Jump to content

Redmi Pro


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις ανεπίσημη κιεζορομ.

Πρέπει να φλασάρεις από το pc με SP Flash Tool.

Δεν γίνεται από τον updater.

Για δώσε linκ με τη διαδικασία γιατι έκανα έτσι και κόλλησα στο 2 βημα δεν εύρησκα τον φάκελο "omega_images_6.8.11_20160805.0000.29_6.0_cn τα βήματα είναι αυτά που

έβαλα παρακάτω;

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/15630-%CE%9F%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-Flash-%CF%84%CE%B7%CF%82-ROM-%CF%83%CF%84%CE%BF-RedMi-PRO-Omega/

Link to comment
Share on other sites

Και πώς τη βάζω αυτή φίλε μου, όταν βγει, είχα μία μικρή εμπειρία παλιά σε samsung, σε αυτό δεν εχω ιδεα...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες.

Ο οδηγός είναι αυτός που γράφει ο φίλος pskpanos.

Κατεβάζουμε τα τρία αρχεία που γράφει ο οδηγός.

Είναι φυσικό να μην γράφει το αρχείο της rom που θα αποσυμπιέσουμε omega_images_6.8.11_20160805.0000.29_6.0_cn, καθώς θα είναι νεότερο και θα γράφει άλλη ημερομηνία.

 

ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!!!!

Τρέχουμε το flash_tool.exe ως διαχειριστής, πατάμε πρώτα Download και συνδέουμε τη συσκευή ΚΛΕΙΣΤΗ και με πατημένο το Vol-.

ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΟ Vol- αν δεν ξεκινήσει η δεύτερη κίτρινη μπάρα κάτω.

 

Αν πάρουμε από το Sp Flash Tool BROM_ERROR_IMAGE_TOO_LARGE (κάπως έτσι, κατά 99% θα πάρουμε) κατεβάζουμε το modified cust.img από εδώ και το αντικαθιστούμε στο φάκελο με τα αρχεία της rom.

Καλή επιτυχία.

Ότι άλλο χρειαστείτε εδώ είμαστε.

Edited by anna2
Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες.

Ο οδηγός είναι αυτός που γράφει ο φίλος pskpanos.

Κατεβάζουμε τα τρία αρχεία που γράφει ο οδηγός.

Είναι φυσικό να μην γράφει το αρχείο της rom που θα αποσυμπιέσουμε omega_images_6.8.11_20160805.0000.29_6.0_cn, καθώς θα είναι νεότερο και θα γράφει άλλη ημερομηνία.

 

ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!!!!

Τρέχουμε το flash_tool.exe ως διαχειριστής, πατάμε πρώτα Download και συνδέουμε τη συσκευή ΚΛΕΙΣΤΗ και με πατημένο το Vol-.

ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΟ Vol- αν δεν ξεκινήσει η δεύτερη κίτρινη μπάρα κάτω.

 

Αν πάρουμε από το Sp Flash Tool BROM_ERROR_IMAGE_TOO_LARGE (κάπως έτσι, κατά 99% θα πάρουμε) κατεβάζουμε το modified cust.img από εδώ και το αντικαθιστούμε στο φάκελο με τα αρχεία της rom.

Καλή επιτυχία.

Ότι άλλο χρειαστείτε εδώ είμαστε.

Aρα αυτό είναι το όνομα της ρομ εγω κατεβασα την miui_HMPro_7.1.20_aad77bcdbe_6.0 την κανω ανζιπ και ακολουθώ την διαδικασία ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Aρα αυτό είναι το όνομα της ρομ εγω κατεβασα την miui_HMPro_7.1.20_aad77bcdbe_6.0 την κανω ανζιπ και ακολουθώ την διαδικασία ετσι;

 

Κατέβασες λάθος rom.

Κατέβασε από αυτή τη σελίδα την Redmi Pro Latest China Developer Version Fastboot File Download

 

Το αρχείο που θα κατεβάσεις πρέπει να ονομάζεται omega_images_7.1.20_20170120.0000.00_6.0_cn_7d2619f1b3

Edited by anna2
Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Αύριο έχω κλείσει να πάρω ένα redmi pro 64ρη από ένα παιδί.

Έγραφε στην αγγελία ότι έχει international rom.

Θέλω να rootaro και να βάλω την τελευταία global αν δεν την έχει.

Για root πρέπει να κάνω unlock η υπάρχει και άλλος τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο έχω κλείσει να πάρω ένα redmi pro 64ρη από ένα παιδί.

Έγραφε στην αγγελία ότι έχει international rom.

Θέλω να rootaro και να βάλω την τελευταία global αν δεν την έχει.

Για root πρέπει να κάνω unlock η υπάρχει και άλλος τρόπος.

 

Δεν υπάρχει φίλε μου International Rom για το Redmi Pro.

Οι Official Roms είναι China Dev και China Stable.

