Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

1 ώρα πριν, _NikitaS_ said:

Και εμένα λήγει αρχές Μάρτη το ΔΕΗ 18/13 και επειδή κάνω σα τις δικές σου καταναλώσεις σκέφτομαι σοβαρά να πάω elin σε ανοιχτό πρόγραμμα που τουλάχιστον για τον Γενναρη δίνει έως τις 500 κιλοβατώρες με 5 6 λεπτά. Θα δω, το σκέφτομαι. 

Ναι πηγαινε και τον αλλο μήνα μα σε χρεώνει 0,25 για να βγει η χασούρα 

ΠΟΥ σας χαλάει το Γ1Ν ή OPEN της ΔΕΗ που ΕΠΙΔΟΤΟΥΝΤΑΙ ;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

6 ώρες πριν, Yrrah said:

Ναι πηγαινε και τον αλλο μήνα μα σε χρεώνει 0,25 για να βγει η χασούρα 

ΠΟΥ σας χαλάει το Γ1Ν ή OPEN της ΔΕΗ που ΕΠΙΔΟΤΟΥΝΤΑΙ ;;

Τα ιστορικά τιμής άλλα δείχνουν πάντως. Στους 6 μήνες που υπάρχει ο μηχανισμός, τον πρώτο μήνα η ελιν ήταν πιο ακριβή από ΔΕΗ 5 λεπτά, και άλλους δύο μήνες 1 λεπτο περίπου. Στους άλλους 3 μήνες η διαφορά είναι υπέρ της ελιν 8 με 10 λεπτά. Το τι θα γίνει στο μέλλον κανένας δε ξέρει, είναι Τζόκερ! 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ilka71 said:

το open δεν μου το δειχνει παντως στο σαιτ της δεη

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-open/
 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Yrrah said:

δεν υπαρχει σε εμενα στο ρευμα για το σπιτι!

Screenshot 2023-01-05 204921.jpg

15 minutes ago, Yrrah said:

μην το ψαξεις απο την google.εκει το δειχνει.αλλα στο σαιτ το εχουν καταργησει

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καταργηθεί 

Σε αυτο πανε αυτόματα όσοι εχουν λήξει απο enter/online

αν θέλουν επιλέγουν Γ1Ν

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καταργηθεί 
Σε αυτο πανε αυτόματα όσοι εχουν λήξει απο enter/online
αν θέλουν επιλέγουν Γ1Ν
οκ, ευχαριστώ
1..ποιες οι διαφορές open με Γ1Ν;
2... εάν θέλω από enter να πάω σε Γ1Ν κάνω αίτημα από το σαιτ τους και πόσο καιρό πριν από την ημερομηνία 14 Φεβρουαρίου που λήγει το enter μου;
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ilka71 said:

οκ, ευχαριστώ
1..ποιες οι διαφορές open με Γ1Ν;
2... εάν θέλω από enter να πάω σε Γ1Ν κάνω αίτημα από το σαιτ τους και πόσο καιρό πριν από την ημερομηνία 14 Φεβρουαρίου που λήγει το enter μου;

Μιλάς μαζί τους 

Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2023 at 10:11 ΠΜ, Yrrah said:

Ναι πηγαινε και τον αλλο μήνα μα σε χρεώνει 0,25 για να βγει η χασούρα 

ΠΟΥ σας χαλάει το Γ1Ν ή OPEN της ΔΕΗ που ΕΠΙΔΟΤΟΥΝΤΑΙ ;;

όλα τα *προγράμματα επιδοτούνται ....

edit τα *κυμαινόμενα

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ilka71 said:
2 ώρες πριν, korakios said:
όλα τα προγράμματα επιδοτούνται ....

μάλλον εννοεί ότι τα σταθερης χρέωσης δεν επιδοτουνται

δε νομίζω , μιας και η παράθεση ήταν σχετικά με τα προγράμματα της Ελίν , αλλά μπορεί να μην κατάλαβα . Με την ευκαιρία θα κάνω και edit μιας και τα σταθερά δεν επιδοτούνται και ίιιισως κάποιος να μην το γνωρίζει όντως

