Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Περιμένεις μεχρι 25 του μήνα. Μπαίνεις στην ΡΑΕ που ανακοινώνει κάθε μήνα τις ΝΕΕΣ τιμές των παρόχων. Ή τσεκάρεις από αύριο, κάθε πάροχο ξεχωριστά.

Tapa



Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

5 ώρες πριν, sunn said:

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!!

Επειδή τρέχω και δε φτάνω τους τελευταίους 3 μήνες, και δεν έχω καθόλου ελεύθερο χρόνο για να ψάξω (κάνω κάθε μέρα 110+110 = 220χλμ για να πάω στη δουλειά και να επιστρέψω και επιπλέον τρέχω και τον πατέρα μου που έχει πολύ σοβαρό θέμα υγέιας) ποιό πρόγραμμα συμφέρει αυτή την εποχή?? Protergeia ειδα είναι σχετικά χαμηλό το Οικιακό Σταθερό 30% και μου είπαν στο τηλ ότι έχει παγώσει η ρήτρα μέχρι 1/7/2023???

Κανόνας είναι να μην εμπιστεύεσαι κανέναν υπάλληλο . Το πρόγραμμα που λες έχει 0,50 την κιλοβατώρα και πέφτει στα 0,35 με έκπτωση συνέπειας

https://www.protergia.gr/el/protergia-οικιακό-σταθερο

Είναι σταθερό χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής αλλά ΔΕΝ παίρνει επιδοτήσεις

Απο 1/8 δεν καταργήθηκε η ρήτρα στα κυμαινόμενα ,απλά ενσωματώθηκε , ανα μήνα αλλάζουν οι τιμές , περίμενε μέχρι αύριο βράδυ που θα ανακοινωθούν οι επιδοτήσεις και τα κριτήρια και θα ολοκληρωθούν οι αναρτημένες τιμές για Οκτωβρίο

αν τυχών ανακοινώσουν οτι επιδοτήσεις θα μπαίνουν μόνο για κύρια κατοικία μιλάς με το λογιστή σου απαραίτητα πως θα φανεί άμεσα σαν κύρια κατοικία γιατί αλλιώς θα τσούξει

μεθαύριο τσεκάρεις και το excel της υπογραφής μου , προς το παρών είναι με τιμές Σεπτεμβρίου

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @korakios για το αναλυτικό ποστ, επειδή όμως δεν έχω καθόλου χρόνο για ψάξιμο (είμαι με τα πόδια στο κεφάλι, οδηγάω 3 ώρες καθημερινά + 8/9ωρο δουλειά + τρέχω και για θέματα υγείας του father) και επειδή με πιέζει ο ιδιοκτήτης (στου οποίου το σπίτι μένω από σήμερα το απόγευμα) να κάνω αίτημα για ρεύμα αύριο, έτσι ώστε να μην χρεώνεται ο ίδιος, αυτή τη στιγμή, αν κάνει αίτηση κάποιος σε 10 ώρες απο τώρα, αύριο το πρωι, ποιά είναι τα 2-3 πιο φτηνά προγράμματα?

υγ. το να το περάσω σαν κύρια κατοικία δεν παίζει, οπότε το ξεχνάμε αυτό!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, sunn said:

Ευχαριστώ @korakios για το αναλυτικό ποστ, επειδή όμως δεν έχω καθόλου χρόνο για ψάξιμο (είμαι με τα πόδια στο κεφάλι, οδηγάω 3 ώρες καθημερινά + 8/9ωρο δουλειά + τρέχω και για θέματα υγείας του father) και επειδή με πιέζει ο ιδιοκτήτης (στου οποίου το σπίτι μένω από σήμερα το απόγευμα) να κάνω αίτημα για ρεύμα αύριο, έτσι ώστε να μην χρεώνεται ο ίδιος, αυτή τη στιγμή, αν κάνει αίτηση κάποιος σε 10 ώρες απο τώρα, αύριο το πρωι, ποιά είναι τα 2-3 πιο φτηνά προγράμματα?

υγ. το να το περάσω σαν κύρια κατοικία δεν παίζει, οπότε το ξεχνάμε αυτό!

Ευχαριστώ!

