Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

κορακιος οκ βρηκα που να καταχωρισω στον δεδδηε την ενδειξη αλλα λεει οχι τωρα αλλα τον μαιο!!!ελεος η δεη ελεγε 12 με 17 απριλιου γιατι εχω ζητησει μηνιαιο αλλα οι ενδειξεις της οπως ειδες ειναι λαθος!!!!!

Screenshot 2022-04-16 234055.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

4 minutes ago, korakios said:

γιατί όπως είδες οι μετρήσεις είναι ότι να΄ναι ή δεν τις παίρνουν καν

αίτημα ρε μαν , μετά "ενδείξεις"

κάποιοι έχουν αναφέρει οτι προχωρά και χωρίς φωτό , καλό είναι να επισυνάψεις πάντως

Δεν έδωσε μέτρηση στη ΔΕΗ, σε δεδδηε έδωσε. Δεν έχω δώσει ποτέ σε δεδδηε, δεν ήξερα καν ότι μπορούσα, ποτέ δεν είχα θέμα με λάθος μετρήσεις 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, leo06 said:

Για ποιο λόγο να δώσεις μέτρηση σε δεδδηε? Αφού στο site της ΔΕΗ έχει επιλογή για να δώσεις μέτρηση. Δίνεις σε δεδδηε για να δώσει στη ΔΕΗ ενώ θα μπορούσες από την αρχή να δώσεις στη ΔΕΗ.

Το ανάποδο ισχύει. Αρμόδιος για τις μετρήσεις είναι ο ΔΕΔΔΗΕ. Και στην ΔΕΗ να εισάγες, στον ΔΕΔΔΗΕ θα καταλήξουν.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, DjTony said:

Λογαριασμός my home online που πληρώθηκε 2 βδομάδες πριν τη πάγια εντολή θα τραβήξει ξανά χρήματα;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Έχω διαβάσει ότι αν πληρώσεις 3 φορές χειροκίνητα σε πετάει εκτός στο απλό Γ1. Είναι βασική προϋπόθεση του home on line η πληρωμή να είναι ενεργή μέσω πάγιας. 

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, leo06 said:

Δεν έδωσε μέτρηση στη ΔΕΗ, σε δεδδηε έδωσε.

ναι το ξέρω , η ΔΕΗ και όλοι οι πάροχοι κανονικά παίρνουν απο ΔΕΔΔΗΕ , οι ημερομηνίες που έχει η ΔΕΗ σπάνια συμβαδίζουν και αρκετές φορές αγνοούνται οι ενδείξεις (που δίνει κάποιος στο site της)

Τώρα βέβαια αγνόησε και του ΔΕΔΔΗΕ , ίσως να έστελνε στο support να γίνει διόρθωση

17 minutes ago, snapp said:

Έχω διαβάσει ότι αν πληρώσεις 3 φορές χειροκίνητα σε πετάει εκτός στο απλό Γ1. Είναι βασική προϋπόθεση του home on line η πληρωμή να είναι ενεργή μέσω πάγιας. 

ετσι απάντησαν απο ΔΕΗ , βέβαια άλλος αναφέρει οτι πάντα πληρώνει εδώ και χρόνο+ χειροκίνητα , ο καθένας κάτι όπως καταλαβαίνει

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, minast said:

Το ανάποδο ισχύει. Αρμόδιος για τις μετρήσεις είναι ο ΔΕΔΔΗΕ. Και στην ΔΕΗ να εισάγες, στον ΔΕΔΔΗΕ θα καταλήξουν.

Δηλαδή δίνεις στη ΔΕΗ που δίνει σε δεδδηε και μετά ο δεδδηε δίνει πίσω την ένδειξη στη ΔΕΗ για να έκδοση λογαριασμό? Δεν μου φαίνεται λογικό. Μου φαίνεται περισσότερο λογικό η ΔΕΗ να εκδίδει λογαριασμό όταν καταχωρίσεις την ένδειξη κατευθείαν στο site της άσχετα που θα καταλήξουν οι μετρήσεις στο τέλος. Αν καταχωρίσεις ένδειξη σε δεδδηε και για οποιονδήποτε λόγο δεν καταλήξει η συγκεκριμένη ένδειξη στη ΔΕΗ τότε η ΔΕΗ με βάση τι θα εκδόσει λογαριασμό?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, leo06 said:

και για οποιονδήποτε λόγο δεν καταλήξει η συγκεκριμένη ένδειξη στη ΔΕΗ τότε η ΔΕΗ με βάση τι θα εκδόσει λογαριασμό?

