Jump to content

[Επίσημο - Παλιό] Sony Ericsson K750i


thantrantas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε ταξιδιώτη άστο το κινητό όπως είναι, μια χαρά τα πάει και άρχές Ιουλίου όταν με το καλό κυκλοφορήσει, παίρνουμε και το κανονικό. :)

LEFTa na exei h tzeph mas kai ola ginontai!!!!!! :D :D

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι:

 

Αν δηλαδή πειράξουμε λίγο το λογισμικό της SE για την αναβάθμιση και το ξεγελάσουμε να μην ελέγξει αν η συσκευή είναι Unbranded δεν θα μπορέσουμε να κατεβάσουμε απο την SE την τελευταία έκδοση λογισμικού και να την περάσουμε?

 

Ασε που αν έχουμε κάποιον φίλο με Unbraded K750 μπορεί να μας το στείλει αυτός, αφού τα firmware αποθηκεύονται στον σκληρό σου δίσκο....

Αρα το μόνο που θέλει έιναι ένα "μικρό" πειραγματάκι για να ξεγελαστεί το λογισμικό της SE και να μας επιτρέψει να γίνει κανονική αναβάθμιση.

 

Εδώ διάβασα σε ξένο φόρουμ κάνανε την πατέντα να βάλουν κανονικό Κ 750 αρχικά και μόλις ήταν να αρχίσει η διαδικάσία κάνανε Hot Swap με branded K750....

Βέβαια είπανε πως η διαδικασία δεν ολοκληρώθηκε 100%, αλλά κόλησε στο 97%. Πάντως το κινητό λειτούργησε μετά και είχε γίνει εν μέρει Unbranded (πάντα σύμφωνα με τα λεγόμενα στο φόρουμ που το διάβασα)....

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι:

 

Αν δηλαδή πειράξουμε λίγο το λογισμικό της SE για την αναβάθμιση και το ξεγελάσουμε να μην ελέγξει αν η συσκευή είναι Unbranded δεν θα μπορέσουμε να κατεβάσουμε απο την SE την τελευταία έκδοση λογισμικού και να την περάσουμε?

 

Ασε που αν έχουμε κάποιον φίλο με Unbraded K750 μπορεί να μας το στείλει αυτός, αφού τα firmware αποθηκεύονται στον σκληρό σου δίσκο....

Αρα το μόνο που θέλει έιναι ένα "μικρό" πειραγματάκι για να ξεγελαστεί το λογισμικό της SE και να μας επιτρέψει να γίνει κανονική αναβάθμιση.

 

Εδώ διάβασα σε ξένο φόρουμ κάνανε την πατέντα να βάλουν κανονικό Κ 750 αρχικά και μόλις ήταν να αρχίσει η διαδικάσία κάνανε Hot Swap με branded K750....

Βέβαια είπανε πως η διαδικασία δεν ολοκληρώθηκε 100%, αλλά κόλησε στο 97%. Πάντως το κινητό λειτούργησε μετά και είχε γίνει εν μέρει Unbranded (πάντα σύμφωνα με τα λεγόμενα στο φόρουμ που το διάβασα)....

re file anagnwrizete h suskeuh otan pas na kaneis anaba8mish mesw internet kai leei oti einai vodafone live!!!anagastika an 8es na to kaneis apo vodafone se kanoniko anagastika prepei na xaseis thn egguhsh!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Οποιος εχει το 750 μπορει να πει τις εντυπωσεις του απο τα παρεχομενα ακουστικα σε μουσικη?

Με το οτι υποστηριζει mp3 εννοει 32-320+variable bitrate η οπως το εννοουσαν τα πρωτα mp3 discmαn :lol: :lol: :lol:

Τελος με usb ποση ορα θελει για να μεταφερει 500mb?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Οποιος εχει το 750 μπορει να πει τις εντυπωσεις του απο τα παρεχομενα ακουστικα σε μουσικη?

