Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

On 9/4/2022 at 9:25 ΜΜ, aimilios said:

Όχι, ο υπάλληλος περιέγραψε κάτι σαν την αναπροσαρμογή από τα 10 στα 18 λεπτά (όταν το 24μηνο έγινε 12μηνο).

δίκαιο είχε τελικά 😂

49 minutes ago, skatzoxoiros said:

"Ενεργοποίηση" εννοεί τη μεταφορά στο δίκτυο της ΔΕΗ, ή την αίτηση; Εγω έκανα online αίτηση την Παρασκευή το βράδυ, μετά το ποστ του φίλου μας που τελικά βγήκε σωστός!

υπογραφή

η αίτηση έχει ισχύς ένα μήνα απο την παραλαβή ,αλλά δικαιούνται να αρνηθούν γραπτώς και αιτιολογημένα μέσα σε 10 εργάσιμες

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδια και εγω Παρασκευη εκανα αιτηση για myhome online μεσω ebill αλλα ακομα λεει είναι υπο επεξεργασια...
Προλαβα αραγε τις παλιες τιμες?

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, skatzoxoiros said:

"Ενεργοποίηση" εννοεί τη μεταφορά στο δίκτυο της ΔΕΗ, ή την αίτηση; Εγω έκανα online αίτηση την Παρασκευή το βράδυ, μετά το ποστ του φίλου μας που τελικά βγήκε σωστός!

με υπογεγραμμένη αίτηση είσαι καλυμμένος

1 hour ago, mobrol said:

Παιδια και εγω Παρασκευη εκανα αιτηση για myhome online μεσω ebill αλλα ακομα λεει είναι υπο επεξεργασια...
Προλαβα αραγε τις παλιες τιμες?

με αμφισβήτηση στη χειρότερη καβαντζώνεσαι

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, έχω κάνει το myHome Online από το φθινόπωρο. Αν αλλάξω σπίτι μεταφέρεται το συμβόλαιο ή πρέπει να το διακόψω και να κάνω καινούριο με τις ανεβασμένες τιμές;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bill_viper said:

Ερώτηση, έχω κάνει το myHome Online από το φθινόπωρο. Αν αλλάξω σπίτι μεταφέρεται το συμβόλαιο ή πρέπει να το διακόψω και να κάνω καινούριο με τις ανεβασμένες τιμές;

Αφού αλλάζει και η διεύθυνση και το ρολόι ... εσυ τι λες ;;;

Δεν είναι τηλέφωνο 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Yrrah said:

Αφού αλλάζει και η διεύθυνση και το ρολόι ... εσυ τι λες ;;;

Δεν είναι τηλέφωνο 

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ είπα μπας και...άρα δε τις γλυτώνουμε τις αυξημένες τιμές..

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και ο λογαριασμός της volterra μετά από την έγγραφη ενημέρωση αλλαγής χρέωσης (με άμεση ισχύ μιας και την έλαβα 1η Απριλίου και ανέφερε ότι θα ίσχυε από 1η Απριλίου), ευτυχώς με χρεώσεις χωρίς καμία αλλαγή από τις αρχικές και χωρίς ρήτρα.

Την καταγγελία στη ΡΑΕ την αφήνω ως έχει όμως, γιατί πιστεύω θα χρειαστεί σε λίγες μέρες που θα εκδόσουν τελικό λογαριασμό.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τόσες χρεώσεις, φανερές και κρυφές, που μαζί με κάποιες εκπτώσεις καταφέρνουν να σε κάνουν να μην μπορείς να υπολογίσεις τίποτα.. Αυτός είναι ο εκκαθαριστικός λογαριασμός μου τετραμήνου. Να κλαίω ή να γελάω?ee05d7a017596aa2222ec4fbace3a893.jpg

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τιποτα απο τα 2 ,παρτο αποφαση.εχει 3 επιλογες.η 4αρτη ειναι τριπλα.

