Jump to content

Νοσταλγία: Τα παλιά κινητά της Ericsson


alkis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος η αν εχει ασχοληθεί σχετικά με φλασάρισμα παλαιών συσκευών τ28,τ29,τ39 σειρά R*** και λοιπά?

Μιλάω για ξεκλειδώματα,αναβαθμήσεις κ.λ.π.

Κάτι πήρε κάποτε το μάτι μου οτι τα προγράμματα αυτά τρέχουν σε windows 98 και για την σύνδεση της συσκευής χρειάζεται καλώδιο serial.

Συγκεκριμένα θέλω να βάλω Ελληνικά σε ένα R380 και ένα νοκια 8850 και να ξεκλειδώσω κάποια τ28-29 απο παρόχους.

 

Βρήκα και USB αντί για serial με κωδικό dcu-11. Δεν γνωρίζω όμως αν είναι συμβατό.

Edited by Xras
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Γνωρίζει κάποιος η αν εχει ασχοληθεί σχετικά με φλασάρισμα παλαιών συσκευών τ28,τ29,τ39 σειρά R*** και λοιπά?

Μιλάω για ξεκλειδώματα,αναβαθμήσεις κ.λ.π.

Κάτι πήρε κάποτε το μάτι μου οτι τα προγράμματα αυτά τρέχουν σε windows 98 και για την σύνδεση της συσκευής χρειάζεται καλώδιο serial.

Συγκεκριμένα θέλω να βάλω Ελληνικά σε ένα R380 και ένα νοκια 8850 και να ξεκλειδώσω κάποια τ28-29 απο παρόχους.

 

Βρήκα και USB αντί για serial με κωδικό dcu-11. Δεν γνωρίζω όμως αν είναι συμβατό.

 

 

Το νοκια 8850 θελει το phoenix και ενω μπορεις να το βρεις σπασμενο ανετα,δεν θα μπορεσεις να βρεις τα αρχεια για τις γλωσσες.

Για τα ερικσον δυστυχως δυο χρονια ψαχνω και δεν εχω βρεις κατι για αλλαγη γλωσσας και provider unlock.

:)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ομορφιές :D :up:

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Ομορφιές :D :up:

Μεγιές! Πραγματικά πολύ όμορφα!

Χάρισέ μου ένα από τα R380:lol::lol::lol:

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Να σου έδινα ένα :shifty: αλλά μια πιάνει σήμα και το χάνει μετά από λίγα λεπτά.. μπορεί να φτιαχτεί ή μπα ;; το ίδιο με το t29s , μόνο που εκείνο δεν πιάνει ποτέ.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά,θα ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να βρώ παλιά κινητά Ericsson και Sony Ericsson ;αλλά κυριώς Ericsson!Είτε σε μαγαζιά στην Αθήνα αν γνωρίζετε είτε από ιδιώτες εδώ αν υπάρχουν!

 

Υπάρχει ήδη R380s και T20s κ.α και θέλω να μεγλαώσει η συλλογή.Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[ATTACH]60591[/ATTACH]

 

[ATTACH]60592[/ATTACH]

 

[ATTACH]60593[/ATTACH]

 

[ATTACH]60594[/ATTACH]

 

 

R380s στο κουτί του υπερπλήρες,λειτουργεικότατο και αδουλευτο,ελληνικό με αξεσουάρ φορτιστή αυτοκινητου και τα πάντα μέσα, από το τελευταίο βιβλιαράκι μέχρι και ακουστικό που δεν έχει ανοιχτεί καν,βάση φόρτισης και καλώδιο σύνδεσης με pc.Το καμάρι της συλλογής

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το εργαλείο, έχω και γω 2 (χρησιμοποιημένα βέβαια από τα χρόνια) αλλά είναι τζι τζι :D έχω ανεβάσει και φώτο πιο πάνω.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δει και τα δικά σου τα δίδυμα!Πολύ ωραία,τι άλλο έχεις;

 

Τώρα εγώ ένα t66 θέλω!

 

Aυτά έχω :lol:, Δεν κάνω συλλογή, είναι όσα κινητά έχουν μείνει από την οικογένεια σε λειτουργική ή μη κατάσταση, έχω κάποια sony ericsson, κανα 2-3 nokia, και κάτι άλλα που δεν θυμάμαι τώρα . :)

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,μία ερώτηση για το πως μπορούμε να ξυπνήσουμε μπαταρίες που έχουν μέινει στην άκρη για καιρό ανενεργές,αν υπάρχει κάποιο τρικ!

