Jump to content

Redmi Pro


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια να πω κατι που πιθανοτατα οι περισσοτεροι δε γνωριζουν

κατ αρχην δεν υπαρχει global ρομ για το κινητο, china μονο υπαρχει και το πιθανοτερο ειναι να μη βγει ποτε global

δευτερον, το να περασεις την ελληνικη/ευρωπαικη custom ρομ δεν ειναι τοσο ευκολη υποθεση πλεον...το πιο πιθανο ειναι οτι λογο του επεξεργαστη προκυπτουν διαφορα προβληματα με αποτελεσμα πολλοι να εχουν καταληξει σε soft bricks...αυτο για να το γνωριζετε γενικα...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι νόμιζα και εγώ αλλά τελικά είναι πολύ απλό αν ακολουθήσει κάποιος τον οδηγό να φανταστείς το Σ/Κ του άλλαξα 5 Ρομ μέχρι να αποφασίσω ποια θα κρατήσω. Edited by hotgr
Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγο θεμα τυχης...σε δυο διαφορετικες συσκευες με τη μια περαστηκαν ολα κανονικα και στην αλλη με τιποτα...

 

επισης οι οδηγοι ειναι γενικοι και δεν αναφερουν καποια πραγματα...πχ πριν τα wipes στο twrp μπορει να χρειαστει να κανεις φορματ...κλπ κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

παιδια να πω κατι που πιθανοτατα οι περισσοτεροι δε γνωριζουν

κατ αρχην δεν υπαρχει global ρομ για το κινητο, china μονο υπαρχει και το πιθανοτερο ειναι να μη βγει ποτε global

δευτερον, το να περασεις την ελληνικη/ευρωπαικη custom ρομ δεν ειναι τοσο ευκολη υποθεση πλεον...το πιο πιθανο ειναι οτι λογο του επεξεργαστη προκυπτουν διαφορα προβληματα με αποτελεσμα πολλοι να εχουν καταληξει σε soft bricks...αυτο για να το γνωριζετε γενικα...

Κάνεις λάθος φίλε μου.

Είναι πανεύκολο.

Προχθές μου έδωσαν ένα Redmi Pro για φλασάρισμα.

Πέρασα China Dev, TWRP και μετά Globe Rom.

Ο περσσότερος χρόνος αναλώθηκε στο κατέβασμα των αρχείων.

Με τα φλασαρίσματα τελειώνεις αμέσως.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

παιδια πανευκολο ειναι, γι αυτο ο οδηγος εχει παει καμμια 50αρια σελιδες με ενα σωρρο προβληματα απο πολυ κοσμο (ευτυχως τα παιδια εκει μεσα βεβαια βοηθανε αρκετα)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι ενα βημα πριν την αγορα του. Τωρα εχω το lg g4 με τα γνωστα θεματα του. Το μονο που με φρεναρει ειμαι η αποδοση της καμερας.... Θα δω μεγαλη διαφορα προς το χειροτερο? Δεν θελω να ξενερωσω, το g4 κανει τρομερες ληψεις αλλα και βιντεο. Μεγαλο δίλλημα!!!

Επισης επειδη εχω μπερδευτει λιγο cosmote 4g θα πιανει στην Αθηνα?

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Barimagas
Link to comment
Share on other sites

παιδια πανευκολο ειναι, γι αυτο ο οδηγος εχει παει καμμια 50αρια σελιδες με ενα σωρρο προβληματα απο πολυ κοσμο (ευτυχως τα παιδια εκει μεσα βεβαια βοηθανε αρκετα)

Και εγώ την πρώτη φορά είχα θέματα αλλά όταν κατάλαβα τι γίνεται είναι παιχνίδι.

Η προσοχή χρειάζεται όταν περνάς το twrp από adb δίνοντας τις σωστές εντολές για να μπορείς να φλασάρεις όποια Ρομ θες μετά πάει μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι ενα βημα πριν την αγορα του. Τωρα εχω το lg g4 με τα γνωστα θεματα του. Το μονο που με φρεναρει ειμαι η αποδοση της καμερας.... Θα δω μεγαλη διαφορα προς το χειροτερο? Δεν θελω να ξενερωσω, το g4 κανει τρομερες ληψεις αλλα και βιντεο. Μεγαλο δίλλημα!!!

