Jump to content

Redmi Pro


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να μπει το τηλέφωνο σε fastboot γίνεται και Με την εντολή adb reboot bootloader. Εγώ πάντως και σε usb3 δεν έχω κανένα πρόβλημα Με κανένα κινητό που έχω περάσει διάφορες ρομ.

https://xiaomirom.com/en/download/redmi-pro-omega-stable-V10.2.1.0.MHQCNXM/#china-fastboot

Αυτή είναι η τελευταία stable rom που βγήκε για το κινητό

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Με την εντολή adb reboot bootloader πράγματι μπαίνει σε fastboot και μετά από λίγο ξαναφορτωνει το android.

Όσο πρόλαβα και στην οθόνη έδειχνε fastboot, έδωσα την εντολή adb devices αλλά δεν βρήκε τίποτα.

Ίσως φταίει το ROM MIUI 10.9.3.28 BETA που έχει εγκατασταθεί μετά από τα updates που του επέτρεψα να κάνει. Είναι μεταγενέστερο του 10.2.1.0 που δίνεις. Και πολύ μεταγενέστερο του 6 που έβαλε όταν το ξεμπρικάρισα.

Αλλά είχα πρόβλημα να ξανακάνω τη διαδικασία ξεμπρικαρίσματος...

ΥΓ Δοκίμασα στο Linux Mint και το βλέπει και η εντολή adb devices και η fastboot devices και ΜΕΝΕΙ στο fastboot. Προχωράω να εγκαταστήσω TWRP recovery και την Ελληνική ROM και ελπίζω να μην το ξαναμπρικάρω! Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν μου κάνει με την Κινέζικη ΒΕΤΑ.

YΓ2: Έβαλα να φορτώσω τo TWRP IMG μέσω του fastboot από το Linux, το βρήκε αλλά λέει "download for partition 'recovery' is not allowed' και κλείνει. Η εντολή fastboot getvar all βγάζει ότι δεν είναι ξεκλείδωτο (unlocked: no). Πρέπει να το ξεκλειδώσω... Και το MI Unlock Tool είναι διαθέσιμο μόνο στα Windows (Αυτό που εφταξαν στους XDA developers λένε ότι δεν δουλεύει). Αλλά στα Windows δεν κάθεται το κινητό στο fastboot.

Edited by MessengerOfGood
Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2021 at 12:37 ΜΜ, MessengerOfGood said:

Με την εντολή adb reboot bootloader πράγματι μπαίνει σε fastboot και μετά από λίγο ξαναφορτωνει το android.

Όσο πρόλαβα και στην οθόνη έδειχνε fastboot, έδωσα την εντολή adb devices αλλά δεν βρήκε τίποτα.

Ίσως φταίει το ROM MIUI 10.9.3.28 BETA που έχει εγκατασταθεί μετά από τα updates που του επέτρεψα να κάνει. Είναι μεταγενέστερο του 10.2.1.0 που δίνεις. Και πολύ μεταγενέστερο του 6 που έβαλε όταν το ξεμπρικάρισα.

Αλλά είχα πρόβλημα να ξανακάνω τη διαδικασία ξεμπρικαρίσματος...

ΥΓ Δοκίμασα στο Linux Mint και το βλέπει και η εντολή adb devices και η fastboot devices και ΜΕΝΕΙ στο fastboot. Προχωράω να εγκαταστήσω TWRP recovery και την Ελληνική ROM και ελπίζω να μην το ξαναμπρικάρω! Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν μου κάνει με την Κινέζικη ΒΕΤΑ.

YΓ2: Έβαλα να φορτώσω τo TWRP IMG μέσω του fastboot από το Linux, το βρήκε αλλά λέει "download for partition 'recovery' is not allowed' και κλείνει. Η εντολή fastboot getvar all βγάζει ότι δεν είναι ξεκλείδωτο (unlocked: no). Πρέπει να το ξεκλειδώσω... Και το MI Unlock Tool είναι διαθέσιμο μόνο στα Windows (Αυτό που εφταξαν στους XDA developers λένε ότι δεν δουλεύει). Αλλά στα Windows δεν κάθεται το κινητό στο fastboot.

Εχεις ξεκλειδώσει bootloader;

Συγνώμη λάθος... τώρα κατάλαβα τι εννοείς, μπέρδεμα!! Μήπως να δοκίμαζες αν έχεις συσκευή με windows 7; κάπου διάβασα ότι έτσι κρατάει το fastboot

Edited by geotzia
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε ξανά με sp flash tool άλλη ρομ, ίσως η συγκεκριμένη να έχει θέμα.
https://mifirm.net/download/1611

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, chios said:

Πέρασε ξανά με sp flash tool άλλη ρομ, ίσως η συγκεκριμένη να έχει θέμα.
https://mifirm.net/download/1611

Κάπου είδα ότι δεν σε αφήνει να βάλεις άλλη fastboot (πρέπει να βάλει και πιό παλιά, αφού έχει την τελευταία beta) αν έχεις κλειδωμένο bootloader...

Link to comment
Share on other sites

On 13/12/2021 at 7:23 ΜΜ, chios said:

Πέρασε ξανά με sp flash tool άλλη ρομ, ίσως η συγκεκριμένη να έχει θέμα.
https://mifirm.net/download/1611

Δοκίμασα και δεν έγινε τίποτα. Το sp flash δεν δεχότανε .το android-info.txt που κατέβασα αλλά ούτε και το παλιό!

Το έκλεισα και από τότε δεν ανοίγει με το κουμπί power.

Από μένα τέλος με το κινητό! Σαν ελάχιστο δείγμα ευγνωμοσύνης για τη βοήθειά σας θα ήθελα να το χαρίσω εδώ σε εναν από σας που προσπαθήσατε να με βοηθήσετε. Ακόμα και αν δεν το επαναφέρετε ίσως είναι χρήσιμο σαν ανταλλακτικά (νομίζω η μπαταρία κρατάει πολύ).

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχαρίστως απλά γενικά είναι ένα κινητό που λόγο επεξεργαστή δεν υπάρχουν πολλές ρομ εκτός από μαμά, σίγουρα έχει και κάποιο θέμα με το πλήκτρο power, αν μου το δώσεις μόνο για πειράματα θα το είχα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...