Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

37 minutes ago, Yrrah said:

Σας γράφουμε ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ τώρα... να πάτε στην ΔΕΗ...

ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ... ΠΕΤΑΤΕ ΑΕΤΟ...

Προσωπικά δεν ξαναπάω σε άλλον πάροχο ξανά... 

Με εσωσαν εδω μέσα 2-3 άτομα τον Νοέμβριο του 21

Είμαι και εγώ στη ΔΕΗ με το 2ετές φτηνό τιμολόγιο, αλλά μην τα ισοπεδώνεις όλα.

Από το καλοκαίρι διαφημίζει το MyHome Open, έβγαλε και τιμολόγιο και σήμερα δεν υπάρχει στο site της!!!

Προωθεί μόνο το Γ1.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

37 minutes ago, Yrrah said:

Σας γράφουμε ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ τώρα...

δεν καταλαβαίνω γιατί χρησιμοποιείς πληθυντικό

38 minutes ago, Yrrah said:

να πάτε στην ΔΕΗ...

το μόνο θετικό με τη ΔΕΗ είναι που κρατά τα σταθερά συμβόλαια στο χρόνο διάρκειας και όχι μεταβολή ανα εξάμηνο , κατα τα άλλα έχει κάνει τρελές παπάντζες ....

30 minutes ago, makap said:

Από το καλοκαίρι διαφημίζει το MyHome Open, έβγαλε και τιμολόγιο και σήμερα δεν υπάρχει στο site της!!!

μάλλον δεν εμπορικά διαθέσιμο παρα μόνο για όσους λήγει το σταθερο

με την ευκαιρία ρωτήστε γραπτώς σε ποιο πρόγραμμα θα πάτε αν λήγει τώρα (άσχετα αν πήρατε επιστολή ή όχι) γιατί σε κάποιους τη φόρεσε με ένταξη στις νέες τιμές

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, ilka71 said:

στο νέο σαιτ της ΔΕΗ που είδα σήμερα που στον κόρακα είναι ο λογαριασμός αναλυτικά;;

Στο MyEnergy/Ιστορικό Κινήσεων και επιλέγεις είτε προβολή είτε λήψη.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, makap said:

Στο MyEnergy/Ιστορικό Κινήσεων και επιλέγεις είτε προβολή είτε λήψη.

σημερα βγηκε ο λογαριασμος και εκει που λεει "Μάθετε τα πάντα για τα συστήματα θέρμανσης" 

δεξια εχει τα συμβολα που λες αλλα ανοιγει το διαφημιστικο μονο

 

ενω στην εφαρμογη του κινητου-που την εφτιαξαν!- φαινεται!

Screenshot 2022-11-22 204435.jpg

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε πάλι η ιστοσελίδα, τουλάχιστον στο PC, και οι λογαρισμοί βρίσκονται στην ενότητα "Οι παροχές μου", επιλέγεις την παροχή που θέλεις (έχω 2), πας στο ιστορικό κινήσεων, και βλέπεις τους λογαριασμούς

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε πάλι η ιστοσελίδα, τουλάχιστον στο PC, και οι λογαρισμοί βρίσκονται στην ενότητα "Οι παροχές μου", επιλέγεις την παροχή που θέλεις (έχω 2), πας στο ιστορικό κινήσεων, και βλέπεις τους λογαριασμούς
εκεί είμαι. στην φώτο που ανέβασα εκεί είμαι. ΔΕΝ δείχνει βελάκι να κατεβάσω ή το μάτι να δω τον λογαριασμό. μήπως επειδή εκδόθηκε σήμερα δεν έχει ανοίξει ακόμα;
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να το φτιάξουν , αν βάλετε το ποντίκι πάνω στο κάθε ματάκι θα δείτε ότι αλλάζει μόνο η ημερομηνία του κάθε url. Οπότε κάντε αντιγραφή κι επικόλληση του προηγούμενου λογαριασμού κι αλλάξτε απλά ημέρα και μήνα σύμφωνα με την έκδοση. Έτσι θα ανοίξει κανονικά το pdf 