πληρωνεις ολο το ποσο η'

δεν πληρωνεις και τους τραβας σε αβεβαιοτητα πληρωμης και τους υποσχεσαι οτι αν δεν κοψουν απο υπερκερδος δεν θα πληρωσεις ποτε ολο το ποσο και τους πας σε συμβιβασμο πληρωνοντας μονο την κατανναλωση κιλοβατωρας και μερος της ρητρας ,ισοφαριζοντας το ποσο που ειχες πληρωσεις περσυ για την ιδια περιοδο

πας στην ΡΑΕ και δεν προκειται να βρεις ακρη ,δικοι τους ειναι..

αλλαζεις εταιρεια πριν πληρωσεις για να τους εκβιασεις και πας σταθερο που εκει θα στον πιανουν με σταθερο ποσο,τουλαχιστον θα ξερεις ποσο καθε χρονο.

 

αν νομιζεις οτι σε δουλευω εγω αυτο εκανα και κανω για συγγενη μου, την 2,3 και 4 επιλογη μαζι ,μιας και εγω ειχα βαλει περσυ σταθερο .

 

Edited by dreamer12
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MeddlingMageGR said:

Υπάρχουν τόσες χρεώσεις, φανερές και κρυφές, που μαζί με κάποιες εκπτώσεις καταφέρνουν να σε κάνουν να μην μπορείς να υπολογίσεις τίποτα.. Αυτός είναι ο εκκαθαριστικός λογαριασμός μου τετραμήνου. Να κλαίω ή να γελάω?

εξαρτάται

έχεις μόνο 820kw με ρήτρα, το πιο λογικό είναι οτι χρεώθηκες ρήτρα στα έναντι και δεν επιστράφηκε στον εκκαθαριστικό και είναι συμπλήρωμα

τόσο καιρό δεν πήρες χαμπάρι τι γινόταν ? ειλικρινά δε σου τη λέω και συγνώμη αν ακούγεται έτσι , σοβαρά το ρωτάω , πολύς κόσμος ξέμεινε σε προγράμματα με ρήτρα

οκ όσοι το παρακολουθούσαν την ψυλλιάστηκαν απο Ιούνιο , όμως είχε βουίξει ο τόπος το χειμωνα με τις πιο παλιές τιμές online/enter και μου κάνει εντύπωση

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2022 at 11:05 ΠΜ, skatzoxoiros said:

"Ενεργοποίηση" εννοεί τη μεταφορά στο δίκτυο της ΔΕΗ, ή την αίτηση; Εγω έκανα online αίτηση την Παρασκευή το βράδυ, μετά το ποστ του φίλου μας που τελικά βγήκε σωστός!

Ενημερωτικά, στην σύμβαση που μου έστειλαν σήμερα 12/4/22 να υπογράψω σε αίτηση που έκανα στις 8/4/22, το τιμολόγιο που εχει συνημμένο είναι το παλιό. (0.18 & 0.13) 

Θα ανάψω λαμπάδα στον φίλο μας που μας ενημέρωσε άμεσα και σωστά για την αύξηση! 🥰

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

dei.png

_____________________________________________
Αλλαγές στο excel , στα κυμαινόμενα απαραίτητα συμπληρώνετε χοντρική μιας και 9/10 δεν καταλάβαιναν οτι οι τιμές μεταβάλλονται

στο επαγγελματικό εκτός χοντρικής βάζετε και επιδότηση

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

On 6/4/2022 at 3:35 ΜΜ, thodoris85 said:

Σε δική μου ερώτηση, μόλις μου απάντησαν αρνητικά. Για τις 60 ημέρες ούτε που το ανέφεραν και τους ξαναέστειλα.

Πόσο τα βαριέμαι όλα αυτά τα μπρος-πίσω!

Μου απάντησαν σε επόμενο ερώτηση μου ότι ότι η αλλαγή στο τιμοκατάλογο για εμένα έχει δρομολογηθεί για τις 1/6/2022.

Στη ΡΑΕ ακόμα στο πρώτο στάδιο είναι το αίτημα που είχα ξεκινήσει. Θα τους πάρω τη Δευτέρα να το ακυρώσουν γιατί δε μπορώ να το κάνω από το my.rae.gr (εκτός αν μου διαφεύγει κάτι).