Η συσκευή σου κατά πάσα πιθανότητα θα φοράει κινεζomuliti τίγκα στο bloat.

Προτείνω φλασάρισμα China dev, unkock και εγκατάσταση Globe Rom η οποία είναι pre-rooted.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Την China Dev την βρηκα από την προηγούμενη σελίδα.

Την globe pre rooted που την βρίσκω;

Τα βήματα πρέπει να γίνουν με τη σειρά που τα γραφεις;

Πρέπει να έχω China Dev για να κάνω unlock?

Sorry για τις ερωτήσεις αλλά πρώτη φορά με xiaomi.

Μπορώ από κάπου να καταλάβω πια ρομ θα έχει το τηλ όταν το ανοίξω;

Link to comment
Share on other sites

Την China Dev την βρηκα από την προηγούμενη σελίδα.

Την globe pre rooted που την βρίσκω;

Τα βήματα πρέπει να γίνουν με τη σειρά που τα γραφεις;

Πρέπει να έχω China Dev για να κάνω unlock?

Sorry για τις ερωτήσεις αλλά πρώτη φορά με xiaomi.

Μπορώ από κάπου να καταλάβω πια ρομ θα έχει το τηλ όταν το ανοίξω;

 

http://mi-globe.com/ εδώ.

Τη rom θα την καταλάβεις εύκολα από την έκδοση miui στο about phone.

Συνήθως οι κινεζο-multi έχουν πολλές κινέζικες εφαρμογές και πλημμελή Ελληνική μετάφραση και στο miui version έχουν στο τέλος δύο μηδενικά.

Η σειρά εγκατάστασης:

1. Φλασάρισμα China Dev.

2. Unlock.

3. Φλασάρισμα TWRP.

4 Εγκατάσταση Globe Rom ή Ελληνικής.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Θα επανέλθω αύριο το απόγευμα που θα το πάρω.

 

Καλορίζικο φίλε μου.

Εγώ ακόμα το περιμένω.Αύριο κλείνω 50 μέρες αναμονής!!!!!

Έχω όμως ήδη φτιάξει δύο για φίλους οπότε έχω την εμπειρία.

Ότι χρειαστείς σφύρα.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασες λάθος rom.

Κατέβασε από αυτή τη σελίδα την Redmi Pro Latest China Developer Version Fastboot File Download

 

Το αρχείο που θα κατεβάσεις πρέπει να ονομάζεται omega_images_7.1.20_20170120.0000.00_6.0_cn_7d2619f1b3

Το κατέβασα ειναί ένα αρχείο μορφης tar το έκανα extract αλλα όταν παω να το ανοιξω με το flash tool εχει μονο ένα εικονίδιο κειμενου μέσα

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα είναι ένα αρχείο μορφης tar το έκανα extract αλλα όταν παω να το ανοιξω με το flash tool εχει μονο ένα εικονίδιο κειμενου μέσα

 

Πρώτα το αποσυμπιέζεις με το winrar ή το 7zip.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κι αυτή η λύση http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-pro-full-coverage-tempered-glass-screen-protector-film-with-clean-wipe-easy-iinstalled.html

για την πρόσοψη με μια θήκη για πίσω, εκτός αν το προτιμάς -για μένα κακώς- σκέτο κι απροστάτευτο...

Οκ το παρήγγειλα απο vickmal ασημι 3gb 64gb και αναμονη τωρα.Σ'ευχαριστω για τη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα το αποσυμπιέζεις με το winrar ή το 7zip.

Αυτό εχω κάνει αλλα δεν δημιουργεί κανένα φακελο .δλδ αντι για το κλασικό εικονίδιο φακελου που έχουν τα windows εχει εικονίδιο με άσπρη σελίδα. Μάλλον πρέπει να το κατεβάσω από αλλου

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εχω κάνει αλλα δεν δημιουργεί κανένα φακελο .δλδ αντι για το κλασικό εικονίδιο φακελου που έχουν τα windows εχει εικονίδιο με άσπρη σελίδα. Μάλλον πρέπει να το κατεβάσω από αλλου

 

Κάτι κάνεις λάθος.

Το αρχείο .tar είναι ~1,8Gb.

Με ποιο πρόγραμμα αποσυμπιέζεις;

Μήπως έχεις παλιά έκδοση winrar;

Λάθος.

Κατάληξη .tgz πρέπει να έχει.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι κάνεις λάθος.

Το αρχείο .tar είναι ~1,8Gb.

Με ποιο πρόγραμμα αποσυμπιέζεις;

Μήπως έχεις παλιά έκδοση winrar;

Με winra που κατεβασα τωρα

Link to comment
Share on other sites

Με winra που κατεβασα τωρα

 

Στείλε μου με πμ το teamviewer σου.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

to εστειλα

 

Δεν μου έστειλες τον τετραψήφιο.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασες λάθος rom.