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω , μιας και η παράθεση ήταν σχετικά με τα προγράμματα της Ελίν , αλλά μπορεί να μην κατάλαβα . Με την ευκαιρία θα κάνω και edit μιας και τα σταθερά δεν επιδοτούνται και ίιιισως κάποιος να μην το γνωρίζει όντως
επειδή οσονούπω λήγει το enter μας να αφήσω να μας πάει στο open που αναφέρθηκε παραπάνω η να τους πάρω τηλ να μας πάνε στο Γ1Ν; δεν έχω καταλάβει τις διαφορές τους!
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ilka71 said:
41 minutes ago, korakios said:
δε νομίζω , μιας και η παράθεση ήταν σχετικά με τα προγράμματα της Ελίν , αλλά μπορεί να μην κατάλαβα . Με την ευκαιρία θα κάνω και edit μιας και τα σταθερά δεν επιδοτούνται και ίιιισως κάποιος να μην το γνωρίζει όντως

επειδή οσονούπω λήγει το enter μας να αφήσω να μας πάει στο open μου αναφέρθηκε παραπάνω η να τους πάρω τηλ να μας πάνε στο Γ1Ν; δεν έχω καταλάβει τις διαφορές τους!

μικρές είναι , δες τιμοκατάλογο κάθε προγράμματος και πολλαπλασίασε με τις κιλοβατώρες που καις ανα μήνα , κάνε και μια πρόσθεση το πάγιο και έχεις εικόνα (οι τιμές είναι στο site)

Αν είχες πάγια εντολή το open έχει μια μικρή έκπτωση οπότε βάζεις την εκπτωτική τιμή

Δε χρειάζεται να μπλέξεις με υπολογισμό επιδοτήσεων για τη σύγκριση αφού είναι ίδιες σε όλα τα προγράμματα . Τώρα το αν τα € διαφοράς δεν είναι πολλά για σένα , μείνε στο open

Έτσι κιαλλιώς κανένα δεν έχει δέσμευση

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

μικρές είναι , δες τιμοκατάλογο κάθε προγράμματος και πολλαπλασίασε με τις κιλοβατώρες που καις ανα μήνα , κάνε και μια πρόσθεση το πάγιο και έχεις εικόνα (οι τιμές είναι στο site)
Αν είχες πάγια εντολή το open έχει μια μικρή έκπτωση οπότε βάζεις την εκπτωτική τιμή
Δε χρειάζεται να μπλέξεις με υπολογισμό επιδοτήσεων για τη σύγκριση αφού είναι ίδιες σε όλα τα προγράμματα . Τώρα το αν τα € διαφοράς δεν είναι πολλά για σένα , μείνε στο open
Έτσι κιαλλιώς κανένα δεν έχει δέσμευση
στο σαιτ ΔΕΝ βρίσκω το οπεν! κρυμμένο είναι;
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ilka71 said:
7 minutes ago, korakios said:
μικρές είναι , δες τιμοκατάλογο κάθε προγράμματος και πολλαπλασίασε με τις κιλοβατώρες που καις ανα μήνα , κάνε και μια πρόσθεση το πάγιο και έχεις εικόνα (οι τιμές είναι στο site)
Αν είχες πάγια εντολή το open έχει μια μικρή έκπτωση οπότε βάζεις την εκπτωτική τιμή
Δε χρειάζεται να μπλέξεις με υπολογισμό επιδοτήσεων για τη σύγκριση αφού είναι ίδιες σε όλα τα προγράμματα . Τώρα το αν τα € διαφοράς δεν είναι πολλά για σένα , μείνε στο open
Έτσι κιαλλιώς κανένα δεν έχει δέσμευση

στο σαιτ ΔΕΝ βρίσκω το οπεν! κρυμμένο είναι;

ναι , κρυμμένο είναι μιας και δεν είνια εμπορικό πρόγραμμα αλλά αφορά όσους φεύγουν απο online/enter

το link το είδες πριν όμως .... έχει και τις τιμές

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Σε κανένα 10 ήμερο λήγει το Online της ΔΕΗ που έχω (0.17 - 0.13) και λογικά θα με πάει στο Open.
Η κατανάλωση μου το χειμώνα (λόγω αντλίας θερμότητας) θα είναι πάνω από 1000kWh το μήνα και τον υπόλοιπο χρόνο περίπου 500-600 kWh μηνιαίως.
Με τα τωρινά δεδομένα αξίζει να ασχοληθώ με τρίτους παρόχους; Συμφέρει σημαντικά να ψάξω για άλλο πάροχο ή να κάτσω στα αυγά μου στη ΔΕΗ στο Open ;

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Titarasaudi said:

