Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

ο λογαριασμος που εχει ΕΚΔΟΘΕΙ δεκεμβρη σε εμενα στον ηρωνα επειδη ηταν μηνιαιος αφορουσε  ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ πισω!δηλαδη αφορουσε οκτωβρη!.αυτος που εκδοθηκε ιανουαριο αφορουσε νοεμβρη κλπ!δεν ξερω για λλους παροχους.

τωρα στην δεη  ο μηνιαιος αφορα τον ΑΜΕΣΩΣ προηγουμενο μηνα.

Screenshot 2022-06-09 105136.jpg

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Επειδή είχα δουλέψει 1,5 μήνα στην εξυπηρέτηση του Ήρωνα στις αρχές του 2021(δεν άντεξα παραπάνω), θυμάμαι πως το σύστημα τους μετά από κάποια αναβάθμιση είχε γίνει εντελώς μπάχαλο. Με αποτέλεσμα να σταματήσουν να λαμβάνουν σωστούς λογαριασμούς για μεγάλο διάστημα αρκετοί (πχ ερχόταν μόνο έναντι), και μετά τις ερχόταν μαζεμένα ή έτρεχαν να καλύψουν το χαμένο διάστημα. Πιθανώς αυτό είναι που σε έκανε να λαμβάνεις λογαριασμούς καθυστερημένα (στο διάστημα τιμολόγησης). Φυσιολογικά θα έπρεπε να λαμβάνεις 3 έναντι μηνιαίους και έναν εκκαθαριστικό στο τετράμηνο, στην ώρα τους.

Τώρα στο θέμα μας, νομίζω ότι είναι προφανές ότι συμφέρει περισσότερο η επιδότηση να αφορά όσο το δυνατόν πιο πρόσφατο διάστημα όπου η ρήτρα ήταν μεγαλύτερη. Καλύτερα μετά το Δεκέμβρη παρά το Σεπτέμβρη δηλαδή.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

https://www.in.gr/2022/06/12/economy/oikonomikes-eidiseis/ilektriko-reyma-xanetai-epistrofi-reymatos-60-logo-imerominias-ekdosis-logariasmou/

αυτο που ελεγα.1η ιουνιου εκδοση ΑΦΟΡΑ το επιμαχο διαστημα τετραμηνο γεναρη-μαη ΔΕΝ παιρνεις επιδοτηση!σημασια εχει η ημερομηνια εκδοσης λογαριασμου!ειναι ηλιθιοι

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2022 at 9:37 ΠΜ, makap said:

Προφανώς, επιδοτείται το διάστημα κατανάλωσης του ρεύματος και όχι η ημερομηνία έκδοσής του από τον πάροχο.

λαθος....δες το λινκ στο απο πανω ποστ μου

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ικανοι να βαλουν τοσες τριπλοποδιές που θα παρουν ελαχιστοι, ελάχιστα αλλά τα καναλια θα μιλανε παντα για 600€ επιδότηση

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

https://www.nomotelia.gr/photos/File/105a-22.pdf

Άρθρο 36
Έκτακτη οικονομική ενίσχυση λογαριασμών
ηλεκτρικού ρεύματος οικιακών καταναλωτών
1. Παρέχεται έκτακτη οικονομική ενίσχυση από τον
κρατικό προϋπολογισμό για την κάλυψη μέρους της
αύξησης του κόστους κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύ-
ματος σε λογαριασμούς ηλεκτρικού ρεύματος οικια-
κών καταναλωτών του εσωτερικού, που έχουν εκδοθεί
κατά τη χρονική περίοδο από 1ης Δεκεμβρίου 2021
έως 31η Μαΐου 2022
, εφεξής οριζόμενης ως «περίοδος
αναφοράς»

Απλά είναι διανοητικά καθυστερημένοι , γράφουν για έκδοση , αντι να γράψουν 'που περιλαμβάνουν τη χρονική περίοδο τάδε' και να υπολογιστεί αναλογικά

Φυσικά τα ποσά αυτά όπως και τα μέχρι τώρα είναι απο τους φόρους μας

ΥΓ. τα επαγγελματικά είναι εκτός

16 ώρες πριν, alfeios said:

Ειναι ικανοι να βαλουν τοσες τριπλοποδιές που θα παρουν ελαχιστοι, ελάχιστα αλλά τα καναλια θα μιλανε παντα για 600€ επιδότηση

έχουν βάλει και τις εκπτώσεις που κάνουν οι πάροχοι στην αφαίρεση μαζί με τις πιστώσεις ΤΕΜ που έχουν δωθεί...

