Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Ήρθε ο έναντι για το σπίτι που τον έχω στο enter+ της ΔΕΗ από τους πρώτους τότε και ήρθε λογαριασμός 130 ευρώ για τις παρακάτω τιμές χωρίς κρατική έκπτωση

image.thumb.png.0b8c47efd2073be99415f4a58c4f31f5.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν υπαρχουν κρατικες επιδοτησεις στα σταθερα προγραμματα.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

860 kwh στο homeonline ηρθε 170 ευρω ο λογαριασμος. ουτε του παπα!!
αν ημουν στον ηρωνα με τις τιμες του συμβολαιου μου θα εδινα για ρευμα μονο 250 ευρω συν αλλο τοσο φοροι κλπ καπου στα 500-550  ευρω μειον την επιδοτηση για τις 300kwh.
στον ηρωνα πόση τιμή kwh είχες;
860kwh σε ένα μήνα η τετράμηνο;
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ilka71 said:

στον ηρωνα πόση τιμή kwh είχες;
860kwh σε ένα μήνα η τετράμηνο;

μηνα ητανε.

στον ηρων ειχα 0,065 την kwh και οσο ειναι τωρα η ρητρα που ειναι 0,23

Link to comment
Share on other sites

Just now, ilka71 said:
1 minute ago, gsa1967 said:
μηνα ητανε.
στον ηρων ειχα 0,065 την kwh και οσο ειναι τωρα η ρητρα που ειναι 0,23

τα ίδια είχαμε. online 0.17;

0.097 ημερησιο και 0,075 νυχτερινο

Link to comment
Share on other sites

0.097 ημερησιο και 0,075 νυχτερινο
α πρόλαβες τις χαμηλότερες τιμές! εγώ είμαι enter το τελευταίο μήνα με 0.18/0.13 δυστυχώς ή ευτυχώς
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να ελεγξω καπου στο site της ΔΕΗ εαν εχω ενεργοποιηθει στο προγραμμα Online; Μου ειχε ερθει μηνυμα οτι σε 2 ημερες θα με ενεργοποιησει ο ΔΕΔΔΗΕ ή θα μου ερθει καποιο sms απο ΔΕΗ; Θα τους παρω και αυριο βεβαια ενα τηλεφωνο απλα δεν εντοπισα κατι στο site της ΔΕΗ.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, stixima said:

Μπορω να ελεγξω καπου στο site της ΔΕΗ εαν εχω ενεργοποιηθει στο προγραμμα Online; Μου ειχε ερθει μηνυμα οτι σε 2 ημερες θα με ενεργοποιησει ο ΔΕΔΔΗΕ ή θα μου ερθει καποιο sms απο ΔΕΗ; Θα τους παρω και αυριο βεβαια ενα τηλεφωνο απλα δεν εντοπισα κατι στο site της ΔΕΗ.

Στο ebill

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Για το ίδιο ακριβώς θεμα μίλησα κ εγώ σήμερα... Αρχικά μίλησα με ΔΕΔΔΗΕ κ μου είπαν ότι από την Παρασκευή 11/3 έγινε η μετάβαση στη ΔΕΗ. Στο ebill μου λέει ότι το αίτημα για το online είναι υπό εξέταση.. Μίλησα μαζί τους κ μου είπαν ότι έχω κάνει όλα τα απαιτούμενα βήματα κ ότι επειδή μεσολάβησε σαβ/κο δεν έχει ενημερωθεί το σύστημα κ ότι θα γίνει εντός της εβδομάδας... Θέλει πάντως πολύ παρακολούθηση και συνέχεια τηλέφωνα... 

Link to comment
Share on other sites

Είχα γράψει εδώ πριν 20 περίπου μέρες ότι ενώ είχα κάνει την αρχική αίτηση 26 Οκτ και την δημιουργία ebill την 1η Δεκ η ΔΕΗ με έβαλε στο online 8 Δεκ με ετήσια σύμβαση και νέες τιμές. Το τιμολόγιο άλλαξε από 2 Δεκ.

Διαμαρτυρήθηκαν στην ΔΕΗ 3 φορες με mail, δεν έλαβα καμία απάντηση

Έγραψα το θέμα εδώ και πήρα τη συμβουλή από τον korakios να στείλω την διαμαρτυρία μέσω της ΡΑΕ Το έκανα την προηγούμενη εβδομάδα

Εν το μεταξύ έλαβα λογαριασμό από την ΔΕΗ για 3 μήνες 211€  με τις νέες τιμές φυσικά 

Μετά την διαμαρτυρία μέσω ΡΑΕ, πάλι καμία απάντηση αλλά ...... 

