Jump to content

Redmi Note 4 (Nikel)


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχω προτείνει και το πήραν το ΝΟΤΕ 4 2 φίλες και έχουν και οι 2 το ίδιο πρόβλημα ότι δεν τις ακούνε καλά οι άλλοι. Ξέρετε αν υπάρχει τέτοιο θέμα ή αν είναι θέμα κάποιας ρύθμισης;

 

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με το Redmi Note 4x Snapdragon. Επίσης έχω πρόβλημα και όταν ακούω εγώ. Από ότι έχω διαβάσει είναι γνωστό πρόβλημα και ευθύνεται και στις 2 περιπτώσεις το noise cancelation. Όταν πιάνει πολύ δυνατούς θορύβους αρχίζω να ακούω πολύ "πνιχτά" τον συνομιλητή μου. Το ίδιο φαινόμενο παρουσιάζεται και στο πως ακούνε εμένα.

 

Βάζοντας στο αρχείο /system/build.prop την γραμμή ro.qc.sdk.audio.fluencetype=none ακούω πολύ καλά τον συνομιλητή μου και ο συνομιλητής μου εμένα. Όμως ο ήχος είναι πολύ δυνατός και σπάνια ακούγονται κάποια παράσιτα. Επίσης αν βάλω ανοιχτή συνομιλία τότε ο συνομιλητής μου ακούγεται πολύ σιγά, ακόμα και αν βάλω την ένταση στο τέρμα.

 

Έχω κάνει όλες τις αλλαγές που προτείνουν στο https://xiaomi.eu/community/threads/redmi-3pro-microphone-problem-in-calls.36509/ αλλά έχω πάντα τα ίδια προβλήματα. Ξέρω την λύση να βάλω κάποια άλλη rom χωρίς miui, όπου δεν υπάρχουν τέτοια προβλήματα, αλλά δεν μου αρέσει το καθαρό Android. έχει βρει κανείς λύση κρατώντας την miui rom;

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και με συγχωρείτε αν έχει ήδη απαντηθεί, μα ποιο να προτιμήσουμε για αγορά από Ελλάδα? Με mediatek ή snapdragon? Προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο skroutz-ο-μάγαζο?Είναι κάτι που πρέπει να προσέξουμε;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με συγχωρείτε αν έχει ήδη απαντηθεί, μα ποιο να προτιμήσουμε για αγορά από Ελλάδα? Με mediatek ή snapdragon? Προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο skroutz-ο-μάγαζο?Είναι κάτι που πρέπει να προσέξουμε;

 

Snapdragon! Πιο δυνατός και καλύτερη διαχείριση μπαταρίας.. ;)

Πολλά είναι αξιόπιστα στο skroutz, δες αυτά με τις περισσότερες (και καλύτερες) αξιολογήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με το Redmi Note 4x Snapdragon. Επίσης έχω πρόβλημα και όταν ακούω εγώ. Από ότι έχω διαβάσει είναι γνωστό πρόβλημα και ευθύνεται και στις 2 περιπτώσεις το noise cancelation. Όταν πιάνει πολύ δυνατούς θορύβους αρχίζω να ακούω πολύ "πνιχτά" τον συνομιλητή μου. Το ίδιο φαινόμενο παρουσιάζεται και στο πως ακούνε εμένα.

 

Βάζοντας στο αρχείο /system/build.prop την γραμμή ro.qc.sdk.audio.fluencetype=none ακούω πολύ καλά τον συνομιλητή μου και ο συνομιλητής μου εμένα. Όμως ο ήχος είναι πολύ δυνατός και σπάνια ακούγονται κάποια παράσιτα. Επίσης αν βάλω ανοιχτή συνομιλία τότε ο συνομιλητής μου ακούγεται πολύ σιγά, ακόμα και αν βάλω την ένταση στο τέρμα.

