Jump to content

Καλοκαιρινή «απόδραση» από το smartphone μας


Homer_GR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέμπτη απογευματάκι στη Θεσσαλονίκη, με ένα δροσερό αεράκι να διατρέχει την πόλη και εμένα να ετοιμάζω τα πράγματα για τις πρώτες ολιγοήμερες οικογενειακές διακοπές του φετινού καλοκαιριού. Βγάζω την λίστα με τα πράγματα που πρέπει να πάρω μαζί μου και σιγά – σιγά αρχίζω να φορτώνω το αυτοκίνητο. Ξαφνικά μία αφύσικη για τα δεδομένα της πόλης ησυχία διακόπτει την εργασία μου και μια εσωτερική φωνή ακούγεται με εμφανή δόση σαρκασμού: «τι είδους διακοπές θα κάνεις με τόσα μηχανήματα που πήρες μαζί σου;».

 

Σταματάω το φόρτωμα και αντιλαμβάνομαι ότι δίπλα στα μαγιό και τα παιδικά παιχνίδια, βρίσκονται 2 τσάντες όπου μέσα περιέχουν 4-5 φορτιστές, 1 power bank, 2 tablet και το laptop μου, ενώ μέσα στο τσαντάκι μου έχω στοιβάζει και 3 smartphones. Κατεβάζω τις συγκεκριμένες τσάντες και παίρνω μαζί μου ένα παλιό «χαζοτηλέφωνο» μόνο για κλήσεις σε περίπτωση ανάγκης.

 

Οι διακοπές ξεκίνησαν με τον καιρό σύμμαχο και το ξενοδοχείο ακόμα καλύτερο από αυτό που περιμέναμε. Ωστόσο εγώ ένιωθα κάπως διαφορετικά, καθώς δεν θυμόμουν καν πότε ήταν η τελευταία φορά που πήγα κάπου χωρίς ούτε ένα τεχνολογικό προϊόν συνδεδεμένο στο διαδίκτυο να με συνοδεύει. Ένιωθα ότι κάπου πίσω στην πόλη χάνω σημαντικές ειδοποιήσεις και ενημερώσεις, αλλά ταυτόχρονα ένιωθα και τόσο απελευθερωμένος και πρόθυμος να ζήσω κάθε δευτερόλεπτο αυτών των διακοπών. Έτσι απλά, χωρίς να τσεκάρω την οθόνη του κινητού μου και χωρίς να με απασχολεί αν θα μου φτάσει η μπαταρία ή τα δεδομένα που έχω στο πρόγραμμα μου ή αν θα έχει καλό σήμα εκεί που θα πάω.

 

Οι μέρες κύλησαν, οι διακοπές τελείωσαν και εγώ επέστρεψα στην πόλη και τους 4 τοίχους του σπιτιού μου. Άνοιξα το κινητό μου τηλέφωνο και οι ειδοποιήσεις άρχισαν να έρχονται βροχή. Η γη δεν σταμάτησε να γυρίζει, ούτε ήρθε η συντέλεια του κόσμου. Απλά απάντησα σε κάποια άτομα με λίγες ημέρες καθυστέρηση.

 

Κάπου εδώ τελειώνει το αφήγημα μας, με ένα και μόνο δίδαγμα… Μερικές φορές, έστω και για λίγες ημέρες, καλό είναι να πατάμε το μαγικό κουμπάκι που γράφει «OFF» και να θυμηθούμε πως ήταν οι διακοπές μας πριν τα check in, τις selfie και το σερφάρισμα στο internet.

Το παραπάνω αποτελεί μια δραματοποιημένη εκδοχή ενός πραγματικού γεγονότος στη ζωή του συντάκτη του και έχει ως στόχο να αποτελέσει εφαλτήριο για μια συζήτηση με βάση τα παρακάτω ερωτήματα:

 

  • Πόσο «δεμένοι» είστε με το smartphone σας κατά τη διάρκεια των διακοπών σας;
  • Μειώνετε τη χρήση του στις διακοπές σας ή σας ακολουθεί μέχρι και στην παραλία;
  • Θα σκεφτόσασταν να περάσετε μία εβδομάδα διακοπών χωρίς αυτό;

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο το έχω πάντα μαζί μου, αλλά στις διακοπές το χρησιμοποιώ ελάχιστα ως σμαρτ, κυρίως για τηλέφωνα και μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω την απαρχαιωμένη "γιαγιαδίστικη" κριτική του "άστο το ρημάδι" ...

