Jump to content

Redmi Pro


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Please note, that in case you’ve got unlocked bootloader before your device got bricked or stuck in bootloop, after flashing to Stable China Dev ROM you’ll need to unlock your device again. Read more on how to unlock bootloader on Redmi Pro here.

διαβαζοντας στον οδηγό αυτό και όπως καταλαβαίνω εφόσον σου έβγαλε download ok η ρομ μπήκε κανονικά , το θέμα είναι σε τι κατάσταση ήταν ο bootloader, αν ήταν ξεκλειδωτος πρέπει να γίνει unlock για να δουλέψει. Δοκίμασε να περάσεις την μαμά fastboot από εδώ με τον ίδιο τρόπο

https://xiaomifirmwareupdater.com/miui/omega/weekly/9.3.28/

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Είχε κολλήσει στο FastBoot αλλά όταν το έβγαλα και ξαναέβαλα στον φορτιστή ξεκίνησε και φόρτωσε το Android 6.0 Μετά έκανα και κάτι updates και τώρα είμαι με μια κινέζικh ROM (που ευτυχώς έχει Αγγλικά) με τα στοιχεία

MIUI version MIUI 10.9.3.28 Beta

Android version 6.0

Android Security patch level 2018-08-01

Baseband version MOLY.L R11.W1603.MD.M P.V13.18.P90

Kernel version 3.18.22+

Version number MRA58K

Θα δοκιμάσω να βάλω τη μαμά Fastboot που μου έστειλες, αλλά θα περιμένω πρώτα να δείς αυτό το μηνυμα... Αυτό που μου έστειλες κατεβάζει μόνο το Update. Είναι εντάξει αυτό?

ΥΓ Δεν κάνει τίποτα το πλαϊνο μικρό κουμπί. Ανοίγει με το μπροστινό.

Edited by MessengerOfGood
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που άνοιξε είσαι οκ ξεμπρίκαρε, τι ακριβός θέλεις να κάνεις;

Quote

ΥΓ Δεν κάνει τίποτα το πλαϊνο μικρό κουμπί. Ανοίγει με το μπροστινό.

μιλάς για το πλήκτρο που ανοίγει τη συσκευή; μήπως είναι χαλασμένο;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξεμπρίκαρε, ευχαριστώ πολύ.

Θέλω να βάλω μια σωστή ROM χωρίς κινέζικα. Με Ελληνικά (αν και το μενου που χρησιμοποιώ εγώ είναι Αγγλικό, ομως να μπορεί να γράφει Ελληνικά στα SMS π.χ. 

Αυτή που μου έστειλες κάνει; Είναι update είδα. 

Το κουμπί που δεν δουλεύει είναι αυτό. Δεν ξέρω γιατί... Πλάκα έχει να μην ξεκίναγε λογω χαλασμένου κουμπιού!!! ΥΓ Έβαλα λίγο σπρέυ καθαρισμού επαφών από πάνω (χωρίς να ανοίξω τίποτα και έφτιαξε!. Ευχαριστώ γοα την επισήμανση.

xiaomi-redmi-pro-1.thumb.jpg.be066bb6128b06f4249c0e6adc2b0ff9.jpg

Πάντως το τηλέφωνο ανοίγει με το μακρόστενο στρογγυλό της πρόσοψης.

Edited by MessengerOfGood
Link to comment
Share on other sites

ναι, αυτό το πλήκτρο είναι το power προφανώς είναι χαλασμένο για να μην ανοίγει η οθόνη, τώρα για τη ρομ, το συγκεκριμένο τηλέφωνο είχε κυκλοφορήσει μόνο κίνα και δεν υπάρχουν global rom, για να βάλεις ελληνική ρομ θέλει ξεκλείδωμα o bootloader πέρασμα twrp και φλας την ελληνική ρομ από την κοινότητα μας,

twrp http://www.mediafire.com/file/f0g8u8aif0y2i3g/twrp_omega_3.2.3-1_tools-4_blue.img/file

τελευταια ρομ https://androidfilehost.com/?fid=962187416754472633

τη διαδικασία για ξεκλείδωμα δεν τη θυμάμαι πάνε αρκετά χρόνια που έχω πουλήσει το κινητό.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, MessengerOfGood said:

Ναι ξεμρίκαρε, ευχαριστώ πολύ.

Θέλω να βάλω μια σωστή ROM χωρίς κινέζικα. Με Ελληνικά (αν και το μενου που χρησιμοποιώ εγώ είναι Αγγλικό, ομως να μπορεί να γράφει Ελληνικά στα SMS π.χ. 