Επισης επειδη εχω μπερδευτει λιγο cosmote 4g θα πιανει στην Αθηνα?

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλησπέρα αλλά όχι να συγκρίνουμε και το G4 απλά δεν συγκρίνεται πουθενά κάμερα ανάλυση ποιότητα βίντεο κλάση ανώτερο το G4

Link to comment
Share on other sites

Αν η συγκριση με το g4 αφορα μονο την καμερα ισως ναι, αν αφορα ολες τις υπολοιπες λειτουργιες το omega δεν υστερει πουθενα, εν αντιθεση σε πολλα ειναι ανωτερο. Μιλαω και σαν πρωην κατοχος samsung note 4.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδάκια,μιλάω με selina από vickmall για μία παραγγελία 3 κινητών και το πρώτο πράγμα που είπε είναι αυτό. ..

 

Before shiping,i must remind you Greek customs issue now.

Greek customs rules had changed,they don't check registered airmail parcel in the past,but they open parcel to check by random now.it not decide what write in parcel or the parcel big or small,it decide when they want to check,and if unlucky,they open your parcel to check,then you will need pay tax.(PS:because 15% customers unlucky and paid tax,so i remind you now,no matter you order from which Chinese shop)

so there have 2 option for you:

1.you still insist to make risk to sent the parcel by nl post(which also slow now),if unlucky,you will pay tax to get parcel.

2.you don't want to undertake any risk,you can change shipping way to EU Expedited Shipping (recommend!no customs tax and VAT fees 100%,8-15working days) which need add $19.99 shipping cost

 

Τι φαση μας πηραν χαμπάρι οι τελωνες

Link to comment
Share on other sites

αξιζει η αγορα του μοντελου με τα 128? τα 4gb ram κανουν τη διαφορα?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι πολύ "λεπτό" το ζήτημα και το Ελληνικό κράτος και οι εισαγωγείς χάνουν πολλά χρήματα, φυσικά προσπαθούν με κάθε τρόπο να φοβίσουν τον κόσμο.....

Δυστυχώς με την υπερφορολόγηση μας οδήγησαν στην αγορά της Κίνας και ίσως τώρα κάνουν προσπάθειες να τα "μαζέψουν"!!

Στην αγορά των κινητών τα πράγματα έχουν ξεφύγει αν αναλογιστούμε τι παίρνεις εδώ με τα χρήματα που κοστίζει το Redmi Pro.

Αντί λοιπόν να κοιτάξουν τι συμβαίνει στην Ελλάδα και τι στον υπόλοιπο κόσμο, όταν την αγοραστική δύναμη του Έλληνα την έχουν φτάσει στο ναδίρ

βάζουν τους τελωνειακούς να κάνουν τον μπαμπούλα!!!

Από προσωπική εμπειρία ξέρω πως ανέκαθεν-- τυχαία ή σε περιπτώσεις με ογκώδη,βαριά δέματα --άνοιγαν τις συσκευασίες.

Το πρώτο xiaomi (redrice) που παρήγγειλα από Κίνα το βρήκα ανοιγμένο αλλά δεν πλήρωσα τελωνείο.

Τώρα, ακούω από γνωστούς, έχουν αγριέψει τα πράγματα εγώ όμως τα δύο κινητά που παρήγγειλα το τελευταίο διάστημα από banggood τα παρέλαβα κανονικά χωρίς να πληρώσω φόρους.

Παίζει ρόλο και η τύχη και η συχνότητα των παραγγελιών μας και το κατάστημα που θα πρέπει να "καμουφλάρει" το δέμα...

Τώρα τρία κινητά στο ίδιο δέμα δεν είναι πρόκληση?

