Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

60 λεπτά δίνει την κιλοβατώρα, ξέρουμε πόσο απο αυτό επιδοτεί το κράτος;

Στάλθηκε από το V2145 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


5 ποστ πιο πάνω

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

η ερωτηση τωρα ειναι..με τον νεο τροπο επιδοτησης με βαση την καταναλωση του μηνα ,

δικαιουνται και οσοι εχουν σταθερο τιμολογιο;;..δεν εχω δει καμια ανφορα σε αυτο..

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, apollon11 said:

η ερωτηση τωρα ειναι..με τον νεο τροπο επιδοτησης με βαση την καταναλωση του μηνα ,

δικαιουνται και οσοι εχουν σταθερο τιμολογιο;;..δεν εχω δει καμια ανφορα σε αυτο..

δεν έχεις δει κα´ποια αναφορά  επειδή δεν παίρνουν επιδοτήσεις τα σταθερά

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

 Συμφωνώ μαζί σου.απλα.χρειαζεται.διευκρινηση ότι  όσοι έπαιρναν μέχρι τώρα επιδότηση ,αυτοί θα δικαιούνται και την έκπτωση..Αν και δεν είναι σωστό αυτό .αφού το κίνητρο είναι να μειωθεί η κατανάλωση...τέλος.παντων  κανείς δεν γνωρίζει γιατί δεν έχει τεθεί αυτό το ερώτημα ....ίσως να ισχύει αυτό που λες..  .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση τελειώνει σε 10 μέρες το συμβόλαιο μου στην ΔΕΗ. ( My home enter ).
Πήρα γράμμα οτι θα με γυρίσουν αυτόματα στο Myhome enter OPEN, αν δεν κανω καμμιά ενέργεια, με συμφέρει η να παω στο κλασσικό Γ1, έχει κάποιος εμπειρία σε αυτό? Δεν βρίσκω τις χρεώσεις για το OPEN.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημοσίευσε η ΡΑΕ τις τιμές των παρόχων με τα πάγια τις κάθε μιας εταιρείας .

https://www.rae.gr/anakoinoseis/49335/

ΠΡΟΣΟΧΗ. Η επιδότηση που έχει, είναι για 500KWh

 

Οι επιδότηση για τον μήνα Νοέμβριο στα οικιακά, έχει ως εξής:
Για μηνιαίες καταναλώσεις οικιακών
- Έως 500 KWh η επιδότηση θα είναι 238 €/MWh. 
- Από 501-1000kWh η επιδότηση είναι 188 €/MWh. Αν, όμως, ένα νοικοκυριό μειώσει κατά 15% την μέση ημερήσια κατανάλωσή του σε σχέση με την αντίστοιχη περσινή, τότε η επιδότηση αυξάνεται κατά 50 €/MWh.
- Για πάνω από 1001KWh, η επιδότηση ανέρχεται στα 98 €/MWh. Αφορά μόνο το 2% των νοικοκυριών στην Ελλάδα. Και σε αυτή την κλίμακα ισχύει η επιπλέον επιδότηση των 50 €/MWh, αν υπάρξει μείωση κατανάλωσης κατά 15%.
Για το Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο (ΚΟΤ), η επιδότηση ανέρχεται στα 286 €/MWh.
 

Πηγή και αναλυτικές επιδοτήσεις οικιακών - επαγγελματικών παροχών
https://www.odigostoupoliti.eu/epidotiseis-ilektrikou-revmatos-gia-ton-noemvrio-2022/

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, με κάλεσαν απο protergia σήμερα και μου έδωσαν 11 λεπτά την κιλοβατώρα και 10 τη νυχτερινή, χωρίς πάγιο.
Είμαι σε myhome enter το οποίο λήγει τέλος του μήνα.
Μπορώ να φύγω απο τώρα;
Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Η κατανάλωση μου είναι γύρω στις 500kw/μήνα το χειμώνα, το καλοκαίρι αρκετά λιγότερες.
Τελευταία δίνω περίπου 70€/μηνα μ.ο.