Αυτή που μου έστειλες κάνει; Είναι update είδα. 

Το κουμπί που δεν δουλεύει είναι αυτό. Δεν ξέρω γιατί... Πλάκα έχει να μην ξεκίναγε λογω χαλασμένου κουμπιού!!! ΥΓ Έβαλα λίγο σπρέυ καθαρισμού επαφών από πάνω (χωρίς να ανοίξω τίποτα και έφτιαξε!. Ευχαριστώ γοα την επισήμανση.

xiaomi-redmi-pro-1.thumb.jpg.be066bb6128b06f4249c0e6adc2b0ff9.jpg

Πάντως το τηλέφωνο ανοίγει με το μακρόστενο στρογγυλό της πρόσοψης.

Εδώ θα βρείς ότι σε ενδιαφέρει...διάβασμα λοιπόν και με προσοχή!!

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/17114-Flash-την-Ελληνική-ROM-στο-RedMi-PRO-Omega-για-πρώτη-φορά/

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε λοιπόν πρέπει να μάθω για bootloader, TVRP. και φλασαρίσματα!.

Αν ξεκλειδώσω το bootloader είναι root? Στα settings λέει "Fastboot isn't unlocked on this device. Can't get root access"

Στο μεταξύ αυτό που μου έστειλες πριν να το βάλω ή να μην το βάλω?

Edited by MessengerOfGood
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, MessengerOfGood said:

Αν ξεκλειδώσω το bootloader είναι root?

Στο μεταξύ αυτό που μου έστειλες πριν να το βάλω ή να μην το βάλω?

όχι δεν είναι ρουτ

μην τη βάλεις είναι ίδια με αυτή που έχεις τώρα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ και τους δυό σας. 

Αύριο αρχίζω τη μελέτη. 🙂

Πάντως είναι τοσο ωραία η κινέζικη ROM που μού έρχεται να μάθω κινέζικα.

Πολύ πιό λειτουργική και έξυπνη από το Samsung Galaxy S10e που έχω σαν κύριο κινητό.

Να δούμε και την Ελληνική...

Μιά τελευταία (ελπίζω) ερώτηση: Μήπως μπορώ να βάλω Global ROM? Γιατί για να το ξεκλειδώσω, προκειμένου να βάλω Ελληνική (Unofficial) ROM, πρέπει να βάλω πρώτα Developer ROM. Δεν ενδιαφέρομαι για Ελληνικό μενού αλλά μόνο για Ελληνικό πληκτρολόγιο. Οι Global έχουν Ελληνικό πληκτρολόγιο?

Ακυρο και συγγνώμη που δεν το πρόσεξα: Γράφεις ότι δεν υπάρχουν Global ROM για το συγκεκριμένο!

Edited by MessengerOfGood
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, geotzia said:

Εδώ θα βρείς ότι σε ενδιαφέρει...διάβασμα λοιπόν και με προσοχή!!

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/17114-Flash-την-Ελληνική-ROM-στο-RedMi-PRO-Omega-για-πρώτη-φορά/

Έγινα μέλος, έφαγα μια ολόκληρη μέρα και άκρη δεν έβγαλα. Βγάζουν οδηγούς για διάφορες δουλειές, μετά ακολουθούν εκατοντάδες σελίδες σε κάθε οδηγό και τα λίνκ δεν δουλεύουν και προβλήματα επί προβλημάτων κλπ

Ειναι κατάλληλοι μόνο για πολύ εξοικειωμένους και δεν είμαι και σίγουρος. Το σωστό θα ήταν όταν λύνονται (αν λύνονται) τα προβλήματα ενός οδηγού να βγαίνει ένας διορθωμένος και τέλος. Ούτε καν τον οδηγό για να τσεκάρουμε αν είναι ξεκλείδωτο το bootloader δεν μπορεσα να εφαρμόσω (δεν είμαι και τόσο άσχετος, προγραμμάτιζα υπολογιστές το 1975).

Διάβασα κάπου ότι έχει βγεί μια Global για το Redmi Pro. Αν ξερεις που θα τη βρώ και πως ακριβώς θα τη βάλω θα σου είμαι ευγνώμων. Μόνο Ελληνικό πληκτρολόγιο θέλω, δεν χρησιμοποιώ ποτέ Ελληνικό μενού.

Αλλά καταλαβαίνω ότι δεν ήταν official, ήταν ported από άλλο κινητο, και την κατεβάσανε γιατί είχε πολλά προβλήματα.