Βάλε ΔΕΗ Γ1Ν χωρις μικρά γράμματα και πονηριές 

μην πέφτεις στην παγίδα των «εναλλακτικών» αρπακτικών 

Μια φορά την πατήσαμε με δαύτους 

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ

Link to comment
Share on other sites

Έχω ΔΕΗ my home enter με 0,11 την κιλοβατώρα και λήγει την 01/12. Μου έστειλαν επιστολή για αλλαγή σε my home open κυμαινόμενο, αλλά στο site δεν βλέπω χρεώσεις. Έχει κανείς γνώση του προγράμματος; Τι συμφέρει να κάνει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, YanniZ said:

Έχω ΔΕΗ my home enter με 0,11 την κιλοβατώρα και λήγει την 01/12. Μου έστειλαν επιστολή για αλλαγή σε my home open κυμαινόμενο, αλλά στο site δεν βλέπω χρεώσεις. Έχει κανείς γνώση του προγράμματος; Τι συμφέρει να κάνει κανείς;

Τιμές εδώ: https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-open/

Προφανώς για όσο έχεις τα 11 λεπτά δεν σε συμφέρει. Για Δεκέμβριο καλύτερα να δεις τέλη Νοεμβρίου πιστεύω.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Yrrah said:

Βάλε ΔΕΗ Γ1Ν χωρις μικρά γράμματα και πονηριές 

μην πέφτεις στην παγίδα των «εναλλακτικών» αρπακτικών 

Μια φορά την πατήσαμε με δαύτους 

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ

Φίλε μου της ΔΕΗ το myHome online έχω στο πατρικό + εξοχικό εδώ και 1,5 χρόνο, αλλά με τις τωρινές τιμές δεν συμφέρει!!

 

Εξάλλου και η ΔΕΗ πλεον ιδιωτική έγινε δλδ τα ίδια σκατά με τους υπόλοιπους, οπότε δεν έχει και μεγάλη διαφορά...

Edited by sunn
Link to comment
Share on other sites

Τιμές εδώ: https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-open/
Προφανώς για όσο έχεις τα 11 λεπτά δεν σε συμφέρει. Για Δεκέμβριο καλύτερα να δεις τέλη Νοεμβρίου πιστεύω.
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, sunn said:

Φίλε μου της ΔΕΗ το myHome online έχω στο πατρικό + εξοχικό εδώ και 1,5 χρόνο, αλλά με τις τωρινές τιμές δεν συμφέρει!!

 

Εξάλλου και η ΔΕΗ πλεον ιδιωτική έγινε δλδ τα ίδια σκατά με τους υπόλοιπους, οπότε δεν έχει και μεγάλη διαφορά...

Κι εγώ το ίδιο αλλά με 0,09 μεχρι 11/2023

Οι τιμές της ΔΕΗ είναι οι πιο χαμηλές και αντέχει ακόμα να έχει «χασούρα»…

Το απλό Γ1Ν είναι κυμαινόμενο και εχει όλες τις επιδοτήσεις !!!

Edited by Yrrah
Link to comment
Share on other sites

On 21/9/2022 at 1:00 ΠΜ, sunn said:

Ευχαριστώ @korakios για το αναλυτικό ποστ, επειδή όμως δεν έχω καθόλου χρόνο για ψάξιμο (είμαι με τα πόδια στο κεφάλι, οδηγάω 3 ώρες καθημερινά + 8/9ωρο δουλειά + τρέχω και για θέματα υγείας του father) και επειδή με πιέζει ο ιδιοκτήτης (στου οποίου το σπίτι μένω από σήμερα το απόγευμα) να κάνω αίτημα για ρεύμα αύριο, έτσι ώστε να μην χρεώνεται ο ίδιος, αυτή τη στιγμή, αν κάνει αίτηση κάποιος σε 10 ώρες απο τώρα, αύριο το πρωι, ποιά είναι τα 2-3 πιο φτηνά προγράμματα?

υγ. το να το περάσω σαν κύρια κατοικία δεν παίζει, οπότε το ξεχνάμε αυτό!

Ευχαριστώ!