Σε κανένα 10 ήμερο λήγει το Online της ΔΕΗ που έχω (0.17 - 0.13) και λογικά θα με πάει στο Open.
Η κατανάλωση μου το χειμώνα (λόγω αντλίας θερμότητας) θα είναι πάνω από 1000kWh το μήνα και τον υπόλοιπο χρόνο περίπου 500-600 kWh μηνιαίως.
Με τα τωρινά δεδομένα αξίζει να ασχοληθώ με τρίτους παρόχους; Συμφέρει σημαντικά να ψάξω για άλλο πάροχο ή να κάτσω στα αυγά μου στη ΔΕΗ στο Open ;

κατέβασε το excel της υπογραφής μου , πήγαινε στα κυμαινόμενα , βάλε kw για όλα τα τετράμηνα και δες αναλογικά με τιμές Ιανουαρίου τι σου βγάζει ανα έτος

Το "σημαντικά" είναι υποκειμενικό

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

κατέβασε το excel της υπογραφής μου , πήγαινε στα κυμαινόμενα , βάλε kw για όλα τα τετράμηνα και δες αναλογικά με τιμές Ιανουαρίου τι σου βγάζει ανα έτος
Το "σημαντικά" είναι υποκειμενικό

Είχα κατεβάσει και παλαιότερα το excel σου αλλά δεν το 'χω με τα excel και δεν έβγαλα άκρη! Θα πρέπει να το ξαναδώ κάποια στιγμή.
Γι' αυτό ρώτησα εδώ, μήπως κάποιος που το έψαξε νωρίτερα γνωρίζει κάτι παραπάνω για να πάρω μια εικόνα!
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Titarasaudi said:

Είχα κατεβάσει και παλαιότερα το excel σου αλλά δεν το 'χω με τα excel και δεν έβγαλα άκρη! Θα πρέπει να το ξαναδώ κάποια στιγμή.

ότι θες ρώτα, πάντως στη γραμμή 36 (στο φύλλο με κυμαινόμενα) απλά βάζεις κατανάλωση στα 3 τετράμηνα , δεν έχει κάτι ιδιαίτερο

Βέβαια 21 του μηνός θα βγούνε οι τιμές Φεβρουαρίου , επομένως καλό είναι να δεις και τότε τι θα παίζει

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα

 

Σήμερα και μετά από 8-9 μήνες που πήγα στη ΔΕΗ με το online, μου ήρθε εξόδικο από την NRG για τη ρήτρα αναπροσαρμογής.

Είχα κάνει σταθερό(Fixed) από την πρώτη μέρα του συμβολαίου, παρόλα αυτά μου το αλλάξανε μετά από τη γνωστή π@@στικη δήθεν ενημέρωσή τους στη δεύτερη σελίδα κάποιου λογαριασμού, κάτω κάτω, με μικρά γραμματάκια.Τους πλήρωσα τα πάντα εκτός από το ποσό της ρήτρας και το ποσό της πρόωρης αποχώρησης.

Επίσης τους έστειλα email παραπόνων πριν την έκδοση δεύτερου λογαριασμού με χρέωση ρήτρας και κατευθείαν έκανα αίτηση σε καινούριο πάροχο.

Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία;Τι προτείνετε γενικά;Στο συνήγορο του καταναλωτή απευθύνθηκε κανείς;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, duckino said:

Καλησπέρα

 

Σήμερα και μετά από 8-9 μήνες που πήγα στη ΔΕΗ με το online, μου ήρθε εξόδικο από την NRG για τη ρήτρα αναπροσαρμογής.

Είχα κάνει σταθερό(Fixed) από την πρώτη μέρα του συμβολαίου, παρόλα αυτά μου το αλλάξανε μετά από τη γνωστή π@@στικη δήθεν ενημέρωσή τους στη δεύτερη σελίδα κάποιου λογαριασμού, κάτω κάτω, με μικρά γραμματάκια.Τους πλήρωσα τα πάντα εκτός από το ποσό της ρήτρας και το ποσό της πρόωρης αποχώρησης.

Επίσης τους έστειλα email παραπόνων πριν την έκδοση δεύτερου λογαριασμού με χρέωση ρήτρας και κατευθείαν έκανα αίτηση σε καινούριο πάροχο.

Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία;Τι προτείνετε γενικά;Στο συνήγορο του καταναλωτή απευθύνθηκε κανείς;

 

Ευχαριστώ

Περαστικά 

την πάτησες ακούγοντας ψεκασμένους μπαταχτσήδες 

Έφυγες με πιστόλι και δεν γλυτώνεις

Αν έμενες θα έκανες στη ΡΑΕ ενόχληση και ίσως ειχες επίλυση ή ακόμα καλυτερα τα εχεις πάρει πισω απο κρατική επιδότηση 

Άρα πλήρωσε γιατι παίρνουν και προσαύξηση συν έξοδα εξώδικου κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Είμαι στη ΔΕΗ στο πρόγραμμα online (το παλιό) και έχω ενεργοποιημενη την πάγια εντολή μέσω κάρτας. Αν πληρώσω τον λογαριασμό, πριν την ημερομηνία χρέωσης της πάγιας εντολής τι θα γίνει; Υπάρχει περίπτωση να ξαναχρεωθω; 

Link to comment
Share on other sites

On 25/1/2023 at 12:52 ΠΜ, Yrrah said:

Περαστικά 

την πάτησες ακούγοντας ψεκασμένους μπαταχτσήδες 

Έφυγες με πιστόλι και δεν γλυτώνεις

Αν έμενες θα έκανες στη ΡΑΕ ενόχληση και ίσως ειχες επίλυση ή ακόμα καλυτερα τα εχεις πάρει πισω απο κρατική επιδότηση 

Άρα πλήρωσε γιατι παίρνουν και προσαύξηση συν έξοδα εξώδικου κλπ κλπ

Καλημέρα

Είχα επικοινωνήσει με τη ΡΑΕ και ήταν σα να μιλούσα με την NRG,W&V, ELPEDISON κλπ.Δυστυχώς είναι αγορασμένη ή απλά δουλεύουν γι αυτούς.Όχι βέβαια οτι περίμενα κάτι διαφορετικό αφού αυτοί είναι τ' αφεντικά τους, αφού αυτοί κάνουν γενικότερα κουμάντο...αλλά μεγάλη κουβέντα ανοίγω.

Είχα την ελπίδα ότι κάτι μπορούσε να γίνει από συνήγορο του καταναλωτή και κάποιους δικηγόρους που μιλούσαν και για δεδικασμένα.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, duckino said:

Καλημέρα

Είχα επικοινωνήσει με τη ΡΑΕ και ήταν σα να μιλούσα με την NRG,W&V, ELPEDISON κλπ.Δυστυχώς είναι αγορασμένη ή απλά δουλεύουν γι αυτούς.Όχι βέβαια οτι περίμενα κάτι διαφορετικό αφού αυτοί είναι τ' αφεντικά τους, αφού αυτοί κάνουν γενικότερα κουμάντο...αλλά μεγάλη κουβέντα ανοίγω.

Είχα την ελπίδα ότι κάτι μπορούσε να γίνει από συνήγορο του καταναλωτή και κάποιους δικηγόρους που μιλούσαν και για δεδικασμένα.

Οι διαδικασίες γίνονται μέσα απο το my.rae.gr

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Yrrah said:

Οι διαδικασίες γίνονται μέσα απο το my.rae.gr

Ακριβώς γι αυτό μιλάω αλλά όποιος νομίζει ότι θα βρει το δίκιο του κοιμάται ύπνο βαθύ.

Η ραε απλά αρκείται στο να μεταφέρει τα παράπονα των πελατών στον εκάστοτε πάροχο χωρίς να επεμβαίνει.Μάλιστα έστειλα και δεύτερο email, αφού μετά το πρώτο πήρα μια θρασύτατη απάντηση από την nrg μέσω του myrae, σημειώνοντας ότι το έτοιμά μου δεν λύθηκε παίρνοντας μια δεύτερη θρασύτερη απάντηση από την εταιρεία(πάντα μέσω της myrare) τύπου:  "Σας έχουμε ήδη απαντήσει" με τη ραε να εξακολουθεί να παίζει το ρόλο του παρατηρητή.Τραγικότατοι!!!!

Όλα αυτά ενώ π.χ. όταν είχα θέμα με πάροχο σταθερής τηλεφωνίας η ΕΕΤΤ επενέβει μετά από παράπονό μου και το θέμα από εκεί που από τον πάροχο με δούλευαν στα ίσα, λύθηκε μέσα σε μερικές μέρες και πήρα πίστωση αρκετών μηνών.

Δυστυχώς βλέποντας τα ονόματα των μεγαλομετόχων των παρόχων ηλεκτρικής ενέργειας στην Ελλάδα είναι εύκολο να φανταστεί κανείς ότι όσο εύκολα αγοράζουν πολιτικούς και πολιτικές σε αυτόν τον τόπο, τόσο εύκολα(ίσως κι ευκολότερα) αγοράζουν και τους οργανισμούς τους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...