σήμερα ....

Νέος λογαριασμός, διορθωτικός από τη ΔΕΗ με ποσό πληρωμής 125€ αντί για 211€ , με τις παλιές τιμές φυσικά 

Άλλαξε βέβαια και διάρκεια του συμβολαίου, έγινε διετές. 

Δεν περίμενα ότι θα αλλάξουν τις τιμές που μου εδωσαν

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Εκανα αίτηση στη ΔΕΗ να γινω πάλι πελάτης τους... υπάρχουν τα δικαιολ/κά, αλλά ακόμα τίποτα... πήγα στα γραφεία (κορακιε) γίνονται ΟΛΑ από εκεί, με τη μόνη διαφορά οτι θέλει ένα κατοσταρικο εγγύηση και τελειώνουν άμεσα αυτά που ήδη έχουν καθυστερήσει... περιμένω πρόοδο... απο 28/2 η αίτηση... βοήθειά μας

Edited by La_3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είναι δυνατό να είναι σωστός αυτός ο λογαριασμός που έλαβα από elpedison; Υπάρχει τίποτα που μπορώ να κάνω (πχ. αμφισβήτηση) ; Είναι δευτερεύουσα κατοικία οπότε μάλλον οι επιδοτήσεις είναι σωστές αλλά η αναπροσαρμογή μου φαίνεται εντελώς παράλογη για εκείνο το διάστημα.

Έκανα ήδη αίτηση για ΔΕΗ my home online ακολουθώντας το excel του Κοράκιου.

 

 

EINV012094329.pdf

Edited by StandArd
Link to comment
Share on other sites

Τρέχα γύρευε 

Ευτυχως κάποιοι ασχοληθήκαμε εγκαίρως με τους φουσκωμένους λογαριασμούς και κάποιοι αλλοι μας άνοιξαν τα μάτια στα fora …

Προσωπικά για 700KWh πληρώνω 120-130 ευρω τελική τιμή !!

Με μαδάει λίγο μόνο στον εκκαθαριστικό στο 4μηνο λογω ΥΚΟ και πολλων KWh

ΔΕΗ online το παλιό το ορθόδοξο !!!!

Edited by Yrrah
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, StandArd said:

Είναι δυνατό να είναι σωστός αυτός ο λογαριασμός που έλαβα από elpedison;

μόνο αν έχει ρήτρα απο προηγούμενα έναντι , φυσικά όχι για τη συγκεκριμένη κατανάλωση

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, korakios said:

μόνο αν έχει ρήτρα απο προηγούμενα έναντι , φυσικά όχι για τη συγκεκριμένη κατανάλωση

Η κατανάλωση είναι από 8/11/21-4/3/22 και είναι εκκαθαριστικός. Τι εννοείς προηγούμενα έναντι;

Οι προηγούμενοι τρεις μηνιαίοι λογαριασμοί ήταν έναντι και αφορούσαν τους μήνες της ίδιας περιόδου αλλά ο εκκαθαριστικός είναι που μετράει στη τελική.

Μιλάμε για προσαύξηση 0,34Ε/kw. Δηλαδή αυτό το μήνα που έχει γίνει κραχ πόσο θα το πάνε; 0,55Ε/kw;

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, StandArd said:

Τι εννοείς προηγούμενα έναντι;

3 τελευταίους μηνιαίους πριν τον εκκαθαριστικό όπως και είπες

9 ώρες πριν, StandArd said:

Οι προηγούμενοι τρεις μηνιαίοι λογαριασμοί ήταν έναντι και αφορούσαν τους μήνες της ίδιας περιόδου αλλά ο εκκαθαριστικός είναι που μετράει στη τελική.

