Jump to content

Meizu m3s


Giorgos9
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.oppomart.com/phones/meizu-m3s.html

Δεν υπαρχει θεμα για αυτο. Μου φαινεται παρα πολυ ομορφο ειδικα στο χρυσο και πιστευω οτι για 105 ευρω σχεδον απο το λινκ που εχω ειναι πολυ καλη επιλογη στα 2 γιγα ραμ για δευτερο ακομα και για πρωτο για λιγοτερα απαιτητικους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όντως φαίνεται πολύ καλό και μου αρέσει περισσότερο από το redmi 3s.

Μου την δίνει λίγο που δεν έχει gorilla glass 3... Χαλάει την εμφάνιση το Tempered glass...

Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ με το M3 note 3/32 είμαι υπερευχαριστημένος,για μένα αν μπορείς πάρε με την 3αρα ram και θεωρώ ότι θα το κάνεις πρώτο κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι dual sim το τηλεφωνο ετσι?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Το εχει αγορασει κανεις?το χει σε καλη τιμη στο everbuying.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Κάποιος χρήστης αυτού του κινητού υπάρχει;
Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα την Ι θα μπορέσουμε να την βάλουμε?το παρήγγειλα για ένα φίλο και δεν έψαξα καθόλου, η σελίδα μου είπε μόνο ότι θα έρθει με Α έκδοση...

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

To παράγγειλα από μεγάλο ελληνικό κατάστημα για τη γυναίκα μου. Ελπίζω να δουλεύουν κατευθείαν τα ελληνικά & το play store και κάποια στιγμή να πάρει android 6.0. Αυτά θα της αρκούν. Ισχύουν, έτσι;

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του προηγούμενου ποστ, δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι καλά. Το τηλέφωνο έρχεται χωρίς play store, επιχειρεί να εγκαταστήσεις τις υπηρεσίες google και το store λίγο μετά που το ανοίγεις και μετά την εγκατάσταση έχει κολλήσει το play store (άσπρο παράθυρο, κενό). Δεν έχω sim μέσα, δεν ξέρω αν παίζει κανένα ρόλο. Επίσης πλήθος εφαρμογών της meizu που ελπίζω απεγκαθίστανται. Δικό μου το λάθος, αλλά φοβάμαι ότι δεν μπορώ να δώσω τέτοιο κινητό στη γυναίκα μου, απλή χρήστη android τόσα χρόνια και να την ταλαιπωρώ. Θα ζητήσω απεγκατάσταση, εκτός αν υπάρχει κάποια συμβουλή εκ μέρους σας.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του προηγούμενου ποστ, δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι καλά. Το τηλέφωνο έρχεται χωρίς play store, επιχειρεί να εγκαταστήσεις τις υπηρεσίες google και το store λίγο μετά που το ανοίγεις και μετά την εγκατάσταση έχει κολλήσει το play store (άσπρο παράθυρο, κενό). Δεν έχω sim μέσα, δεν ξέρω αν παίζει κανένα ρόλο. Επίσης πλήθος εφαρμογών της meizu που ελπίζω απεγκαθίστανται. Δικό μου το λάθος, αλλά φοβάμαι ότι δεν μπορώ να δώσω τέτοιο κινητό στη γυναίκα μου, απλή χρήστη android τόσα χρόνια και να την ταλαιπωρώ. Θα ζητήσω απεγκατάσταση, εκτός αν υπάρχει κάποια συμβουλή εκ μέρους σας.

 

 

Δεν νομίζω πως φταίει το κινητό. Μπες στο http://www.flymeos.com και κατέβασε την Flyme Global έκδοση, πέρασε την, και θα είσαι έτοιμος.

Φυσικά και εκεί θα έχει κάποιες εφαρμογές της Meizu, όπως Notes,recorder,Gallery κλπ. τις οποίες θεωρώ πως είναι οκ και δεν χρειάζεται να βάλεις άλλες, αλλά ακόμα και αν δεν σ'αρέσουν, τις βάζεις απλά σε έναν φάκελο και τις αφήνεις εκεί. Γενικά πάντως εννοείται πως θα έχει λιγότερες κινέζικες εφαρμογές σε σχέση με την κινέζικη έκδοση.