 

Σε ένα smartphone σήμερα, και κατ επέκταση ένα tablet, μπορείς να ικανοποιήσεις πολλά από τα ενδιαφέροντα αλλά και τις ανάγκες των διακοπών .. Μέρη για να διασκεδάσεις κοντά, οδηγίες για το που πηγαίνεις, να βγάλεις καμία φωτό ακόμα και τα κλασσικά "ταινίες/σειρές, παιχνίδια, browsing, e-books" .. Είναι στην κρίση του καθενός βέβαια για το αν θα πάρει "τον πολιτισμό" μαζί του αλλά δεν καταλαβαίνω προς τι να βαφτίζουμε καταραμένο κάτι το οποίο όπως και να χει μας διευκολύνει την ζωή ..

 

Δίνει και μια δόση "αρρωστημένου" καθώς οι smart συσκευές είναι εργαλεία .. Και το "αρρωστημένου" το λέω επειδή το κινητό ήταν είναι και θα είναι για "λίγο" καιρό ακόμα ένα εργαλείο, πάρτο ρε άνθρωπε και άστο στο τσαντάκι ή στην τσέπη, δεν σε αναγκάζει κανένας να το βιδώσεις το χέρι, πρέπει οπωσδήποτε να το αφήσεις σε ένα συρτάρι για να μην το χρησιμοποιείς ?

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Έτσι σκέφτομαι και εγώ φέτος να περάσω τις διακοπές μου... Το κινητό θα έχει ρόλο αποκλειστικά φωτογραφικής και τπτ άλλο... Δεδομένα κλειστά φβ κλειστό... Για να μην πω και flight Mode... Μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις θα ανοίγει...

Αντε να έρθει η ώρα και η στιγμή να φύγω να συνέλθουμε λίγο!

Link to comment
Share on other sites

[1]Πόσο «δεμένοι» είστε με το smartphone σας κατά τη διάρκεια των διακοπών σας;

[2]Μειώνετε τη χρήση του στις διακοπές σας ή σας ακολουθεί μέχρι και στην παραλία;

[3]Θα σκεφτόσασταν να περάσετε μία εβδομάδα διακοπών χωρίς αυτό;

[1]Αρκετά, το παραδέχομαι. Αλλά αυτό γίνεται κυρίως όταν δεν έχω φίλους ή το «αίσθημα» μαζί. Και φέτος θα είμαι αρκετές μέρες χωρίς αυτούς εκεί που θα πάω.

[2]Μειώνω τη χρήση του και παίρνω το τάμπλετ... :p Όχι στην παραλία βέβαια!

[3]Το έχω σκεφτεί πολλές φορές αλλά είναι δύσκολο να γίνει πλέον. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να παίρνω ένα dumphone αφής που έχω για 2ο το οποίο βγάζει καλές φωτογραφίες και ξεχνιέμαι με αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνει και το smartphone διακοπές,αλλα μαζί μου. Είναι και αλλα πράγματα που θα το χρειαστείς. Πλέον τα περισσότερα έχουν παρα πολύ καλή κάμερα. Θα αποθανατησεις τις στιγμές χαράς με τον/την συντροφο σου τους φίλους σου. Θα μπορείς ανά πάσα στιγμή να έχεις τον χάρτη όπου βρίσκεσαι και όλες τις πληροφορίες. Με λίγα λόγια θα είναι ο ταξιδιωτικος οδηγός. Όσο για τις ειδοποιήσεις....μπορούν να απενεργοποιηθούν για τις μέρες που θα είσαι διακοπές.
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό κατά 50% το έχω για να μιλάω σε κόσμο και κατά την διάρκεια των διακοπών είμαι μαζί με αυτόν τον κόσμο.. Οπότε αυτό το 50% φεύγει. Από εκεί και πέρα είναι κυρίως μουσική, λίγο browsing, καμία σειρά, ή κάνα παιχνιδάκι.

Όταν όμως είναι διακοπές έχω πολύ καλύτερα πράγματα να κάνω από το να παίζω με το κινητό μου..

Όσο για τις φωτογραφίες, δεν θεωρώ πως χάνω και πολλά αν δεν βγάλω την σελφι μου. Ωραίο να έχεις μερικές αναμνήσεις αλλά δεν χρειάζεται να είναι στην συσκευή.. Και δεν με χαλάει απλά "να το ζω" 24 ώρες το 24ωρο. Τα μέρη που επισκεπτομαστε τα βρίσκω στο ίντερνετ και αργότερα..

Οπότε ναι.. Φυσικά και ζω χωρίς το κινητό στις διακοπές χωρίς καν δυσκολία :-P

 

Sent from my Redmi Note 3

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω τις λογικές των δύο άκρων. Ούτε τη δαιμονοποίηση του smartphone και τις απόλυτες λύσεις του τύπου το αφήνω στο συρτάρι, αλλά ούτε και το κάψιμο με chat, selfies, social media στην παραλία ή το βράδυ.