ναι αλλά πρέπει να δεις

1. αν το ποσό της ρήτρας που πλήρωσες σε κάθε έναντι αφαιρέθηκε ή οχι

2. αν δεν αφαιρέθηκε πόσο ήταν για κάθε μήνα . Θα πρέπει να κάνεις επαλήθευση μήπως ήταν χαμηλότερη η ρήτρα στα έναντι και συμπλήρωσαν στον εκκαθαριστικό

3. αν αφαιρέθηκε τότε θα πρέπει να κάνεις επαλήθευση το ποσό της ρήτρας με την συνολική κατανάλωση για την περίοδο του εκκαθαριστικού

Η συνέχεια της συζήτησης εξαρτάται απο σένα ,αν θα αμφισβητήσεις όλες τις ρήτρες λόγω παραπλάνησης ή για το συγκεκριμένο νούμερο (αν δεν είναι σωστό)

 

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Dpan9 said:

Παιδιά έχει κανένας άποψη για το πρόγραμμα Ε.ΝΑ του ηρωνα;

όλοι ντρέπονται να πάρουν γραπτή απάντηση απο Ηρών και δεν ξέρει κανένας , μόνο αμπελοφιλοσοφίες και ερμηνείες των όρων

Διαβάζοντας τον καφέ είδα οτι δε συμφέρει αλλά απάντηση σωστή θα δώσει μόνο κάποιος που πήρε γραπτά (και όχι να ακούει μπαρούφες πωλητών) για το

ποιο το κόστος κιλοβατώρας του προγράμματος ?

μπαίνει ρήτρα αναπροσαρμογής στη χρέωση ?

Αυτά απαραίτητα μιας και δεν πληρώνεσαι σε λεφτά αλλά σε έκπτωση της άγνωστης χρέωσης του Ηρών

Φυσικά αν φύγεις , παίρνεις πίσω το κεφάλαιο και επιστρέφεις τα "κέρδη" σου

Για 20 χρονάκια θα έλεγα είναι λίγο ρίσκο να πάει κάποιος σαν το πρόβατο στη σφαγή

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πρόγραμμα ξεχωριστό από ότι ξέρω, αλλά πρόσθετο που κουμπώνει πάνω σε οποιοδήποτε. Γράφει "Το ΗΡΩΝ ΕΝ.Α συνδυάζεται με οποιοδήποτε εμπορικό πρόγραμμα ρεύματος επιλέξεις της ΗΡΩΝ."
Δηλαδή δίνεις ένα ποσό, και ανάλογα με το ύψος του παίρνεις μια σταθερή έκπτωση κάθε μήνα για 20 χρόνια. Φυσικά μόνο στο κόστος προμήθειας ρεύματος(αυτό αφορά η έκπτωση/μηδενισμός λογαριασμού που αναφέρουν - όχι ρυθμιζόμενες χρεώσεις και τέλη, ΕΡΤ κλπ), και για να αξίζει τον κόπο (να κάνει κάποια διαφορά στο λογαριασμό) θα πρέπει να δώσεις κάποια χιλιάρικα. Το αν έχεις ρήτρα ή όχι εξαρτάται από το κυρίως πρόγραμμα στο οποίο θα κουμπώσει. Προσωπικά, αν μου φαινόταν μια φορά ασύμφορο πέρυσι που το παρουσίασαν, φέτος με τις τιμές του ρεύματος εκεί οι είναι τώρα μου φαίνεται δέκα φορές.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, korakios said:

3 τελευταίους μηνιαίους πριν τον εκκαθαριστικό όπως και είπες

ναι αλλά πρέπει να δεις

1. αν το ποσό της ρήτρας που πλήρωσες σε κάθε έναντι αφαιρέθηκε ή οχι

2. αν δεν αφαιρέθηκε πόσο ήταν για κάθε μήνα . Θα πρέπει να κάνεις επαλήθευση μήπως ήταν χαμηλότερη η ρήτρα στα έναντι και συμπλήρωσαν στον εκκαθαριστικό

3. αν αφαιρέθηκε τότε θα πρέπει να κάνεις επαλήθευση το ποσό της ρήτρας με την συνολική κατανάλωση για την περίοδο του εκκαθαριστικού

Η συνέχεια της συζήτησης εξαρτάται απο σένα ,αν θα αμφισβητήσεις όλες τις ρήτρες λόγω παραπλάνησης ή για το συγκεκριμένο νούμερο (αν δεν είναι σωστό)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά η απορία μου ήταν αν το νούμερο της ρήτρας είναι σωστό με βάση τις τιμές χονδρεμπορίου εκείνους τους μήνες.

Στους έναντι βάζανε λιγότερη ρήτρα γιατί υπολόγιζαν λιγότερες κιλοβατώρες από αυτές που κατανάλωσα στον εκκαθαριστικό. Σε κάθε περίπτωση ότι είχα πληρώσει στους έναντι το αφαίρεσαν κανονικά στον εκκαθαριστικό οπότε δε τίθεται θέμα τέτοιου λάθους.

