίνου σε κινητό και δει κινέζικο) δεν εχω δει. Αυτο το παρατηρησα σε ολα τα δειγματα του που κυκλοφορούν. Αριστο λογισμικό εσωτερικής επεξεργασίας του jpeg και επίσης ο θόρυβος στις βραδυνές φωτό φαινεται ''γλυκά'' επεξεργασμένος και οχι χασάπικα αντε να ριξουμε την οξύτητα με ένα φίλτρο απαλυνσης ή gaussian για να κρύψουμε τα κόκκινα στίγματα του θορύβου.

Edited by pantoflakias
Link to comment
Share on other sites

Nομιζω ειναι ξεθωριασμενα τα χρωματα σε σχεση με αλλα κινητα της εταιρίας σε αντιστοιχες παρουσιάσεις ,αλλα και σε δειγματα στο φορουμ.
Link to comment
Share on other sites

Για αυτο ειπα φυσικα χρωματα γιατι σε πολλα αλλα κινητα πεφτει πολυ υπερκορεσμος και κοντραστ που ναι μπροστα τους οτιδηποτε φυσικο μοιαζει ξεθωριασμενο.

Βεβαια το ματι του καθενος κρινει υποκειμενικα εκ προοιμιου ειδικα οταν μιλαμε για φωτογραφικα δειγματα καθως παιζει ρολο και η οθονη που τα βλεπεις

Edited by pantoflakias
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η επιλογή 4G ή 3G προσφέρεται και για τις δύο σιμ ή μόνο σε αυτή που είναι στο slot 1 της sim? Γιατί αν πρέπει να αλλάζουμε τις κάρτες με το χέρι για να πιάνουν 4G δε λέει (όπως παθαίνω τώρα με το lenovo που η 2 σιμ είναι μόνο 2G).

Και μια λεπτομέρεια που παρατήρησα ακόμα είναι ότι η μια είναι μικρο και η αλλη νανο και οχι και οι dyo μικρο ή νανο οπως φαινεται σε καποια site.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω καμιά εβδομάδα.

Δε θα έλεγα ότι έχω ενθουσιαστεί, ειδικά μετά το χτεσινό.

Η κάμερα του είναι μέτρια.

Η μπαταρία δε σε βγάζει μέρα με τίποτα με πολύ μικρή χρήση.

Χτες κάτι έπαθε το digitiser και έκανε αυτό το πράγμα σα να πατά κάποιος συνεχόμενα δύο σημεία της οθόνης και κόλλαγε.

Το μετάνιωσα ως αγορά και δε θα το πρότεινα σε κάποιον με τίποτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μερικά... σκόρπια στοιχεία και σκέψεις για τη συσκευή:

 

Εδώ και αρκετό καιρό, το έχει το MediaMarkt στα €159, που νομίζω ότι είναι η καλύτερη τιμή αυτήν τη στιγμή για Ελλάδα,

και το κάνει και εξαιρετικό VFM, βάσει τιμής - χαρακτηριστικών. Βέβαια οι αρνητικές εντυπώσεις που βλέπω εδώ από χρήστες, σαφώς και αλλάζουν την εικόνα...

 

Με βάση τα χαρακτηριστικά, αλλά και την όψη, νομίζω ότι αυτό είναι το τηλέφωνο που -πρέπει να- έχει κάνει rebrand η Vodafone και το πουλάει (στα €199 στη χώρα μας, φτηνότερα αλλού - π.χ. £135 στην Αγγλία) ως Vodafone Smart Ultra 7.

Αν είναι σωστό αυτό (δική μου υπόθεση, όπως είπα), μπορεί κανείς να αναζητήσει στοιχεία και reviews και για εκείνο.

 

Σε μια φίλη που ψάχνει αυτόν τον καιρό για κινητό, είχα προτείνει (κοιτώντας όμως μόνο τιμές και προδιαγραφές - και κατασκευαστή) το Pop 4S,

το Vodafone Ultra 7, αν η Vodafone κάνει καμιά προσφορά τις γιορτές, όπως είχε κάνει πέρυσι με το Ultra 6 (δεν έκανε όμως!)

και το αρκετά καινούριο Motorola Moto G4, το οποίο σε τιμές αρκετά κάτω από €200 βλέπω να συγκεντρώνει μόνο θετικά σχόλια απ' όλους.

Με αυτά που διαβάζω εδώ όμως, μάλλον θα... αναπροσαρμόσω την πρότασή μου και θα αφήσω μέσα μόνο το Moto G4! :p

 

@elephant:

Αυτά τα "ghost touches" που σου κάνει, τα έχω συναντήσει και σε κινητό και σε tablet και δυστυχώς είναι ένδειξη δυσλειτουργίας του digitizer (στο συγκεκριμένο κομμάτι, όχι απαραίτητα σε όλη τη σειρά), το οποίο μπορεί ανά πάσα στιγμή να χειροτερέψει και να στο κάνει από πολύ συχνά ως συνέχεια. Μιας και είναι καινούριο, θα σου πρότεινα να το πας άμεσα πίσω για αντικατάσταση.

