Jump to content

Redmi Note 4 (Nikel)


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εξαρταται απο το τι θες να κανεις στην συνεχεια .

 

Εαν θες παρτο με την multi Original CN Rom(Chinese&English) ή την Official Stable Global ROM(OTA update&No Greek Language) .

 

Και το China ROM έχει ΟΤΑ updates πάντως, δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι τωρα και μου ήτανε εύκολο να κάνω uninstall τις κινεζοεφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λογικά με flash tool αλλά δεν ξέρω φιλε, ρώτα και στα παιδιά στο miui.gr

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν μπορώ να μπω καν στο recovery.. Πως έχετε αλλάξει ρομ κλπ? Έμπαινε κανονικά στo recovery?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να μπω καν στο recovery.. Πως έχετε αλλάξει ρομ κλπ? Έμπαινε κανονικά στo recovery?

 

για μπες και ρώτα εδώ σίγουρα θα ξέρουν κάτι περισσότερο από εμάς.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό συγκριτικό, όλο και πιο πολύ με ψήνει και ας μην έχει την band 20. Αθήνα με Cosmote θα έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα στο 4g ?
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό συγκριτικό, όλο και πιο πολύ με ψήνει και ας μην έχει την band 20. Αθήνα με Cosmote θα έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα στο 4g ?

 

Δεν θα έχεις πρόβλημα.

Εγώ το έχω με δυό κάρτες Cosmote και η μία είναι μόνο για internet.:D

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και το China ROM έχει ΟΤΑ updates πάντως, δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι τωρα και μου ήτανε εύκολο να κάνω uninstall τις κινεζοεφαρμογές.

Πως τις εβγαλες τις εφαρμογες γιατι και εγω με την αγγλοκινεζικη ειμαι και δεν μπορω να τις βγαλω

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το forum διαπιστώνω ότι οι περισσότεροι έχετε ασύλληπτες, για τα δικά μου δεδομένα, γνώσεις στο αντικείμενο και είστε απαραίτητοι σε εμάς σε όχι και τόσο καταρτισμένους.

Τείνω να καταλήξω στην Official Stable Global ROM του Vickmall το όποιο έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές στο παρελθόν και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Τα κριτήρια μου για την επιλογή της ROM είναι ότι δε με ενδιαφέρει να έχω Ελληνικό μενού, θέλω όμως να έχω ένα σταθερό, ελαφρύ λογισμικό που να μη κολλάει και να λαμβάνω ενημερώσεις όταν είναι απαραίτητο. Με βάση αυτά τα κριτήρια, είναι σωστή η επιλογή μου? Τα κατάλαβα σωστα?

Η δεύτερη ερώτηση μου είναι αν το ελληνικό autocorrect έχει να κάνει με το αν η ROM υποστηρίζει Ελληνικά ή είναι θέμα application (πληκτρολογίου) ?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και τη διάθεση σας να με βοηθήσετε.

Link to comment
Share on other sites

Πως τις εβγαλες τις εφαρμογες γιατι και εγω με την αγγλοκινεζικη ειμαι και δεν μπορω να τις βγαλω

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Κάποιες εφαρμογές αναγκαστικά μένουν αλλά οι πλείστες φεύγουν με ένα απλό uninstall. Εκανα οσες μπορούσα uninstall με την συνηθισμένη μέθοδο και τις υπόλοιπες disable όπως φαίνεται και στο παρακάτω βίντεο, αφαίρεσα και τα notifications τους και πλέον είμαι 'καθαρός'!

 

 

Αλλιώς, υπάρχουν κάποια apps που μπορείς να κατεβάσεις και σου επιτρέπουν πρόσβαση στο root της συσκευης, πχ: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.namelessrom.devicecontrol&hl=en, αλλά δεν θα ήθελα να το δοκιμάσω αφού ουσιαστικά οι κινεζικές εφαρμογές που έμειναν είναι καλά κρυμμένες.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το forum διαπιστώνω ότι οι περισσότεροι έχετε ασύλληπτες, για τα δικά μου δεδομένα, γνώσεις στο αντικείμενο και είστε απαραίτητοι σε εμάς σε όχι και τόσο καταρτισμένους.