Με το οτι υποστηριζει mp3 εννοει 32-320+variable bitrate η οπως το εννοουσαν τα πρωτα mp3 discmαn :lol: :lol: :lol:

Τελος με usb ποση ορα θελει για να μεταφερει 500mb?

re file den 8a leme ta idia kai ta idia diabaze kai sta prohgouna posts!!oloi ka8e mera grafoune entupwseis katse kai diabases stis prohgoumenes selides!! :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

marios xalarose ligo re trele me tin paramikri eykairia postaris oti sou katsi se asxeto thema siga xalarose an einai pramata ta opia exoune sizithi k ta rotaei kapios mi ton apadas h an thes apadise.eisai gramenos apo ton ianouario 2005 egw 2004 aygousto exeis 305 msg egw 396 tha me ftasis sto telos ti alo theleis!!!kaneis trelo flood edelos filika sto lew giati se krazoune kai oi aloi aytaa sorry gia to off-topic k as mou apadisi kapios ayto pou rotisa pio panw thanx :)
Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Marie,εχεις πλακα!!Γραφεις με greeklish,απαντας σε οτι σου κατεβει και σε καθε σελιδα τα μισα ποστ ειναι δικα σου.Και καλα αυτο ειναι ''καμενο'' θεμα,θα κλειδωσει μολις βγει κανονικα στην αγορα το κιν.Στο καινουργιο που θα ανοιξει,αμα συνεχισεις ετσι θα φτασει 100 σελιδες σε μια βδομαδα.
Link to comment
Share on other sites

Relax γενικώς :X

 

marios1988,

δεν ήταν normal απάντηση αυτή στον nologo. Είναι νέος χρήστης στο φόρουμ.

 

nologo,

Καλώς ήρθες στο MyPhone :)

Με usb για 500ΜΒ θα χρειαστεί αρκετή ώρα (ακριβώς δεν γνωρίζω, όμως σίγουρα 500ΜΒ είναι αρκετά...)

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω μια ιδέα για το πως μπορούμε να βγάλουμε τα 3

κλειδωμένα demo games από την συσκευή! :baby:

Αν μπορούσαμε να περάσουμε τα παιχνίδια αυτά με ακριβώς τα ίδια ονόματα, έχω την εντύπωση ότι τα νέα παιχνίδια θα αντικαταστήσουν τα demo ;)

(θα πρέπει όμως ο τίτλος να είναι ολόιδιος)!

Link to comment
Share on other sites

Kalimera.Afou diavasa oooooollleeess tis selides (kai tis 121) gia to k750i kai ws katwxos mono Nokia syskevwn (giati pada tin Nokia ebistevomoun), skeftika na kanw ena bima pio pera, kai na eperna to K750i. To skeftiko mou einai oti thelw ena tilefwno to opoio na pernei polla mp3 giati apla akoma kai stin douleia akouw mousikn kai oxi mono. Tha ithela loipon na rwtisw, me to k750i borw na perasw polla mp3? an nai posa peripou borei na parei to kinito??

Eida parallila To N91 tis Nokia pou prokeite na vgalei opou legetai oti tha aggixei ta 800 eyrw opote den to syzntw. Apo tin alln eida to Walkman Fone tin Sony Ericsson pou prokeite na vgei. Kai tha ithela na mathw an to k750i borei na synagwnistei ta 2 afta kinita wson afora tis dynatotites san mp3 player.Please as me katatopisei kapoios giati exw mia epidotnsn apo pisw mou pou me piezei na dialexw kapoio. Twra an den einai to k750i , axizei na perimenw to Walkman fone tis Sony??

Eyxaristw polu,

Me ektimisn

Alkis

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Οποιος εχει το 750 μπορει να πει τις εντυπωσεις του απο τα παρεχομενα ακουστικα σε μουσικη?

Με το οτι υποστηριζει mp3 εννοει 32-320+variable bitrate η οπως το εννοουσαν τα πρωτα mp3 discmαn :lol: :lol: :lol:

Τελος με usb ποση ορα θελει για να μεταφερει 500mb?

 

no logo γιατί να παιδεύεσαι με usb καλώδια, αγόρασε ένα card reader με 10-15 ευρώ να κάνεις την δουλειά σου ταχύτατα.