 

Έχω κάνει όλες τις αλλαγές που προτείνουν στο https://xiaomi.eu/community/threads/redmi-3pro-microphone-problem-in-calls.36509/ αλλά έχω πάντα τα ίδια προβλήματα. Ξέρω την λύση να βάλω κάποια άλλη rom χωρίς miui, όπου δεν υπάρχουν τέτοια προβλήματα, αλλά δεν μου αρέσει το καθαρό Android. έχει βρει κανείς λύση κρατώντας την miui rom;

 

Αποφάσισα να βάλω την ελληνική developer MIUI 9 ROM και το πρόβλημα έχει επιλυθεί. Δεν γνωρίζω αν το έχουν λύσει και στην ελληνική Stable MIUI 8, δεν την έχω δοκιμάσει.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Δε θα αναβαθμιστεί η έκδοση Android σύντομα (ή και ποτέ). Μόνο η Miui ανά ταχτά διαστήματα, όπου ενημερώνει κι όλα τα υπόλοιπα (ενημερώσεις ασφαλείας, νέες λειτουργίες, bug fixes κλπ)

 

ειχα καιρο να μπω στο φορουμ, μεγαλο fail και μεγαλο foul της xiaomi.. ενω αναβαθμιζει το ιδιο μοντελο με τον αλλο επεξεργαστη?

να μας λεει ποιο θα παιρνει αναβαθμισεις απο την αρχη αρα να ξερουμε ποιο να αγοραζουμε

(και μιλαμε κοντευω να χαρακτηριστω fan boy με 3 κινητα και αρκετες αλλες συσκευες απο αυτην)

 

μολις χτες μου εκανε auto το 8.5

Link to comment
Share on other sites

ειχα καιρο να μπω στο φορουμ, μεγαλο fail και μεγαλο foul της xiaomi.. ενω αναβαθμιζει το ιδιο μοντελο με τον αλλο επεξεργαστη?

να μας λεει ποιο θα παιρνει αναβαθμισεις απο την αρχη αρα να ξερουμε ποιο να αγοραζουμε

(και μιλαμε κοντευω να χαρακτηριστω fan boy με 3 κινητα και αρκετες αλλες συσκευες απο αυτην)

 

μολις χτες μου εκανε auto το 8.5

καλά το κινητό το παίρνεις για κινητό, όχι για μηχανή αναβάθμισης. αν σε νοιάζουν οι αναβαθμίσεις μόνο, παίρνεις άλλες συσκευές. Η xiaomi μια χαρά την κάνει τη δουλειά της.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχω σπάσει το τζάμι της οθόνης, όμως το touch εξακολουθεί να λειτουργεί κανονικά. Μόλις έχω παραλάβει καινούργιο τζάμι με όλα τα σύνεργα (κόλλα, εργαλεία κτλ) από Aliexpress.

 

Θέλω να είμαι σίγουρος όμως πριν να κάνω την αντικατάσταση. Μήπως το έχει ξανακάνει κανείς; Υπάρχει κανένας καλός οδηγός βήμα-βήμα για αποφυγή λάθους; Γενικά έχω ακούσει ότι είναι δύσκολο γι' αυτό και το φοβάμαι. :wacko:

 

Ευχαριστώ! :D

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, μιλας για το digitizer? που εχει και μια συνδεση με την πλακετα δλδ?

για δωσε link να δουμε τι εχεις παρει.

Στο youtube αμα ψαξεις πιστευω θα βρεις βιντεος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχω σπάσει το τζάμι της οθόνης, όμως το touch εξακολουθεί να λειτουργεί κανονικά. Μόλις έχω παραλάβει καινούργιο τζάμι με όλα τα σύνεργα (κόλλα, εργαλεία κτλ) από Aliexpress.