Τείνω να καταλήξω στην Official Stable Global ROM του Vickmall το όποιο έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές στο παρελθόν και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Τα κριτήρια μου για την επιλογή της ROM είναι ότι δε με ενδιαφέρει να έχω Ελληνικό μενού, θέλω όμως να έχω ένα σταθερό, ελαφρύ λογισμικό που να μη κολλάει και να λαμβάνω ενημερώσεις όταν είναι απαραίτητο. Με βάση αυτά τα κριτήρια, είναι σωστή η επιλογή μου? Τα κατάλαβα σωστα?

Η δεύτερη ερώτηση μου είναι αν το ελληνικό autocorrect έχει να κάνει με το αν η ROM υποστηρίζει Ελληνικά ή είναι θέμα application (πληκτρολογίου) ?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και τη διάθεση σας να με βοηθήσετε.

 

Απο την στιγμη που δεν εχεις θεμα με τα ελληνικα δηλαδη δεν σε ενδιαφερει αν θα εχει ναι πας κατευθειαν για global stable rom. Πληκτρολογιο με ελληνικα κατεβαζεις οποιο θες απο playstore (η στο stock που θα εχει απλα πας στις ρυθμισεις και κατεβαζεις την ελληνικη γλωσσα) autocorrect Τ9 κλπ υπαρχουν στις ρυθμισεις του καθε πληκτρολογιου και στα ελληνικα ασχετα με το τι rom εχεις..

Ασε που ελληνικα σε κανα μηνα λογικα, 1-2 μηνες θα εχει ελληνικα απο μονη τις η global stable rom (θα εχεις αναβαθμίσεις κανονικα εσυ με την global stable οταν βγαινουν θα δεις το app updater)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φορουμ,

Σκέφτομαι να πάρω το Redmi Note 4 Pro από το Vickmall αλλά καθότι άσχετος από κινέζικα κινητά θέλω να ρωτήσω το εξής: Επειδή δεν θέλω να μπλέκω με manual αναβαθμίσεις rom λέω να το παραγγείλω με την Global Stable ROM η οπία έχει OTA update αλλά δεν έχει Ελληνικά. Δεν έχω πρόβλημα με τα αγγλικά μενού. Θα μπορώ όμως να έχω Ελληνικά στο πληκτρολόγιο για να γράψω π.χ. ένα μύνημα ή ένα κείμενο στα Ελληνικά? Θα έχω ελληνικά στον τηλεφωνικό κατάλογο?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Ένα,δυο ποστ πιο πάνω,υπαρχει ή απάντηση που θέλεις

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Άρα τα Ελληνικά είναι για να έχει κανείς και Ελληνικά μενού

 

ελληνικο μενου δεν εχεις με την global stable rom δεν υπαρχει τιποτα στα ελληνικα στο κινητο.

Αν θες να γραφεις ελληνικα να εχει ελληνικο πληκτρολογιο εχει κανονικα οπως ολα τα κινητα του πλανητη + οτι μπορεις να κατεβασεις και αλλα πληκτρολογια απο Play store

Ακριβος πανω απο το ποστ σου απανταω στο ιδιο ερωτημα φιλου, αν σε ενδιαφερει τοσο το κινητο διαβασε 2-3-5-10 σελιδες εδω θα ενημερωθεις αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Άρα τα Ελληνικά είναι για να έχει κανείς και Ελληνικά μενού

 

ναι ακριβώς.

Το μενού στα αγγλικά,είναι μια χαρά.Μη σου πω και καλύτερο από τα ελληνικά.

Στο πληκτρολόγιο μπορείς να τα βάλεις,ή να κατεβάσεις όποιο θέλεις από το store.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετωπίσω εδώ και 2-3 μέρες ένα πρόβλημα.

Μου πετάει συνεχώς διαφημίσεις στην οθόνη και μάλιστα όταν ανοίγω το κινητό να κάνω κάποια κλήση ή κάτι άλλο, πρέπει να πατήσω πρώτα το δεξί πλήκτρο με το σύμβολο ( < ) για να μπορέσω να πατήσω κάποιο εικονίδιο στην οθόνη, αλλιώς αν δεν το κάνω η οθόνη είναι σαν νεκρή.

Μάλιστα με το που πατάω το πλήκτρο αυτό κάνει μια κίνηση σαν να κατεβαίνει κάτι σχεδόν αόρατο από πάνω αριστερά στην οθόνη προς τα κάτω. Μετά από αυτό όλα λειτουργούν, αλλά συνεχίζει να βγάζει διαφημίσεις. Οταν πατάω το πλήκτρο με τις τρεις γραμμές στα αριστερά, μου εμφανίζει το εικονίδιο με τις διαφημίσεις και από κάτω γράφει file manager.