"Το ποσό της ενίσχυσης αντιστοιχεί σε ποσοστό εξή-
ντα τοις εκατό (60%), επί της αύξησης των λογαριασμών
ρεύματος των ως άνω παροχών, που έχουν εκδοθεί την
περίοδο αναφοράς, υπολογιζόμενης ως του υπολοίπου
που προκύπτει μετά την αφαίρεση, από το ποσό της ρή-
τρας αναπροσαρμογής κάθε λογαριασμού ρεύματος των
ποσών έκπτωσης: α) που έχει χορηγηθεί από τον ειδικό
λογαριασμό με την ονομασία «Ταμείο Ενεργειακής Μετά-
βασης» του άρθρου εξηκοστού πρώτου του ν. 4839/2021
(Α’ 181), και β) που έχει ήδη χορηγηθεί από τους προ-
μηθευτές ηλεκτρικής ενέργειας, επί της κατανάλωσης
ενέργειας του λογαριασμού."

μπανανία

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, korakios said:

https://www.nomotelia.gr/photos/File/105a-22.pdf

Άρθρο 36
Έκτακτη οικονομική ενίσχυση λογαριασμών
ηλεκτρικού ρεύματος οικιακών καταναλωτών
1. Παρέχεται έκτακτη οικονομική ενίσχυση από τον
κρατικό προϋπολογισμό για την κάλυψη μέρους της
αύξησης του κόστους κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύ-
ματος σε λογαριασμούς ηλεκτρικού ρεύματος οικια-
κών καταναλωτών του εσωτερικού, που έχουν εκδοθεί
κατά τη χρονική περίοδο από 1ης Δεκεμβρίου 2021
έως 31η Μαΐου 2022
, εφεξής οριζόμενης ως «περίοδος
αναφοράς»

Απλά είναι διανοητικά καθυστερημένοι , γράφουν για έκδοση , αντι να γράψουν 'που περιλαμβάνουν τη χρονική περίοδο τάδε' και να υπολογιστεί αναλογικά

Όπως είναι γραμμένο στο φεκ αφορά λογαριασμούς με ημερομηνία έκδοσης το επίμαχο διάστημα και όχι τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο. 

Από τη στιγμή που γράφτηκε έτσι για οποιαδήποτε τροποποίηση θα πρέπει να υπάρξει νέα παρέμβαση. 

Link to comment
Share on other sites

On 24/5/2022 at 9:30 ΠΜ, Yrrah said:

Η Voltera περνά στη ΔΕΗ
-Μεθαύριο Πέμπτη, η διοίκηση της ΔΕΗ θα ανακοινώσει τα αποτελέσματα του πρώτου τριμήνου, μαζί με μια έγκυρη αποτίμηση του συνολικού κόστους που θα επωμιστεί εξαιτίας των κυβερνητικών παρεμβάσεων. Μαζί με τα αποτελέσματα η πληροφορίες αναφέρουν πως η διοίκηση της ΔΕΗ θα ανακοινώσει και την εξαγορά της Voltera από τον ΑΒΑΞ. Αν προτιμάτε, ο ΑΒΑΞ θα ανακοινώσει την πώληση της Voltera στη ΔΕΗ. Να δούμε πώς θα αποτιμηθούν από την αγορά όλα αυτά.
Πηγή:
https://www.newmoney.gr/dark-room/o-anaschimatismos-pou-den-vlepo-o-efklidis-sfirixe-i-attiki-odos-no2-i-voltera-pai-sti-dei-ke-i-ethniki-trapeza-xanapoulai-tin-evropi/
 

Δυσαρεστο νέο αυτό, και ήμασταν ευχαριστημένοι με την Volterra.

 

 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δυσαρεστο νέο αυτό, και ήμασταν ευχαριστημένοι με την Volterra.
 
 

Δεν νομίζω ότι υλοποιήθηκε τελικά.


Sent from my iPad using Tapatalk
Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Καταργείται η ρήτρα , σε αναμονή για νέα τιμολόγια

1656096746273005 (1).pdf

Υπάρχουν κενά όπως

Αν όσοι με ακριβά σταθερά μπορούν να φύγουν αζημίως (σίγουρα στα κυμαινόμενα)

Η κατάργηση της ατομικής ειδοποίησης αλλαγής όρων/τιμών στη διάρκεια εφαρμογής του μηχανισμού που μπορεί να οδηγήσει σε "σταθερά κυμαινόμενο" 😛

 

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Καταργείται η ρήτρα , σε αναμονή για νέα τιμολόγια
1656096746273005 (1).pdf
Υπάρχουν κενά όπως
Αν όσοι με ακριβά σταθερά μπορούν να φύγουν αζημίως (σίγουρα στα κυμαινόμενα)
Η κατάργηση της ατομικής ειδοποίησης αλλαγής όρων/τιμών στη διάρκεια εφαρμογής του μηχανισμού που μπορεί να οδηγήσει σε "σταθερά κυμαινόμενο"
 