 

Θέλω να είμαι σίγουρος όμως πριν να κάνω την αντικατάσταση. Μήπως το έχει ξανακάνει κανείς; Υπάρχει κανένας καλός οδηγός βήμα-βήμα για αποφυγή λάθους; Γενικά έχω ακούσει ότι είναι δύσκολο γι' αυτό και το φοβάμαι. :wacko:

 

Ευχαριστώ! :D

Δε μπορείς να αλλάξεις το touch panel στην οθόνη. Κακώς το αγόρασες. Τώρα μιας και το πήρες, απευθύνσου σε κάποιον επαγγελματία με εξοπλισμό lcd separating. Αν είσαι αθήνα στείλε μου μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

πώς μπορώ ν αλλάξω την συγκεκριμένη λειτουργία, ώστε το buck button να είναι αριστερά στην θέση του κουμπιού παρασκηνίου σε redmi note 4;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

KT23
Link to comment
Share on other sites

Στο Mi Max είναι η παρακάτω ρύθμιση, λογικά και στο Redmi Note 4 θα είναι το ίδιο.

Ρυθμίσεις -> Πρόσθετες Ρυθμίσεις -> Συντομεύσεις πλήκτρου και χειρονομίας -> Θέση πλήκτρων

Link to comment
Share on other sites

καλά το κινητό το παίρνεις για κινητό, όχι για μηχανή αναβάθμισης. αν σε νοιάζουν οι αναβαθμίσεις μόνο, παίρνεις άλλες συσκευές. Η xiaomi μια χαρά την κάνει τη δουλειά της.

 

ποια δουλεια ρε Σταυρο? Να βγαζει με ιδιο ονομα 4 και παραπανω διαφορετικα μοντελα με αλλους επεξεργαστες κλπ κι αλλα να παιρνουν αναβαθμιση αλλα να εχουν αλλα προβληματα διαφορετικο hardware κλπ? Τεσπ μην βγαινουμε οφτοπικ θα το συνεχισουμε αλλου ;)

Τωρα κοιταω να παρω το 4χ για φιλη και τους εχει φοβηθει το ματι μου..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως back;

Γιατί δεν νομίζω να ταιρίαζει κάτι απο http://www.wordreference.com/engr/buck σε κινητό.

συγγνώμη, back εννοούσα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο Mi Max είναι η παρακάτω ρύθμιση, λογικά και στο Redmi Note 4 θα είναι το ίδιο.

Ρυθμίσεις -> Πρόσθετες Ρυθμίσεις -> Συντομεύσεις πλήκτρου και χειρονομίας -> Θέση πλήκτρων

δεν βρίσκω κάτι τέτοιο στις ρυθμίσεις, ψάχνω όμως δεν έχει κάτι αντίστοιχο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο Mi Max είναι η παρακάτω ρύθμιση, λογικά και στο Redmi Note 4 θα είναι το ίδιο.

Ρυθμίσεις -> Πρόσθετες Ρυθμίσεις -> Συντομεύσεις πλήκτρου και χειρονομίας -> Θέση πλήκτρων

δεν βρίσκω κάτι τέτοιο στις ρυθμίσεις, ψάχνω όμως δεν έχει κάτι αντίστοιχο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

KT23
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, μιλας για το digitizer? που εχει και μια συνδεση με την πλακετα δλδ?

για δωσε link να δουμε τι εχεις παρει.

Στο youtube αμα ψαξεις πιστευω θα βρεις βιντεος.

 

Ναι Digitizer έχω πάρει, να και το Link:

 

https://www.aliexpress.com/item/5-5-Touch-Panel-ScreenDigitizer-For-Xiaomi-Redmi-Note-3-Note3-Pro-Hongmi-Note-3-Touchscreen/32822002816.html

 

Απλά βρίσκω κάποιο video στο youtube και ακολουθώ τις οδηγίες; Γενικά θεωρείται δύσκολο;

Το έχει ξανακάνει κανείς; :wacko: Τι να προσέξω;

Link to comment
Share on other sites

καλά το κινητό το παίρνεις για κινητό, όχι για μηχανή αναβάθμισης. αν σε νοιάζουν οι αναβαθμίσεις μόνο, παίρνεις άλλες συσκευές. Η xiaomi μια χαρά την κάνει τη δουλειά της.

