Jump to content

VR headsets (Μάσκες εικονικής πραγματικότητας)


tollisth
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το smartphone αποκτά όλο και ποιο πολλές χρήσεις και μια από αυτές είναι η είσοδος στον κόσμο της εικονικής πραγματικότητας,εσείς χρησιμοποιείται κάποιο vr headset;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχω και εγώ εδώ και λίγες μέρες της blitzwolf, το καινούργιο μοντέλο vr3.

Τίμια κατασκευή από άποψη ποιότητας, το κινητό που έχω είναι 5.5' και εφαρμόζει καλά, χωρίς να πατιουνται τα κουμπιά της φωνής και το power button, που από όσο διάβασα είναι σύνηθες πρόβλημα στα vr glasses. Όποιος θέλει να βρει cardboard codes σχεδόν για όλες τις μάρκες μπορεί δει εδώ VR Headset QR Codes –

Γενικά είναι καλή εμπειρία, δεν είχα ξανά vr glasses για να κάνω σύγκριση, αλλά για καλή εμπειρία θα πρέπει τα video να είναι τουλάχιστον 1080p, αλλιως η εικόνα δεν είναι καλή. Αυτό ισχύει γενικά για όλα τα vr glasses σε αυτό το εύρος τιμών. Γενικά, λίγα είναι τα video που έχουν καλή εικόνα, πχ μερικά που είδα στο YouTube. Δεν ξέρω αν αυτό είναι γενικό ή οφείλεται στη συγκεκριμένη συσκευή. Στο street view η εικόνα είναι πολύ καλή. Επίσης αναγκαία προϋπόθεση ειναι το κινητό να έχει γυροσκοπιο, αλλιώς δεν έχει νόημα να πάρει κάποιος vr glasses.Πήρα και ένα Bluetooth χειριστήριο, δεν έχω παίξει ακόμα παιχνίδια να πω εμπειρία.

Εκτός από τις κλασσικές εφαρμογές όπως fulldive έχετε κάποιες ενδιαφέρουσες εφαρμογές και παιχνίδια να προτείνετε, καθώς και κάποιο site με videos με καλή ποιότητα?

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ εδώ και λίγες μέρες της blitzwolf, το καινούργιο μοντέλο vr3.

Τίμια κατασκευή από άποψη ποιότητας, το κινητό που έχω είναι 5.5' και εφαρμόζει καλά, χωρίς να πατιουνται τα κουμπιά της φωνής και το power button, που από όσο διάβασα είναι σύνηθες πρόβλημα στα vr glasses. Όποιος θέλει να βρει cardboard codes σχεδόν για όλες τις μάρκες μπορεί δει εδώ VR Headset QR Codes –

Γενικά είναι καλή εμπειρία, δεν είχα ξανά vr glasses για να κάνω σύγκριση, αλλά για καλή εμπειρία θα πρέπει τα video να είναι τουλάχιστον 1080p, αλλιως η εικόνα δεν είναι καλή. Αυτό ισχύει γενικά για όλα τα vr glasses σε αυτό το εύρος τιμών. Γενικά, λίγα είναι τα video που έχουν καλή εικόνα, πχ μερικά που είδα στο YouTube. Δεν ξέρω αν αυτό είναι γενικό ή οφείλεται στη συγκεκριμένη συσκευή. Στο street view η εικόνα είναι πολύ καλή. Επίσης αναγκαία προϋπόθεση ειναι το κινητό να έχει γυροσκοπιο, Αλλιώς δεν έχει νόημα να πάρει vr glasses.

Εκτός από τις κλασσικές εφαρμογές όπως fulldive έχετε κάποιες ενδιαφέρουσες εφαρμογές και παιχνίδια να προτείνετε, καθώς και κάποιο site με videos με καλή ποιότητα?

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Από ότι γνωρίζω χωρίς να έχω δοκιμάσει ακόμη μεγάλο ρόλο παίζει και η οθόνη της συσκευή και οι φακοί αναμένω το vr της Xiaomi θα πω εντυπώσεις αν βρω κάτι κάλο θα το προτείνω

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα το VR της Xiaomi αναμένω και επιστέφω για εντυπώσεις

Για δωσε κανα λινκ

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για δωσε κανα λινκ

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Πιστεύω είναι και σε καλή τιμή

 

http://www.gearbest.com/vr-headset/pp_424846.html

Link to comment
Share on other sites

Από ότι γνωρίζω χωρίς να έχω δοκιμάσει ακόμη μεγάλο ρόλο παίζει και η οθόνη της συσκευή και οι φακοί αναμένω το vr της Xiaomi θα πω εντυπώσεις αν βρω κάτι κάλο θα το προτείνω

Εννοείται παίζει ρόλο η οθόνη του κινητού, θέλει full hd. Αλλά από όσο διαπιστώσει μέχρι τώρα το σημαντικότερο ρόλο παίζει η πηγή, δηλαδή το video ή η εφαρμογή. Πχ όπως είπα στο google street view η εικόνα είναι πολύ καλή, το ίδιο και σε κάτι demo που έχει το cardboard, καθώς και κάτι video που κατέβασα.

Και εγώ ήμουνα ανάμεσα στο xiaomi και αυτό που πήρα, επέλεξα αυτό γιατί έχει ρύθμιση στους φακούς όσον αφορά το focus και είχα διαβάσει καλά reviews για παλαιότερα μοντέλα της εταιρίας. Τώρα όπως είπα δεν έχω άλλη εμπειρία, οπότε δεν μπορώ να κάνω κάποια σύγκριση.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μονο 13$?

Σκέφτομαι να το χτυπήσω, αλλα δε νομίζω να το χρησιμοποιησω πολυ.

