Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

2 ώρες πριν, natp said:

Φαίνεται ότι έχει την χαμηλότερη τιμή κιλοβατώρας (προς το παρόν). Λες ότι το Γ1 είναι καλύτερη επιλογή?

Έτσι φαίνεται. 

Δε ξέρω δε το έψαξα και πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή σε όσους είναι στο Γ1/ΓΝ1
Σε πολλούς (υποθέτω σε όλους) , φάγανε την έκπτωση 30% για καταναλώσεις προ 1/8/22

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Πελάτης της Ζενίθ από το 2015 με το συμβόλαιο να είναι στο όνομα του ιδιοκτήτη και το ρολόι δυστυχώς να είναι έξω την βεράντα. Επέμενα όλα αυτά τα χρόνια να το πάρω στο όνομά μου αλλά λόγω του ότι ο ιδιοκτήτες έμεινε μακριά δεν καταφέραμε να βρεθούμε και να γίνει αυτό. 

Φέτος όμως έπρεπε να το αλλάξουμε για να μπορέσω να πάρω και την επιδότηση. Κατάφερα τελικά και το πήγα στην ΗΡΩΝ άρον άρον χωρίς να έρθει ο ιδιοκτήτης στην πόλη μου. Βγαίνει τελικός λογαριασμός τον Μάρτιο, 900€ για μια περίοδο από Ιούνιο 21 μέχρι Φεβρουάριο 22. Εν τω μεταξύ, με το που εκδόθηκε ο λογαριασμός πήρα αμέσως τηλέφωνο για να κάνω διακανονισμό αλλά πήγα και ο ίδιος από το κατάστημα της πόλης μου. Δεν μπορείτε εσείς να κάνετε διακανονισμό, πρέπει ο ιδιοκτήτες μου είπανε και στις δύο περιπτώσεις.... Τέλος πάντων το αφήνω έτσι βάζοντας ανά 15ημερο 50-70€ νομίζοντας ότι είμαι καλυμμένος αφού ο λογαριασμός φαίνεται ότι κινείται και σιγά σιγά ξεχρεώνεται.

Μέσα Μαΐου έρχεται σπίτι μου εξώδικο, εννοείται στο όνομα του ιδιοκτήτη. Έρχομαι σε συνεννόηση μαζί του και αρχές Ιουνίου πηγαίνει ο ίδιος και κάνει διακανονισμό. Προχθές μου ήρθε κι άλλος λογαριασμός 40,73 ΜΕΤΑΧΡΕΩΣΗ ΔΕ, δλδ δικαστικά έξοδα ....με γεια μου.... αυτά....

Edited by akilleas
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό ποτέ σε ιδιωτική. Τον Μάρτιο έρχεται λογαριασμός για το αγροτικό ρεύμα από ΔΕΗ με λάθος μέτρηση μιας και δεν ήρθαν να το δουν, τέλος πάντων παίρνω μέτρηση βγάζουν καινούριο λογαριασμό. 630 ευρώ. Τι έκανα? Ούτε διακανονισμό ούτε τίποτα Κάθε μήνα 100 ευρώ τους βάζω. Τώρα για τον Οκτώβριο 130 ευρώ μου έμειναν να τους βάλω και να έρθει ο νέος λογαριασμός. ΔΕΗ και πάλι ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, akilleas said:

Πελάτης της Ζενίθ από το 2015 με το συμβόλαιο να είναι στο όνομα του ιδιοκτήτη και το ρολόι δυστυχώς να είναι έξω την βεράντα. Επέμενα όλα αυτά τα χρόνια να το πάρω στο όνομά μου αλλά λόγω του ότι ο ιδιοκτήτες έμεινε μακριά δεν καταφέραμε να βρεθούμε και να γίνει αυτό. 

δε χρειάζεται ο ιδιοκτήτης , αν πήγαινες με το συμβόλαιο ενοικίου θα άλλαζες όποτε ήθελες

 

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, akilleas said:

Πελάτης της Ζενίθ από το 2015 με το συμβόλαιο να είναι στο όνομα του ιδιοκτήτη και το ρολόι δυστυχώς να είναι έξω την βεράντα. Επέμενα όλα αυτά τα χρόνια να το πάρω στο όνομά μου αλλά λόγω του ότι ο ιδιοκτήτες έμεινε μακριά δεν καταφέραμε να βρεθούμε και να γίνει αυτό. 