κοίτα το φθηνότερο πρόγραμμα εδώ και καιρό μέχρι στιγμής το έχει ο Ηρών

https://www.heron.gr/energy/electricity/gia-to-spiti/generous-home/

ηλεκτρονικά δίνει 50€ ,αλλά ίσως αργήσει η αίτησή σου γενικότερα

της ΔΕΗ το Γ1 αν ήταν πανάκριβο και τον Οκτ δε θα το πρότεινα , άρα αν θες πηγαίνεις τώρα στο Γ1 μιας και καίγεσαι και βλέπεις μετά τι παίζει

ΥΓ. Αν κόψουν τις επιδοτήσεις της κύριας κατοικίας τότε θα πληρώνεις τα μαλλιοκέφαλά σου. Αν δεν είναι δηλωμένο στο taxis τότε δεν μπορείς να πάρεις το ρεύμα στο όνομά σου μιας και δεν έχεις μισθωτήριο έτσι κι αλλιώς .

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι δηλωμένο στο ταξις κανονικότατα, έκανα και αποδοχή του μισθώματος, αυτό αρκει ώστε να φαίνεται ως κύρια κατοικία ή θα πρέπει να ζαλίζω τη λογίστρια (πράγμα που δεν θέλω)?

Της Protergeia το Οικακό σταθερό 30% δεν αξίζει ώστε κάποιος να μην εξαρτάται από ρήτρες και κυμενόμενες τιμες kWh?

Έχω δει και το MVP+ από το excel σου; Αυτό τι λέει, συμφαίρει σε σχέση με τα υπόλοιπα κυμαινόμενα;

 

Edited by sunn
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, sunn said:

Της Protergeia το Οικακό σταθερό 30% δεν αξίζει ώστε κάποιος να μην εξαρτάται από ρήτρες και κυμενόμενες τιμες kWh?

έχει καταργηθεί ο μηχανισμός της ρήτρας , ενσωματώνεται απο 1/8

ανα μήνα αλλάζουν οι τιμές

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή υπάρχει πίεση ώστε να κάνω αίτηση για νέο πάροχο...

 

πρέπει να κάνω εγώ κάτι συγκεκριμένο για να φαίνεται το σπίτι που νοίκιασα ως κυρια κατοικία στο ταξις?

 

Edited by sunn
Link to comment
Share on other sites

Επειδή υπάρχει πίεση ώστε να κάνω αίτηση για νέο πάροχο...
 
πρέπει να κάνω εγώ κάτι συγκεκριμένο για να φαίνεται το σπίτι που νοίκιασα ως κυρια κατοικία στο ταξις?
 
Αν γνωρίζεις το ταξις το κάνεις εσυ, αλλιώς ο λογιστης σου.
Αααα μην ξεχασω να σου πω πως θα πληρώσεις κ πρόστιμο 100 ή 150€ διοτι δεν το εκανες οταν ηταν ανοιχτες οι δηλώσεις

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, sunn said:

Όχι είναι δηλωμένο στο ταξις κανονικότατα, έκανα και αποδοχή του μισθώματος, αυτό αρκει ώστε να φαίνεται ως κύρια κατοικία ή θα πρέπει να ζαλίζω τη λογίστρια (πράγμα που δεν θέλω)?

 

2 minutes ago, sunn said:

πρέπει να κάνω εγώ κάτι συγκεκριμένο για να φαίνεται το σπίτι που νοίκιασα ως κυρια κατοικία στο ταξις?

για αυτά τα πράγματα ρωτάτε λογιστή , εκτός αν ξέρει κάποιος και είναι 100% σίγουρος και ήταν σε αντίστοιχη φάση (νοίκιασε πρόσφατα)

υπόψιν προς το παρών δεν υπάρχει κριτήριο για αν είναι κύρια ή όχι στις επιδοτήσεις

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

 

45 minutes ago, coulis said:

Αν γνωρίζεις το ταξις το κάνεις εσυ, αλλιώς ο λογιστης σου.
Αααα μην ξεχασω να σου πω πως θα πληρώσεις κ πρόστιμο 100 ή 150€ διοτι δεν το εκανες οταν ηταν ανοιχτες οι δηλώσεις

Tapa
 

Μα μόλις ΧΘΕΣ υπέγραψα συμβόλαιο και μπήκα στο σπίτι!

Πώς ακριβώς θα μπορούσα να δηλώσω νωρίτερα ως κύρια κατοικία ένα σπίτι στο οποίο δεν κατοικούσα?? 🙄

44 minutes ago, korakios said:

 

για αυτά τα πράγματα ρωτάτε λογιστή , εκτός αν ξέρει κάποιος και είναι 100% σίγουρος και ήταν σε αντίστοιχη φάση (νοίκιασε πρόσφατα)

υπόψιν προς το παρών δεν υπάρχει κριτήριο για αν είναι κύρια ή όχι στις επιδοτήσεις

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες @korakios!! 