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να το φτιάξουν , αν βάλετε το ποντίκι πάνω στο κάθε ματάκι θα δείτε ότι αλλάζει μόνο η ημερομηνία του κάθε url. Οπότε κάντε αντιγραφή κι επικόλληση του προηγούμενου λογαριασμού κι αλλάξτε απλά ημέρα και μήνα σύμφωνα με την έκδοση. Έτσι θα ανοίξει κανονικά το pdf 
θα το δοκιμάσω αύριο
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να το φτιάξουν , αν βάλετε το ποντίκι πάνω στο κάθε ματάκι θα δείτε ότι αλλάζει μόνο η ημερομηνία του κάθε url. Οπότε κάντε αντιγραφή κι επικόλληση του προηγούμενου λογαριασμού κι αλλάξτε απλά ημέρα και μήνα σύμφωνα με την έκδοση. Έτσι θα ανοίξει κανονικά το pdf 
άνοιξε wtf; μπράβο πως το κατάλαβες ρε θηρίο?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, 

Επειδή δεν γνωρίζω τι ισχύει με τα διάφορα προγράμματα που προσφέρουν οι εταιρείες, θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας αλλά και τη συμβουλή σας. 

Μένω σε δικό μου σπίτι και όλα τα χρόνια έχω το Γ1 της ΔΕΗ. Ο λογαριασμός είναι σε άλλο όνομα, όχι το δικό μου. Η αλήθεια είναι ότι δεν πληρώνω υπερβολικά μεγάλους λογαριασμούς, έτσι νομίζω τουλάχιστον (αυτό το συμπεραίνω από συζητήσεις που μπορεί να κάνω κατά καιρούς με φίλους και συνεργάτες). 

Το ερώτημά μου είναι το εξής: αξίζει να το ψάξω και να αλλάξω πρόγραμμα (ή και πάροχο), δεδομένου ότι για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να μεταφέρω τον λογαριασμό στο όνομά μου (άρα καταβολή εγγύησης 150 ευρώ τουλάχιστον) αλλά και ενδεχομένως να πρέπει να φτιάξω κι ένα πιστοποιητικό ηλεκτρολογικής επάρκειας (κάπως αλλιώς λέγεται αλλά δεν μου έρχεται τώρα) μιας και σίγουρα έχουν περάσει πάνω από 12 - 13 χρόνια από το τελευταίο, το οποίο κι αυτό έχει ένα κόστος απ'όσο γνωρίζω γύρω στα 100-150 ευρώ. 

Με άλλα λόγια, αν θελήσω να αλλάξω τώρα (ή αργότερα) πρόγραμμα, θα πρέπει να ξεκινήσω την διαδικασία με μια "χασούρα" γύρω στα 300 ευρώ. Από την άλλη, μένω εδώ που είμαι αλλά "δεσμευμένος" ες αεί στο Γ1 της ΔΕΗ. 

Τι λέτε; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, 
Επειδή δεν γνωρίζω τι ισχύει με τα διάφορα προγράμματα που προσφέρουν οι εταιρείες, θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας αλλά και τη συμβουλή σας. 
Μένω σε δικό μου σπίτι και όλα τα χρόνια έχω το Γ1 της ΔΕΗ. Ο λογαριασμός είναι σε άλλο όνομα, όχι το δικό μου. Η αλήθεια είναι ότι δεν πληρώνω υπερβολικά μεγάλους λογαριασμούς, έτσι νομίζω τουλάχιστον (αυτό το συμπεραίνω από συζητήσεις που μπορεί να κάνω κατά καιρούς με φίλους και συνεργάτες). 
Το ερώτημά μου είναι το εξής: αξίζει να το ψάξω και να αλλάξω πρόγραμμα (ή και πάροχο), δεδομένου ότι για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να μεταφέρω τον λογαριασμό στο όνομά μου (άρα καταβολή εγγύησης 150 ευρώ τουλάχιστον) αλλά και ενδεχομένως να πρέπει να φτιάξω κι ένα πιστοποιητικό ηλεκτρολογικής επάρκειας (κάπως αλλιώς λέγεται αλλά δεν μου έρχεται τώρα) μιας και σίγουρα έχουν περάσει πάνω από 12 - 13 χρόνια από το τελευταίο, το οποίο κι αυτό έχει ένα κόστος απ'όσο γνωρίζω γύρω στα 100-150 ευρώ. 
Με άλλα λόγια, αν θελήσω να αλλάξω τώρα (ή αργότερα) πρόγραμμα, θα πρέπει να ξεκινήσω την διαδικασία με μια "χασούρα" γύρω στα 300 ευρώ. Από την άλλη, μένω εδώ που είμαι αλλά "δεσμευμένος" ες αεί στο Γ1 της ΔΕΗ. 
Τι λέτε; 

