Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

35 minutes ago, korakios said:

εννοείς οτι απο 0,065 θα πάει αναδρομικά 0,13 ? είσαι σίγουρος ? βγήκε ΦΕΚ ή απόφαση υπουργού ?

στα χρήσιμα έντυπα βρες "αμφισβήτηση λογαριασμού" και ζητάς ανάλυση

Για μη οικιακούς καταναλωτές (αγροτικά, εμπορικά, βιομηχανικά, επαγγελματικά τιμολόγια κ.ά,) η επιδότηση διπλασιάζεται σε 130 ευρώ ανά μεγαβατώρα, από 65 ευρώ τον Μάρτιο, για το σύνολο της κατανάλωσης. Για πολύ μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις με παροχές ισχύος μέχρι 25 KVA καθώς για όλα τα αρτοποιεία ανεξαρτήτως ισχύος παροχής δίνεται επιπλέον επιδότηση 100 ευρώ ανά μεγαβατώρα, άρα το σύνολο της επιδότησης φθάνει τα 230 ευρώ. Για όλες τις επιχειρήσεις με παροχή ισχύος μέχρι 25 KVA θα εφαρμοστεί αναδρομική επιδότησή του συνόλου της κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας για τους μήνες Ιανουάριο, Φεβρουάριο και Μάρτιο, με στόχο να απορροφηθεί το 80% της ρήτρας αναπροσαρμογής. Η αναδρομική επιδότηση θα δοθεί σε τρεις μηνιαίες δόσεις αρχής γενομένης από τον Απρίλιο.

Πηγή από Καθημερινή. https://www.kathimerini.gr/economy/561767251/epidotisi-reymatos-analytika-ta-posa-gia-noikokyria-kai-epicheiriseis/ Παντού βέβαια βρίσκω το ίδιο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα ισχύσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

22 minutes ago, firekostas said:

Πηγή από Καθημερινή. https://www.kathimerini.gr/economy/561767251/epidotisi-reymatos-analytika-ta-posa-gia-noikokyria-kai-epicheiriseis/ Παντού βέβαια βρίσκω το ίδιο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα ισχύσει.

οκ, σε αναμονή για κάτι επίσημο λοιπόν

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, korakios said:

στα χρήσιμα έντυπα βρες "αμφισβήτηση λογαριασμού" και ζητάς ανάλυση

Δεν έχει χρήσιμα έντυπα η elpedison όσο και αν χτένισα το site τους. Το μόνο που υπάρχει είναι το e-mail τους για αυτά τα ζητήματα ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ (elpedison.gr) οπότε εκεί θα βάλω θέμα αμφισβήτηση λογαριασμού και θα ζητήσω ανάλυση. Δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος γιατί για άλλο ζήτημα πριν καιρό που τους είχα στείλει e-mail δεν απάντησαν ποτέ. Μάλλον θα καταλήξω στο myrae.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, StandArd said:

Δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος γιατί για άλλο ζήτημα πριν καιρό που τους είχα στείλει e-mail δεν απάντησαν ποτέ.

μετά τις 10 εργάσιμες άμεσα ΣτΚ ή ΡΑΕ

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Ήμουνα στην protergia και αφού μου ήρθε εκκαθαριστικός λογαριασμός τον Φεβρουάριο,έκανα αίτηση και έφυγα για το online της ΔΕΗ. Μου ήρθε μόλις ένας εκκαθαριστικός τελικός λογαριασμός της protergia μέχρι 08/03 (φαντάζομαι τότε έγινε η μετατροπή, σωστά;). Στον τελικό λογαριασμό περιλαμβάνονται και ρυθμιζόμενες χρεώσεις...Από την στιγμή που τις πληρώνω τώρα λογικά το επόμενο τρίμηνο δεν πρέπει να τις ξαναπληρώσω...έτσι δεν είναι;; Τι μπορώ να κάνω για να το διασφαλίσω αυτό;; Ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις ανάλογα με την κατανάλωση δεν χρεώνονται; Τί σχέση έχει το 3μηνο; Νομίζω το λογικό είναι να πληρώσεις για κάθε διάστημα το ποσό που αναλογεί. Αν μέχρι 8/3 ήσουν στον προηγούμενο προμηθευτή, στον καινούριο πρέπει να ξεκινάει χρέωση από 9/3.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Ήμουνα στην protergia και αφού μου ήρθε εκκαθαριστικός λογαριασμός τον Φεβρουάριο,έκανα αίτηση και έφυγα για το online της ΔΕΗ. Μου ήρθε μόλις ένας εκκαθαριστικός τελικός λογαριασμός της protergia μέχρι 08/03 (φαντάζομαι τότε έγινε η μετατροπή, σωστά;). Στον τελικό λογαριασμό περιλαμβάνονται και ρυθμιζόμενες χρεώσεις...Από την στιγμή που τις πληρώνω τώρα λογικά το επόμενο τρίμηνο δεν πρέπει να τις ξαναπληρώσω...έτσι δεν είναι;; Τι μπορώ να κάνω για να το διασφαλίσω αυτό;; Ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Από την στιγμή που γράφει "τελικός", είναι ο τελευταίος λογαριασμός της Protergia