Sent from my V2145 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Da_rudakos said:

Καλημέρα, με κάλεσαν απο protergia σήμερα και μου έδωσαν 11 λεπτά την κιλοβατώρα και 10 τη νυχτερινή, χωρίς πάγιο.
Είμαι σε myhome enter το οποίο λήγει τέλος του μήνα.
Μπορώ να φύγω απο τώρα;
Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Η κατανάλωση μου είναι γύρω στις 500kw/μήνα το χειμώνα, το καλοκαίρι αρκετά λιγότερες.
Τελευταία δίνω περίπου 70€/μηνα μ.ο.

Sent from my V2145 using Tapatalk
 

Για ποιο πρόγραμμα σου έδωσαν αυτές τις τιμές;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Da_rudakos said:

Καλημέρα, με κάλεσαν απο protergia σήμερα και μου έδωσαν 11 λεπτά την κιλοβατώρα και 10 τη νυχτερινή, χωρίς πάγιο.
Είμαι σε myhome enter το οποίο λήγει τέλος του μήνα.
Μπορώ να φύγω απο τώρα;
Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Η κατανάλωση μου είναι γύρω στις 500kw/μήνα το χειμώνα, το καλοκαίρι αρκετά λιγότερες.
Τελευταία δίνω περίπου 70€/μηνα μ.ο.

Sent from my V2145 using Tapatalk
 

Καις 500 kwh και πληρώνεις 70 ευρω;;;;;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο πρόγραμμα σου έδωσαν αυτές τις τιμές;
Δεν μου ανέφερε πως λέγεται, επειδή ήμουν δουλειά της είπα να μιλήσουμε απόγευμα.
Καις 500 kwh και πληρώνεις 70 ευρω;;;;;
2000 φτάνω το τετράμηνο Νοέμβρη Δεκέμβρη Γενάρη Φλεβάρη κάθε χρόνο.
Τους τελευταίους που δίνω γύρω στα 70€ δεν έχω κοιτάξει, σίγουρα είναι αρκετά λιγότερες.

Sent from my V2145 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για ποιο πρόγραμμα σου έδωσαν αυτές τις τιμές;
Το Mvp plus είναι, αλλά δεν βλέπω κάπου τιμή 10 λεπτά/ κιλοβατώρα..
Να έμενα όπως είμαι σε ΔΕΗ κυμαινόμενο; Έχω μπερδευτεί πολύ!

Sent from my V2145 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Da_rudakos said:

Το Mvp plus είναι, αλλά δεν βλέπω κάπου τιμή 10 λεπτά/ κιλοβατώρα..
Να έμενα όπως είμαι σε ΔΕΗ κυμαινόμενο; Έχω μπερδευτεί πολύ!
 

Δεν υπάρχουν οι τιμές που σου πρόσφεραν τηλεφωνικά και μάλιστα χωρίς πάγιο.

Εάν επικοινωνήσει πάλι κάποιος μαζί σου για το ίδιο θέμα ζήτα γραπτή προσφορά.

Πάντως, η ΔΕΗ έχει 2 προγράμματα σήμερα το Γ1Ν (κυμαινόμενο) με πάγιο 3,50/μήνα, και το MyHome Open (με τιμές που διαμορφώνονται κάθε μήνα) και πάγιο 5€/μήνα, αλλά οι διαφορές μεταξύ τους είναι πολύ μικρες.