 

 

2 ώρες πριν, korakios said:

δε χρειάζεται ο ιδιοκτήτης , αν πήγαινες με το συμβόλαιο ενοικίου θα άλλαζες όποτε ήθελες

 

Ή με το μισθωτήριο ή και με υπεύθυνη δήλωση από το gov.gr

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Το είχα προσπαθήσει 2 χρόνια πριν να πάω στην Watt and Volt και δεν γινότανε. Τουλάχιστον έτσι μου είχανε πει και το άφησα εκεί. Θυμάμαι μου είχανε δώσει μια υπεύθυνη δήλωση να συμπληρώσει ο ιδιοκτήτης, να περάσει από κάποιο ΚΕΠ και να μου την στείλει πίσω, αλλά δεν το έκανε ποτέ.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2022 at 6:28 ΜΜ, natp said:

Φαίνεται ότι έχει την χαμηλότερη τιμή κιλοβατώρας (προς το παρόν). Λες ότι το Γ1 είναι καλύτερη επιλογή?

Έκανες κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τελικά αίτηση στον Ήρωνα γιατί βιάζομαι να συνδεθεί το ρεύμα και όταν το ψάξω καλύτερα μπορεί να αλλάξω πάροχο τότε.

Link to comment
Share on other sites

On 15/9/2022 at 7:48 ΠΜ, VANGSKG said:

Γεια σας,ειμαι στην ελιν για νυχτερινο οικιακο ρευμα.υπαρχει καποιος αλλος παροχος πιο οικονομικος?

ανα μήνα αλλάζουν οι τιμές , πχ Αυγ δεν ήταν αναταγωνιστική , αυτό το μήνα λόγω του οτι η ΔΕΗ ήταν ακριβή αυξηθηκαν και οι επιδοτήσεις

κατέβασε το excel της υπογραφής μου

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν έχει απαντηθεί νωρίτερα αλλά με αυτά και με αυτά έχω μπερδευτεί. Είμαι elpedison ρε ρεύμα και φ.α., όπου στο πρώτο έχω το ElectricityHome Night. ΟΤΣ δεν είχα.

Στον έναντι λογαριασμό μου ήρθε το κάτωθι:

  • Χρέωση Ημέρας: 98 kWh x 0,0895 €/kWh= 8,77
  • Χρέωση Ημέρας: 37 kWh x 0,9775 €/kWh= 36,17
  • Χρέωση Νύχτας: 33 kWh x 0,0661 €/kWh= 2,18
  • Χρέωση Νύχτας: 12 kWh x 0,9575 €/kWh= 11,49

Όπου είναι διπλές οι χρεώσεις ημέρας νύχτας για έχουν την αλλαγή τιμοκαταλόγου. Το ερώτημα είναι ότι θεωρητικά ότι είχες υπογράψει πάει στον κάλαθο και ο πάροχος σε χρεώνει ότι θέλει και αν θες πας σε άλλη εταιρία ανά μήνα για να εκμεταλευτείς καλύτερη τιμή;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites



Συγνώμη αν έχει απαντηθεί νωρίτερα αλλά με αυτά και με αυτά έχω μπερδευτεί.......


Απο 1η Αυγούστου, καθε μήνα αλλαζουν οι τιμες κ σε χρεώνει για κάθε μηνα. (γιαυτι εχεις διπλές τιμες ημ/νυχτ).
Καθε 20 του μήνα ανακοινωνουν τιμη για τον επόμενο κ τελος του μηνα η ΡΑΕ ανακοινώνει τα συγκεντρωτικά για ολους τους παρόχου. (δες πιο πανω για τον Σεπτέμβριο).

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Με πήραν τηλέφωνο απο την ΔΕΗ να αλλάξω το συμβόλαιό μου απο το Online Home Enter+ (0,17€/KWh με την έκπτωση συνέπειας) που λήγει τον Μάιο του 2023 σε απλό με ρήτρα, γιατι βγαίνει φθηνότερα λέει με την επιδότηση. 

Η κοπέλα επέμενε και οταν την ρώτησα τι θα γίνει αν τον επόμενο μήνα κοπεί η επιδότηση γιατι τελειώσαν τα λεφτά, κόλλησε. 

Τελικά παρέμεινα εκεί που ήμουν... μου αρέσει η σταθερότητα! 😛

Edited by skatzoxoiros
CR electronics
Link to comment
Share on other sites

δεν το ακουμπάς εννοείται !!!
οταν λήξει θα σε πάει αυτόματα στο νέο που θα ισχύει τότε ή Γ1Ν...

