Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

11 ώρες πριν, duckino said:

Ακριβώς γι αυτό μιλάω αλλά όποιος νομίζει ότι θα βρει το δίκιο του κοιμάται ύπνο βαθύ.

Η ραε απλά αρκείται στο να μεταφέρει τα παράπονα των πελατών στον εκάστοτε πάροχο χωρίς να επεμβαίνει.Μάλιστα έστειλα και δεύτερο email, αφού μετά το πρώτο πήρα μια θρασύτατη απάντηση από την nrg μέσω του myrae, σημειώνοντας ότι το έτοιμά μου δεν λύθηκε παίρνοντας μια δεύτερη θρασύτερη απάντηση από την εταιρεία(πάντα μέσω της myrare) τύπου:  "Σας έχουμε ήδη απαντήσει" με τη ραε να εξακολουθεί να παίζει το ρόλο του παρατηρητή.Τραγικότατοι!!!!

Όλα αυτά ενώ π.χ. όταν είχα θέμα με πάροχο σταθερής τηλεφωνίας η ΕΕΤΤ επενέβει μετά από παράπονό μου και το θέμα από εκεί που από τον πάροχο με δούλευαν στα ίσα, λύθηκε μέσα σε μερικές μέρες και πήρα πίστωση αρκετών μηνών.

Δυστυχώς βλέποντας τα ονόματα των μεγαλομετόχων των παρόχων ηλεκτρικής ενέργειας στην Ελλάδα είναι εύκολο να φανταστεί κανείς ότι όσο εύκολα αγοράζουν πολιτικούς και πολιτικές σε αυτόν τον τόπο, τόσο εύκολα(ίσως κι ευκολότερα) αγοράζουν και τους οργανισμούς τους.

Απλα για ενημερωση σου , στη δικη μου περιπτωση η ΡΑΕ παρενεβη στη Προτεργια και μου επιστραφηκαν χρηματα. Η διαφορα μας ειναι οτι εγω  ειχα πληρωσει ολο το λογαριασμο και τη ρητρα αποχωρησης και μετα τα διεκδικησα μεσω  ΡΑΕ.

Edited by aenaos15

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

On 26/1/2023 at 8:47 ΜΜ, aenaos15 said:

Απλα για ενημερωση σου , στη δικη μου περιπτωση η ΡΑΕ παρενεβη στη Προτεργια και μου επιστραφηκαν χρηματα. Η διαφορα μας ειναι οτι εγω  ειχα πληρωσει ολο το λογαριασμο και τη ρητρα αποχωρησης και μετα τα διεκδικησα μεσω  ΡΑΕ.

Μα όμως στη δική μου περίπτωση δεν είχα καν φύγει ακόμα απ' την nrg όταν έστειλα το παράπονο στο myrae

Link to comment
Share on other sites

On 26/1/2023 at 6:12 ΜΜ, duckino said:

Ακριβώς γι αυτό μιλάω αλλά όποιος νομίζει ότι θα βρει το δίκιο του κοιμάται ύπνο βαθύ.

δεν έχεις άδικο ,

Στείλε email στο info@rae.gr με τίτλο "Αίτημα διαμεσολάβησης"

Στο κείμενο από κάτω γράψτε:

Υπόψιν του τμήματος προστασίας καταναλωτών

Αίτημα διαμεσολάβησης

(Γράψτε το ιστορικό της επικοινωνίας που είχατε και τον κωδικό αιτήματος στο myRAE.)

(Ζητήστε τη διαμεσολάβηση της ΡΑΕ και την πρωτοκόλληση του αιτήματος)

Όνοματεπώνυμο

ΑΦΜ

Διεύθυνηση, Πόλη

Τηλέφωνο

email

(Eπισυνάπτετε δικαιολογητικά: Επικοινωνίες ... Ταυτότητα)

________________________________________

Πλέον προτείνω να κάνει κάποιος καταγγελία και στο ΣτΚ , ωστε μετά την άρνηση της εταιρίας να κάνει επώνυμη σύσταση την οποία να επισυνάψει κάποιος στο αίτημα διαμεσολάβησης