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν το έκανε μία μόνο φορά.

Δεν το ξαναέκανε.

Δεν αντέχω το σετάρισμα συσκευής πάλι από την αρχή.

Αν δω ότι το κάνει, θα το πάω στα Media, το πήρα με μια έξτρα εγγύηση που καλύπτει τα πάντα από ότι μου παν, πχ σπάσιμο οθόνης κτλ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το εχω παραγγειλει απ το online του mediamarkt παραλαβη απο καταστημα αλλα μου χετε κοψει τα ποδια ρε παιδια. Να το παρω ή οχι. Δεν ειμαι gamer κλπ. Με νοιαζει να μπορω να εναλλασω το 4G μεταξυ των δυο σιμ πραγμα που λιγα δικαρτα μπορουν να κανουν κ να κλειδωνει αμεσα το wifi. Τωρα εχω το lenovo a356 που εχει μονιμα 2g τη 2η sim και με το wifi κανει οτι θελει, συχνα (τις περισσοτερες φορες) ξαναζητα το password για το wifi του σπιτιου μου (ελεος). Να μην κολλαει και να βγαζει 1 μερα η μπαταρια με καμια δυο ωρες internet facebook κλπ. Αυτα τα κανει; Τα χρωματα και το feeling και η αισθηση και τετοια δεν με νοιαζουν
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής δεν έχει ξανακάνει το πρόβλημα με το digitizer. Δεν είναι άσχημο τηλέφωνο, απλά έχει κάποια μικρά ζητήματα. Μέχρι στιγμής τίποτα τόσο σοβαρό που να θέλει σέρβις.

Το πιο ενοχλητικό είναι ότι ανοίγοντάς το, θέλει δυόμιση λεπτά να σετάρει και να δει τις κάρτες. Σε μένα είναι στάνταρ αυτό.

Από εκεί και πέρα, με ακούν καθαρά, δουλεύει σε όλα εντάξει, το μενού όμως κολλάει, δηλαδή για 8πύρηνο δεν πετάει.

Η εναλλαγή σε 4G μεταξύ των δύο καρτών λειτουργεί κανονικότατα.

 

Σε ποια τιμή το πήρες ;

Το είχε προσφορά 159 νομίζω το Mm

Edited by elephant
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω το pop up.οχταπυρηνο και αυτο.στο ανοιγμα σεταρει πολυ γρηγορα.μου κανει εντυπωση οτι αυτο αργει τοσο πολυ.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής δεν έχει ξανακάνει το πρόβλημα με το digitizer. Δεν είναι άσχημο τηλέφωνο, απλά έχει κάποια μικρά ζητήματα. Μέχρι στιγμής τίποτα τόσο σοβαρό που να θέλει σέρβις.

Το πιο ενοχλητικό είναι ότι ανοίγοντάς το, θέλει δυόμιση λεπτά να σετάρει και να δει τις κάρτες. Σε μένα είναι στάνταρ αυτό.

Από εκεί και πέρα, με ακούν καθαρά, δουλεύει σε όλα εντάξει, το μενού όμως κολλάει, δηλαδή για 8πύρηνο δεν πετάει.

Η εναλλαγή σε 4G μεταξύ των δύο καρτών λειτουργεί κανονικότατα.

 

Σε ποια τιμή το πήρες ;

Το είχε προσφορά 159 νομίζω το Mm

 

159 αλλά δεν το πήρα ακόμα. Ψήνομαι για xiaomi mi max προσφορά από e-shop

Link to comment
Share on other sites

Tου φίλου παντως που ανεφερα εντυπωσεις σε προηγουμενα ,χαλασε η οθονη ,αναβει αλλα δειχνει ελαχιστα ή μερικά .Το είχε στην αυτοματη φωτεινοτητα .Δοθηκε στο καταστημα να το στειλει αυτο για επισκευή και θα δουμε .
Link to comment
Share on other sites

Εμένα όλο και συχνότερα δε λειτουργεί το touch στην πιο χαμηλή οριζόντια γραμμή, εκεί που είναι το χαμηλότερο ύψος γραμμάτων του πληκτρολογίου. Έρχεται και φεύγει
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

κανενας αλλος καμια αποψη?

ελπιζω να ηταν μεμονομενο περιστατικο το θεμα με την οθονη:worry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Ερώτηση SOS.

Σήμερα το απόγευμα μου ήρθε μήνυμα για αναβάθμιση συστήματος.

Το πάτησα, την έκανε.

Όταν άνοιξε η συσκευή δεν αναγνωρίζει πλέον τα δαχτυλικά αποτυπώματά μου και όσα πιν και να έχω δοκιμάσει

δεν ξεκλειδώνει.

Υπάρχει άλλη λύση από hard reset;

Θα χάσω όλα τα δεδομένα;;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...