Η μεταφορά στη ΔΕΗ (για το online) είναι στο τελικό στάδιο και με έχουν ήδη ενημερώσει ότι θα περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση.

Για άλλους 6 μήνες με το κεφάλι ήσυχο

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, thodoris85 said:

Μου απάντησαν σε επόμενο ερώτηση μου ότι ότι η αλλαγή στο τιμοκατάλογο για εμένα έχει δρομολογηθεί για τις 1/6/2022.

Στη ΡΑΕ ακόμα στο πρώτο στάδιο είναι το αίτημα που είχα ξεκινήσει. Θα τους πάρω τη Δευτέρα να το ακυρώσουν γιατί δε μπορώ να το κάνω από το my.rae.gr (εκτός αν μου διαφεύγει κάτι).

Η μεταφορά στη ΔΕΗ (για το online) είναι στο τελικό στάδιο και με έχουν ήδη ενημερώσει ότι θα περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση.

Για άλλους 6 μήνες με το κεφάλι ήσυχο

Θα έλεγα για παραπάνω από 6 μήνες, δεδομένου ότι η ΔΕΗ έχει δηλώσει (βλ. ακριβώς παραπάνω) ότι δεν πρόκειται να κάνει αλλαγές πριν το πέρας της διάρκειας των ενεργών συμβολαίων.

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

να σας πω κατι για να το καταλαβετε..η ΡΑΕ δεν προκειται να δικαιωσει κανεναν μεμονωμενα..εχει εντολη απο κυβερνηση να μην το κανει και το ομολογησε και ο αδωνις.ολα τα αιτηματα απο εμας θα εξεταστουν  μαζι με το θεμα των υπερχρεωσεων και της κερδοσκοπιας που εχει ταχα δοθει εντολη στην ΡΑΕ να το ψαξει και να τιμωρησει τις εταιρειες,φορολογωντας τα κερδη τους.δλδ. σε εμας επιστροφη τιποτα..δινοντας και κατι ψιχουλα επιδοματα στον κοσμακη,αφου τα τσεπωσαν ολοι μεταξυ τους

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτή η ρήτρα θα υπάρχει σε κάθε εκκαθαριστικο λογαριασμό;
Μιλάμε για μεγάλη κλεψιά.

Στάλθηκε από το RMX3301 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, ταξιδιωτης22 said:

Ρε παιδιά αυτή η ρήτρα θα υπάρχει σε κάθε εκκαθαριστικο λογαριασμό;
Μιλάμε για μεγάλη κλεψιά.

Στάλθηκε από το RMX3301 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Φιλε με internet explorer 9 μπαίνεις στο forum ;;;

Edited by Yrrah
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, dreamer12 said:

να σας πω κατι για να το καταλαβετε..η ΡΑΕ δεν προκειται να δικαιωσει κανεναν μεμονωμενα..εχει εντολη απο κυβερνηση να μην το κανει και το ομολογησε και ο αδωνις.ολα τα αιτηματα απο εμας θα εξεταστουν  μαζι με το θεμα των υπερχρεωσεων και της κερδοσκοπιας που εχει ταχα δοθει εντολη στην ΡΑΕ να το ψαξει και να τιμωρησει τις εταιρειες,φορολογωντας τα κερδη τους.δλδ. σε εμας επιστροφη τιποτα..δινοντας και κατι ψιχουλα επιδοματα στον κοσμακη,αφου τα τσεπωσαν ολοι μεταξυ τους

Έχεις πληροφόρηση εκ των έσω ότι η ΡΑΕ δεν πρόκειται να δικαιώσει κανέναν?

Όταν δεν έχει τηρηθεί ο Κώδικας Προμήθειας εγώ θεωρώ δεδομένο ότι όσοι έχουν προβεί σε καταγγελία θα δικαιωθούν. 

Πάντως σε καταγγελίες στο Στκ για μικρά ποσά ρητρας αναπροσαρμογης ήδη έχουν γίνει προτάσεις για επιστροφή του μισού ποσού, το οποίο μάλιστα έχουν αποδεχτεί οι Προμηθευτές. 