Το βασικό, για μένα, είναι ότι σέβεται το συμβόλαιο που υπογράφει με τον καταναλωτή, για όλη τη διάρκειά του.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι χρεώσεις στην Προτέργια είναι αποτυπωμένες με τέτοιο τρόπο στο λογαριασμό που δε βγαίνει άκρη

καλό είναι να αποφεύγετε προγράμματα με ασάφειες χρεώσεων μιας και το πιθανότερο είναι να χρεώνουν παραπάνω (σε 2 λογαριασμούς πάντως όντως έγινε)

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, σαφέστερη και με περισσότερη πληροφορία μου φαίνονταν η ανάλυση της Protergia, από τη ΔΕΗ που είμαι τώρα. Πολύ καλύτερο επίσης ήταν και το σύστημα της για να δίνεις την κατανάλωση σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, είμαι φουλ απογοητευμένος από την Protergia με το όλο σύστημα της που θυμίζει παντοπωλειο της γειτονιάς.

- όταν έκανα νέα συνδεση (από αλλαγή ονοματος όταν νοικιασα το σπίτι) μου είπαν ότι το ποσό της εγγύσης (47€) θα έμπαινε από τον πρώτο λογαριασμό ώς έκπτωση 10% κάθε μήνα . Μετά από τηλ που είχα μετά από 2-3 μήνες που δεν έβλεπα πουθενά αυτή την έκπτωση, μου είπαν ότι αρχίζει και μπαίνει μετά από 6 μήνες παραμονής και μόνο στον "εκκαθαριστικό" λογαριασμό κι όχι στον απλό, όπως επίσης και η έκπτωση συνέπειας.

Το θεωρώ το λιγότερο ξεφτίλα γιατί η ενημέρωση που είχα στην αρχή ήταν από τους ίδιους τους υπαλληλους της protergia μιας, και όπως είπα, ήταν μεταφορά ονόματος κι όχι προσφορά από κάποια "τρίτη" εταιρεία

- η εφαρμογή και η ενημέρωσή της ήταν ΑΘΛΙΑ. Δεν μπορείς να αποθηκεύσεις κάρτα πληρωμής, η πληρωμή δεν εμφανίζεται άμεσα κι ο λογαριασμός, ενώ εκδίδεται σ'αυτούς σταθερά κάθε 5 του μήνα, στην εφαρμογή το ποσό πληρωμής εμφανίζεται όποτε θέλει. Άλλους μήνες στις 8, άλλους στις 10 κ.ο.κ.

Έτσι δεν μπορείς να λέγεσαι σοβαρή εταιρεία

Edited by ParafronGR

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, motoboots said:

Προσωπικά, σαφέστερη και με περισσότερη πληροφορία μου φαίνονταν η ανάλυση της Protergia, από τη ΔΕΗ που είμαι τώρα. Πολύ καλύτερο επίσης ήταν και το σύστημα της για να δίνεις την κατανάλωση σου.

απο πότε ήταν ο τελευταίος λογαριασμός ? Δεν έχει ανάλυση η Προτέργια

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, korakios said:

απο πότε ήταν ο τελευταίος λογαριασμός ? Δεν έχει ανάλυση η Προτέργια

Ποια ακριβώς ανάλυση απουσιάζει?

1.jpg

2.jpg

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, motoboots said:

Ποια ακριβώς ανάλυση απουσιάζει?

1.jpg

2.jpg

δηλαδή εσύ κατάλαβες ποια κιλοβατώρα μπήκε για Αύγουστο και ποια ΤΕΜ πήρες και ποιες χρεώσεις για Σεπ αντίστοιχα ....

στην περίπτωσή σου απλά έχεις μία μέρα απο Αύγουστο , αν είχες 15 μέρες τότε δε νομίζω ένας μέσος όρος αποτυπωμένος να βοηθά για επαλήθευση ....

έχω βάλει στο excel προειδοποίηση για Προτέργια ....