Οπότε η μόνη λύση είναι αυτό που πρότεινε ο chios με το twrp (που δεν ξέρω τι είναι) και την unofficial Greek ROM που μου έδωσε. Ίσως τα καταφέρω...Αυτο το http://www.mediafire.com/file/f0g8u8aif0y2i3g/twrp_omega_3.2.3-1_tools-4_blue.img/file

που είναι IMG file πως ανοίγει/χρησιμοποιείται?

Edited by MessengerOfGood
Link to comment
Share on other sites

Για να δεις αν είναι ξεκλείδωτος ο bootloader δώσε την εντολή fastboot getvar all, ξέκινα από εκεί και βλέπουμε, επίσης για να ξεκλειδώσεις θέλεις λογαριασμό (mi account)

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα λογαρισαμό mi account και ελπίζω κάποια στιγμη να μου δώσουν την άδεια, αν δεν είναι ξεκλείδωτο.

Το κινητό μπαίνει σε fastboot mode μόνο από σβηστό και να μην είναι συνδεδεμένο με USB στο λαπτοπ.

Όταν το συνδέσω με το USB δεν προλαβαίνω να κάνω και πολλά γιατί μετα από λίγο χρόνο ξεκινάει και φορτώνει android. Δεν βρίσκουν τιποτα οι εντολές adb devices & fastboot devices...

 

Edited by MessengerOfGood
Link to comment
Share on other sites

Σε fastboot μπαίνει από σβηστό με πατημένα vol- & power

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι το βαζω (και να μην είναι συνδεδεμένο)

Μπαίνει στο Fastboot αλλά, όταν το συνδέσω στο λαπτοπ, δεν κάθεται παρά πολύ λίγο και μετά ξεκινάει και φορτώνει το Android.

Edited by MessengerOfGood
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, MessengerOfGood said:

Ναι, έτσι το βαζω (και να μην είναι συνδεδεμένο)

Μπαίνει στο Fastboot αλλά, όταν το συνδέσω στο λαπτοπ, δεν κάθεται παρά πολύ λίγο και μετά ξεκινάει και φορτώνει το Android.

Αυτό δεν θα έπρεπε να το κάνει....κανονικά πρέπει να μένει στο fastboot. Πάντως για την ιστορία αν κατεβάσεις ένα πληκτρολόγιο πχ το swiftkey, λογικά θα έχεις Ελληνικό πληκτρολόγιο. Δεν θυμάμαι και αν έχει playstore αλλά και να μην έχει κατέβασε το apk και κάνε εγκατάσταση. Όλα αυτά βέβαια αν δεν σε ενδιαφέρει το Ελληνικό μενού στο τηλέφωνο.

 

1 hour ago, MessengerOfGood said:

Δεν βρίσκουν τιποτα οι εντολές adb devices & fastboot devices

Κάτι παίζει με τους drivers στο Pc αν δεν βρίσκει devices, έκανες εγκατάσταση drivers;

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/13298-Πως-ελέγχουμε-αν-ο-bootloader-είναι-κλειδωμένος-ή-ξεκλείδωτος/

Και εννοείται ότι θα πας στις οδηγίες γιά τους επεξεργαστές MTK.

Edited by geotzia
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανε και όταν προσπαθούσα να το ξεμπρικάρω. Με το που το έβαζα στο USB μετά από λίγο φόρτωνε το Android.

Δεν με βολεύει καθόλου να μείνω με την κινέζικη ROM. Δεν έχει Play Store και θέλω και Ελληνικά τα ονόματα των επαφών. Και έχει και πολλές προεγκατεστημένες εφαρμογές εντελώς στα κινέζικα που με μπερδεύουν.

Κάποιο τρόπο πρέπει να βρώ να περάσω την Ελληνική ROM. Να το πάω σε κάποιο service? Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο, το θέλω για δεύτερο κινητό αν γίνει ζημιά ή χάσω το Samsung Galaxy s10e.

Μήπως θα μπορούσα να το πάω σε κάποιο μέλος με εμπειρία στο θέμα, που να μένει Αθήνα, για να το κοιταξει?

Edited by MessengerOfGood
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάτι παίζει με το power και κολλάει γι'αυτό φεύγει από fastboot mode; Δεν έπρεπε να το κάνει.
Εγώ μπορώ να σε βοηθήσω να το δούμε μαζί με anydesk - TeamViewer πρέπει όμως να είναι μόνιμα σε fastboot αλλιώς δεν γίνεται δουλειά.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, MessengerOfGood said:

Αυτό έκανε και όταν προσπαθούσα να το ξεμπρικάρω. Με το που το έβαζα στο USB μετά από λίγο φόρτωνε το Android.