έναντι

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, korakios said:

έναντι

Άρα δίνεις ένδειξη κατευθείαν σε ΔΕΗ και εκδίδει έναντι πελάτη, που θα καταλήξει μετά η ένδειξη δεν σε ενδιαφέρει αφού στη ΔΕΗ της οποίας είσαι πελάτης έχει την δίκη σου ένδειξη.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, leo06 said:

Άρα δίνεις ένδειξη κατευθείαν σε ΔΕΗ και εκδίδει έναντι πελάτη, που θα καταλήξει μετά η ένδειξη δεν σε ενδιαφέρει αφού στη ΔΕΗ της οποίας είσαι πελάτης έχει την δίκη σου ένδειξη.

ναι δίνεις , αλλά επειδή υπάρχει περίπτωση να μην την πάρει , πάντα ανα δίμηνο και μέσω ΔΕΔΔΗΕ

τώρα γιατί αγνόησε του ΔΕΔΔΗΕ , άγνωστο

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, korakios said:

ναι δίνεις , αλλά επειδή υπάρχει περίπτωση να μην την πάρει , πάντα ανα δίμηνο και μέσω ΔΕΔΔΗΕ

τώρα γιατί αγνόησε του ΔΕΔΔΗΕ , άγνωστο

Πως θα μπορούσε να μην πάρει την ένδειξη που καταχωρείς στη σελίδα της? Είναι πιθανότερο να μην πάρει καταχώρηση που δίνεις σε δεδδηε παρά στο site πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, leo06 said:

Πως θα μπορούσε να μην πάρει την ένδειξη που καταχωρείς στη σελίδα της? Είναι πιθανότερο να μην πάρει καταχώρηση που δίνεις σε δεδδηε παρά στο site πιστεύω.

ο καθένας έχει την άποψή του 🙂

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Δίνω τις ενδείξεις στο ebill,, σε 2 συνδέσεις που έχω, όποτε μου στείλει μήνυμα για καταχώρηση.

Οι αντίστοιχοι λογαριασμοί εκδίδονται μετά από 7 μέρες περίπου (έναντι) και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

το βασικότερο θέμα μου όμως είναι ότι η τιμή της νύχτας που έχω σήμερα είναι μικρότερη από αυτήν που έχει λέει 18 Μάρτη η ΔΕΗ!! είναι δυνατόν;και της μέρας εάν κάνω την αφαίρεση έκαψα 1800 kwh σε 29 μέρες που είναι αδύνατον να τόσο καλό καιρό. εδώ στα κρύα καιγαμε 1100 μηνιαίως

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ilka71 said:

το βασικότερο θέμα μου όμως είναι ότι η τιμή της νύχτας που έχω σήμερα είναι μικρότερη από αυτήν που έχει λέει 18 Μάρτη η ΔΕΗ!! είναι δυνατόν;και της μέρας εάν κάνω την αφαίρεση έκαψα 1800 kwh σε 29 μέρες που είναι αδύνατον να τόσο καλό καιρό. εδώ στα κρύα καιγαμε 1100 μηνιαίως
 

Μάλλον δεν πέρασαν οι ενδείξεις που έδωσες σε δεδδηε και η ΔΕΗ εξέδωσε λογαριασμό έναντι και όχι έναντι πελάτη. Την επόμενη φορά να δίνεις ενδείξεις στο site της ΔΕΗ και όχι σε δεδδηε.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Οταν δίνουμε εμείς κάθε μήνα ενδείξεις πληρώνουμε για τις Kw που κάψαμε. Ενας που δεν είναι σε fixed πρόγραμμα πληρώνει ρητρα με βάση εκείνο το μήνα? Αν έρχεται τον τέταρτο μήνα εκκαθαριστικό πληρώνει ρητρα με βάση την τιμή του τέταρτου μήνα?

Στάλθηκε από το SM-T720 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

να γράψω κατι περιεργο μηπως εχει καποιος εξηγηση

Ειμαι στο online της ΔΕΗ

στις 02/03/2022 εκδόθηκε ο λογαριαμός ρευματος με ποσό πληρωμής 211,00€ και ημερομηνία πληρωμής 14/04/2022

Επειδη ειχα κανει εγγραφη στο onliline πριν τις 02/12/2021 και με ειχαν χρεώσει με τις νεες τιμες που ξεκινησαν να ισχυουν 02/12/21 εστειλα διαμαρτυρία στη ΔΕΗ και 