 

Το κινητό πως είναι? Σαν Design, στιβαρότητα , build quality κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του προηγούμενου ποστ, δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι καλά. Το τηλέφωνο έρχεται χωρίς play store, επιχειρεί να εγκαταστήσεις τις υπηρεσίες google και το store λίγο μετά που το ανοίγεις και μετά την εγκατάσταση έχει κολλήσει το play store (άσπρο παράθυρο, κενό). Δεν έχω sim μέσα, δεν ξέρω αν παίζει κανένα ρόλο. Επίσης πλήθος εφαρμογών της meizu που ελπίζω απεγκαθίστανται. Δικό μου το λάθος, αλλά φοβάμαι ότι δεν μπορώ να δώσω τέτοιο κινητό στη γυναίκα μου, απλή χρήστη android τόσα χρόνια και να την ταλαιπωρώ. Θα ζητήσω απεγκατάσταση, εκτός αν υπάρχει κάποια συμβουλή εκ μέρους σας.

 

στο m3 note global που εχω παντως την πρωτη φορα που το σεταρεις θελει σιμ μεσα για να συνδεθει στο playstore

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Λέω και εγώ να τσιμπήσω το κινητό σε 32gb σκέφτομαι μάλλον απο το vickmall πιο ειναι πιο γρηγορο και καλυτερο Singapore post ή NL post?? Μου είπαν ότι θα έχει ελληνικά και play store όσοι το έχετε είσαστε ευχαριστημένοι ?? Είναι γρήγορο και επίσης το δαχτυλικο ξεκλειδώνει απλά με touch χωρίς να πατάς το μπροστά κουμπί?? ;)

 

To παραγγειλα τελικα πριν απο λιγο..!!! Για να δουμε τι θα δουμε !!!

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικώς το κράτησα εγώ...

 

Πράγματι, με κάρτα sim μέσα σου προτείνει να κάνει εγκατάσταση του play store και από εκεί και έπειτα όλα καλά, έχεις τις εφαρμογές σου κλπ. Υπάρχουν όμως κάποια προβλήματα που καταρχάς έχω εντοπίσει, αν και θα αποφύγω να κάνω οριστική κρίση πριν το δουλέψω 2-3 βδομάδες. Παράδειγμα: Η ελληνική μετάφραση είναι προβληματική. Σε κάποιες περιπτώσεις λείπουν λέξεις, σε άλλες γράφει σε εφαρμογές που δεν έχουν εγκατασταθεί ακόμα «εγκαθίσταται», δηλ. ενεστώτας. Αυτό φυσικά σε μπερδεύει, αφού για να εγκατασταθεί πρέπει να κάνεις κλικ. Υπάρχουν και άλλα παρόμοια προβλήματα στην ελληνική μετάφραση, δεν τα αναφέρω εδώ. Γενικώς θα ήταν πολύ καλύτερο να μην προκαλεί πολλές αλλαγές το skin της εταιρίας, όπως εδώ το flyme. Για ένα χρήστη android (και είμαι χρήστης από την εποχή του 2...) πολλές οθόνες, τρόπος λειτουργίας, τρόπος εμφάνισης εφαρμογών κλπ. αλλάζει. Και να πεις ότι αλλάζει προς το καλύτερο, θα το δεχόμουν. Ένα παράδειγμα, που θα ενοχλήσει τον παλιό χρήστη android: Η εφαρμογή gmail την οποία εγκατέστησα δεν κάνει ειδοποιήσεις (τουλάχιστον έτσι διαπίστωσα για την ώρα, μπορεί να μην έχω καταλάβει κάτι σωστά). Για να έχεις ειδοποιήσεις, πρέπει να χρησιμοποιείς τη δική του εφαρμογή mail, περνώντας εκεί το λογαριασμό σου στο gmail. Δεν βρίσκω το λόγο. Κατασκευαστικά, δεν φαίνεται άσχημο για τα χρήματά του, αλλά αν έχεις συνηθίσει με άλλα στάνταρντ, πχ. με amoled οθόνη, η διαφορά προς τα κάτω είναι εμφανής. Η μπαταρία φαίνεται να είναι καλή, αλλά αν δεν κάνω 5-6 κύκλους φόρτισης δεν έχει νόημα να γράψω εντυπώσεις. Θα επανέλθω.

 

@zerv_5800 To δακτυλικό ενεργεί άριστα και ταχύτατα, αλλά χρειάζεται πρώτα να έχεις ανοίξει την οθόνη, είτε με το κάτω κουμπί (το ίδιο δηλ. του δακτυλικού) είτε με το πλαϊνό. Δεν γίνεται δηλ. με ένα και μόνο touch του δακτύλου, όπως γίνεται πχ. στην galaxy tab S2.

