Jump to content

Meizu m3s


Giorgos9
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω πρόβλημα με το endomondo. Κλείνει κάθε φορά που προσπαθώ να το χρησιμοποιήσω. Και αυτό πριν φτάσω συνήθως καν στο ένα χιλιόμετρο. Πάντως μετά από 5-6 χρήσεις, δεν έχω φτάσει ποτέ... ως το τέρμα. Δεν μπορώ να καταλάβω αν τρέχει κάτι με τη συμβατότητα εφαρμογής και κινητού ή φταίει το κουμπάκι κάτω (σκέπτομαι δηλ. μήπως στην τσέπη κάνει back και ok στο μήνυμα διακοπής που εμφανίζεται σε αυτή την περίπτωση). Καμία πρόταση; Edited by nikosal

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι, δεν σταματάει το endomondo λόγω τυχαίου πατήματος του κουμπιού στην τσέπη, το κάνει ακόμα και πάνω στο τραπέζι. Ενδεχομένως έχει να κάνει με το ότι το flyme (όπως διαβάζω) κλείνει τις εφαρμογές που βρίσκονται στο background. Στο κινητό μου σταματάει το workout του endomondo (δηλ. μηδενίζει ο χρόνος και η απόσταση χωρίς όμως να κλείνει και η εφαρμογή). Το κάνει αυτό, παρά το γεγονός ότι έχω βάλει το endo στις εφαρμογές που θέλω να εξαιρούνται: security -> app management -> kept during standby. Επίσης, έχω το κινητό σε battery -> power mode -> balance.

 

Λίγο αργότερα... Πιθανότατα βρήκα τη λύση: Χρειάζεται να επιτρέψω επίσης να τρέχει στο background to Google Play Services...

Edited by nikosal
προσθήκη πιθανής λύσης χωρίς δημιουργία νέου post

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την τόσο αναλυτική σου παρουσίαση.

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι βλέπω, γίνεται, αν και η διαδικασία είναι λίγο πιο μακρά από την απλή (πραγματικά) διαδικασία εγκατάστασης πχ. νεότερης G Rom πάνω από άλλη G Rom. Κάνε μια αναζήτηση, υπάρχουν πολλές σελίδες με οδηγίες.

 

Ερώτηση: Γιατί ενώ υποτίθεται έχω ενεργές τις ειδοποιήσεις για gmail από την gmail app (όχι την stock) δεν έρχονται σχεδόν ποτέ; (κάποιες φορές έρχονται μαζεμένες, μετά από ώρες)

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Παρά ότι δοκίμασα να εξαιρέσω από το hybernate πολλούς συνδυασμούς εφαρμογών, οι ειδοποιήσεις δεν έρχονταν. Ήρθαν τελικώς (τουλάχιστον για την ώρα, γιατί διαβάζω σε διάφορα σάιτ ότι μπορεί να «εξαφανιστούν» ξανά) επιλέγοντας στο security -> power τη super mode.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Όταν τυχόν κάνω επανεκκίνηση στο κινητό, οι δυο εφαρμογές USim1 και 2 (από ό,τι καταλαβαίνω είναι της cosmote και δεν τις έχω εγκαταστήσει) πιάνουν θέση στη home screen. Υπάρχει τρόπος καταρχάς να τις απεγκαταστήσω, καθώς είναι άχρηστες; Στις apps-> όλες το κουμπί «απεγκατάσταση» είναι θολό. Αν λοιπόν δεν απεγκαθίστανται, υπάρχει τρόπος να βγαίνουν εκεί που τις κρύβω (σε μια επόμενη screen) και όχι στην πρώτη σελίδα κάθε φορά;

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κανένας τρόπος να ενεργοποιήσω την ελληνική γλώσσα υπαγόρευσης (voice typing) είτε στο google keyboard (δεν εμφανίζεται το μικρόφωνο), είτε στο system keyboard (δίνει μόνο αγγλικά και κινέζικα, χωρίς να μπορώ να προσθέσω γλώσσα). Ρώτησα και στο διεθνές φόρουμ της Meizu, ρώτησα και εδώ, δεν υπήρξε κάποια απάντηση για ένα από τα δύο. Είκοσι μέρες παιδεύομαι, no voice input... Αναρωτιέμαι, κανείς χρήστης δεν χρησιμοποιεί ελληνική φωνητική εισαγωγή; Είναι τόσο χρήσιμη, που στην προηγούμενη συσκευή μου τη χρησιμοποιούσα σχεδόν αποκλειστικά για sms.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Γιατί ενώ υποτίθεται έχω ενεργές τις ειδοποιήσεις για gmail από την gmail app (όχι την stock) δεν έρχονται σχεδόν ποτέ; (κάποιες φορές έρχονται μαζεμένες, μετά από ώρες)

 

Έχω το τηλέφωνο στην κατοχή μου εδώ και 2 μήνες και λειτουργεί άψογα.