 

Και σε ένα t66 υπάρχει το κλασσικό πρόβλημα με το σήμα,γίνεται κάτι;Και κάτι πιο απλό,μάλλον ο προηγούμενος κάτοχος είχε αλλάξει κωδικό (0000) και δεν μπορώ να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων,διορθώνεται;

Edited by Vagos55
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,μία ερώτηση για το πως μπορούμε να ξυπνήσουμε μπαταρίες που έχουν μέινει στην άκρη για καιρό ανενεργές,αν υπάρχει κάποιο τρικ!

 

Και σε ένα t66 υπάρχει το κλασσικό πρόβλημα με το σήμα,γίνεται κάτι;Και κάτι πιο απλό,μάλλον ο προηγούμενος κάτοχος είχε αλλάξει κωδικό (0000) και δεν μπορώ να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων,διορθώνεται;

 

 

Στο πρωτο σου απανταω ευκολα το πας στον γερμανο να δωσει λιγο ταση στην μπαταρια να ξυπνησει!!!!με το σημα εαν δεν το δει καποιος τεχνικος δεν μπορει καποιος να πει κατι !!!για το τριτο κανεις δεν θα σε βοηθησει να σου πει ο προηγουμενος κατοχος τον κωδικο να το ξεκλειδωσεις

FSMS
Link to comment
Share on other sites

zxr δυστυχώς τα δοκίμασα και δεν..Θα πάρω τον προηγούμενο.

 

Όσο για τον Γερμανό θα το δεχθούνε να το κάνουν αυτό ( ; ) ,ίσως φαίνεται λίγο επικύνδινο!

Link to comment
Share on other sites

zxr δυστυχώς τα δοκίμασα και δεν..Θα πάρω τον προηγούμενο.

 

Όσο για τον Γερμανό θα το δεχθούνε να το κάνουν αυτό ( ; ) ,ίσως φαίνεται λίγο επικύνδινο!

επειδη κι εγω το ειχα το κινητο αυτο επιβεβαιωνω το pass 12345.

ισως να μπορεις να δεις τον κωδικο απο το κρυφο μενου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To πρωτο δικό μου κινητό ,αγορασμενο με δικά λεφτά ήταν το GA 628.Hταν μέρος απο πακέτο ΘΡΥΛΟΣ ALA CART.Μπλε πρόσοψη και μπλε δαχτυλίδι κεραίας!

Kαποια στιγμη στην οικογένεια υπήρχε και το GH197 με την αναδιπλούμενη κεραία.Ειχε θυμάμαι και επιλογή να αδειάζει η μπαταρία :lol:

Link to comment
Share on other sites

Στα ericsson ο κωδικος ειναι 0000. Αν εχει αλλαχτει δεν υπαρχει προγραμμα σαν τον Νοκια που να μπορεις να τον αλλαξεις, οποτε δεν γινεται τιποτα. Αυτη ειναι η εμπειρια που εχω οσο και αν εχω ψαξει να βρω κατι.

Οσο για την μπαταρια, πολυ ευκολα να της δωσεις λιγο ταση με μια 9voltη μπαταρια ή ενα μετασχηματιστη μπριζας.

Link to comment
Share on other sites

To πρωτο δικό μου κινητό ,αγορασμενο με δικά λεφτά ήταν το GA 628.Hταν μέρος απο πακέτο ΘΡΥΛΟΣ ALA CART.Μπλε πρόσοψη και μπλε δαχτυλίδι κεραίας!

Kαποια στιγμη στην οικογένεια υπήρχε και το GH197 με την αναδιπλούμενη κεραία.Ειχε θυμάμαι και επιλογή να αδειάζει η μπαταρία :lol:

[ATTACH]61100[/ATTACH]

 

[ATTACH]61101[/ATTACH]

 

 

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]61100[/ATTACH]

 

[ATTACH]61101[/ATTACH]

 

 

 

:lol:

 

Τα δυο ακριανά στην κατω φωτό.198 τελικά;Δεν το θυμομουν και το εψαξα στο google και εγραφε 197.

Link to comment
Share on other sites

Τα δυο ακριανά στην κατω φωτό.198 τελικά;Δεν το θυμομουν και το εψαξα στο google και εγραφε 197.

 

Υπήρχε και το 197 με καπάκι νομίζω ,απλώς αυτό είναι gh198!Αλλά τούβλα και τα δύο

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Νοσταλγία: Τα παλιά κινητά της Ericsson
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...