Να υποθέσω ότι κάποιο αρχείο μπήκε στον file manager και κάνει όλο αυτό το σκηνικό;

Εχω την εντύπωση (χωρίς να είμαι σίγουρος βέβαια) ότι όλα ξεκίνησαν όταν εγκατέστησα ένα παιχνίδι το jewels star, το οποίο μου έβγαζε ανάμεσα στις πίστες διαφημίσεις, αλλά χωρίς να βγαίνουν στο υπόλοιπο τηλέφωνο, παρά μόνο όταν έπαιζα και μόνο μέσα στο παιχνίδι.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορέσω να βγάλω αυτές τις ενοχλητικές διαφημίσεις;

Μήπως πρέπει να εγκαταστήσω κάποιο πρόγραμμα καθαρισμού ή μήπως πρέπει να ψάξω στα αρχεία του file manager να βρω και να διαγράψω το αρχείο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα angelk73!

 

Δοκίμασε να κατεβάσεις την εφαρμογή για πληκτρολόγιο TouchPal που είναι πολύ εύχρηστη και σου επιτρέπει μα χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε γλωσσα θες.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cootek.smartinputv5&hl=en

Edited by un4given
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετωπίσω εδώ και 2-3 μέρες ένα πρόβλημα.

έπει να εγκαταστήσω κάποιο πρόγραμμα καθαρισμού ή μήπως πρέπει να ψάξω στα αρχεία του file manager να βρω και να διαγράψω το αρχείο;

Δες αν υπάρχει καμιά εφαρμογή που δεν αναγνωρίζεις για αρχή.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δες αν υπάρχει καμιά εφαρμογή που δεν αναγνωρίζεις για αρχή.

 

Υπήρχε μια που λεγόταν battery κάτι και την απεγκατέστησα.

Ούτε ξέρω πως εγκαταστάθηκε στο τηλέφωνο.

Παρόλα αυτά συνεχίζει να το κάνει.

Πριν από λίγο απεγκατέστησα και έναν άλλον file manager που είχα εγκαταστήσει.

Εχω όμως την εντύπωση ότι συνεχίζει να το κάνει.

 

Μάλιστα έχω προσέξει ότι μου βγάζει και την ώρα πάνω αριστερά με το που ανοίγω το τηλέφωνο και μόλις πατάω το πλήκτρο ( < ) φεύγει και αυτό μαζί με μια αόρατη κουρτίνα.

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος και εγώ μετά από 1,5 χρόνο με iPhone 5S, όλα καλά και όλα ωραία, αλλά ενώ στην περιοχή που είναι ενώ με το iPhone έπιανα κανονικά 4G με το Xiaomi ποιάνω H+ με Η και στις επιλογές δικτύου που μπήκα δεν με αφήνει να επιλέξω το TD-SCDMA,GSM/WCDMA and LTE παρά μόνο κάποιες επιλογές στο auto, κάποια ιδέα ;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος και εγώ μετά από 1,5 χρόνο με iPhone 5S, όλα καλά και όλα ωραία, αλλά ενώ στην περιοχή που είναι ενώ με το iPhone έπιανα κανονικά 4G με το Xiaomi ποιάνω H+ με Η και στις επιλογές δικτύου που μπήκα δεν με αφήνει να επιλέξω το TD-SCDMA,GSM/WCDMA and LTE παρά μόνο κάποιες επιλογές στο auto, κάποια ιδέα ;

 

Περιοχή?

Σε πιο δίκτυο ανήκεις;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μια παρακληση , οταν αναφερετε ενα προβλημα , να λετε τι rom εχετε και απο που το αγορασατε .

Βοηθαει πολυ

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

έκανες κανένα σκανάρισμα με το security?

 

Μόλις είδα ότι στην αρχική οθόνη μου έχει βγάλει ένα εικονίδιο που είναι σαν δωράκι τυλιγμένο με μια κορδελίτσα χρώματος μωβ!!! :blink:

 

To scanning δεν μου έβγαλε κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα ότι στην αρχική οθόνη μου έχει βγάλει ένα εικονίδιο που είναι σαν δωράκι τυλιγμένο με μια κορδελίτσα χρώματος μωβ!!! :blink:

 

unistal και βρες και αν μένει τίποτα μέσα στα αρχεία σου.Διαγραφή και αυτό.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...