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σας. Θέλω να ρωτήσω είμαι στην ΔΕΗ στο πρόγραμμα myHome enter N. Τον Αύγουστο λήγει η σύμβαση μου που είχα για 2 χρόνια και θα με πάει αυτόματα στο πρόγραμμα ΔΕΗ myHome open. Τι να κάνω ; Το αφήνω ως έχει ; Υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα καλύτερο ; Η καταναλωση που έχω είναι το πολύ 500 KWh ανά δίμηνο (1000 Kwh ανά τετράμηνο)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν ισχύουν πλέον τα συμβόλαια και μπορεί ο πελάτης να αποχωρήσει όποτε επιθυμεί.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GraveDigger said:

Νομίζω πως δεν ισχύουν πλέον τα συμβόλαια και μπορεί ο πελάτης να αποχωρήσει όποτε επιθυμεί.

Το ξερω απλα ρωτάω αν συμφέρει να το αφήσω εκει στο myHome open ή να επιλεξω καποιο αλλο πρόγραμμα της ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, gthebest said:

Το ξερω απλα ρωτάω αν συμφέρει να το αφήσω εκει στο myHome open ή να επιλεξω καποιο αλλο πρόγραμμα της ΔΕΗ

Μείνει OPEN μην το σκαλίζεις !

Link to comment
Share on other sites

Φίλος θέλει να βάλει εταιρία για ρεύμα στο σπίτι.
Συμφέρει να μπει στη ΔΕΗ και συγκεκριμένα το Γ1/Γ1Ν Οικιακό?
Υπάρχει κάτι άλλο σα πρόγραμμα στη ΔΕΗ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Θέλω να ρωτήσω είμαι στην ΔΕΗ στο πρόγραμμα myHome enter N. Τον Αύγουστο λήγει η σύμβαση μου που είχα για 2 χρόνια και θα με πάει αυτόματα στο πρόγραμμα ΔΕΗ myHome open. Τι να κάνω ; Το αφήνω ως έχει ; Υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα καλύτερο ; Η καταναλωση που έχω είναι το πολύ 500 KWh ανά δίμηνο (1000 Kwh ανά τετράμηνο)
Στην περίπτωση σου με την τιμή που έχεις δεν θα άλλαζα ακόμα.. Εμένα τελειώνει αρχές Μαρτίου και ενώ αρχικά είπα να μείνω στο Open, αποφάσισα τελικά να πάω στον Ηρων με πιο χαμηλή τιμή ακόμα και για πάνω από τις 500 τον μήνα..(σύμφωνα με τα ισχύοντα)
Στην θέση σου πάντως αν έχεις fix 0,08-0,09 (λογικά) δεν θα το πείραζα..

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το ιδιο θεμα εχει και η μητερα μου που τελειωνει μεσα μαρτιου ,ειναι και με ΚΟΤ και της βγαινει με την εκπτωση 0,14..ειχε ενα χρονο συμβολαιο..

 την συμφερει να παει στο myHome open  η'  Γ1/Γ1Ν Οικιακό?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dreamer12 said:

το ιδιο θεμα εχει και η μητερα μου που τελειωνει μεσα μαρτιου ,ειναι και με ΚΟΤ και της βγαινει με την εκπτωση 0,14..ειχε ενα χρονο συμβολαιο..

 την συμφερει να παει στο myHome open  η'  Γ1/Γ1Ν Οικιακό?

Αν καταναλωνει λιγο παει Γ1/Ν1.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μου λετε γιατι στης μανας μου την δεη που δεν αλλαξε ποτε εταιρεια χρεωνει ακομα 11 λεπτα μερα 7 λεπτα νυχτα και εμενα που πηγα ηρων και γυρισα χρεωνομαι 16.5 μερα και 11 νυχτα?

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε λογαριασμό για να μπορέσουμε να πούμε κάτι.....

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: τώρα που έκλεισε ο χρόνος στη δεη, θα αλλάξει κάτι στο 0,17 η κιλοβατωρα; ρωταω & ζητώ γνώμες τι καλύτερο θα μπορούσε να γίνει...