Φαντάζομαι παίρνεις την επιδότηση του κράτους;
Αφού λες ότι δεν έχεις υψηλούς λογαριασμούς επομένως έχεις χαμηλές καταναλώσεις.
Έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα μια χαρά είσαι στο Γ1 της ΔΕΗ, δεν αξίζει να ασχοληθείς με άλλα προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, την παίρνω την επιδότηση. Στον περσινό εκκαθαριστικό λογαριασμό (που αφορούσε σε οκτάμηνη μέτρηση και όχι τετράμηνη) πήρα επιδότηση περίπου 460 ευρώ και πλήρωσα συνολικά 385 ευρώ (η κατανάλωση ήταν λίγο πάνω από 3000 κιλοβατώρες).

Η ετήσια κατανάλωση δεν πρέπει να ξεπερνά τις 5000 κιλοβατώρες. Έχω και νυχτερινό τιμολόγιο.

Οπότε λες, να μείνω εδώ που είμαι, να μην το ψάξω περισσότερο.

Edited by melampous
Link to comment
Share on other sites

On 29/11/2022 at 12:27 ΜΜ, melampous said:

Καλημέρα παιδιά, 

Επειδή δεν γνωρίζω τι ισχύει με τα διάφορα προγράμματα που προσφέρουν οι εταιρείες, θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας αλλά και τη συμβουλή σας. 

Μένω σε δικό μου σπίτι και όλα τα χρόνια έχω το Γ1 της ΔΕΗ. Ο λογαριασμός είναι σε άλλο όνομα, όχι το δικό μου. Η αλήθεια είναι ότι δεν πληρώνω υπερβολικά μεγάλους λογαριασμούς, έτσι νομίζω τουλάχιστον (αυτό το συμπεραίνω από συζητήσεις που μπορεί να κάνω κατά καιρούς με φίλους και συνεργάτες). 

Το ερώτημά μου είναι το εξής: αξίζει να το ψάξω και να αλλάξω πρόγραμμα (ή και πάροχο), δεδομένου ότι για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να μεταφέρω τον λογαριασμό στο όνομά μου (άρα καταβολή εγγύησης 150 ευρώ τουλάχιστον) αλλά και ενδεχομένως να πρέπει να φτιάξω κι ένα πιστοποιητικό ηλεκτρολογικής επάρκειας (κάπως αλλιώς λέγεται αλλά δεν μου έρχεται τώρα) μιας και σίγουρα έχουν περάσει πάνω από 12 - 13 χρόνια από το τελευταίο, το οποίο κι αυτό έχει ένα κόστος απ'όσο γνωρίζω γύρω στα 100-150 ευρώ. 

Με άλλα λόγια, αν θελήσω να αλλάξω τώρα (ή αργότερα) πρόγραμμα, θα πρέπει να ξεκινήσω την διαδικασία με μια "χασούρα" γύρω στα 300 ευρώ. Από την άλλη, μένω εδώ που είμαι αλλά "δεσμευμένος" ες αεί στο Γ1 της ΔΕΗ. 