Μπορείς να τον χρησιμοποιείς και σε άλλα είδη καρτών μνήμης...

 

Εγώ έχω έναν τέτοιο που δέχεται 12 είδη καρτών και γενικά μου έχει λύσει τα χέρια.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Kalimera.Afou diavasa oooooollleeess tis selides (kai tis 121) gia to k750i kai ws katwxos mono Nokia syskevwn (giati pada tin Nokia ebistevomoun), skeftika na kanw ena bima pio pera, kai na eperna to K750i. To skeftiko mou einai oti thelw ena tilefwno to opoio na pernei polla mp3 giati apla akoma kai stin douleia akouw mousikn kai oxi mono. Tha ithela loipon na rwtisw, me to k750i borw na perasw polla mp3? an nai posa peripou borei na parei to kinito??

Eida parallila To N91 tis Nokia pou prokeite na vgalei opou legetai oti tha aggixei ta 800 eyrw opote den to syzntw. Apo tin alln eida to Walkman Fone tin Sony Ericsson pou prokeite na vgei. Kai tha ithela na mathw an to k750i borei na synagwnistei ta 2 afta kinita wson afora tis dynatotites san mp3 player.Please as me katatopisei kapoios giati exw mia epidotnsn apo pisw mou pou me piezei na dialexw kapoio. Twra an den einai to k750i , axizei na perimenw to Walkman fone tis Sony??

Eyxaristw polu,

Me ektimisn

Alkis

 

Σε μια καρτούλα ms duo 1 GB χωράει θεωρητικά περί τα 400 mp3 και δεν νομίζω ότι έχει να ζηλέψει κάτι από τα κινητά που ανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια καρτούλα ms duo 1 GB χωράει θεωρητικά περί τα 400 mp3 και δεν νομίζω ότι έχει να ζηλέψει κάτι από τα κινητά που ανέφερες.

 

Thanks Teacher gia to reply. Kai alln mia aporia exw, n dynatotites tou kinitou oswsn afora tin poiotita pou tha paizoun ta mp3 einai exisou ikanopointikn san na akouga apo walkman mp3 player?

Link to comment
Share on other sites

από όσο ξέρω το κ750 εχει δυο σημαντικές διαφορές με το w800 (αυτο που λες walkman phone προφανως)

1. εμφανιση

2. το w800 λειτουργει σαν mp3 player ακόμα και αν απενεργοποιήσεις το κινητο

 

απο εκει και περα λενε οτι ειναι πανομοιοτυπα, προφανως και η ποιότητα αναπαραγωγης mp3 - αν και γι αυτο δεν παιρνω ορκο.

 

τωρα να ειναι σαν να ακους απο walkman mp3 player δεν το νομίζω με τιποτα. Το κ700 ασ πούμε υστερει στην αναπαραγωγη ισως και λόγω ακουστικων - βεβαια εξαρταται ποσο απαιτητικός εισαι. Εμενα πάντως το κ700 μου την έσπαγε στην αναπαραγωγη mp3 - δεν ξέρω κατα πόσο εχει βελτιωθει το κ750. Μην ξεχνάς οτι χρησιμοποιείς αναγκαστικα τα ακουστικά του handsfree - ενω το N91 ειναι το μονο κινητο που έχει θύρα για να μπορείς να συνδέεις οτι ακουστικα θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

...τωρα να ειναι σαν να ακους απο walkman mp3 player δεν το νομίζω με τιποτα. Το κ700 ασ πούμε υστερει στην αναπαραγωγη ισως και λόγω ακουστικων - βεβαια εξαρταται ποσο απαιτητικός εισαι. Εμενα πάντως το κ700 μου την έσπαγε στην αναπαραγωγη mp3 - δεν ξέρω κατα πόσο εχει βελτιωθει το κ750. Μην ξεχνάς οτι χρησιμοποιείς αναγκαστικα τα ακουστικά του handsfree - ενω το N91 ειναι το μονο κινητο που έχει θύρα για να μπορείς να συνδέεις οτι ακουστικα θέλεις.