Δεν με βολεύει καθόλου να μείνω με την κινέζικη ROM. Δεν έχει Play Store και θέλω και Ελληνικά τα ονόματα των επαφών. Και έχει και πολλές προεγκατεστημένες εφαρμογές εντελώς στα κινέζικα που με μπερδεύουν.

Κάποιο τρόπο πρέπει να βρώ να περάσω την Ελληνική ROM. Να το πάω σε κάποιο service? Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο, το θέλω για δεύτερο κινητό αν γίνει ζημιά ή χάσω το Samsung Galaxy s10e.

Μήπως θα μπορούσα να το πάω σε κάποιο μέλος με εμπειρία στο θέμα, που να μένει Αθήνα, για να το κοιταξει?

Για σέρβις δεν πιστεύω ότι αξίζει,,,Γράψε και στο άλλο φόρουμ μήπως βρείς κάποιο μέλος από Αθήνα, όσο γιά το usb που φορτώνει android με το που το βάζεις, σαν να κάνει επανεκκίνηση μου φαίνεται.

 

Αυτό με το power παίζει να είναι έτσι....

Edited by geotzia
Link to comment
Share on other sites

Όταν ΔΕΝ το βάζω στο USB στο λαπτοπ μένει στο fastboot. Μόνο όταν το συνδέσω φεύγει. Και το power φαίνεται να δουλεύει κανονικά, σβήνει και ανάβει, κάνει power off κλπ. 

Όχι δεν κάνει επανεκκίνηση όταν είναι συνδεδεμένο, το αποσυνδέω και το ξανασυνδέω.

Κάτι λέει εδώ αλλά δεν ξέρω αν θα καταλάβω

https://xiaomi.eu/community/threads/the-fastboot-mode-dont-stay-on.46880/

Edited by MessengerOfGood
Link to comment
Share on other sites

Τι usb debugging πρέπει να είναι ανοιχτό για να δουλέψει το fastboot.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα το USB Debugging αλλά πάλι μόλις το συνδέσω το παρατάει και ξανφορτώνει το Android.

Στο CMD h εντολή adb devices" βρίσκει μια συσκευή, αλλά η "fastboot devices" δεν βρίσκει τίποτα.

Από την άλλη έχω πρόβλημα όταν του βάζω τους κωδικούς του MI account που έφτιαξα στο λαπτοπ. Βγάζει και κάτι απαντήσεις σε άψογα κινέζικα...

Μάλλον δεν έπρεπε να κάνω τις αναβαθμίσεις της ΜΙUI γιατι αυτή που φοράει αυτη τη στιγμή λέει ΒΕΤΑ.

Θα ξανακάνω τη διαδικασία unbrick και θα αφήσω μόνο ότι βάλει. 

ΥΓ Δοκίμασα και τώρα δεν κάνει ούτε την αρχική διαδικασία unbrick. Δεν φορτώνει τίποτα. 

Ίσως φταίει που δεν έχω βάλει κάρτα SIM...

Έβαλα και κάρτα SIM. μπήκα στο MI account μου από το λαπτοπ και δήλωσα τον αριθμό τηλεφώνου της SIM. Τώρα το τηλέφωνο μπαίνει στο MI account (όπου τα πάντα είναι κινέζικα) και βλέπω διάφορες εφαρμογες να κατεβάσω κλπ.

Αλλα και πάλι τα ίδια απο fastboot....

Edited by MessengerOfGood
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, MessengerOfGood said:

Nai USB2

Αυτο το λινκ που έβαλες πιο πάνω λέει ότι φταίει το usb 3,oταν το έβαζαν σε usb2 δούλευε κανονικά το fastboot... Σίγουρα το βάζεις σε usb2 θήρα;; 

Edited by geotzia
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι USB2, το λαπτοπ δεν εχει USB3. Το δοκίμασα και σε δύο άλλα λαπτοπ που δεν έχουν USB3, Τα ίδια ακριβώς,άρα προέρχεται από το κινητό (MIUI BETA?) ή από τους MTK drivers. Όλα πάντως τα λαπτοπ στον Device Manager το βλέπεουν σαν Redmi Pro.

Θα προσπαθήσω και με Linux Mint...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...