Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

4 ώρες πριν, korakios said:

αμφισβήτηση και καταγγελία , επιστροφή ρήτρας και πίστωση της ζημιάς τις 60 μέρες (τη διαφορά στη χρέωση κιλοβατώρας με της ΔΕΗ)

edit αν είχες ειδοποίηση,  η ΡΑΕ δε θεωρεί ως ειδοποίηση τις υποσημειώσεις , μόνο ατομική επιστολή ως ενημέρωση

αν πας σε κυμαινόμενο (θεωρώ καταλαβαίνεις τη διαφορά με σταθερό) , απαραίτητα χωρίς δέσμευση , άρα όχι το zero

δες το excel της υπογραφής μου

Αμφισβήτηση και καταγγελία στο ΙΝΚΑ ή στη ΡΑΕ;

Να σου πω την αλήθεια μέχρι στιγμής έχω πληρώσει τα 9,50€ ρήτρας του εκκαθαριστικού.Τα 160€ δεν τα χω δώσει ακόμα μιας και δεν έχει λήξει ο λογαριασμός.Επίσης όπως είπα έχω ήδη κάνει αίτηση στη ΔΕΗ για online οπότε στον τελευταίο εκκαθαριστικό μετα την αλλαγή του παρόχου θα κάνω τις προσθαφαιρέσεις και δεν θα τους πληρώσω τη ρήτρα στο σύνολό της.

Για Γ23 επαγγελματικό έχεις να προτείνεις κάτι καλύυερο από weyellow;

Συγχαρητήρια για το excelάκι.Εργαλείο

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

....και κάτι που έπεσε στην αντίληψή μου.Κάποιοι ίσως να το ξέρετε...

 

https://m.tribune.gr/greece/news/article/810836/sta-dikastiria-i-listriki-ritra-anaprosarmogis-sto-edolio-oi-parochoi-energeias.html

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, duckino said:

Αμφισβήτηση και καταγγελία στο ΙΝΚΑ ή στη ΡΑΕ;

μόνο η ΡΑΕ μπορεί να επιβάλλει αν θέλει πρόστιμο (ρήτρα) η οποία επιστρέφεται στον πελάτη

ΙΝΚΑ δεν έχω ασχοληθεί

16 minutes ago, duckino said:

Για Γ23 επαγγελματικό έχεις να προτείνεις κάτι καλύυερο από weyellow;

για Γ23 δεν έχω ασχοληθεί ποτέ δυστυχώς

6 minutes ago, duckino said:

....και κάτι που έπεσε στην αντίληψή μου.Κάποιοι ίσως να το ξέρετε...

https://m.tribune.gr/greece/news/article/810836/sta-dikastiria-i-listriki-ritra-anaprosarmogis-sto-edolio-oi-parochoi-energeias.html

ναι και πιστεύω ήδη έχουν γίνει κινήσεις απο επιχειρηματίες μιας και δε μιλάμε για "μικροποσά" που δε συμφέρει τον οικιακό καταναλωτή να κινηθεί νομικά με δικαστικά έξοδα

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Quote

Αγαπητέ πελάτη,

Αναφορικά με το αίτημα σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η παροχή ΧΧΧΧΧΧΧΧ  δεν θα μεταβεί σε άλλο τιμοκατάλογο στις 1/4/2022.

Η επιστολή σας στάλθηκε εκ παραδρομής

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας

Με εκτίμηση

απο Volterra

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο ΔΕΗ online από 10/21 και αντί για μηνιαίους λογαριασμός παίρνω διμηνους. Σε μια πρώτη τηλεφωνική επικοινωνία με τη ΔΕΗ αρχές του 2022 μου είπαν ότι υπήρξε κάποιο τεχνικό πρόβλημα γι αυτό γινόταν αυτό. Εξακολουθώ όμως να παίρνω διμηνους λογαριασμούς. Εννοείται ότι έχω ενεργοποιήσει ebill από την πρώτη στιγμή. Συμβαίνει και σε άλλους; 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Nnoutas said:

Είμαι στο ΔΕΗ online από 10/21 και αντί για μηνιαίους λογαριασμός παίρνω διμηνους. Σε μια πρώτη τηλεφωνική επικοινωνία με τη ΔΕΗ αρχές του 2022 μου είπαν ότι υπήρξε κάποιο τεχνικό πρόβλημα γι αυτό γινόταν αυτό. Εξακολουθώ όμως να παίρνω διμηνους λογαριασμούς. Εννοείται ότι έχω ενεργοποιήσει ebill από την πρώτη στιγμή. Συμβαίνει και σε άλλους; 

ναι , στείλε στο τμήμα του ebill

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nnoutas said:

Εννοείς να τους ενημερώσω για να το φτιαξουν; 

ναι

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2022 at 5:44 ΜΜ, korakios said:

αμφισβήτηση και καταγγελία , επιστροφή ρήτρας και πίστωση της ζημιάς τις 60 μέρες (τη διαφορά στη χρέωση κιλοβατώρας με της ΔΕΗ)

edit αν είχες ειδοποίηση,  η ΡΑΕ δε θεωρεί ως ειδοποίηση τις υποσημειώσεις , μόνο ατομική επιστολή ως ενημέρωση