Είναι ακριβώς έτσι...ακόμα και το Ρ900 δεν αναπαράγει και τόσο καλά τα MP3's από τα παρεχόμενα ακουστικά, ακόμα και αν αυτά είναι sampled σε σχετικά υψηλά bitrates (160 και άνω). Για κάτω από 128 kbps η ποιότητα (κατά τη γνώμη μου) είναι μάλλον κακή. Πιστεύω (είμαι σχεδόν σίγουρος) ότι έχει βελτιωθεί η ποιότητα αναπαραγωγής στα K750-W800. Νομίζω κάποιος είχε ποστάρει ότι σε ξένα forums μιλάνε γωια σημαντικά βελτιωμένα ακουστικά από την SE...Θα δείξει... Όσο για το Ν91, είναι ίσως το κινητό που θα με κάνει μετά από πολλά χρόνια να ξαναγοράσω Nokia (αν και το Series60 Symbian, "μου τη σπάει"). Είδωμεν...

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Πανω σε αυτο που λετε για τα ακουστικα.H Sony Ericsson εχει ανακοινωσει οτι λιγο μετα την κυκλοφορια του Κ750(πιθανως μαζι με την κυκλοφορια του w800;)θα κυκλοφορησει ενα ανταπτορακι με το οποιο το κινητο θα παιρνει οποιοδηποτε απο τα ''κανονικα'' ακουστικα που κυκλοφορουν.
Link to comment
Share on other sites

"Σε μια καρτούλα ms duo 1 GB χωράει θεωρητικά περί τα 400 mp3 και δεν νομίζω ότι έχει να ζηλέψει κάτι από τα κινητά που ανέφερες"

 

Σε αυτό θα διαφωνήσω λίγο, νομίζω ότι 400 mp3 δεν χωράνε σε 1gb. Τι εννοώ: αν υποθέσουμε ότι από το 1gb θα είναι διαθέσιμα τα 1000mb (χοντρικά), για να χωρέσουν 400 mp3 το average filesize θα πρέπει να είναι 2,5Mb, κατά την άποψή μου λίγο. Στη συλλογή μου (περίπου 1500 mp3) το average filesize είναι 3,7mb, δηλαδή 270 mp3 στο 1gb.

 

Επομένως εγώ υποθέτω ότι, με προϋπόθεση ότι η κάρτα είναι αποκλειστικά γεμάτη με mp3, το κινητό θα χωράει 250-300 κομμάτια! :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβώς έτσι...ακόμα και το Ρ900 δεν αναπαράγει και τόσο καλά τα MP3's από τα παρεχόμενα ακουστικά, ακόμα και αν αυτά είναι sampled σε σχετικά υψηλά bitrates (160 και άνω). Για κάτω από 128 kbps η ποιότητα (κατά τη γνώμη μου) είναι μάλλον κακή. Πιστεύω (είμαι σχεδόν σίγουρος) ότι έχει βελτιωθεί η ποιότητα αναπαραγωγής στα K750-W800. Νομίζω κάποιος είχε ποστάρει ότι σε ξένα forums μιλάνε γωια σημαντικά βελτιωμένα ακουστικά από την SE...Θα δείξει... Όσο για το Ν91, είναι ίσως το κινητό που θα με κάνει μετά από πολλά χρόνια να ξαναγοράσω Nokia (αν και το Series60 Symbian, "μου τη σπάει"). Είδωμεν...

 

Den xerw ti na pw... , genikws ola ta kinita einai panw katw ta idia (ennow ola me camera ola me megapixel , 0.5 mpxl panw katw den egine kai tipota), apla nomiza oti exwntas ena tetoio kinito tha borouse na apefexthei n agora enos mp3 player ... alla mallon tha argisei poly akoma afto.Piga stin Vodafone kai tous eipa na kanw ena test drive gia tin akoustikn twn mp3 kai fysika den dextikan. Eimai katoxos tou Nokia 3230 (afou prin eixa to 7610, kai to 6630) kai panw katw eixan ola tin idia akoustikn kai apo oti fenetai den tha exei megaln diafora to k750i , ektos kai an kapoios katoxos exei na pei to aditheto. Apo tin alln file mou to N91 prepei na einai super kai genikws arketa kalutero se akoustikn alla me ta idia xrimata perneis kai kinitouli kai mp3 player kai eisai uper kallimenos se poiotnta sto foul. Den xerw an exeis dei kapoia posts gia tin timi pou lene oti tha lansaristei.. tha aggizei ta 800 Euro. Borei na ta axizei omws den xerw.