Οι δυνατότητες ενός smartphone μπορεί να μας φανούν πολλαπλά πιο χρήσιμες στις διακοπές, παρά στην καθημερινή ζωή, ειδικά αν πάμε σε άγνωστο μέρος. Πλοήγηση, POIs, αναζήτηση φαγητού και διασκέδασης. Φωτογραφική μηχανή και βίντεο, με άμεσο back up στο cloud, ώστε να μην κλαις τις αναμνήσεις σου σε περίπτωση κλοπής ή ατυχήματος της φωτογραφικής (το νερό είναι παντού συνήθως). Επικοινωνία με φίλους και αγαπημένα πρόσωπα.

Από την άλλη είναι θλιβερό το φαινόμενο ανθρώπων σε μαγευτικά μέρη να τσατάρουν συνεχώς στο Messenger, να παίζουν Candy Crush με τις ώρες (ή να κυνηγάνε Πόκεμον τελευταία), να καίγονται με ατελείωτο ποστάρισμα selfies στα social media.

Θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά ώριμο, ώστε να μπορώ να βρω τη χρυσή τομή, το μέτρο που είναι απαραίτητο, ώστε να μην στερούμαι τίποτα και να μην ψυχαναγκάζομαι. Το κινητό το παίρνω κανονικά στις διακοπές, ακόμα και στην παραλία (όπου βγαίνουν και οι πιο καλές φωτογραφίες), παίρνω και powerbank και φορτιστές και το Bluetooth μου μαζί, για τις ώρες που οδηγώ. Αν θέλω απομόνωση κάποια στιγμή, υπάρχει και το flight mode.

Απλώς φροντίζω να απολαμβάνω τις χαρές των διακοπών μου, χωρίς να με αποσπά το smartphone, αλλά και χωρίς να το στερούμαι.

Οι εποχές που ψάχναμε καρτοτηλέφωνο στο νησί για να μιλήσουμε με φίλους και συγγενείς (βλέπετε πρόλαβα και τις διακοπές χωρίς ούτε καν dumphone και χωρίς κινητή τηλεφωνία γενικώς) και είχες τον άλλο να ξεροβήχει πίσω σου για να τελειώνεις, πέρασαν – και δεν τις νοσταλγώ καθόλου…

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

"Ξαφνικά μία αφύσικη για τα δεδομένα της πόλης ησυχία".....Δε ξέρω που εισαι εσύ, αλλά εδώ έχει νεκρά κάθε μέρα.......Προσωπικά χωρίς τι κινητό δε πάω πουθενά, με τόσες φώτο και βίντεο, μου εινα ι απαραίτητο.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω τις λογικές των δύο άκρων. Ούτε τη δαιμονοποίηση του smartphone και τις απόλυτες λύσεις του τύπου το αφήνω στο συρτάρι, αλλά ούτε και το κάψιμο με chat, selfies, social media στην παραλία ή το βράδυ.

Οι δυνατότητες ενός smartphone μπορεί να μας φανούν πολλαπλά πιο χρήσιμες στις διακοπές, παρά στην καθημερινή ζωή, ειδικά αν πάμε σε άγνωστο μέρος. Πλοήγηση, POIs, αναζήτηση φαγητού και διασκέδασης. Φωτογραφική μηχανή και βίντεο, με άμεσο back up στο cloud, ώστε να μην κλαις τις αναμνήσεις σου σε περίπτωση κλοπής ή ατυχήματος της φωτογραφικής (το νερό είναι παντού συνήθως). Επικοινωνία με φίλους και αγαπημένα πρόσωπα.

Από την άλλη είναι θλιβερό το φαινόμενο ανθρώπων σε μαγευτικά μέρη να τσατάρουν συνεχώς στο Messenger, να παίζουν Candy Crush με τις ώρες (ή να κυνηγάνε Πόκεμον τελευταία), να καίγονται με ατελείωτο ποστάρισμα selfies στα social media.

Θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά ώριμο, ώστε να μπορώ να βρω τη χρυσή τομή, το μέτρο που είναι απαραίτητο, ώστε να μην στερούμαι τίποτα και να μην ψυχαναγκάζομαι. Το κινητό το παίρνω κανονικά στις διακοπές, ακόμα και στην παραλία (όπου βγαίνουν και οι πιο καλές φωτογραφίες), παίρνω και powerbank και φορτιστές και το Bluetooth μου μαζί, για τις ώρες που οδηγώ. Αν θέλω απομόνωση κάποια στιγμή, υπάρχει και το flight mode.

Απλώς φροντίζω να απολαμβάνω τις χαρές των διακοπών μου, χωρίς να με αποσπά το smartphone, αλλά και χωρίς να το στερούμαι.