Οπότε θεωρητικά ένας στο volton ας πούμε που έδωσε 1000 ευρώ ρήτρα ενώ πριν τη ρήτρα πλήρωνε 7 λεπτά τη κιλοβατώρα γυρνάει ξανά στη προ ρήτρα εποχή με χαμηλές τιμολογήσεις;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εμείς που είμαστε σε σταθερό της ΔΕΗ (Online) απ' το χειμώνα, σιγά σιγά να μαζεύουμε τα μπογαλάκια μας για Γ1Ν;;
Ή να περιμένουμε λίγο να δούμε πως θα προχωρήσει όλο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Titarasaudi said:

Δηλαδή εμείς που είμαστε σε σταθερό της ΔΕΗ (Online) απ' το χειμώνα, σιγά σιγά να μαζεύουμε τα μπογαλάκια μας για Γ1Ν;;
Ή να περιμένουμε λίγο να δούμε πως θα προχωρήσει όλο αυτό;

Αν λήγει ναι το λένε και οι ίδιοι στην ανανέωση …

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Titarasaudi said:

Δηλαδή εμείς που είμαστε σε σταθερό της ΔΕΗ (Online) απ' το χειμώνα, σιγά σιγά να μαζεύουμε τα μπογαλάκια μας για Γ1Ν;;
Ή να περιμένουμε λίγο να δούμε πως θα προχωρήσει όλο αυτό;

αν είσαι στα 0,10€/kw δεν πειράζεις τίποτα

8 ώρες πριν, DjTony said:

Οπότε θεωρητικά ένας στο volton ας πούμε που έδωσε 1000 ευρώ ρήτρα ενώ πριν τη ρήτρα πλήρωνε 7 λεπτά τη κιλοβατώρα γυρνάει ξανά στη προ ρήτρα εποχή με χαμηλές τιμολογήσεις;

όχι , με τίποτα , στα 0,14-0,16 είναι ο στόχος που λέγανε πριν ξεφύγει το φυσικό αέριο και όχι εποχή καύσωνα με υψηλή ζήτηση . Δε νομίζω να τα καταφέρουν

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Με πήραν ήδη τηλέφωνο από NRG που είμαι να αλλάξω αζημιως το υπάρχον συμβόλαιο μου. Το συμβόλαιο έγινε προ διμήνου με σταθερή τιμή χωρίς αναπροσαρμογή η οποία γυρίζει περίπου στα 0,15 το kWh χωρίς αναπροσαρμογές κλπ χαζομάρες. Μου είπαν τηλεφωνικά το γνωστό παπατζιλικι περί κατάργησης της ρήτρας, περί χαμηλότερου παγίου κλπ μπλα μπλα.
Στείλε μου μάνα μ' της λέω τους όρους και μόλις τους διάβασα ρητά ορίζεται πως η τιμή της κιλοβατώρας θα είναι μάξιμουμ 15% παραπάνω από την μέση χονδρική τιμή αγοράς του μήνα.
Χαχαχαχα
Όχι μάνα μ' της απαντώ, δεν αλλάζω πρόγραμμα και ας πληρώνω παγιο από 15 έως 25 ευρα το μήνα.
Καίω όμως στο τσακιρ κέφι 600-700 kWh και ξέρω πως δεν θα ξεπεράσω τα 130-150 ευρώ λογαριασμό το μήνα....

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

όχι , με τίποτα , στα 0,14-0,16 είναι ο στόχος που λέγανε πριν ξεφύγει το φυσικό αέριο και όχι εποχή καύσωνα με υψηλή ζήτηση . Δε νομίζω να τα καταφέρουν

Μακάρι να ήμουν στο Online με τα 0.1, εννοείται δε θα το πείραζα, αλλά είμαι σ' αυτό με τα 0.17.
Απ' ότι καταλαβαίνω πάλι είμαι οριακά στο αν συμφέρει να μείνω σ' αυτό ή να αλλάξω σε Γ1Ν.
Φοβάμαι μήπως ανεβάσουν την τιμή της κιλοβατώρας στα προγράμματα με ρήτρες (ώστε να "φαίνεται" ότι δεν έχουν) αλλά μέχρι που θα φτάσουν;
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Titarasaudi said:

Φοβάμαι μήπως ανεβάσουν την τιμή της κιλοβατώρας στα προγράμματα με ρήτρες (ώστε να "φαίνεται" ότι δεν έχουν) αλλά μέχρι που θα φτάσουν;

όσο είναι υπεύθυνη η κοιμωμένη ΡΑΕ θα δείξει πόσο θα φτάσει

45 minutes ago, Titarasaudi said:

Μακάρι να ήμουν στο Online με τα 0.1, εννοείται δε θα το πείραζα, αλλά είμαι σ' αυτό με τα 0.17.