Link to comment
Share on other sites

"Σε μια καρτούλα ms duo 1 GB χωράει θεωρητικά περί τα 400 mp3 και δεν νομίζω ότι έχει να ζηλέψει κάτι από τα κινητά που ανέφερες"

 

Σε αυτό θα διαφωνήσω λίγο, νομίζω ότι 400 mp3 δεν χωράνε σε 1gb. Τι εννοώ: αν υποθέσουμε ότι από το 1gb θα είναι διαθέσιμα τα 1000mb (χοντρικά), για να χωρέσουν 400 mp3 το average filesize θα πρέπει να είναι 2,5Mb, κατά την άποψή μου λίγο. Στη συλλογή μου (περίπου 1500 mp3) το average filesize είναι 3,7mb, δηλαδή 270 mp3 στο 1gb.

 

Επομένως εγώ υποθέτω ότι, με προϋπόθεση ότι η κάρτα είναι αποκλειστικά γεμάτη με mp3, το κινητό θα χωράει 250-300 κομμάτια! :)

 

Ενταξει μωρε! ;) Πως κανεις ετσι ! Τι 300 τραγουδια τι 400 ?? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γινόμαστε λίγο υπερβολικοί...;

Μιλάμε για κινητό τηλέφωνο που είναι ΚΑΙ mp3 player και όχι για το iPod...

Xαμηλώστε λίγο τον πήχυ των απαιτήσεών σας λοιπόν...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε elteo...

Απλά είναι όλα κομμάτι της "σύγκλισης όλων των συσκευών σε μία"...

Όλοι (πιστεύω) θέλουμε να έχουμε "ένα για όλα" στο βαθμό που αυτό είναι εφικτό. Προσωπικά, ας πούμε, έχω μετανιώσει που δεν πήρα ένα BT GPS Receiver για το Ρ900 και αγόρασα το Mio (με τον receiver) - πιο φτηνό θα μου ερχόνταν συνολικά. Θα ήθελα κάποια στιγμή να είναι όλα ενσωματωμένα σε ένα portable device. Και το κινητό μου, και τα e-mail μου, και τα MP3's μου και η ψηφιακή (βιντεο)κάμερά μου και γιατί όχι το GPS μου και όλα να δουλεύουν σε ένα πολύ καλό επίπεδο, και όχι απλά αποδεκτά. Καλό θα ήταν αυτή η μέρα να μην είναι πολύ μακριά...

Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι διαφωνώ βέβαια μαζί σου. Σίγουρα, κάθε συσκευή και κάθε κατασκευαστής είναι καλός σε κάτι...δύσκολα να είναι σε όλα. Αλλά και πάλι, ας περιμένουμε να δούμε τι μας επιφυλάσσει το άμεσο μέλλον

Φιλικά...

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω και παλι την παρεα...

 

Ρωτησα στον Γερμανο(στην Σταδιου) πριν απο λιγο και εχουν φερει το branded κινητο ...μου ειπαν μαλιστα οτι την τεταρτη περιμενουν και το απλο...

 

Σε οσους εχουν την branded εκδοση μια ερωτηση...το κουμπι με το σηματακι της voda (πανω απο το joystick) τι ακριβως κανει και σε σχεση με το unbranded τι αντικαθιστα σαν λειτουργια...ψηνομαι τρελα να παω να το τσιμπησω (ποσταρω απο net cafe) οποτε βοηθειστε παιδια...αν και το θεμα με το firmware update με εχει ψιλοξενερωσει...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...