 

 

22 ώρες πριν, duckino said:

Αμφισβήτηση και καταγγελία στο ΙΝΚΑ ή στη ΡΑΕ;

 

ποιο ΙΝΚΑ και ποια ΡΑΕ ? δεν εχετε παρει χαμαπαρι τι μεγαλο παιχνιδι παιζεται! το ψαρι βρωμαει απο πολυ ψηλα,την κορυφη που για αποπροσανατολισμο λενε οτι φταιει η ευρωπη και οι αγορες ,ενω εδω οι ''ψηλοι'' τα οικονομανε χοντρα..πληρωνουμε ζημιες και τρυπες και επιδοματα μεσα απο τις δηθεν νομιμες ρητρες που δεν ειναι τιποτα αλλο απο υπερχρεωση και υπερκερδη που δημιουργουν οι εδω εταιρειες με τις ευλογιες των ''ψηλων'' και κερδιζουν υψηλα ποσα με ''μεγαλη '' καλυψη απο ψηλα.

κονομανε αυτοι και δινουν και κατι ψιχουλα στον λαο σαν επιδομα γιατι εκλογες ερχονται.ευκαιρια για παρτυ ειναι σε βαρος ολων μας. αντε η ΡΑΕ και το ΙΝΚΑ να δικαιωσουν καποιον για τα ματια του κοσμου...μετα κανεις δεν θα δει φως γιατι ειναι ολα στημενα..ολα εμεις θα τα πληρωσουμε..μονο οποιος παει νομικα μπορει κατι να κερδισει ,αλλα , θα κανει πολλα εξοδα γιαυτο.

και κατι αλλο.ειμαι στο εντερ + απο 24 /03. χαλασε ο νεροχυτης.μεσα στους ειδικους ορους λεει οτι για να εχω δικαιωμα στην δωρεαν υπηρεσια τεχνικης στηριξης πρεπει να περασουν 10 μερες απο την ενεργοποιηση του συμβολαιου.και περασαν.ελα ομως που οταν τηλεφωνησα στην τεχνικη εταιρεια δεν εχουν το συμβολαιο.δεν τους σταλθηκε απο την δεη.τηλεφωνω στην δεη και αυτοι λενε οτι για να στειλει ενημερωση το συμβολαιο το συστημα στην τεχνικη εταιρεια πρεπει να περασουν 30 ημερες.. δλδ. η δεη εχει ειδικο ορο οτι μπορω να χρησιμοποιησω την τεχνοεταιρεια μετα απο 10 μερες ενεργοπιησης αλλα δεν μπορω γιατι το συμβολαιο στην τεχνοεταιρεια παει μετα απο 30 μερες..μπουρδελο κανονικο.

δεν μπορει η δεη να στειλει τον αριθμο συμβολαιου με μειλ η' φαξ? μπορει αλλα δεν ειναι η διαδικασια λενε τα μπουρδελοστελεχη που μιλησα..αυτα τα ωραια και μετα μιλαμε για συνχρονες εταιρειες ,με τεχνολογιες και μανατζερ και αλλα μουφες τσιρκοειδη μασκαρεματα ..

Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2022 at 5:44 ΜΜ, korakios said:

αμφισβήτηση και καταγγελία , επιστροφή ρήτρας και πίστωση της ζημιάς τις 60 μέρες (τη διαφορά στη χρέωση κιλοβατώρας με της ΔΕΗ)

edit αν είχες ειδοποίηση,  η ΡΑΕ δε θεωρεί ως ειδοποίηση τις υποσημειώσεις , μόνο ατομική επιστολή ως ενημέρωση

αν πας σε κυμαινόμενο (θεωρώ καταλαβαίνεις τη διαφορά με σταθερό) , απαραίτητα χωρίς δέσμευση , άρα όχι το zero

δες το excel της υπογραφής μου

Το μετέφερα home online και αυτό 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, korakios said:

απο Volterra

Αλήθεια; Δηλαδή εγώ που δεν τους πήρα τηλέφωνο και πήγα άμεσα ΔΕΗ (που πλέον βρίσκομαι) παίζει να γινόταν το ίδιο; 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, _NikitaS_ said:

Αλήθεια; Δηλαδή εγώ που δεν τους πήρα τηλέφωνο και πήγα άμεσα ΔΕΗ (που πλέον βρίσκομαι) παίζει να γινόταν το ίδιο; 

δηλαδή αποδέχθηκες οτι η αλλαγή όρων θα ισχύσει άμεσα και όχι μετά απο 60 μέρες που ορίζει η νομοθεσία χωρίς να στείλεις καν email ?

 

ΥΓ. ποτέ απο τηλέφωνο οτιδήποτε....

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, korakios said:

δηλαδή αποδέχθηκες οτι η αλλαγή όρων θα ισχύσει άμεσα και όχι μετά απο 60 μέρες που ορίζει η νομοθεσία χωρίς να στείλεις καν email ?