Επόμενη κίνηση είναι μάλλον να ζητήσω ανάλυση για τη ρήτρα και μετά θα δω που θα το φτάσω αν αξίζει το κόπο.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, StandArd said:

Επόμενη κίνηση είναι μάλλον να ζητήσω ανάλυση για τη ρήτρα και μετά θα δω που θα το φτάσω αν αξίζει το κόπο.

αν ζητήσεις ανάλυση παραδέχεσαι εμμέσως οτι γνώριζες για τη ρήτρα

επομένως ή θα αμφισβητήσεις γιατί δε σου παρουσιάσανε τη ρήτρα όταν υπέγραψες όπως και ορίζει η νομοθεσία (το οτι αναφέρεται στη σύμβαση είναι άσχετο) και παράλληλα ζητάς ανάλυση

ή αμφισβητείς  μόνο το ύψος της ,

ένα απο τα δύο

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, korakios said:

αν ζητήσεις ανάλυση παραδέχεσαι εμμέσως οτι γνώριζες για τη ρήτρα

επομένως ή θα αμφισβητήσεις γιατί δε σου παρουσιάσανε τη ρήτρα όταν υπέγραψες όπως και ορίζει η νομοθεσία (το οτι αναφέρεται στη σύμβαση είναι άσχετο) και παράλληλα ζητάς ανάλυση

ή αμφισβητείς  μόνο το ύψος της ,

ένα απο τα δύο

Κοντά 5 χρόνια πληρώνω ρήτρες στην ίδια εταιρεία οπότε δε νομίζω να στέκει το να αμφισβητήσω τη παρουσίαση της ρήτρας όταν υπέγραψα πριν 5 χρόνια την οποία έχουν και τροποποιήσει προς το δυσμενέστερο το τελευταίο διάστημα (με είχαν ενημερώσει γραπτώς γι' αυτό πριν 4-5 μήνες όπου έγραψαν στο λογαριασμό ότι θα μεταβληθεί 60 μέρες μετά την ενημέρωση).

Για να αμφισβητήσω μόνο το ύψος της τι μπορώ να κάνω;

Η παλιά ρήτρα με τη νέα ρήτρα δε νομίζω να έχει σοβαρή διαφορά αν και υποπτεύομαι ότι εκεί κάνανε λαμογιά και δε με χρέωσαν το μισό διάστημα με τη παλιά ρήτρα και το υπόλοιπο μισό με τη νέα ρήτρα αλλά πιστεύω χρεώθηκα όλο το διάστημα με τη νέα ρήτρα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σχετικά με τα μέτρα που ανακοίνωσε η κυβέρνηση. Από ότι είδα θα τα περάσουν αναδρομικά από 1 Ιανουαρίου. Στην παροχή της μητέρας μου σε Γ21 αλλά με μικρή κατανάλωση ήμασταν σε watt and wolt μέχρι και το τέλος Μαρτίου όπου και αλλάξαμε σε NRG. Η W&V έβγαλε τελικό λογαριασμό ο οποίος είναι ακόμα σε εκκρεμότητα. Ο 1ος της NRG θα βγει τέλος Απριλίου όπου μέτρηση θα πάρει ο ΔΕΔΔΗΕ αφού τότε βγαίνει η εκκαθάριση. Τι ακριβώς θα γίνει με την ελάφρυνση λόγω μέτρων? Γιατί έτσι όπως τα υπολογίζω θα βγει αρνητικός ο λογαριασμός της NRG χωρίς να είμαι σε αυτήν κατά την τιμολογημένη διάρκεια Ιανουάριο με Μάρτιο. 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, firekostas said:

Ερώτηση σχετικά με τα μέτρα που ανακοίνωσε η κυβέρνηση. Από ότι είδα θα τα περάσουν αναδρομικά από 1 Ιανουαρίου.

εννοείς οτι απο 0,065 θα πάει αναδρομικά 0,13 ? είσαι σίγουρος ? βγήκε ΦΕΚ ή απόφαση υπουργού ?

47 minutes ago, StandArd said:

Για να αμφισβητήσω μόνο το ύψος της τι μπορώ να κάνω;

στα χρήσιμα έντυπα βρες "αμφισβήτηση λογαριασμού" και ζητάς ανάλυση

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...