Tapatalk

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το κατάλαβα..με μπέρδεψε το θέμα με τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις...
Το παράξενο είναι ότι δεν μου χρέωσαν την ποινή αποδέσμευσης...

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, evripidis4 said:

Ναι αυτό το κατάλαβα..με μπέρδεψε το θέμα με τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις...
Το παράξενο είναι ότι δεν μου χρέωσαν την ποινή αποδέσμευσης...

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κανονικά τα κυμαινόμενα δεν έχουν ποινή αποδέσμευσης. Δεν το τηρούν όλοι, βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Η Καθημερινή είχε την είδηση κύριο θέμα (πρωτοσέλιδο) σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

επανηλθαμε δεη 12 Φλεβάρη. 14 Μάρτη έδωσα μέτρηση στον ΔΕΔΔΗΕ. ποτε θα εκδοθεί ο λογαριασμός; ήδη μου έχει ένδειξη η ΔΕΗ για χειροκίνητη μέτρηση 12 Απριλίου με 17 Απριλίου
βγήκε και ο τελικός ηρων. πάρε μια 500αρα για δώρο! αυτά τα 500 έχει επιλογή για 4μήνες δόσεις ο ήρωνας. μπορουν να μου κόψουν το ρεύμα τώρα που είμαστε δεη εάν πληρώνω κάθε μήνα ένα ποσό αλλά να πληρώσω σε πάνω από 4 δόσεις που θέλει ο ηρων;




 

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

επανηλθαμε δεη 12 Φλεβάρη. 14 Μάρτη έδωσα μέτρηση στον ΔΕΔΔΗΕ. ποτε θα εκδοθεί ο λογαριασμός; ήδη μου έχει ένδειξη η ΔΕΗ για χειροκίνητη μέτρηση 12 Απριλίου με 17 Απριλίου
βγήκε και ο τελικός ηρων. πάρε μια 500αρα για δώρο! αυτά τα 500 έχει επιλογή για 4μήνες δόσεις ο ήρωνας. μπορουν να μου κόψουν το ρεύμα τώρα που είμαστε δεη εάν πληρώνω κάθε μήνα ένα ποσό αλλά να πληρώσω σε πάνω από 4 δόσεις που θέλει ο ηρων;




 

Να το κάνεις και 4 και 14 δόσεις 500 να είναι οι ώρες τους. Εγώ έκανα 5 δόσεις με Volton πλήρωσα 25% και 62 ευρώ σε 5 δόσεις αφου μου το πρότειναν αυτοί


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

κατα φωνη βγηκε και της δεη! 326 συν 100 εγγυηση για το enter! για 1400 kwh!

 

και ολα αυτα γιατι ενω στον ηρων εδινα σημερα πχ την ενδειξη εξεδιδε παντα ενα μηνα πισω οι παπαρες! και τωρα επεσε ο τελικος του ηρωνα πανω στο πρωτο της δεη(που πολυ σωστα εξεδωσε το λογαριασμο λιγες μερες μετα την ενδειξη μου)