Οι εποχές που ψάχναμε καρτοτηλέφωνο στο νησί για να μιλήσουμε με φίλους και συγγενείς (βλέπετε πρόλαβα και τις διακοπές χωρίς ούτε καν dumphone και χωρίς κινητή τηλεφωνία γενικώς) και είχες τον άλλο να ξεροβήχει πίσω σου για να τελειώνεις, πέρασαν – και δεν τις νοσταλγώ καθόλου…

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Το smartphone μπορεί να γίνει το δεξί χέρι με σωστή χρήση.

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Μην αρχίσουν κάποιοι τους αφορισμούς. Ναι μειώνω την χρήση αλλά δεν μπορώ να αποκοπώ από τον κόσμο.

 

Δεν γίνεται όλοι να τα κλείσουμε και να πούμε να πάνε να πνίγουνε όλοι όταν δουλεύουμε στο ελεύθερο επάγγελμα όπου ο άλλος θα σου πει “άντε για ρε παλικάρι” και θα πάει αλλού μέσα στην κρίση. Αν είναι επείγον και θα μου φάει 20 λεπτά από την ημέρα μου δεν μου χαλάνε οι διακοπές. Και αυτό θα συμβεί μια φορά στις 5 ημέρες και εάν.

 

Και οι πελάτες δεν είναι ζώα να σε ξεσκίσουν τις 3 η τις 5 ημέρες που θα πάει κάποιος κάπου αλλά ο σωστός επαγγελματίας πρέπει να μπορεί σε κάτι εξτρά επείγον να επέμβει από μακριά.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

το χρησιμοποιω το σμαρτφον σε διακοπες, αλλα πιο λαιτ χρηση. σε λογικα πλαίσια παντα

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε το κύριο smartphone, ένα εφεδρικό για την κακή την ώρα και το ταμπλετ για το σπίτι η το ξενοδοχείο, ε δεν νομίζω ότι είναι υπερβολή για την εποχή μας, τώρα αν θέλει κάποιος να μην το ενοχλούν σε αυτο το διάστημα των διακοπών δόξα τω θεώ η τεχνολογία είναι στο πλευρό μας και μπορούμε να κάνουμε ότι ρύθμιση θέλουμε χωρίς να μας λείψει η ενημέρωση και η ψυχραγωγία μας Edited by kast1727
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορώ να το κόψω εντελώς, στις διακοπές όμως φροντίζω να περνάω περισσότερη ώρα μακριά του :p Κάτι είναι και αυτό.
You're a Time Lord, let's call me the Dream Lord.
Link to comment
Share on other sites

μα δεν εχει κανενα νοημα να το κοψεις εντελως.

εκτος αν πας σε κανα απομονωμενο μερος και εισαι εσυ και η παρεα σου.

νεα δε θες να μαθαινεις? να επικοινωνεις με κοσμο? δε θα χρειαστεις χαρτες? κατι να ψάξεις???

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για μένα διακοπές = φωτογραφίες και ενημέρωση. Να κάθομαι να πίνω τον καφέ μου και να διαβάζω με τις ώρες στο κινητό θέματα ειδησεογραφικά, να βλέπω βίντεο, να βγάζω φωτογραφίες τοπία και ηλιοβασιλέματα όπως αυτό εδώ...

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160722/c231aa4473306f1f07a9b73543c7cfed.jpg

 

Στάλθηκε από το LG V10 μου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Διακοπές με αυτοκίνητο χωρίς gps κινητού...με τίποτα. Ας μην τα ξορκίζουμε μας παρέχουν τόσες ευκολίες που για εμένα το να αφήσεις ένα smartphone σπίτι σου στις διακοπές μπορεί να γίνει αιτία πολλών ενοχλήσεων και δυσαρέσκειας.
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Ενα smartphone παντοτε χρειαζετε στις διακοπες παιδια προπαντος εμεις οι νεοι που αν παμε καπου και δεν εχει wifi στα βουνα π.χ. να μπαινουμε λιγο ιντερνετ με 4G να μην βαριωμαστε οχι ολες τις ωρες της μερας βεβαια αλλα οι περισσοτεροι εγιναν μανιακοι με τα φβ ιντεργραν που δεν ζουνε χωρις αυτα.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Γενικα στις διακοπες το κινητο το εχω για καμερα και για να βρισκω καλα μερη για φαι και ποτο..φετος ομως το χρειαστηκα περισσοτερο σε road trip που εκανα, οποτε ενα "χαζο" κινητο δεν θα ηταν λυση. Και γενικα θα συμφωνησω με τους περισσοτερος που δεν ειναι δα και δαιμονες απλα εργαλεια που ειναι στο χερι σου τι χρηση θα κανεις.
Ψάχνω carbon original case για το oneplus 3/3t.
Link to comment
Share on other sites

Στο κάτω κάτω της γραφής, απενεργοποιείς το email και επιλέγεις σε ποιες κλήσεις θα απαντήσεις...

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...