Link to comment
Share on other sites

μου λετε γιατι στης μανας μου την δεη που δεν αλλαξε ποτε εταιρεια χρεωνει ακομα 11 λεπτα μερα 7 λεπτα νυχτα και εμενα που πηγα ηρων και γυρισα χρεωνομαι 16.5 μερα και 11 νυχτα?
Γιατί έφυγες? Τώρα που γύρισες άλλαξαν τα δεδομένα
Link to comment
Share on other sites

Γιατί έφυγες? Τώρα που γύρισες άλλαξαν τα δεδομένα
όταν είχα φύγει η ΔΕΗ είχε 11 λεπτά μέρα 7 νύχτα ενώ εγώ έδινα 6.5 μέρα - νύχτα στον ηρωνα! με την ρήτρα βέβαια μαμηθηκε ο Δίας.
Link to comment
Share on other sites

@korakios ισχύει ακόμα η υπογραφή σου;

Με έχουν πρήξει στα τηλέφωνα από τη ΔΕΗ και θέλω να δω μήπως έχουν δίκιο τελικά για να φύγω από το "myHome open"

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω είναι ενημερωμένο.

Βλέπω τα οικιακά σταθερά οτι δε συμφέρουν καθόλου, και έτσι έριξα και μια ματιά στα κοιμαινόμενα και είδα το elin power on home που δεν έχει δέσμευση.

Το έχει κάποιος; Αξίζει να πάω;

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς την εφαρμογή της ΔΕΗ που διαφημίζει ολημερίς στα κανάλια; όντως μπορείς να πληρώνεις μέσω αυτής ή είναι όπως η παλιά;

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vrwmiaR1z said:

Έχει βάλει κανείς την εφαρμογή της ΔΕΗ που διαφημίζει ολημερίς στα κανάλια; όντως μπορείς να πληρώνεις μέσω αυτής ή είναι όπως η παλιά;

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν ξέρω πως ήταν παλιά αλλά εγώ από την εφαρμογή πληρώνω και δίνω και τις μετρήσεις κάθε μήνα. Πολύ χρήσιμη 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vrwmiaR1z said:

Έχει βάλει κανείς την εφαρμογή της ΔΕΗ που διαφημίζει ολημερίς στα κανάλια; όντως μπορείς να πληρώνεις μέσω αυτής ή είναι όπως η παλιά;

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καμία σχέση με την παλιά. Πολύ καλύτερη. Έχει αρκετούς μήνες που την ανανέωσε. Βάλ την και θα καταλάβεις. 

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

να σημειώσω πρέπει να ΑΠΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙΣ την παλιά γιατί εμένα δεν έβγαζε ανανέωση για την καινούργια. μόνο όταν έσβησα την παλιά είδα την νέα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως ήταν παλιά αλλά εγώ από την εφαρμογή πληρώνω και δίνω και τις μετρήσεις κάθε μήνα. Πολύ χρήσιμη 

Τις μετρήσεις που τις περνάς;
Μπορείς να μου πεις την διαδρομή στην εφαρμογή γιατί το έψαξα και δεν το βρίσκω.

Edit: Άκυρο. Το βρήκα
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, vrwmiaR1z said:

Έχει βάλει κανείς την εφαρμογή της ΔΕΗ που διαφημίζει ολημερίς στα κανάλια; όντως μπορείς να πληρώνεις μέσω αυτής ή είναι όπως η παλιά;

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ωπ, είδες για να μη βλέπουμε τηλεόραση; Ούτε καν που το είχα πάρει πρέφα, thanks!

19 ώρες πριν, ilka71 said:

να σημειώσω πρέπει να ΑΠΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙΣ την παλιά γιατί εμένα δεν έβγαζε ανανέωση για την καινούργια. μόνο όταν έσβησα την παλιά είδα την νέα

Σε iOS δεν ισχύει αυτό. Και τη βρίσκεις, και την κάνεις εγκατάσταση, ας έχεις και την παλιά. 
Πλέον η παλιά δεν υπάρχει καθόλου στο App Store.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...