Να σημειώσω ότι έχω το μοντέλο με τα 3gb RAM 32gb ROM.

Το μόνο αρνητικό που θα μπορούσα να πω είναι ότι το power button είναι σε πολύ άβολη θέση

για μένα!! Προσωπικά θα το προτιμούσα επάνω από το πλήκτρο έντασης. Ίσως θεωρηθεί λεπτομέρεια αλλά

είναι θέμα του καθενός πως βολεύετε!!

Στο θέμα λειτουργικού δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα θέμα ούτε με ειδοποιήσεις ούτε με τιποτα από όσα

αναφέρονται στα προηγούμενα ποστ.

 

Κανένας τρόπος να ενεργοποιήσω την ελληνική γλώσσα υπαγόρευσης (voice typing)

 

Εγώ κατέβασα από το Playstore το swift keyboard από την πρώτη μέρα που το πήρα μιας και το δούλευα

σε όλα τα τηλέφωνα μου. Η ελληνική γλώσσα υπαγόρευσης λειτουργεί κανονικά.

Edited by MAGOS_MERLIN

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το τηλέφωνο στην κατοχή μου εδώ και 2 μήνες και λειτουργεί άψογα.

Να σημειώσω ότι έχω το μοντέλο με τα 3gb RAM 32gb ROM.

Το μόνο αρνητικό που θα μπορούσα να πω είναι ότι το power button είναι σε πολύ άβολη θέση

για μένα!! Προσωπικά θα το προτιμούσα επάνω από το πλήκτρο έντασης. Ίσως θεωρηθεί λεπτομέρεια αλλά

είναι θέμα του καθενός πως βολεύετε!!

Στο θέμα λειτουργικού δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα θέμα ούτε με ειδοποιήσεις ούτε με τιποτα από όσα

αναφέρονται στα προηγούμενα ποστ.

 

 

 

Εγώ κατέβασα από το Playstore το swift keyboard από την πρώτη μέρα που το πήρα μιας και το δούλευα

σε όλα τα τηλέφωνα μου. Η ελληνική γλώσσα υπαγόρευσης λειτουργεί κανονικά.

 

Νομίζω πως όταν αρχίζει να θεωρείται αρνητικό η θέση του power button σε ένα τηλέφωνο, τότε μάλλον το τηλέφωνο πρέπει να λειτουργεί όντως πάρα πολύ καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όταν αρχίζει να θεωρείται αρνητικό η θέση του power button σε ένα τηλέφωνο, τότε μάλλον το τηλέφωνο πρέπει να λειτουργεί όντως πάρα πολύ καλά!!

 

Όντως έτσι είναι!! :D:D

 

Δεν έχω κανένα παράπονο από τη συσκευή.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Swift: το εγκατέστησα, επιλέγω αυτό ως μόνο πληκτρολόγιο (με ελληνική και αγγλική γλώσσα), όταν όμως πατώ το μικροφωνάκι εμφανίζεται το μικρόφωνο της google και μου επιτρέπει φωνητική εισαγωγή μόνο στα αγγλικά. Τι κάνω λάθος;

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Swift: το εγκατέστησα, επιλέγω αυτό ως μόνο πληκτρολόγιο (με ελληνική και αγγλική γλώσσα), όταν όμως πατώ το μικροφωνάκι εμφανίζεται το μικρόφωνο της google και μου επιτρέπει φωνητική εισαγωγή μόνο στα αγγλικά. Τι κάνω λάθος;

 

Όταν εμφανίζεται το μικρόφωνο έχει αριστερά του ένα κουμπί με ρυθμίσεις. Πάτα το και από εκεί θα επιλέξεις τα ελληνικά ως φωνητική

πληκτρολόγηση και σβήσε τα αγγλικα.

Ελπίζω μόνο να μιλάμε για την ίδια εφαρμογή!!!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.touchtype.swiftkey&hl=el

Edited by MAGOS_MERLIN

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για την ίδια εφαρμογή, δες το πληκτρολόγιο στην πρώτη εικόνα.

Όταν πατώ το μικρόφωνο, εμφανίζει το μικρόφωνο της google (εικ. 2) και δεν βλέπω κανένα κουμπάκι για ρυθμίσεις.

.....

https://drive.google.com/open?id=0B52uUyry9ASgRUF0dGxRNkxCY2c

https://drive.google.com/open?id=0B52uUyry9ASgVk9TN0RfaUFoYmc

.....

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε από τις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου αν έχεις ενεργοποιημένη την φωνητική εισαγωγή.

Πάνε ρυθμίσεις -- > πληκτρολόγηση ---> φωνητική και άλλου τύπου εισαγωγή.

