Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Καλημέρα σας. Ξέρει κάποιος να μου εξηγήσει τι παίζει με την αλλαγή της χρέωσης που ανακοίνωσε η ΡΑΕ σχετικά με τις τριφασικές παροχές; Κατάλαβα ότι θα πληρώνουν περισσότερο απλά εγώ σε οικιακό τιμολόγιο έχω τριφασική παροχή λόγω του ότι έχω θερμοσυσσωρευτές και ζεσταίνομαι με το ρεύμα, θέλω να καταλάβω αν η αλλαγή που ανακοίνωσαν θα το καταστήσει ασύμφορο αυτό. Στον λογαριασμό μου γράφει ότι η παροχή ισχύος από το δίκτυο είναι 25kVa


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

12 ώρες πριν, firekostas said:

Παίδες καλησπέρα. Σε ΔΕΗ online το καλό με χρέωση 0.09 έχω δηλώσει κάρτα που λήγει 02/23. Πριν έρθει η καινούρια μπορώ να αλλάξω σε άλλη κάρτα? Αν θυμάμαι καλά είχαμε αναφέρει κάποια στιγμή ότι αν δεν καταφέρει να τραβήξει τα λεφτά μέσω πάγιας παίζει να μας πετάξουν έξω από το πρόγραμμα και είναι κάτι που δεν θέλω καν να το σκέφτομαι. Αν κάποιος γνωρίζει θα ήμουν υπόχρεος.

Σε μένα άλλαξε αυτόματα , αλλά για ΔΕΗ μιλάμε όποτε  έλεγξε το και χειροκίνητα.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

είμαι ΔΕΗ myhome online με 0,229 ημέρας και 0,176 νύχτας (Λήγει 19/4/2023).

Τις τελευταίες δυο εβδομάδες μέ έχουν ταράξει στα τηλέφωνα για να πάω στο Γ1Ν με τιμή μετά την επιδότηση στα 0,159 ημέρας κια 0,118 νύχτας.

Επειδή δεν το έχω παρακολουθήσει...η επιδότηση ήρθε για να μείνει;

Το Γ1Ν είναι χωρίς δέσμευση, οπότε μήπως πάω για μαλλί και την πάθω (αν και προεκλογικά, χλωμό το κόβω να κόβεται η επιδότηση)...

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, thodoris85 said:

Καλησπέρα,

είμαι ΔΕΗ myhome online με 0,229 ημέρας και 0,176 νύχτας (Λήγει 19/4/2023).

Τις τελευταίες δυο εβδομάδες μέ έχουν ταράξει στα τηλέφωνα για να πάω στο Γ1Ν με τιμή μετά την επιδότηση στα 0,159 ημέρας κια 0,118 νύχτας.

Επειδή δεν το έχω παρακολουθήσει...η επιδότηση ήρθε για να μείνει;

Το Γ1Ν είναι χωρίς δέσμευση, οπότε μήπως πάω για μαλλί και την πάθω (αν και προεκλογικά, χλωμό το κόβω να κόβεται η επιδότηση)...

Όλες οι εταιρείες ακόμα και η ΔΕΗ με το πρόγραμμα που σου είπαν, είναι πιο φθηνές από την τιμή της kWhρας που πληρώνεις τώρα. (με την επιδότηση πάντα).
Κ να ανακοινωθεί οτι θα την σταματήσουν, πας σε όποια εταιρεία ή σε όποιο πρόγραμμα θες (ένα μήνα πριν και αζημίως) 

Στο site της ΡΑΕ, μπορείς να δεις τις τιμές και τα προγράμματα όλων των παρόχων για τον μήνα Δεκέμβριο (με την επιδότηση και χωρίς).

https://www.rae.gr/genika-nea/53918/

Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, johnakis25 said:

Καλημέρα σας. Ξέρει κάποιος να μου εξηγήσει τι παίζει με την αλλαγή της χρέωσης που ανακοίνωσε η ΡΑΕ σχετικά με τις τριφασικές παροχές;

δεν έχει βγει κάτι ακόμα , θα δείξει

15 ώρες πριν, johnakis25 said:

έχω θερμοσυσσωρευτές

πέταμα στην ανακύκλωση , κλιματιστικό με δόσεις (δια 3 τουλάχιστον θα πέσει η κατανάλωση)

2 ώρες πριν, thodoris85 said:

Επειδή δεν το έχω παρακολουθήσει...η επιδότηση ήρθε για να μείνει;

άγνωστο , αν έλεγες οτι είχες το 0,17-0,13 θα σου έλεγα σχεδόν στα ίδια είσαι (για μικρές καταναλώσεις) , τώρα εξαρτάται απο το τι πιστεύεις θα ισχύσει στο μέλλον

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δείτε σας παρακαλώ τις παρακάτω φωτό 

Οι 2 πρώτες είναι από τον εκκαθαριστικό του Δεκ22 και οι άλλες 2 από τον εκκαθαριστικό Ιουλ22.