απο Μάιο συμφέρει το Γ1 που πλέον δίνουν πίστωση ΤΕΜ και για άνω των 300kw 0,10€/kw . Αλλά ότι και να κάνεις , είτε μείνεις είτε φύγεις είναι τζόγος

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι αλλά μάλλον είναι νωρίς ΔΕΗ ΕΝΤΕΡ συμβόλαιο 2 ετών λήγει 22 Οκτωβρίου τι να κάνω έχετε καμμιά ιδέα ? 10,5 λεπτά την KWH πληρώνω τώρα

Στάλθηκε από το iPlay_40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, leotzian said:

Να ρωτήσω και εγώ κάτι αλλά μάλλον είναι νωρίς ΔΕΗ ΕΝΤΕΡ συμβόλαιο 2 ετών λήγει 22 Οκτωβρίου τι να κάνω έχετε καμμιά ιδέα ? 10,5 λεπτά την KWH πληρώνω τώρα

ανάβεις κεράκι να βρεις πρόγραμμα στα ~0,14 τότε

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2022 at 5:33 ΠΜ, leotzian said:

Δηλαδή μόλις λήξη σε γυρίζει στο Γ1?

μάλλον στα 0,23 θα σε πάει ή ότι τιμή έχει τότε , αορίστου, δηλαδή θα πρέπει να κάνεις αίτηση τότε.

Ρώτα πιο μπροστά στο support να έχεις γραπτή απάντηση

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Έσκασε χθες συστημένη επιστολή η οποία αναφέρει πως με την λήξη του 6μηνου ή 69 ημέρες μετά την παραλαβή της επιστολής, το nrg fix 4u που έχω με κλειδωμένη τιμή 0.18 είτε θα μετατραπεί σε κειμενόμενο συμβόλαιο είτε θα παραμείνει κλειδωμένο αλλά με τιμή 0,37.....
Επικαλούνται σοβαρό λόγο της αλλαγής τις αυξήσεις της χονδρικής τιμής ενέργειας.
Κάπου είχα διαβάσει πως η αλλαγή τιμής δεν είναι σοβαρός λόγος. Ισχύει κάτι τέτοιο;
Επίσης, το 6μηνο σε εμένα μου καλύπτει μέχρι και την κατανάλωση του Αυγούστου.
Τι μου προτείνετε ρε παιδιά;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Alexakisd said:

Έσκασε χθες συστημένη επιστολή η οποία αναφέρει πως με την λήξη του 6μηνου ή 69 ημέρες μετά την παραλαβή της επιστολής, το nrg fix 4u που έχω με κλειδωμένη τιμή 0.18 είτε θα μετατραπεί σε κειμενόμενο συμβόλαιο είτε θα παραμείνει κλειδωμένο αλλά με τιμή 0,37.....
Επικαλούνται σοβαρό λόγο της αλλαγής τις αυξήσεις της χονδρικής τιμής ενέργειας.
Κάπου είχα διαβάσει πως η αλλαγή τιμής δεν είναι σοβαρός λόγος. Ισχύει κάτι τέτοιο;
Επίσης, το 6μηνο σε εμένα μου καλύπτει μέχρι και την κατανάλωση του Αυγούστου.
Τι μου προτείνετε ρε παιδιά;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Προφανώς το κυμαινόμενο, αφού το 0,37 μου φαντάζει εξωφρενικό (σοβαρά τώρα πρότειναν κάτι τέτοιο;) για να κλειδωθεί όταν θα έχουμε αυτόν τον (όποιο) ανταγωνισμό στις τιμές χωρίς την ρήτρα. 

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Alexakisd said:

Έσκασε χθες συστημένη επιστολή η οποία αναφέρει πως με την λήξη του 6μηνου ή 69 ημέρες μετά την παραλαβή της επιστολής, το nrg fix 4u που έχω με κλειδωμένη τιμή 0.18 είτε θα μετατραπεί σε κειμενόμενο συμβόλαιο είτε θα παραμείνει κλειδωμένο αλλά με τιμή 0,37.....
Επικαλούνται σοβαρό λόγο της αλλαγής τις αυξήσεις της χονδρικής τιμής ενέργειας.
Κάπου είχα διαβάσει πως η αλλαγή τιμής δεν είναι σοβαρός λόγος. Ισχύει κάτι τέτοιο;
Επίσης, το 6μηνο σε εμένα μου καλύπτει μέχρι και την κατανάλωση του Αυγούστου.
Τι μου προτείνετε ρε παιδιά;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το ίδιο ακριβώς και σε εμένα σε 2 συνδέσεις που έχω...Να σκάσω είμαι από χθες. Εγώ θα περιμένω να περάσει και ο Αύγουστος που θα έχω ακόμα το 0.18 και μετά βουρ σε κυμαινόμενο ευελπιστώντας να ανακοινώσουν κάτι καλό προεκλογικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...