 

Δες το δικό μου με το κουμπί ρυθμίσεων που σε λέω.

https://drive.google.com/open?id=0B-AIr-5_XIrNR3hYbUprQ0tIQzA

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, είναι ενεργοποιημένη. Εσένα βγαίνει αυτό το μικρόφωνο που δείχνεις, εμένα το άλλο, χωρίς επιλογή ρυθμίσεων. Δεν καταλαβαίνω.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τι έφταιγε. Έλειπε η εφαρμογή Google. Εννοώ την κεντρική εφαρμογή αναζήτησης της Google, η οποία κάνει χρήση της φωνητικής εισαγωγής κειμένου και μέσω αυτής μπορείς να επιλέξεις και άλλες γλώσσες. Δεν ξέρω γιατί δεν είχε εγκατασταθεί στην αρχή, όταν εγκατέστησα το Google installer ή whatever.

 

Τι παραμένει ως πρόβλημα: Μια φορά κάθε δέκα, δεκαπέντε μέρες μου αποσυνδέονται οι δύο κάρτες και μου ζητά εκ νέου pin. Ένα αυτό (το οποίο ίσως είναι hardware πρόβλημα του κινητού μου) και δύο, ότι όταν βάλω pin μου εμφανίζει δύο εικονίδια στην home screen, τα USIM1 & USIM2 (το έχω ξαναγράψει) τα οποία κατόπιν πρέπει να μετακινήσω χειρωνακτικά σε άλλη σελίδα (είναι άχρηστα και δεν θέλω να τα βλέπω).

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

όταν βάλω pin μου εμφανίζει δύο εικονίδια στην home screen, τα USIM1 & USIM2 (το έχω ξαναγράψει) τα οποία κατόπιν πρέπει να μετακινήσω χειρωνακτικά σε άλλη σελίδα (είναι άχρηστα και δεν θέλω να τα βλέπω).

 

Αυτά τα εικονίδια βγαίνουν και σε μένα.

Διάβασα στο xda ότι αν κάνεις αναβάθμιση δε θα εμφανίζονται.

Βέβαια με auto update δεν μου έχει έρθει κάτι οπότε υποθέτω ότι πρέπει να το κάνω χειροκίνητα.

Και επειδή ψιλοβαριέμαι κιόλας :lol::lol: εντάξει δε με ενοχλούν και τόσο τελικά!!!

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα εικονίδια βγαίνουν και σε μένα.

Διάβασα στο xda ότι αν κάνεις αναβάθμιση δε θα εμφανίζονται.

 

χμ... έχω κάνει τρεις αναβαθμίσεις ως τώρα, χωρίς να φύγουν...

 

Πάντως αν θέλεις να κάνεις αναβάθμιση στο flyme είναι απλό. Μην περιμένεις ΟΤΑ, από ό,τι καταλαβαίνω δεν θα σου έρθει ποτέ. Κατεβάζεις το αρχείο για το M3s από το flymeos.com (αυτή τη στιγμή, πλέον πρόσφατο είναι το 5.1.5.3G) στο ίδιο το κινητό, το επιλέγεις και συνεχίζει μόνο του.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

χμ... έχω κάνει τρεις αναβαθμίσεις ως τώρα, χωρίς να φύγουν...

 

Πάντως αν θέλεις να κάνεις αναβάθμιση στο flyme είναι απλό. Μην περιμένεις ΟΤΑ, από ό,τι καταλαβαίνω δεν θα σου έρθει ποτέ. Κατεβάζεις το αρχείο για το M3s από το flymeos.com (αυτή τη στιγμή, πλέον πρόσφατο είναι το 5.1.5.3G) στο ίδιο το κινητό, το επιλέγεις και συνεχίζει μόνο του.

 

Εγώ έχω την 5.1.5.0Α. Αν περάσω την G θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα; ξέρεις μήπως τι διαφορές έχουν;

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Από πού το αγόρασες και έχεις την Α; η Α είναι η κινέζικη έκδοση του firmware και η G η Global, η διεθνής. Νόμιζα ότι η Α δεν έχει καν ελληνικά, έχεις εσύ; Πρέπει να βλέπεις διάφορες κινέζικες εφαρμογές, που δεν υπάρχουν στην G (και βέβαια μας είναι άχρηστες).

 

Από ό,τι έχω διαβάσει το πέρασμα από Α σε G δεν είναι αυτόματο, όπως όταν πηγαίνεις από G σε νεότερη G, χρειάζεται κάποιος μικρός κόπος. Θα βρεις εύκολα διάφορα λινκ.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Από skroutz το πήρα. Από κινέζικες εφαρμογές μόνο μία υπάρχει μέσα μιας και μου το έκαναν ρουτ και τα έσβησαν.

Αυτή η μία που ξέμεινε ήταν εκνευριστική όμως και την έστειλα. Ούτε τι κάνει δεν ήξερα!! :lol::lol:

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι όμως ότι έτσι, όποτε κάνεις αναβάθμιση θα βάζεις πάλι την Α και θα σου ξανάρχονται διάφορα κινέζικα. Πρέπει να μπεις στην κόπο να πας στην G.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...