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τελικά μου ήρθε αναπροσαρμογή του συμβολαίου με την ΕΛΙΝ λόγω λήξης. Αν θέλω να συνεχίσω γίνεται αορίστου (άρα φεύγω όποτε θέλω) , το πάγιο παραμένει στα 17€ αλλά η χρέωση πάει για όλο το 24ωρο και ανεξάρτητα πόσο θα κάψω από 0,0659€ σε 0,205€.
Με μια γρήγορη ματιά βλέπω ότι μόνο η ΔΕΗ έχει καλύτερο πρόγραμμα με νυχτερινό στα 0,13~ και ημερήσιο 0,18~! Η κατανάλωσή μου στον τελευταίο εκκαθαριστικό είναι περίπου 2300 κιλοβατώρες (οι 350 με νυχτερινό) και σκέφτομαι να μείνω προς το παρόν στην ΕΛΙΝ μέχρι να ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο ώστε να μην μπλέξω μετά με ρήτρα αποχώρησης!
Πως το βλέπεται; ;
Τελικά πήγα και εγώ σε κατάστημα της ΔΕΗ και έβαλα to enter+... τώρα σε αναμονή για εκκαθάριση από ΕΛΙΝ και τον πρώτο λογαριασμό της ΔΕΗ.
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος... Το κοινοχρηστο ρευμα της πολυκατοικιας ειναι στη ΔΕΗ απο παντα και στον τελευταιο λογαριασμο ειδαμε ρητρα αναπροσαρμογης. Υπαρχει καποιος τροπος να το αποφυγουμε;

Edited by NikoSoti

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση

Έχω ένα ακίνητο το οποίο είναι στην ΔΕΗ μέσα υπάρχει ένα ψυγείο μόνο και τίποτα άλλο θα πάμε που και που εκεί χωρίς να κάνουμε τίποτα άλλο

Το θέμα είναι πως αυτό για άγνωστο λόγο ο πατέρας μου χρόνια πριν το είχε κάνει επαγγελματικό προφανώς δεν έγινε τίποτα. Τώρα ο τελευταίος λογαριασμός που ήρθε 31 ευρώ συνολικός αλλά υπολογίζοντας με την ρήτρα η προμήθεια είναι στα 0,26 ευρώ. Θέλω λοιπόν αν και κατά πόσο είναι εφικτό να το μετατρέψω σε οικιακό. Πήρα χαρτί από τον δήμο ότι μένω εγώ ΑΛΛΑ επειδή είναι αρκετά παλιό θέλω να αποφύγω το ηλεκτρολογικό σχέδιο το οποίο προφανώς έχει χρέωση.

Μπορώ να αποφύγω το ηλεκτρολογικό σχέδιο; Πήρα ρώτησα την ΔΕΗ και μου είπαν στείλε στην ΔΕΔΔΗΕ την βεβαίωση από τον Δήμο και μετά στην ΔΕΗ. Αλλα επειδή όπως λέει και ο korakios μην πιστεύεις σεκιουριτάδες κτλπ είπα να ρωτήσω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σημερα ετοιμαζομουν να κανω ονλαιν μεταφορα της μητερας μου απο nrg ρητρατο σε δεη εντερ.εκει που παω να φυγω βρισκω στην οικοδομη μας ενα πωλητη της δεη που εκανε συμβολαια για εντερ+...τι φαση..με απαλαξε απο τα κλικ και ετσι πηγε τωρα δεη εντερ+ ,ουσιαστικα με το δωρο μηδενιζεται το παγιο,μια χαρα..τσιμπησε αρκετα συμβολαια 

Link to comment
Share on other sites

Σημερινό δελτίο τύπου της ΔΕΗ, με αφορμή τα δημοσιεύματα για μονομερείς αλλαγές τιμολογίων:
https://www.dei.gr/media/ecklmst5/deltio_tupou_22032022.pdf

Link to comment
Share on other sites

Αν και το γνωρίζαμε, η επιβεβαίωση είναι καλή.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι μένουν σταθερά μέχρι τη λήξη τους, οπότε θα αντιμετωπίσουν νέα τιμολόγια όσοι έχουν 1 χρόνο δέσμευση.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, NikoSoti said:

Να κανω μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος... Το κοινοχρηστο ρευμα της πολυκατοικιας ειναι στη ΔΕΗ απο παντα και στον τελευταιο λογαριασμο ειδαμε ρητρα αναπροσαρμογης. Υπαρχει καποιος τροπος να το αποφυγουμε;

πλέον τέλειωσαν όλα τα σταθερά μη οικιακά προγράμματα σε χαμηλή τιμή

πχ το πιο φθηνό που ξέμεινε είναι το https://weenergy.gr/prasino-reuma/prosfores/weyellow/

απο 1/1/21 θα έρθει αναδρομικά 0,13€/kw συμπλήρωμα επιδότησης , υποθέτω οτι πιάνει και το κοινόχρηστο

1 ώρα πριν, makap said:

Αν και το γνωρίζαμε, η επιβεβαίωση είναι καλή.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι μένουν σταθερά μέχρι τη λήξη τους, οπότε θα αντιμετωπίσουν νέα τιμολόγια όσοι έχουν 1 χρόνο δέσμευση.