Πώς γίνεται ρε παιδιά να έχω χαμηλότερες κιλοβατώρες το 4μηνο του Δεκ22 (743 kwh) μόνο ,μικρότερη ρητρα αναπροσαρμογής, σε αντίθεση με το προηγουμενο 4μηνο που είχα 800kwh και μεγαλύτερη ρήτρα.  Και τωρα πληρώνω 222€ ενώ το προηγουμενο 65€.

Δείτε τις φωτό και εξηγήσετε μου γιατί θα τρελαθώ .

Και από εξυπηρέτηση η εταιρία τίποτα...

 

IMG_20221205_161244.jpg

IMG_20221205_162520.jpg

IMG_20221205_162113.jpg

IMG_20221205_162328.jpg

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, atevagge1983 said:

Καλησπέρα. Δείτε σας παρακαλώ τις παρακάτω φωτό 

Οι 2 πρώτες είναι από τον εκκαθαριστικό του Δεκ22 και οι άλλες 2 από τον εκκαθαριστικό Ιουλ22.

Πώς γίνεται ρε παιδιά να έχω χαμηλότερες κιλοβατώρες το 4μηνο του Δεκ22 (743 kwh) μόνο ,μικρότερη ρητρα αναπροσαρμογής, σε αντίθεση με το προηγουμενο 4μηνο που είχα 800kwh και μεγαλύτερη ρήτρα.  Και τωρα πληρώνω 222€ ενώ το προηγουμενο 65€.

Δείτε τις φωτό και εξηγήσετε μου γιατί θα τρελαθώ .

Και από εξυπηρέτηση η εταιρία τίποτα...

Στο πρώτο έχεις 0,063 €/KWh και στο δεύτερο ~0,70 €/KWh καλά βλέπω;

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να δηλώσω τις kwh στη ΔΕΗ στο self metering και δεν μου εμφανίζει την κατανάλωση του νυχτερινού. Έχει μόνο ημέρας. Να φταίει ο ανασχεδιασμός του site; Ξέρει κανείς τι παίζει; 

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να δηλώσω τις kwh στη ΔΕΗ στο self metering και δεν μου εμφανίζει την κατανάλωση του νυχτερινού. Έχει μόνο ημέρας. Να φταίει ο ανασχεδιασμός του site; Ξέρει κανείς τι παίζει; 
Μόλις συμπληρώσεις την ημερήσια κατανάλωση, θα εμφανιστεί το κουτάκι για να συμπληρώσεις τη νυχτερινή.
Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2022 at 4:38 ΜΜ, atevagge1983 said:

Δείτε τις φωτό και εξηγήσετε μου γιατί θα τρελαθώ .

καταρχάς η χοντρική ήταν φθηνότερη και ανέβαινε συνεχώς

η εταιρία χρέωνε ρητρα προηγούμενης περιόδου και φάνηκε σε πρόσφατους λογαριασμούς που χρέωνε αναδρομική ρήτρα αναπροσαρμογής , δλδ σε λογαριασμούς μετά απο 1/8/22 ξαναπλήρωσαν ρήτρα για περίοδο που είχαν πληρώσει και η απάντηση της εταιρίας ήταν οτι αφορούσε προηγούμενη περίοδο

Γιαυτό και στη συνεχή αύξηση της χοντρικής φαινόταν ανταγωνιστική (χρέωνε προηγούμενη φθηνότερη περίοδο)

Εσένα ο τελευταίος επειδή βγήκε τετράμηνος πρόλαβε και εκκαθαρίστηκε , αν παρατηρήσεις στον τελευταίο έχεις ρήτρα απο 1/5 και όχι απο 14/7

θα έλεγα κάνε και εσύ καταγγελία στο myrae ζητώντας την αφαίρεση του ποσού και να σε χρεώσουν απο 17/7 έως 31/7

η ΡΑΕ γνωρίζει την κατάσταση , φυσικά τα ξύνει αλλά δε γίνεται προς το παρών κάτι άλλο

Εννοείται σου προτείνω έντονα να φύγεις απο τη συγκεκριμένη εταιρία , εκτός του οτι ήταν η ακριβότερη με διαφορά απο τους υπόλοιπους (σε όλα τα προγράμματα) , έχει κάνει και τις περισσότερες λαδιές στους πελάτες της

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2022 at 8:07 ΜΜ, motoboots said:
On 6/12/2022 at 6:38 ΜΜ, katsiletra said:
Πήγα σήμερα να δηλώσω τις kwh στη ΔΕΗ στο self metering και δεν μου εμφανίζει την κατανάλωση του νυχτερινού. Έχει μόνο ημέρας. Να φταίει ο ανασχεδιασμός του site; Ξέρει κανείς τι παίζει; 

Μόλις συμπληρώσεις την ημερήσια κατανάλωση, θα εμφανιστεί το κουτάκι για να συμπληρώσεις τη νυχτερινή.

Τελικά δεν εμφανίζει κουτάκι για νυχτερινή κατανάλωση ούτε από τον υπολογιστή ούτε από την εφαρμογή. Έχουν κάνει μ******. Τους έστειλα μαιλ μπας και το διορθώσουν. 

Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2022 at 1:42 ΜΜ, katsiletra said:
Τελικά δεν εμφανίζει κουτάκι για νυχτερινή κατανάλωση ούτε από τον υπολογιστή ούτε από την εφαρμογή. Έχουν κάνει μ*********. Τους έστειλα μαιλ μπας και το διορθώσουν. 


Πριν 10 μέρες μπήκα εγώ από το κινητό (Samsung browser) και έδωσα κανονικά τις ενδείξεις. Πρώτα έδωσα τις ενδείξεις ημέρας και στο επόμενο πεδίο τις νύχτας.
9615b026426884b460298974d0322e3c.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Titarasaudi said:


Πριν 10 μέρες μπήκα εγώ από το κινητό (Samsung browser) και έδωσα κανονικά τις ενδείξεις. Πρώτα έδωσα τις ενδείξεις ημέρας και στο επόμενο πεδίο τις νύχτας.
9615b026426884b460298974d0322e3c.jpg

Δυστυχώς δεν μου εμφανίζει της νύχτας, μόνο ημέρας. Δοκίμασα και σε υπολογιστή και στο κινητό και στο app και τίποτα. Προφανώς έχουν κάνει πατάτα πάλι και θα με τρέχουν οι καραγκιόζηδες. 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει  αντιστοιχη σελιδα για το φυσικο αεριο ????

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μου εμφανίζει της νύχτας, μόνο ημέρας. Δοκίμασα και σε υπολογιστή και στο κινητό και στο app και τίποτα. Προφανώς έχουν κάνει πατάτα πάλι και θα με τρέχουν οι καραγκιόζηδες. 
Στο λογαριασμό σου, βλέπεις αν σε έχουν περάσει κ με νυχτερινό τιμολόγιο (Γ1Ν).? Αλλιώς έχουν καταχωρίσει ότι έχεις μόνο ημερήσιο, κ γιαυτό δεν στο εμφανίζει.

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, coulis said:

Στο λογαριασμό σου, βλέπεις αν σε έχουν περάσει κ με νυχτερινό τιμολόγιο (Γ1Ν).? Αλλιώς έχουν καταχωρίσει ότι έχεις μόνο ημερήσιο, κ γιαυτό δεν στο εμφανίζει.

Tapa
 

Το έχω χρόνια το νυχτερινό, όπως και το self metering το χρησιμοποιώ απ όταν το βάλανε. Τώρα με το καινούριο site δεν το εμφανίζει. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, katsiletra said:

Το έχω χρόνια το νυχτερινό, όπως και το self metering το χρησιμοποιώ απ όταν το βάλανε. Τώρα με το καινούριο site δεν το εμφανίζει. 

Καθαρα θεμα site ειναι  φιλε!!!

Και σε μενα το κανει και δινω ενδειξεις τηλεφωνικα.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1 minute ago, Jim30 said:

Ποιο πάροχο προτείνεται μέχρι 500 kw το 4μηνο?

Στάλθηκε από το SM-A525F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αυτον με το μηδενικο η εστω  το μικροτερο παγιο.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
14 φλεβαρη ληγει το home enter της δεη 18μερα/13νυχτα  χρεωση.πρεπει να κανω κατι η θα με πανε αυτοι σε αλλο προγραμμα?

Λογικά θα σε πάει στο "νέο" myHome Open, ίσως να σου είχε έρθει και ενημερωτική επιστολή επ' αυτού!
Όπως και να 'χει όταν κοντεύει ο καιρός καλά θα είναι να το επιβεβαιώσεις στη ΔΕΗ . Αν έχεις πάνω από 2000kw/h το τετράμηνο μείνε στο Open, αν έχεις λιγότερες πήγαινε στο Γ1 καλύτερα!
Link to comment
Share on other sites


Λογικά θα σε πάει στο "νέο" myHome Open, ίσως να σου είχε έρθει και ενημερωτική επιστολή επ' αυτού!
Όπως και να 'χει όταν κοντεύει ο καιρός καλά θα είναι να το επιβεβαιώσεις στη ΔΕΗ . Αν έχεις πάνω από 2000kw/h το τετράμηνο μείνε στο Open, αν έχεις λιγότερες πήγαινε στο Γ1 καλύτερα!
700 μηνιαίως κάνουμε!
Link to comment
Share on other sites

Και μένα λήγει τον Φλεβάρη το home enter έχω περίπου 200-250 kwh τον μήνα, που είναι πιο καλά να πάω;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, chios said:

Και μένα λήγει τον Φλεβάρη το home enter έχω περίπου 200-250 kwh τον μήνα, που είναι πιο καλά να πάω;

Και εμένα λήγει αρχές Μάρτη το ΔΕΗ 18/13 και επειδή κάνω σα τις δικές σου καταναλώσεις σκέφτομαι σοβαρά να πάω elin σε ανοιχτό πρόγραμμα που τουλάχιστον για τον Γενναρη δίνει έως τις 500 κιλοβατώρες με 5 6 λεπτά. Θα δω, το σκέφτομαι. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...