Edited by nikosal
edit

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε μια αποσύνδεση των δύο καρτών (μου ζήτησε ξαφνικά pin και για τις δύο). Ελπίζω να ήταν τυχαίο και να μην σημαίνει ότι έχει πρόβλημα η συσκευή, αν και δεν είναι καλός οιωνός.

 

Όταν πάω να κάνω εγγραφή στο λογαριασμό flymeos (δεν ξέρω τι θα προσφέρει, αλλά είπα να δοκιμάσω) βγαίνει... η κινέζικη οθόνη για να περάσω τα στοιχεία, παρά το γεγονός ότι όλες οι οθόνες μου είναι στα ελληνικά.

 

Πώς διαγράφω από το ιστορικό (αρχείο το ονομάζει) κλήσεων μια κλήση; Αν την πατήσω παρατεταμένα βλέπω ότι μπορώ να κάνω κλήση στον ίδιο αριθμό (ή να στείλω sms) αλλά όχι και να διαγράψω τη συγκεκριμένη κλήση από το ιστορικό.

 

Για ποιο λόγο έχουν πειράξει την εφαρμογή κλήσεων του android; Δεν είναι καλύτερο αυτό που έχουν φτιάξει...

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε μια αποσύνδεση των δύο καρτών (μου ζήτησε ξαφνικά pin και για τις δύο). Ελπίζω να ήταν τυχαίο και να μην σημαίνει ότι έχει πρόβλημα η συσκευή, αν και δεν είναι καλός οιωνός.

 

Όταν πάω να κάνω εγγραφή στο λογαριασμό flymeos (δεν ξέρω τι θα προσφέρει, αλλά είπα να δοκιμάσω) βγαίνει... η κινέζικη οθόνη για να περάσω τα στοιχεία, παρά το γεγονός ότι όλες οι οθόνες μου είναι στα ελληνικά.

 

Πώς διαγράφω από το ιστορικό (αρχείο το ονομάζει) κλήσεων μια κλήση; Αν την πατήσω παρατεταμένα βλέπω ότι μπορώ να κάνω κλήση στον ίδιο αριθμό (ή να στείλω sms) αλλά όχι και να διαγράψω τη συγκεκριμένη κλήση από το ιστορικό.

 

Για ποιο λόγο έχουν πειράξει την εφαρμογή κλήσεων του android; Δεν είναι καλύτερο αυτό που έχουν φτιάξει...

 

Όσον αφορά τα Ελληνικά, λογικά δεν έχει τελειοποιηθεί η μετάφραση τους, αν γνωρίζεις αγγλικά θα σου συνιστούσα να το γυρίσεις στα Αγγλικά.

όσον αφορά την διαγραφή κλήσεων, σίγουρα γίνεται να διαγραφεί, δεν έχω flyme τώρα οπότε δεν ξέρω, ψάξε το λίγο.

Τώρα για την εφαρμογή κλήσεων, τι εννοείς δεν είναι καλύτερο αυτό που έχουν φτιάξει? Δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο στην προκειμένη. Το έχουν πειράξει έτσι όπως το έχουν πειράξει, τώρα αν εσένα σου αρέσει ή όχι, αυτό είναι άλλη ιστορία. Και επειδή ρωτάς Γιατί το πείραξαν. Μα Customized ROM είναι το FLYME, δεν είναι vanilla android. Νομίζω είναι φανερό πως δεν έχουν πειράξει μόνο την εφαρμογή κλήσεων αλλά και πάρα πάρα πολλά άλλα. Έτσι πείραξαν και την εφαρμογή κλήσεων.

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βλέπω στο signature σου ότι έχεις την έκδοση 5.1.5.0 και εδώ (http://www.flymeos.com/firmwarelist?modelId=33&type=1) βλέπω πως έχει και 5.1.5.1G, βάλε την τελευταία καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει την αναβάθμιση στο μεταξύ, και πράγματι, ένα από τα πράγματα που διορθώνει είναι η δυνατότητα να διαγράφεις κλήσεις από το ιστορικό.