ΥΓ. Φυσικά δικαιούσαι και έκπτωση συνέπειας του τελικού , μικρό ποσό , αλλά ισχύει

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου διαβάζω προσεκτικά τον τρόπο που προσεγγίζεις τα πράγματα. Όμως 5 χρόνια Protergia δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα, είχα άριστη εξυπηρέτηση και ξεκάθαρους λογαριασμούς χωρίς απορίες. Στο τέλος του 2020 ξεκίνησαν οι επιπλέον χρεώσεις με τη ρήτρα αναπροσαρμογής (την οποία είχα διαβάσει καλά στα ψιλά γράμματα των συμβολαίων μου). Όταν τα ποσά της επιβάρυνσης έγιναν σημαντικά, παραπονέθηκα και με πέρασαν άμεσα σε ένα σταθερό πρόγραμμα ενός έτους, με πολύ χαμηλή τιμή.

Σήμερα είμαι στη ΔΕΗ, γιατί έτσι κρίνω ότι με εξυπηρετεί για διάφορους λόγους, αλλά η εμπειρία μου για την Protergia είναι η παραπάνω, δηλαδή για μια σοβαρή και αξιόπιστη εταιρία. Δεν θέλω να πείσω κανέναν, αλλά η πραγματικότητα μου είναι αυτή.

Edited by motoboots
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, motoboots said:

. Όμως 5 χρόνια Protergia δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα, είχα άριστη εξυπηρέτηση και ξεκάθαρους λογαριασμούς χωρίς απορίες

δεν είπα το αντίθετο

32 minutes ago, motoboots said:

Δεν θέλω να πείσω κανέναν, αλλά η πραγματικότητα μου είναι αυτή.

πραγματικότητα είναι ο ασαφής λογαριασμός που πόσταρες 😁

φαντάσου να είχες 500kw και 10 μέρες Αυγ και 18 Σεπ και ο λoγαριασμός απλά να έγραφε 500kw*X€/kw

άκρη δε βγαίνει

Και δεν είπες αν πήρες τη συνέπεια (αν τον πλήρωσες εμπρόθεσμα) ή τη φάγανε

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, korakios said:

δεν είπα το αντίθετο

πραγματικότητα είναι ο ασαφής λογαριασμός που πόσταρες 😁

φαντάσου να είχες 500kw και 10 μέρες Αυγ και 18 Σεπ και ο λoγαριασμός απλά να έγραφε 500kw*X€/kw

άκρη δε βγαίνει

Και δεν είπες αν πήρες τη συνέπεια (αν τον πλήρωσες εμπρόθεσμα) ή τη φάγανε

Εσύ μπορεί να μην βγάζεις άκρη, εγώ έχω βγάλει και τη γράφω στο παραπάνω ποστ μου. Σαφέστατα μάλιστα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, motoboots said:

Εσύ μπορεί να μην βγάζεις άκρη, εγώ έχω βγάλει και τη γράφω στο παραπάνω ποστ μου. Σαφέστατα μάλιστα.

με συγχωρείς αλλά τουλάχιστον εγώ δεν καταλαβαίνω ούτε βλέπω κάτι σε παραπάνω ποστ σου

πες μου λίγο τι χρεώθηκες στο λογαριασμό που ανέβασες για Αύγουστο και Σεπτέμβριο ξεχωριστά , όπως και τα ποσά ΤΕΜ που πήρες ανα μήνα και το αν πήρες την έκπτωση συνέπειας του τελικού (όχι συνέπεια προηγούμενου πριν του τελικού) και ποιο ήταν το ποσό

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, δεν είμαστε εδώ για να αμφισβητεί ο ένας τον άλλο. Σώνει και καλά να πείσεις ότι κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά, κάνοντας παρατηρήσεις χωρίς να γνωρίζεις τα πλήρη δεδομένα. 

Για να μην συνεχίσεις τα ανούσια ερωτήματα - αφού δεν έχεις τα πλήρη δεδομένα - θα σου πω ότι ο τελικός λογαριασμός που βλέπεις περιέχει μόνο ΜΙΑ μέρα σε κυμαινόμενο πρόγραμμα, αφού όλες οι προηγούμενες ήταν σε σταθερό - χωρίς ΤΕΜ δηλαδή. Είναι η επομένη που έληξε το συμβόλαιο μου και έκανα αίτημα να μεταφερθώ στη ΔΕΗ.