Τι λέτε; 

Το Γ1 (Γ1Ν αν έχεις και νυκτερινό) της ΔΕΗ είναι κυμαινόμενο και έπαρνε τις επιδοτήσεις από την αρχή της αύξησης των τιμών. Το ότι η παροχή είναι σε άλλο όνομα δεν θα σου δημιουργήσει άμεσο πρόβλημα, αλλά κάποτε θα πρέπει να το άλλάξεις 

Το πιστοποιητικό του ηλεκτρολόγου χρειάζεται όταν άλλάζεις πάροχο και το προηγούμενο έχει λήξει (η διάρκεια ισχύος είναι 15 χρόνια). Αν μείνεις στη ΔΕΗ, ο ΔΕΔΔΗΕ δεν θα σε ενοχλήσει για το θέμα αυτό. Αν μένεις στην Αττική, ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και οι τιμές ξεκινάνε από 30€ και ανεβαίνουν ανάλογα με το εμβαδόν της κατοικίας. Στην υπόλοιπη Ελλέδα, οι ηλεκτρολόγοι έχουν εφαρμόσει συνδικαλιστικό τιμολόγιο σε κάθε νομό.

Συμπερασματικά, καλά είσαι στη ΔΕΗ μέχρι να ηρεμήσει η κατάσταση.

ΥΓ (1/12/22)

Εκ των υστέρων έμαθα ότι 1) η ισχύς του πιστοποιητικού κατέβηκε στα 10 χρόνια και 2) μετά από διακοπή, ξεκινάει πάλι από την αρχή η διαδικασία.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, melampous said:

Οκ, κατάλαβα!

Μένω εδώ που είμαι και δεν το κουνάω...μέχρι να χρεοκοπήσει η ΔΕΗ! 🙂

Σας ευχαριστώ για τις γνώμες σας!

Μάγος εισαι !!!!

Ποτέ ξανά αλλού …

Link to comment
Share on other sites

Mε την αναβάθμιση που έκανε η ΔΕΗ στο e-bill δε μπορώ να βρω που στο καλό ανοίγω τον λογαριασμό για να τον τσεκάρω. Στο ματάκι που έχει δεξιά ανοίγει ένα διαφημιστικό για αντλίες θερμότητας…


Sent from my iPad using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Mε την αναβάθμιση που έκανε η ΔΕΗ στο e-bill δε μπορώ να βρω που στο καλό ανοίγω τον λογαριασμό για να τον τσεκάρω. Στο ματάκι που έχει δεξιά ανοίγει ένα διαφημιστικό για αντλίες θερμότητας…


Sent from my iPad using Tapatalk

Μια από τα ίδια αλλά μετά από δύο ή τρεις μέρες μου εμφάνισε το βελάκι για λήψη λογαριασμού. Τώρα γιατί υπάρχει αυτό το delay, μόνο οι ΔΕΗ ξέρει


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Σε ΔΕΗ online το καλό με χρέωση 0.09 έχω δηλώσει κάρτα που λήγει 02/23. Πριν έρθει η καινούρια μπορώ να αλλάξω σε άλλη κάρτα? Αν θυμάμαι καλά είχαμε αναφέρει κάποια στιγμή ότι αν δεν καταφέρει να τραβήξει τα λεφτά μέσω πάγιας παίζει να μας πετάξουν έξω από το πρόγραμμα και είναι κάτι που δεν θέλω καν να το σκέφτομαι. Αν κάποιος γνωρίζει θα ήμουν υπόχρεος.