 

Αυτό ακριβώς εννοούσα, βέβαια. Το android έχει ένα dialer. Αν εσύ θέλεις να φτιάξεις έναν άλλο που μάλιστα ενδεχομένως είναι και υποχρεωτικός (λέω ενδεχομένως γιατί δεν ξέρω αν μπορώ να τον κάνω στην άκρη και να χρησιμοποιώ τον dialer του stock android), δεν μπορεί να το έχεις ως προχτές (πριν λίγες μέρες από ό,τι βλέπω βγήκε η 5.1.5.1 για το M3s) χωρίς μια τόσο στοιχειώδη λειτουργία, όπως η διαγραφή μιας κλήσης.

 

Ας το αφήσουμε εκεί αυτό το περί καλύτερου / χειρότερου.

Edited by nikosal

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα νέο πρόβλημα. Χτες το βράδυ μου ζήτησε να κάνω αναβάθμιση στις υπηρεσίες google play (google play services) όπως και έκανα πηγαίνοντας στην 9.6.80. Από τότε έχασα τη σύνδεση με τις επαφές μου (πχ. δεν αναγνωρίζει καμία εισερχόμενη κλήση) και παίρνω σταθερά την ακόλουθη ειδοποίηση: Ενημέρωση Υπηρεσιών Google play Η εφαρμογή υπηρεσίες google play θα εκτελεστεί αφού ενημερώσετε τις υπηρεσίες google play. Αν κάνω κλικ πάνω στην ειδοποίηση παίρνω μια λευκή οθόνη με το κυκλάκι στη μέση να γυρνάει ατέρμονα. Αν κάνω κλικ στην home page του Google play store παίρνω μια λευκή οθόνη χωρίς καν κυκλάκι να γυρίζει.

 

Καμία πρόταση για να λύσω το πρόβλημα και να ξαναγίνει το τηλέφωνο λειτουργικό;

 

ΥΓ. Εννοείται ότι έχω κάνει πλήθος από επανεκκινήσεις, δεν είναι εκεί

Edited by nikosal

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών δεδομένω. Εγκαταστάθηκε και λειτουργεί σωστά το google play store. Δουλεύουν οι εφαρμογές (βλέπει κανονικά και τις πληρωμένες) πλην της gmail app της google, που μένει στο getting your messages για λίγη ώρα πριν εμφανίσει μήνυμα λάθους ότι δεν μπορεί να συνδεθεί στο google play services. Edited by nikosal

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω διαρκώς ένα notification "google play services won't run unless you update google play services" το οποίο δεν μπορώ να κάνω αφού έχει εγκατασταθεί η πλέον πρόσφατη έκδοση (9,6,80). Πάντως πρόβλημα έχω σοβαρό, αφού το gmail (όπως έγραψα παραπάνω) αλλά και η στοκ εφαρμογή μέιλ δεν συνδέονται με το λογαριασμό μου (η gmail app μένει για ώρα στο getting your mails και κατόπιν γράφει "gmail is having problems with google play services"). Αντίθετα, έχει συγχρονίσει και βλέπω τις επαφές μου.

 

Καμία πρόταση;

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Μου έπεσε από τον υπολογιστή (μίνι τάουερ) στο έδαφος, δηλ. από ένα ύψος θα έλεγα ως 40 εκατοστά και πετάχτηκε έξω η υποδοχή των sim καρτών! Ελπίζω ότι ήταν τυχαίο, γιατί αν οφείλεται στην ποιότητα κατασκευής...

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι με την εγκατάσταση του 5.1.5.2G, τρίτο λειτουργικό σε δέκα μέρες, τα πράγματα μπήκαν σε μια σειρά. Μετά την αναβάθμιση μου ζήτησε να εγκαταστήσει τη σωστή έκδοση του Google installer και αυτή προσωρινά δούλεψε, για μισή μέρα. Κατόπιν διαπίστωσα ότι η gmail app δεν συνδεόταν εκ νέου με το server και ψάχνοντας το λόγο (έτοιμος να το στείλω πακέτο πίσω στο κατάστημα) βρήκα ότι το Google installer είχε αποφασίσει ότι η πρωινή εγκατάσταση (που πράγματι, νωρίτερα και για κάποιες ώρες δούλευε) ήταν «corrupted». Κατόπιν ζήτησε πρώτη φορά να εγκαταστήσει το Google mobile services και έκτοτε το σύστημα φαίνεται να λειτουργεί -δεν παίρνω όρκο όμως ότι θα λειτουργεί και αύριο.

 

Από κει και πέρα, δεν νομίζω ότι μιλάμε για ώριμο σύστημα, τουλάχιστον στη διαμόρφωση που πωλείται το M3s.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...