Όπως είπα και παραπάνω, 5 χρόνια στην Protergia δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα, είχα άριστη εξυπηρέτηση και ξεκάθαρους λογαριασμούς χωρίς απορίες. Μάλιστα, τους 56 από τους 60 μήνες που ήμουν εκεί, πλήρωνα λιγότερα ή και πολύ λιγότερα από όσα θα πλήρωνα αν ήμουν στη ΔΕΗ. Αυτό ήθελα να πω, αλλά φαίνεται απαγορεύεται κάποιος να έχει τέτοια εμπειρία. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, motoboots said:

Σώνει και καλά να πείσεις ότι κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά, κάνοντας παρατηρήσεις χωρίς να γνωρίζεις τα πλήρη δεδομένα.

Για να μην συνεχίσεις τα ανούσια ερωτήματα - αφού δεν έχεις τα πλήρη δεδομένα -

αφού τα κρατάς κρυφά 😁

1 hour ago, motoboots said:

θα σου πω ότι ο τελικός λογαριασμός που βλέπεις περιέχει μόνο ΜΙΑ μέρα σε κυμαινόμενο πρόγραμμα, αφού όλες οι προηγούμενες ήταν σε σταθερό - χωρίς ΤΕΜ δηλαδή. Είναι η επομένη που έληξε το συμβόλαιο μου και έκανα αίτημα να μεταφερθώ στη ΔΕΗ.

α, οκ ,ίσως να μη σε ενδιαφέρει στην περίπτωσή σου ανάλυση (δικαίωμά σου φυσικά)

δεν παύει όμως οτι για τη μία μέρα έπρεπε να γράφει ξεχωριστά τις αντίστοιχες κιλοβατώρες αναλογικά αλλά και την ΤΕΜ (πχ ΤΕΜ 77/15=5,13*0,639)

Αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα δε σημαίνει οτι ο λογαριασμός είναι αναλυτικός (δες και τη συνέπεια πάντως για τη χρέωση ενέργειας του τελικού)

1 hour ago, motoboots said:

Φίλε μου, δεν είμαστε εδώ για να αμφισβητεί ο ένας τον άλλο.

δεν ξέρω γιατί το παίρνεις προσωπικά , δεν αμφισβητώ εσένα , στο λογαριασμό αναφέρομαι

1 hour ago, motoboots said:

Όπως είπα και παραπάνω, 5 χρόνια στην Protergia δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα, είχα άριστη εξυπηρέτηση και ξεκάθαρους λογαριασμούς χωρίς απορίες. Μάλιστα, τους 56 από τους 60 μήνες που ήμουν εκεί, πλήρωνα λιγότερα ή και πολύ λιγότερα από όσα θα πλήρωνα αν ήμουν στη ΔΕΗ.

δεν είπε κανένας το αντίθετο

1 hour ago, motoboots said:

Αυτό ήθελα να πω, αλλά φαίνεται απαγορεύεται κάποιος να έχει τέτοια εμπειρία. 

 κακώς σου φαίνεται

____________________________________________________________

Αλλά έτσι κι αλλιώς απο δίπλα φόρουμ η Προτέργια απάντησε οτι στους λογαιριασμούς θα φαίνεται απλά ένας μέσος όρος κιλοβατώρας , (όπως φαίνεται και σε άλλους λογαριασμούς ένα σκέτο νούμερο)

Σε αναμονή μέχρι να μεσολαβήσει η ΡΑΕ

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Σας γράφουμε ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ τώρα... να πάτε στην ΔΕΗ...

ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ... ΠΕΤΑΤΕ ΑΕΤΟ...

Προσωπικά δεν ξαναπάω σε άλλον πάροχο ξανά... 

Με εσωσαν εδω μέσα 2-3 άτομα τον Νοέμβριο του 21

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...