Κατέβασε από αυτή τη σελίδα την Redmi Pro Latest China Developer Version Fastboot File Download

 

Το αρχείο που θα κατεβάσεις πρέπει να ονομάζεται omega_images_7.1.20_20170120.0000.00_6.0_cn_7d2619f1b3

 

 

Τώρα ειμαι στο σημειο να φλασαρω κραταω volume- ξεκιναει η κοκκινη μπαρα και μου βγαζει αυτο το παραθυρο PMT changed for the ROM?It mast be downloaded

Edited by pskpanos
Link to comment
Share on other sites

Τώρα ειμαι στο σημειο να φλασαρω κραταω volume- ξεκιναει η κοκκινη μπαρα και μου βγαζει αυτο το παραθυρο PMT changed for the ROM?It mast be downloaded

 

Καλημέρα,

Αντικκατάστησε το cust.img με αυτό που έχω επισυνάψει στο posr #628.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω εδώ και 2 εβδομάδες το συγκεκριμένο τηλ. Με την ελληνική rom 8.1.2.0 συγκεκριμενα: (https://www.dropbox.com/s/ntlcvysiij20q9j/Screenshot_2017-01-28-13-18-08-903_com.android.settings.png?dl=0)

έτσι το πήρα το κινητό, απο ελληνικό κατάστημα, τη βάλανε αυτοί.

Γενικά αντιμετωπιζω προβλήματα πχ με την ένταση, και στο χαμηλό ακούγεται πολύ δυνατά (κλειστό το dolby atmos), με την αναζήτηση στη μπάρα ειδοποιησεων, δεν λειτουργεί, πετάει σφαλμα,

μου έχει freezarei κάποιες φορές το τηλ. και έκανα υποχρεωτική επανεκκίνηση και έχω εντοπισει και διάφορα άλλα bugakia γενικά.

Υπάρχει καμία καλύτερη rom ελληνική να βάλω η να περιμένω update;

 

Καλημέρα κατέβασε από εδώ https://xiaomi.eu/community/forums/miui-weekly-rom-releases.103/

Όποια EU dev ROM θέλεις.

Η διαδικασία είναι απλή: Κατεβάζεις την ρομ που θες την περνάς στην κάρτα SD μπαίνεις TWRP πατάς wipe >advanced wipes τα τσεκάρεις όλα πλην SD κάνεις swipe μετά πας install>select storage>SD card βρίσκεις την ρομ τσεκάρεις swipe περιμένεις και όταν τελειώσει κάνεις wipe που θα σου ζητήσει μετά reboot και έχεις την ρομ που θες.

Όλες οι ρομ στο λινκ είναι ευρωπαϊκές developer ρομ οι οποίες ανανεώνονται κάθε εβδομάδα αν θες την ανανεώνεις αν δεν θες όχι. Εγώ να φανταστείς έχω ακόμα την 6.11.24 και είμαι ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κατέβασε από εδώ https://xiaomi.eu/community/forums/miui-weekly-rom-releases.103/

Όποια EU dev ROM θέλεις.

Η διαδικασία είναι απλή: Κατεβάζεις την ρομ που θες την περνάς στην κάρτα SD μπαίνεις TWRP πατάς wipe >advanced wipes τα τσεκάρεις όλα πλην SD κάνεις swipe μετά πας install>select storage>SD card βρίσκεις την ρομ τσεκάρεις swipe περιμένεις και όταν τελειώσει κάνεις wipe που θα σου ζητήσει μετά reboot και έχεις την ρομ που θες.

Όλες οι ρομ στο λινκ είναι ευρωπαϊκές developer ρομ οι οποίες ανανεώνονται κάθε εβδομάδα αν θες την ανανεώνεις αν δεν θες όχι. Εγώ να φανταστείς έχω ακόμα την 6.11.24 και είμαι ευχαριστημένος.

Φαντάζομαι εχει κ ελληνικά αυτή ; Ειναι προτιμότερο να βαλουμε την eu rom η την ελληνικη απο το miui hellas που απ οτιδιαβασα η τελευταια έχει κάποα προβληματάκια

Link to comment
Share on other sites

http://mi-globe.com/ εδώ.

Τη rom θα την καταλάβεις εύκολα από την έκδοση miui στο about phone.

Συνήθως οι κινεζο-multi έχουν πολλές κινέζικες εφαρμογές και πλημμελή Ελληνική μετάφραση και στο miui version έχουν στο τέλος δύο μηδενικά.

Η σειρά εγκατάστασης:

1. Φλασάρισμα China Dev.

2. Unlock.

3. Φλασάρισμα TWRP.

4 Εγκατάσταση Globe Rom ή Ελληνικής.

 

Για unlock του bootloader κανω τη διαδικασια που περιγραφετε εδω? https://www.angroid.gr/android-tutorials/diadikasia-xeklidomatos-tou-bootloader-sto-xiaomi-kinito-sas

Δεν υπαρχει τροπος για αμεσο unlock?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...