στις 11/03/2022 εκδόθηκε νεος λογαριαμός ρευματος με ποσό πληρωμής 125,00€ και ημερομηνία πληρωμής 27/04/2022 (με τις παλιες τιμες)

Εχω ενεργοποιησει την παγια εξοφληση μεσω πιστωτικής καρτας

Με έκπληση παρατηρησα οτι στις 14/04/2022 χρεωθηκε η καρτα μου με ποσό 124,72€

Αν ηταν 125,00€ θα νόμιζα οτι από λαθος χρεωθηκε και ο πρωτος λογαριασμός, αλλα δεν ειναι ακριβωε το ιδιο ποσό, μικρη διαφορά βεβαια, αλλά διαφέρει

Πώς μπορειτε να το εξηγησετε;

Να περιμενω και νεα χρεωση με 211.00€ στις 27/04/22 ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν πέρασαν οι ενδείξεις που έδωσες σε δεδδηε και η ΔΕΗ εξέδωσε λογαριασμό έναντι και όχι έναντι πελάτη. Την επόμενη φορά να δίνεις ενδείξεις στο site της ΔΕΗ και όχι σε δεδδηε.
ναι πήγα να δώσω στης δεη αλλά η νυχτερινή ένδειξη τους είναι ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΗ από αυτή που έχω τώρα να δώσω και η ημερήσια είναι πολύ μικρότερη!
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ilka71 said:
3 ώρες πριν, leo06 said:
Μάλλον δεν πέρασαν οι ενδείξεις που έδωσες σε δεδδηε και η ΔΕΗ εξέδωσε λογαριασμό έναντι και όχι έναντι πελάτη. Την επόμενη φορά να δίνεις ενδείξεις στο site της ΔΕΗ και όχι σε δεδδηε.

ναι πήγα να δώσω στης δεη αλλά η νυχτερινή ένδειξη τους είναι ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΗ από αυτή που έχω τώρα να δώσω και η ημερήσια είναι πολύ μικρότερη!

Επειδή το τηλεφωνικό της ΔΕΗ είναι για τα μπάζα (μάλλον) το καλύτερο που μπορείς να κάνεις αυτή τη στιγμή είναι να δώσεις την ίδια νυχτερινή ένδειξη με αυτή που έχει ο τελευταίο λογαριασμός και όχι την πραγματική.

Σε διαφορετική περίπτωση θα βρεθείς προ εκπλήξεως στον επόμενο λογαριασμό και άντε να βγάλεις άκρη μετά

Link to comment
Share on other sites

Φιλε με internet explorer 9 μπαίνεις στο forum ;;;
Οχι.προς τι η ερώτηση;

Εγώ ρωτάω απλά για την ρήτρα πού βάζουν καπέλο,καθώς δεν βρήκα με ένα γρήγορο search κάποια απάντηση σχετικά με το αν θα μπαίνει σε κάθε εκκαθαριστικο λογαριασμό.
Αν έχει κάποιος απάντηση ας με διαφωτίσει.

Στάλθηκε από το RMX3301 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, ταξιδιωτης22 said:

Εγώ ρωτάω απλά για την ρήτρα πού βάζουν καπέλο,καθώς δεν βρήκα με ένα γρήγορο search κάποια απάντηση σχετικά με το αν θα μπαίνει σε κάθε εκκαθαριστικο λογαριασμό.
Αν έχει κάποιος απάντηση ας με διαφωτίσει.

σε κάθε λογαριασμό σε συγκεκριμένα προγράμματα εταιριών, (για ΔΕΗ Γ1 απο 5/8/21)

welcome to planet earth

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Έχει και ένα καλό αυτή η ιστορία: θα ευαισθητοποιηθεί ο κόσμος και δεν θα είναι επιρρεπής σε ό,τι φύκια πουλάνε οι πάροχοι για μεταξωτές κορδέλες. Με το internet, κάτι έχει γίνει. Στο ρεύμα η άγνοια πήγαινε σύννεφο.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Ότι πιο επίκαιρο
Καλή Ανάσταση

ZMlSqri.jpg

Tapatalk

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα καλό νέο για τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας που διαθέτει η χώρα.

 

Link to comment
Share on other sites

απλα ολα αυτα επρεπε να εχουν γινει εδω και δεκαετιες οταν μας προειδοποιουσαν οι ευρωπαιοι και ενω μας εβαζαν προστιμα εμεις τους κοροιδευαμε . τωρα τα λουζομαστε και αυτοι εκει πανω χαιρονται φθηνο ρευμα. παντα το ιδιο γινεται εδω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...