Link to comment
Share on other sites

Λογαριασμός my home online που πληρώθηκε 2 βδομάδες πριν τη πάγια εντολή θα τραβήξει ξανά χρήματα;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, DjTony said:

Λογαριασμός my home online που πληρώθηκε 2 βδομάδες πριν τη πάγια εντολή θα τραβήξει ξανά χρήματα;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Σύμφωνα με τις αναφορές όσων το έχουν κάνει, όχι.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, DjTony said:

Λογαριασμός my home online που πληρώθηκε 2 βδομάδες πριν τη πάγια εντολή θα τραβήξει ξανά χρήματα;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

όχι, δοκιμασμένο

CAR MULTIMEDIA- Built in GPS for VOLKSWAGEN-

WIN CE 5-KINGSTON SDHC 4GB-IGO V 8.3,- AMIGO,

MIOMAP 8,DESTINATOR 8-7-6.1,SYGIC MOBILE,DRIVE ME,POLNAV,ROUTE 66,GARMIN ,TOMTOM V 7,NAVIMATE XTREME,GINIUS DRIVE,NDRIVE,AUTOMAPA,NAVIGON V 7.4.2(BUILD 802),POCKET NAVIGATOR 9

http://i432.photobucket.com/albums/qq41/vwgolfi5/th_Multi-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά πήγαμε δεη 14 Φλεβάρη 18 Μάρτη (και ενώ είχα στείλει στον ΔΕΔΔΗΕ την μέτρηση) ο λογαριασμός 18 Μάρτη βγήκε έναντι! χωρίς μετρήσεις.
τώρα ήρθε η ώρα να δώσω μέτρηση 12 με 17 Απριλίου αλλά σαν τελευταία ένδειξη στο σαιτ της ΔΕΗ έχει πολύ μικρότερα νούμερα! δείτε πρώτη φώτο και στην 2η φώτο είναι οι σημερινές μετρήσεις. ΑΠΟΚΛΕΊΕΤΑΙ να κάψαμε τόσα πολλά γιατί είχε καλό καιρό! δεν αναψαμε καθόλου κλιματιστικά κλπ!
εν τω μεταξύ η μέτρηση στο σαιτ της ΔΕΗ για νύχτα είναι ΜΙΚΡΌΤΕΡΗ από την σημερινή! τώρα τι κάνω;;

στην 3η φώτο είναι που πάω στο σαιτ του δεδδηε να καταχωρήσω και πλέον βγάζει αυτό! δεν υπάρχει κάπου να καταχωρήσεις πλέον;;

 

στην 4η φωτο ειναι ο πρωτος λογαριασμος της δεη!2fa28a62b1504305b0ea234a2ffcd826.jpgf3911f1cd087c42f5d756557590aa97e.jpg18db70188e73adbfd0302ffa654f5f61.jpg

Screenshot 2022-04-16 212602.jpg

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να δώσεις μέτρηση σε δεδδηε? Αφού στο site της ΔΕΗ έχει επιλογή για να δώσεις μέτρηση. Δίνεις σε δεδδηε για να δώσει στη ΔΕΗ ενώ θα μπορούσες από την αρχή να δώσεις στη ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, leo06 said:

Για ποιο λόγο να δώσεις μέτρηση σε δεδδηε? Αφού στο site της ΔΕΗ έχει επιλογή για να δώσεις μέτρηση. Δίνεις σε δεδδηε για να δώσει στη ΔΕΗ ενώ θα μπορούσες από την αρχή να δώσεις στη ΔΕΗ.

γιατί όπως είδες οι μετρήσεις είναι ότι να΄ναι ή δεν τις παίρνουν καν

2 ώρες πριν, ilka71 said:

στην 3η φώτο είναι που πάω στο σαιτ του δεδδηε να καταχωρήσω και πλέον βγάζει αυτό! δεν υπάρχει κάπου να καταχωρήσεις πλέον;;

αίτημα ρε μαν , μετά "ενδείξεις"

κάποιοι έχουν αναφέρει οτι προχωρά και χωρίς φωτό , καλό είναι να επισυνάψεις πάντως

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...