θα δείξει

 

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω σε πολύ κόσμο παίρνουν τηλέφωνο να κόψουν τα σταθερά προγράμματα τους!
Όπου να 'ναι θα πάρουν και μένα!
Έχω Online (0.17/0.13) μέχρι μέσα Ιανουαρίου του 23. Εννοείται δεν το πειράζω.
Έχω και αντλία θερμότητας χαμός θα γίνει μόλις πιάσουν τα κρύα.
Ο Θεός να βοηθήσει τι θα κάνουμε μετά τη λήξη του My home Online.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ψάχνουν για _____ (δικό σας) να γλιτώσουν για κάποιους μήνες μερικά λεπτά του ευρώ και να τσεπώσουν αυτοί την επιδότηση από το κράτος.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Έχω το παλιό καλό το ορθόδοξο το online με 9 λεπτά την κιλοβατώρα. Αν μετακομίσω τι γίνεται; κάπου είχα διαβάσει ότι χάνεται το συμβόλαιό;;;; ;;παίζει να μεταφέρετε;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Έχω το παλιό καλό το ορθόδοξο το online με 9 λεπτά την κιλοβατώρα. Αν μετακομίσω τι γίνεται; κάπου είχα διαβάσει ότι χάνεται το συμβόλαιό;;;; ;;παίζει να μεταφέρετε;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Όχι δεν μεταφέρεται.
Απλώς δεν μετακομίσεις μέχρι να λήξει
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μεταφέρεται.
Απλώς δεν μετακομίσεις μέχρι να λήξει
Δυστυχώς δε γίνεται, κρίμα και είχα 13 μήνες ακόμα στο συγκεκριμένο online...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια SOS!! ΕΠΕΙΓΟΝ!!

Επειδή σε 2-3 ώρες θα υπογράψω συμβόλαιο για ενοικίαση σπιτιού, θέλω να ρωτήσω το εξης:

Πρέπει ο ιδιοκτήτης να έχει κάνει πρώτα διακοπή του ρεύματος από τον πάροχό του ή τον ΔΕΔΔΗΕ έτσι ώστε εγώ αύριο να πάω στον ΧΨ πάροχο με το Συμβόλαιο Μίσθωσης Ακινήτου που θα εκτυπώσω σήμερα το βράδυ από το taxis και να κάνω αίτηση για νέα σύνδεση, ή γίνεται αυτόματα αυτό (δλδ όταν έρθει ο υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ να πάρει την τελική μέτρηση για τον ιδιοκτήτη και να περάσει το ρολόι σε μένα θα γίνει αυτόματα και η διακοπή του προηγούμενου συμβολαίου ρέυματος)??

Edited by sunn
Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια SOS!! ΕΠΕΙΓΟΝ!!
Επειδή σε 2-3 ώρες θα υπογράψω συμβόλαιο για ενοικίαση σπιτιού, θέλω να ρωτήσω το εξης:
Πρέπει ο ιδιοκτήτης να έχει κάνει πρώτα διακοπή του ρεύματος από τον πάροχό του ή τον ΔΕΔΔΗΕ έτσι ώστε εγώ αύριο να πάω στον ΧΨ πάροχο με το Συμβόλαιο Μίσθωσης Ακινήτου που θα εκτυπώσω σήμερα το βράδυ από το taxis και να κάνω αίτηση για νέα σύνδεση, ή γίνεται αυτόματα αυτό (δλδ όταν έρθει ο υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ να πάρει την τελική μέτρηση για τον ιδιοκτήτη και να περάσει το ρολόι σε μένα θα γίνει αυτόματα και η διακοπή του προηγούμενου συμβολαίου ρέυματος)??
Γίνεται Αυτόματα από εσένα στην εταιρεία που θα πας. Δίνεις, Μισθωτήριο, ταυτότητα, κ μπορει να ζητήσουν φώτο μετρητή κ προηγούμενο λογαριασμό.
Ο Δεδδηε θα πάρει εντολή από την εταιρεία που θα πας, για να έρθει για έλεγχο μετρητή.

Tapa


Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, coulis said:

Αυτόματα από εσένα με Μισθωτήριο, ταυτότητα, κ μπορει να ζητήσουν φώτο μετρητή κ προηγούμενο λογαριασμό.
Ο Δεδδηε θα πάρει εντολή από την εταιρεία που θα πας, για να έρθει για έλεγχο μετρητή.

Tapa
 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!!

Επειδή τρέχω και δε φτάνω τους τελευταίους 3 μήνες, και δεν έχω καθόλου ελεύθερο χρόνο για να ψάξω (κάνω κάθε μέρα 110+110 = 220χλμ για να πάω στη δουλειά και να επιστρέψω και επιπλέον τρέχω και τον πατέρα μου που έχει πολύ σοβαρό θέμα υγέιας) ποιό πρόγραμμα συμφέρει αυτή την εποχή?? Protergeia ειδα είναι σχετικά χαμηλό το Οικιακό Σταθερό 30% και μου είπαν στο τηλ ότι έχει παγώσει η ρήτρα μέχρι 1/7/2023???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...