 

Όσο για τον κύριο που υποτιμά το Redmi Pro σε σχέση μάλιστα με το προβληματικό lg g4 θα ανακαλέσει όταν πιάσει στα χέρια του ακόμα και το πιο φτηνό xiaomi!!!

Link to comment
Share on other sites

Και επιτελους ηρθε μετα απο 32 μερες στα χερια μου.

Αλλα αντι για το ασημενιο μου ηρθε το χρυσο... :(

 

Το πηρα απο banggood.

Τι κανουμε τώρα? Τους εστειλα ηδη μηνυμα για το λαθος τους και περιμενω απαντηση.

Να το στειλω πισω? Τρομαζω με την αναμονη.

Να ζητησω επιστροφη μερους των χρηματων?

 

Αν εχει καποιος σχετικη εμπειρια ας με συμβουλεψει.

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι πολύ "λεπτό" το ζήτημα και το Ελληνικό κράτος και οι εισαγωγείς χάνουν πολλά χρήματα, φυσικά προσπαθούν με κάθε τρόπο να φοβίσουν τον κόσμο.....

Δυστυχώς με την υπερφορολόγηση μας οδήγησαν στην αγορά της Κίνας και ίσως τώρα κάνουν προσπάθειες να τα "μαζέψουν"!!

Στην αγορά των κινητών τα πράγματα έχουν ξεφύγει αν αναλογιστούμε τι παίρνεις εδώ με τα χρήματα που κοστίζει το Redmi Pro.

Αντί λοιπόν να κοιτάξουν τι συμβαίνει στην Ελλάδα και τι στον υπόλοιπο κόσμο, όταν την αγοραστική δύναμη του Έλληνα την έχουν φτάσει στο ναδίρ

βάζουν τους τελωνειακούς να κάνουν τον μπαμπούλα!!!

Από προσωπική εμπειρία ξέρω πως ανέκαθεν-- τυχαία ή σε περιπτώσεις με ογκώδη,βαριά δέματα --άνοιγαν τις συσκευασίες.

Το πρώτο xiaomi (redrice) που παρήγγειλα από Κίνα το βρήκα ανοιγμένο αλλά δεν πλήρωσα τελωνείο.

Τώρα, ακούω από γνωστούς, έχουν αγριέψει τα πράγματα εγώ όμως τα δύο κινητά που παρήγγειλα το τελευταίο διάστημα από banggood τα παρέλαβα κανονικά χωρίς να πληρώσω φόρους.

Παίζει ρόλο και η τύχη και η συχνότητα των παραγγελιών μας και το κατάστημα που θα πρέπει να "καμουφλάρει" το δέμα...

Τώρα τρία κινητά στο ίδιο δέμα δεν είναι πρόκληση?

 

Όσο για τον κύριο που υποτιμά το Redmi Pro σε σχέση μάλιστα με το προβληματικό lg g4 θα ανακαλέσει όταν πιάσει στα χέρια του ακόμα και το πιο φτηνό xiaomi!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ, φυσικά βρε θα τα αγοράσω μεμονωμένα και όχι τα 3 στην ίδια παραγγελία. Είμαι με το χέρι στην σκανδάλη και έχω βάλει και τα λεφτά στην κάρτα και δεν ξέρω τι να κάνω αλήθεια.

Όσο για το Redmi pro θα πάρω το 3/64 με τον χ25 επεξεργαστή,τώρα αν ήθελες να μου πεις και τίποτα εντυπώσεις θα με έκανες ευτυχισμένο

Link to comment
Share on other sites

Και επιτελους ηρθε μετα απο 32 μερες στα χερια μου.

Αλλα αντι για το ασημενιο μου ηρθε το χρυσο... :(

 

Το πηρα απο banggood.

Τι κανουμε τώρα? Τους εστειλα ηδη μηνυμα για το λαθος τους και περιμενω απαντηση.

Να το στειλω πισω? Τρομαζω με την αναμονη.

Να ζητησω επιστροφη μερους των χρηματων?

 

Αν εχει καποιος σχετικη εμπειρια ας με συμβουλεψει.