δε λέει τίποτα τέτοιο το άρθρο , απλά το οτι δεν έχει υπάρξει μεταβολή , αυτό δεν εγγυάται τη μη εφαρμογή του νόμιμου δικαιώματος να αναπροσαρμόσει τιμές μετά το 6μηνο

αλλά καλά κάνανε και το δημοσίευσαν μιας και κυκλοφορούσαν ραδιαρβύλες

φυσικά παραμένει η παράνομη εφαρμογή ρήτρας το καλοκαίρι στο Γ1 πριν την νόμιμη ειδοποίηση 60 ημερών όπως προβλέπει ο κώδικας προμήθειας

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

On 23/2/2022 at 12:02 ΠΜ, karelia said:

Καλησπέρα σας. 
Σημερα μου ήρθε ο δεύτερος λογαριασμός από την ΔΕΗ στο πρόγραμμα my home online, είναι ο πρώτος εκκαθαριστικός. Από τον Οκτώβριο μέχρι σήμερα έβαλα και νυχτερινό ρεύμα και φαίνεται στον λογαριασμό 3 μετρήσεις σύνολο 2820 KWH και μου έβγαλαν ένα κοστούμι 878€ στο οποίο έχει ρήτρα αναπροσαρμογής 579€ Ανεβάζω τον λογαριασμό να τον δείτε και εσείς να μου πείτε αν φαίνεται κάτι λάθος. Παρακαλώ τα φώτα σαςΈκδοση 18.02.2022.pdfΈκδοση 18.02.2022.pdf

 

0E87EB2D-5038-4E0C-A834-F1C6CAEA5ADD.jpeg

477BFE19-87D7-406F-9A48-BBAA815746DC.jpeg

Τελικά τα κατάφερα, μου έκαναν ενεργοποίηση το home online από την ημερομηνία που είχα κάνει την αρχική αίτηση (12/10/21) και μου κάνουν αναδρομική επιστροφή 444€ στους επόμενους λογαριασμούς.
Το τηλεφωνικό κέντρο ακατάλληλο, είναι πιτσιρίκια που θέλουν να βοηθήσουν αλλά δεν ξέρουν πως να το κάνουν. Έβγαλα άκρη με email μέσω του e bill ερχόταν απάντηση με κωδικό αναφοράς του ζητήματος και σε 1-2 εργάσιμες μου απαντούσαν. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, korakios said:

δε λέει τίποτα τέτοιο το άρθρο , απλά το οτι δεν έχει υπάρξει μεταβολή , αυτό δεν εγγυάται τη μη εφαρμογή του νόμιμου δικαιώματος να αναπροσαρμόσει τιμές μετά το 6μηνο

αλλά καλά κάνανε και το δημοσίευσαν μιας και κυκλοφορούσαν ραδιαρβύλες

φυσικά παραμένει η παράνομη εφαρμογή ρήτρας το καλοκαίρι στο Γ1 πριν την νόμιμη ειδοποίηση 60 ημερών όπως προβλέπει ο κώδικας προμήθειας

Κατ' αρχάς, δεν πρόκειται για άρθρο, αλλά για ανακοίνωση τη ΔΕΗ, αφού σ' αυτήν αναφερόμουν.

Και, φυσικά, λέει ότι τα τομολόγια των 3 σταθερών συμβολαίων της έχουν ορισμένη διάρκεια και τιμή, η οποία παραμένει σταθερή μέχρι τη λήξη της σύμβασης.

Αυτό σημαίνει ότι η εγγύηση σταθερότητας περιορίζεται στη διάρκεια της σύμβαση, και μετά τη λήξη της, ειδικά αυτοί που έχουν υπογράψει ετήσιες συμβάσεις, θα έχουν αναπροσαρμογές τιμολογίου.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...