Edited by sunn
Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα ερώτηση γιατί με πιέζει ο χρόνος.

Ας πούμε πως έχω καταναλώσει 450 kWh και επιλέγω ένα πρόγραμμα με τιμή κιλοβαττώρας 0.650 και η κρατική επιδότηση είναι 0.500 ευρώ/kWh.

α) ο λογαριασμός από τον πάροχο έρχεται κατευθείαν με τελική εκκαθαρισμένη τιμή κιλοβαττώρας 0.650-0.500 = 0.150 ευρώ/kWh

οπότε πληρώνω 0.150 x 450 kWh = 67.5 €

ή

β) πληρώνω με αρσική τιμή 0.650 x 450 kWh = 292,5 € και στον εκκαθαριστικό που βγαίνει στο τετράμηνο τότε πιστώνεται η έκπτωση (η μπαίνει στον τραπεζικό λογαριασμό σαν κατάθεση από το κράτος)?

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, sunn said:

Μια ακόμα ερώτηση γιατί με πιέζει ο χρόνος.

Ας πούμε πως έχω καταναλώσει 450 kWh και επιλέγω ένα πρόγραμμα με τιμή κιλοβαττώρας 0.650 και η κρατική επιδότηση είναι 0.500 ευρώ/kWh.

α) ο λογαριασμός από τον πάροχο έρχεται κατευθείαν με τελική εκκαθαρισμένη τιμή κιλοβαττώρας 0.650-0.500 = 0.150 ευρώ/kWh

οπότε πληρώνω 0.150 x 450 kWh = 67.5 €

ή

β) πληρώνω με αρσική τιμή 0.650 x 450 kWh = 292,5 € και στον εκκαθαριστικό που βγαίνει στο τετράμηνο τότε πιστώνεται η έκπτωση (η μπαίνει στον τραπεζικό λογαριασμό σαν κατάθεση από το κράτος)?

το α)

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites




 Μα μόλις ΧΘΕΣ υπέγραψα συμβόλαιο και μπήκα στο σπίτι!
Πώς ακριβώς θα μπορούσα να δηλώσω νωρίτερα ως κύρια κατοικία ένα σπίτι στο οποίο δεν κατοικούσα?? 

Ενημέρωσέ μας, τι θα σου πει ο λογιστής.


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε το μεσημέρι η ανακοίνωση της ΡΑΕ με τις τιμές όλων των παρόχων.

https://www.rae.gr/anakoinoseis/46643/

Αυτές είναι οι κλίμακες επιδότησης για τον Οκτώβριο
Οικιακά
Έως 500kwh φτάνει είναι 436 €/mwh
Από 501 έως 1.000 kwh είναι 386 €/mwh.
Ανω των 1.001 κιλοβατώρων είναι 336 €/mwh
Επαγγελματικά
Για τις πρώτες 2.000 kwh είναι 398 €/mwh
Για πάνω από 2.000kwh είναι 230 €/mwh

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ilka71 said:

το Φλεβάρη που λήγει το σταθερό συμβόλαιο που έχω λέει θα μεταβώ στο open .τι τιμές έχει(μετά την επιδότηση );3122464f92b248f4dde398338d30b3a8.jpg

Το MyHomeOpen είναι (λογικά) το "νέο" Γ1Ν απο 1/10

Η μόνη διαφορά είναι πώς εχει 1 χρόνο συμβόλαιο !!!

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-open/

Edited by Yrrah
Link to comment
Share on other sites

60 λεπτά δίνει την κιλοβατώρα, ξέρουμε πόσο απο αυτό επιδοτεί το κράτος;

Στάλθηκε από το V2145 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Da_rudakos said:

60 λεπτά δίνει την κιλοβατώρα, ξέρουμε πόσο απο αυτό επιδοτεί το κράτος;

Στάλθηκε από το V2145 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εδω είσαι 

https://www.taxheaven.gr/news/60917/epidothsh-reymatos-kai-fysikoy-aerioy-apo-1h-oktwbrioy-ta-nea-metra

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...