 

Thanks

Γνώμη μου αγριεψε τους ότι θα κανεις dispute στο paypal μήπως σου κανουν refund κάποιο μέρος των χρημάτων. Δεν αξίζει η αναμονή να το στείλεις πίσω εκτός και δε σ αρέσει καθόλου το χρωμα. Εγω που πήρα ένα το θεωρώ εντυπωσιακο

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι ασχημο, δεν ειναι τοσο "χρυσο" οσο φαινετε στην φωτογραφια. Εχει και μια ασημενια αποχρωση.

Αφου φαντασου το πηρα χτες και το καταλαβα σημερα οτι κατι δεν παει καλα με το χρωμα :D

 

Ωστοσο δεν παυει να ειναι αλλο απο αυτο που ζητησα.

Θα κανω αυτο που λες, δεν θα αντεξω αλλες αναμονες.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ακόμη, το χρώμα γκρι σκούρο με μαύρο μπροστά.είναι ωραίο αξίζει?

Είναι κορυφαίο. Πανέμορφο

Link to comment
Share on other sites

παίδες σκέφτομαι να αγοράσω το κινητό αλλά επειδή τα χρώματα στο ιντερνετ δεν φαίνονται όπως είναι στην πραγματικότητα θέλω να μου πείτε πιο χρώμα προτείνετε εσείς από τα δύο: Ασημί ή χρυσό; το χρυσό όπως διαβάζω είναι ελαφριά χρυσό, είναι μπρος πίσω χρυσό ή μόνο μπροστά και πίσω ασημί; Επίσης, γνωρίζετε αν πάρει global έκδοση επίσημα με Ελληνική γλώσσα όπως άλλα xiaomi; και κάτι άλλο δυστυχώς το κουπόνι που το έριχνε στα 170 USD στο Banggood έληξε, υπάρχει αλλού κάποια καλή προσφορά;

Ευχαριστώ!!!

 

ΥΓ

Όσοι το έχετε αγοράσει από Banggood έχετε επιλέξει Drop Shipping ή όχι; παίζει ρόλο στο τελωνείο;

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Και επιτελους ηρθε μετα απο 32 μερες στα χερια μου.

Αλλα αντι για το ασημενιο μου ηρθε το χρυσο... :(

 

Το πηρα απο banggood.

Τι κανουμε τώρα? Τους εστειλα ηδη μηνυμα για το λαθος τους και περιμενω απαντηση.

Να το στειλω πισω? Τρομαζω με την αναμονη.

Να ζητησω επιστροφη μερους των χρηματων?

 

Αν εχει καποιος σχετικη εμπειρια ας με συμβουλεψει.

 

Thanks

Αν την παλευεις με αυτο το χρωμα, στειλε φωτογραφιες του κινητου και screenshots απο την παραγγελια, κανε παραπονα, αγριεψε τους οσο μπορεις οπως ειπε ο φιλος και θα σου προτεινουν αυτοι partial refund. Απλως μετα ανεβασε το στο Θεο και οσα πιασεις! ;)

 

======

@frastgr τικαρε το drop shippinf στην παραγγελια ναι. Απο οσο λεει το σαιτ, σημαινει να βγαλουν το σημα του banggood απο τη συσκευασια. Καλο ειναι. Οσο για το τελωνειο, οσο παραγγελνεις με απλο ταχυδρομειο δε θα εχεις προβλημα. Εκτος πια κ αν εισαι τρελα γκαντεμης!! :P

Edited by Christian27
~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

Το ακουστικό μου φαίνεται λίγο χαμηλό στις κλήσεις και ακόμη πιο χαμηλή αναλογικά η ένταση στην ανοικτή ακρόαση.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πσιδια.Δυο ερωτησεις καθοσον σκεφτομαι να προχωρήσω σε αγορά.

Θελω το κινητο μου να εχει tap to wake με διπλο χτυπημα στην οθονη ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ,οχι με δακτυλικο αποτύπωμα,γινεται;

Και δευτερον,εχει βγει για το συγκεκριμένο επισημη ελληνική,ή ρομ με ελληνικα που να μην εχει θεματα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...