 

Δεν θα ήταν και άσχημο βέβαια να σου δώσει και μια νεότερη έκδοση android.

Καλές οι νέες miui,αλλά μόνο εμφάνιση αλλάζουν.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς θέμα με την αντιγραφή πολλών αρχείων από υπολογιστή;

Συγκεκριμένα κάπου 100 τραγούδια να πω να μεταφέρω είτε θα τα μεταφέρει και κάποια δε θα παίζουν είτε θα παραλείψει κάποια.

Και δεν είναι θέμα ούτε υπολογιστή ούτε καλωδίου, στο G3 μπορώ να μεταφέρω ότι θέλω χωρίς να χω θέμα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση, αγόρασα το κινητο τον Αύγουστο, στο κουτί πάνω και στο κατάστημα όπου το πήρα έγραφε ότι ήταν το Xiaomi Redmi Note 4 (global). Ωστόσο πήγα σε ένα μαγαζί να πάρω ένα τζαμακι και αυτός ο τύπος μου είπε ότι είναι το 4X επειδή είδε ότι στο επάνω μέρος του κινητού, η θύρα τον ακουστικών και οι υπέρυθρες ήταν στις δύο ακριανες πλευρές, ενώ λέει στο 4

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους απο την στιγμη που εγιναν οι 2 τελευταιες αναβαθμισεις σε τήλεφωνο και MiFit το Miband2 χανει για πλάκα την συνδεση με το τηλέγωνο ακομα και απο αποσταση 1.5 με 2 μετρων.Μεχρι και πριν 2 αναβαθμισεις πηγαινα και 10 μετρα πανω κατω χωρις να εχω θεματα συνδεσης
The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση, αγόρασα το κινητο τον Αύγουστο, στο κουτί πάνω και στο κατάστημα όπου το πήρα έγραφε ότι ήταν το Xiaomi Redmi Note 4 (global). Ωστόσο πήγα σε ένα μαγαζί να πάρω ένα τζαμακι και αυτός ο τύπος μου είπε ότι είναι το 4X επειδή είδε ότι στο επάνω μέρος του κινητού, η θύρα τον ακουστικών και οι υπέρυθρες ήταν στις δύο ακριανες πλευρές, ενώ λέει στο 4

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Εγώ ξέρω ότι το 4 είναι με mediatek και το Χ με snapdragon, το πλαίσιο είναι το ίδιο.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 εκδόσεις 4X, η μια έχει 5 τρύπες κάτω, η άλλη 6. Διαφορές έχουν και στο πάνω μέρος στις θέσεις υπερύθρων κλπ.

Αυτό με τις 5 τρύπες είναι το Global που φέρνει και η Infoquest

4x.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι το 4 είναι με mediatek και το Χ με snapdragon, το πλαίσιο είναι το ίδιο.

 

To πλαίσιο δν είναι το ίδιο υπάρχουν κάποιες διαφορές και στο πάνω μέρος και στο κάτω μέρος. Πχ στο κάτω μέρος το note 4 έχει δεξιά και αριστερά από το βύσμα βίδες ενώ το Χ όχι.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία της αλλαγής του digitizer είναι από τις δυσκολότερες, μην κάνεις όμως την διαδικασία Γιατί αυτό που έχεις παραγγείλει είναι για το Redmi note 3.

 

Για το Redmi Note 4 έχω πάρει, λάθος λινκ είχα βάλει :wacko:

 

Άρα να μην μπω καν στον κόπο να αλλάξω μόνο το τζάμι; Εϊναι τρομερά δύσκολο; :blink: Δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσω καινούργια οθόνη με 70 ευρώ, απ' τη στιγμή που με 120-140 αγοράζω καινούργιο (και καλύτερο) κινητό.

Edited by g9efthymios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...