 

ΥΓ. ποτέ απο τηλέφωνο οτιδήποτε....

Θεωρούσα αυτονόητο ότι κάποια στιγμή θα γίνει, έτσι ήμουν έτοιμος ότι μόλις έρθει η ειδοποίηση είτε έλεγε νόμιμα σε 60 μέρες είτε έλεγε παράνομα σε μισή μέρα, να φύγω να πάω στα σταθερά της ΔΕΗ. Γι αυτό δεν έστειλα ούτε μέιλ ούτε τηλέφωνο. Τεσπα. Ότι έγινε έγινε. Και εκ παραδρομής να το έστειλαν όπως γράφουν ή θα πουληθεί ή δε ξέρω τι. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, _NikitaS_ said:

Θεωρούσα αυτονόητο ότι κάποια στιγμή θα γίνει, έτσι ήμουν έτοιμος ότι μόλις έρθει η ειδοποίηση είτε έλεγε νόμιμα σε 60 μέρες είτε έλεγε παράνομα σε μισή μέρα, να φύγω να πάω στα σταθερά της ΔΕΗ. Γι αυτό δεν έστειλα ούτε μέιλ ούτε τηλέφωνο. Τεσπα. Ότι έγινε έγινε. Και εκ παραδρομής να το έστειλαν όπως γράφουν ή θα πουληθεί ή δε ξέρω τι. 

καλά έκανες , ο καθένας όπως νομίζει , πχ μπορεί σε 2 μήνες να μην υπάρχει σταθερό στα  0,18 αλλά να πάει 0,25

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, korakios said:

απο Volterra

τους πήρες τηλ ή τους έστειλες email και σου απάντησαν το παραπάνω;

ΑΚΥΡΟ, μετά είδα τη συνομιλία σου πιο κάτω

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, korakios said:

ναι , στείλε στο τμήμα του ebill

Εχω το ιδιο θεμα. Στο ebill βρισκω mail επικοινωνιας μονο για τεχνικα θεματα λειτουργιας. εγγραφή κλπ

Εχεις καποιο mail που μπορω να ζητησω την μηνιαια αποστολή λογαριασμών; 

Στο ebill την εχω ενεργοποιησει απο την αρχη

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην φορά επικοινωνίας έβαλα την ένδειξη άλλο θέμα και τους έγραψα για το μηνιαίο λογαριασμό και να ανοίξουν την δυνατότητα να βαχω ενδείξεις 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, _NikitaS_ said:

Εγώ στην φορά επικοινωνίας έβαλα την ένδειξη άλλο θέμα και τους έγραψα για το μηνιαίο λογαριασμό και να ανοίξουν την δυνατότητα να βαχω ενδείξεις 

απάντησαν ?

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Θυμίζω πάντως ότι πολλοί είχαμε αντίστοιχο πρόβλημα τους πρώτους μήνες στο Home Online, και το διόρθωσαν.
Το έχουν αναγνωρίσει και ως συστημικό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alfeios said:

απάντησαν ?

Όχι ακόμα. Χτες βράδυ το έστειλα. Δε περιμένω και πολλά σήμερα με την απεργία. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, alfeios said:

Εχω το ιδιο θεμα. Στο ebill βρισκω mail επικοινωνιας μονο για τεχνικα θεματα λειτουργιας. εγγραφή κλπ

Εχεις καποιο mail που μπορω να ζητησω την μηνιαια αποστολή λογαριασμών; 

Στο ebill την εχω ενεργοποιησει απο την αρχη

Χτες τους πήρα τηλέφωνο και ο υπάλληλος που μίλησα έκανε αίτηση εξέτασης του θεματος μου. Δεν έχω ακόμη κάποια απάντηση. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου απάντησαν και μου είπαν ότι πρέπει να εκδοθεί πρώτα ο πρώτος λογαριασμός και μετά θα ενεργοποιηθουν όλες οι δυνατότητες του e-bill. Να πω την αλήθεια δε περίμενα απάντηση μέσα σε μέρα απεργίας. 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, korakios said:

απο Volterra

Σε δική μου ερώτηση, μόλις μου απάντησαν αρνητικά. Για τις 60 ημέρες ούτε που το ανέφεραν και τους ξαναέστειλα.

Πόσο τα βαριέμαι όλα αυτά τα μπρος-πίσω!

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, _NikitaS_ said:

Εμένα μου απάντησαν και μου είπαν ότι πρέπει να εκδοθεί πρώτα ο πρώτος λογαριασμός και μετά θα ενεργοποιηθουν όλες οι δυνατότητες του e-bill. Να πω την αλήθεια δε περίμενα απάντηση μέσα σε μέρα απεργίας. 

Εμενα εχει εκδοθει και ο δευτερος

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, thodoris85 said:

Σε δική μου ερώτηση, μόλις μου απάντησαν αρνητικά. Για τις 60 ημέρες ούτε που το ανέφεραν και τους ξαναέστειλα.

Πόσο τα βαριέμαι όλα αυτά τα μπρος-πίσω!

δώσε ΡΑΕ απο τώρα

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...