Εχω ηδη ενα "ψευτικο" (το είχε στειλει η WV αν θυμάμαι καλά) ομως δε μπορεσα να το "σεταρω"

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μονο 13$?

Σκέφτομαι να το χτυπήσω, αλλα δε νομίζω να το χρησιμοποιησω πολυ.

Εχω ηδη ενα "ψευτικο" (το είχε στειλει η WV αν θυμάμαι καλά) ομως δε μπορεσα να το "σεταρω"

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Σίγουρα για κάθε μέρα δεν είναι,άλλα για να πάρεις μια γεύση πιστεύω αξίζει

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει και πολυ υλικό(ακομη)

Οταν με το καλο αυξηθει, θα το ξανασκεφτω.

Μεχρι τοτε, θα βολευτω με αυτο που εχω :p

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παρέλαβα σήμερα το vr της Xiaomi πρώτη εντύπωση θετική με κάλους φακούς και κατασκευή,για την τιμή του είναι μια χαρά για εισαγωγή στον κόσμο της εικονικής πραγματικότητας ειδικά τα βίντεο 360 στο youtube για προβολή vr στην μάσκα είναι καλή φάση
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά κανά φτηνό σετάκι (γυαλιά + controller) που να δουλεύει σωστά έχει δοκιμάσει κανείς;

Τα γυαλιά της xiaomi είναι στα 13$ στο gearbest, αλλά έχει βρει κανείς κανά bt controller που να δουλεύει απροβλημάτιστα;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κανά φτηνό σετάκι (γυαλιά + controller) που να δουλεύει σωστά έχει δοκιμάσει κανείς;

Τα γυαλιά της xiaomi είναι στα 13$ στο gearbest, αλλά έχει βρει κανείς κανά bt controller που να δουλεύει απροβλημάτιστα;

 

Έχει ένα στο gearbest δεν το έχω δοκιμάσει οι κριτικές-τιμη πάντως είναι καλές

 

http://www.gearbest.com/virtual-reality/pp_401533.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
και γω από προχθές έχω το vr της xiaomi, για προτείνετε ρε παιδιά καμιά καλή εφαρμογή για δοκιμή; έχει πραγματικά ελάχιστα πραγματάκια στο Google Play

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

και γω από προχθές έχω το vr της xiaomi, για προτείνετε ρε παιδιά καμιά καλή εφαρμογή για δοκιμή; έχει πραγματικά ελάχιστα πραγματάκια στο Google Play

Fulldive όπου τα έχει όλα μαζεμένα, AAA vr videos για να βλέπεις video που εσύ έχεις κατεβάσει. Από εκεί και πέρα διάφορα παιχνίδια, ανάλογα τις προτιμήσεις σου, καθώς και το street view για αξιοθέατα. Το expeditions φαίνεται καλό, αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω πως λειτουργεί.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ, πραγματικά για να πάρεις μια μικρή γεύση το vr της xiaomi είναι εξαιρετικό με τέτοια τιμή (13 δολάρια).

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ, πραγματικά για να πάρεις μια μικρή γεύση το vr της xiaomi είναι εξαιρετικό με τέτοια τιμή (13 δολάρια).

 

Ναι στο play δεν γίνεται χαμός(ακόμη)πολύ καλή φάση είναι τα 360 video στο youtube έχει πολύ πράγμα και είναι μια διαφορετική εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα έχεται εντυπώσεις από τα Xiaomi VR BOX MI; έχω το Xiaomi note 4 αγορασμένο από DD4 και σκευτόμουν να αγοράσω το VR box από εκεί. Btw έχει πέσει και άλλο η τιμή του στα 9,5€, υπάρχουν εφαρμογές για 3D gaming;

 

http://www.dd4.com/goods/Original-Xiaomi-VR-BOX-MI-Virtual-Reality-3D-Glasses-for-4.7-5.7-Inches-Smartphones_92825.html

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχεται εντυπώσεις από τα Xiaomi VR BOX MI; έχω το Xiaomi note 4 αγορασμένο από DD4 και σκευτόμουν να αγοράσω το VR box από εκεί. Btw έχει πέσει και άλλο η τιμή του στα 9,5€, υπάρχουν εφαρμογές για 3D gaming;

 

http://www.dd4.com/goods/Original-Xiaomi-VR-BOX-MI-Virtual-Reality-3D-Glasses-for-4.7-5.7-Inches-Smartphones_92825.html

 

Ναι είναι μια χαρά για να πάρεις μια γεύση από VR,για παιχνίδια δεν το έχω ψάξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδιά, υπάρχει κάτι καινούριο να προτείνετε έως 20 ευρώ από Ελλάδα;

 

Θα αγοράσω αυτό το κινητό μάλλον: https://www.skroutz.gr/s/10864013/Xiaomi-Redmi-Note-4-Snapdragon-3GB-32GB.html

και σκέφτομαι να αγοράσω και ένα headset πιο πολύ για να πάρω μια VR γεύση :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, υπάρχει κάτι καινούριο να προτείνετε έως 20 ευρώ από Ελλάδα;

 

Θα αγοράσω αυτό το κινητό μάλλον: https://www.skroutz.gr/s/10864013/Xiaomi-Redmi-Note-4-Snapdragon-3GB-32GB.html

και σκέφτομαι να αγοράσω και ένα headset πιο πολύ για να πάρω μια VR γεύση :)

 

Δεν χρειάζεται να πάρεις κάτι ακριβό το αντίστοιχο της Xiaomi θα σε καλύψει,κοντά στα 10 - 12 €το πρώτο μοντέλο νομίζω έβγαλε και δεύτερο αλλά δεν έχω προσέξει τιμή

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι αυτό έλεγα,το έχω και εγώ την δουλειά του την κάνει για να πάρεις μια γεύση

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to VR headsets (Μάσκες εικονικής πραγματικότητας)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...