Link to comment
Share on other sites


Μια από τα ίδια αλλά μετά από δύο ή τρεις μέρες μου εμφάνισε το βελάκι για λήψη λογαριασμού. Τώρα γιατί υπάρχει αυτό το delay, μόνο οι ΔΕΗ ξέρει


Sent from my iPad using Tapatalk
Mε την αναβάθμιση που έκανε η ΔΕΗ στο e-bill δε μπορώ να βρω που στο καλό ανοίγω τον λογαριασμό για να τον τσεκάρω. Στο ματάκι που έχει δεξιά ανοίγει ένα διαφημιστικό για αντλίες θερμότητας…


Sent from my iPad using Tapatalk
έστειλα μήνυμα και μου είπαν θέλει 3 μέρες να εμφανιστεί. στην εφαρμογή του κινητού άμεσα φαίνεται! είναι άσχετοι
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, firekostas said:

Παίδες καλησπέρα. Σε ΔΕΗ online το καλό με χρέωση 0.09 έχω δηλώσει κάρτα που λήγει 02/23. Πριν έρθει η καινούρια μπορώ να αλλάξω σε άλλη κάρτα? Αν θυμάμαι καλά είχαμε αναφέρει κάποια στιγμή ότι αν δεν καταφέρει να τραβήξει τα λεφτά μέσω πάγιας παίζει να μας πετάξουν έξω από το πρόγραμμα και είναι κάτι που δεν θέλω καν να το σκέφτομαι. Αν κάποιος γνωρίζει θα ήμουν υπόχρεος.

Εάν πάρεις νέα κάρτα σε αντικατάσταση αυτής που λήγει, οι πάγιες εντολές περνάνε αυτόματα στη νέα (εκτός απροόπτου). Εάν χειροκίνητα ρυθμίσεις νέα πάγια εντολή σε άσχετη κάρτα, πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Για το θέμα των λογαριασμών της ΔΕΗ, όταν μπήκα εγώ στο νέο site είχαν ήδη περάσει λίγες μέρες από την έκδοση και ο λογαριασμός φαινόταν. Την εφαρμογή δεν την χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, bill_viper said:

Mε την αναβάθμιση που έκανε η ΔΕΗ στο e-bill δε μπορώ να βρω που στο καλό ανοίγω τον λογαριασμό για να τον τσεκάρω. Στο ματάκι που έχει δεξιά ανοίγει ένα διαφημιστικό για αντλίες θερμότητας…


Sent from my iPad using Tapatalk

Ο τρόπος που μπορείς να κατεβάσεις το λογαριασμό περιγράφεται στα πρώτα posts αυτής της σελίδας.

Στη δική μου περίπτωση, ακόμη δεν μπορώ να κατεβάσω το λογαριασμό, όπως πριν, και τον κατέβασα με τον παραπάνω τρόπο. 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, minast said:

Εάν πάρεις νέα κάρτα σε αντικατάσταση αυτής που λήγει, οι πάγιες εντολές περνάνε αυτόματα στη νέα (εκτός απροόπτου). Εάν χειροκίνητα ρυθμίσεις νέα πάγια εντολή σε άσχετη κάρτα, πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Για το θέμα των λογαριασμών της ΔΕΗ, όταν μπήκα εγώ στο νέο site είχαν ήδη περάσει λίγες μέρες από την έκδοση και ο λογαριασμός φαινόταν. Την εφαρμογή δεν την χρησιμοποιώ.

Δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται αυτό που λες γιατί δεν ενεργοποιείται η πάγια μέσω της τράπεζας. Εδώ δηλώνουμε στο Mybill με ποια κάρτα θέλουμε να πληρώνουμε. Θα πάρω εξυπηρέτηση να ρωτήσω να είμαι σίγουρος. Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

έστειλα μήνυμα και μου είπαν θέλει 3 μέρες να εμφανιστεί. στην εφαρμογή του κινητού άμεσα φαίνεται! είναι άσχετοι

Α μάλιστα, έτσι εξηγείται! Από το PC δε μπορούσα να δω τον λογαριασμό (χρειαζόμουν τον αριθμό παροχής) ο οποίος βγήκε εκδόθηκε σήμερα και για κάποιο λόγο οι παλιοί λογαριασμοί έχουν εξαφανιστεί με την αναβάθμιση. Μπήκα από την εφαρμογή στο κινητό και είχε εμφανιστεί κανονικότατα!


Sent from my iPad using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...