Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

1 minute ago, korakios said:

αν πέρασαν 10 εργάσιμες εννοείται

αναφέρεις στην καταγγελία και την αδιαφορία που έδειξε η εταιρία

Εχουν περασει 17

Αλλα βιαστηκα και το εστειλα ηδη χωρις να αναφερω το τελευταιο που γραφεις

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

6 ώρες πριν, alfeios said:

Υπάρχει καπου καποια φορμα επικοινωνιας με τη ΔΕΗ να το στειλω, γιατι με mail το εχω στειλει 3 φορες και δεν εχω λεβει καμια απαντηση;

Είχαν μια φόρμα μέχρι πριν λίγο καιρό, την οποία τώρα δεν τη βρίσκω.

Αν και δεν ταιριάζει πολύ, δε δοκιμάζεις κι από εδώ με θέμα "Διευκρινίσεις χρεώσεων πιστώσεων"; https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/logariasmoi-xreoseis-revma/ (για να εμφανιστεί η φόρμα, πάτα πρώτα στο "Χρειάζεστε βοήθεια;")

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί, αλλά ήθελα να ρωτήσω αν το , online μπορεί να συνδυαστεί με κοτ

Στάλθηκε από το SM-G780G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, saltofx_v said:

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί, αλλά ήθελα να ρωτήσω αν το , online μπορεί να συνδυαστεί με κοτ

δεν αναφέρεται στο site , ίσως συνδυάζεται αλλά απαραίτητα πάρε απο ΔΕΗ γραπτή απάντηση

προσωπικά θα το απέφευγα μιας και εξαρτάται απο τα κέφια του συτήματος της ΔΕΗ αν θα πάρει την κάρτα , αν θα κρατήσει τις υπόλοιπες επιλογές για τις προϋποθέσεις (μηνιαίο ηλεκτρονικό κτλ)

ουσιαστικά το online κουμπώνει στο Γ1 , αν κάτι πάει στραβά σε πετά στο Γ1

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

νεο ρεκορ
Screenshot_1.thumb.jpg.8d01ea5550454265a219fff0cd271a73.jpg
Έχουμε ακόμα να δούμε..

Tapatalk

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Στο ebill δεν εμφανίζεται ο αριθμός παροχής, αλλά στο λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τελικά μου ήρθε αναπροσαρμογή του συμβολαίου με την ΕΛΙΝ λόγω λήξης. Αν θέλω να συνεχίσω γίνεται αορίστου (άρα φεύγω όποτε θέλω) , το πάγιο παραμένει στα 17€ αλλά η χρέωση πάει για όλο το 24ωρο και ανεξάρτητα πόσο θα κάψω από 0,0659€ σε 0,205€.
Με μια γρήγορη ματιά βλέπω ότι μόνο η ΔΕΗ έχει καλύτερο πρόγραμμα με νυχτερινό στα 0,13~ και ημερήσιο 0,18~! Η κατανάλωσή μου στον τελευταίο εκκαθαριστικό είναι περίπου 2300 κιλοβατώρες (οι 350 με νυχτερινό) και σκέφτομαι να μείνω προς το παρόν στην ΕΛΙΝ μέχρι να ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο ώστε να μην μπλέξω μετά με ρήτρα αποχώρησης!
Πως το βλέπεται; ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τελικά μου ήρθε αναπροσαρμογή του συμβολαίου με την ΕΛΙΝ λόγω λήξης. Αν θέλω να συνεχίσω γίνεται αορίστου (άρα φεύγω όποτε θέλω) , το πάγιο παραμένει στα 17€ αλλά η χρέωση πάει για όλο το 24ωρο και ανεξάρτητα πόσο θα κάψω από 0,0659€ σε 0,205€.
Με μια γρήγορη ματιά βλέπω ότι μόνο η ΔΕΗ έχει καλύτερο πρόγραμμα με νυχτερινό στα 0,13~ και ημερήσιο 0,18~! Η κατανάλωσή μου στον τελευταίο εκκαθαριστικό είναι περίπου 2300 κιλοβατώρες (οι 350 με νυχτερινό) και σκέφτομαι να μείνω προς το παρόν στην ΕΛΙΝ μέχρι να ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο ώστε να μην μπλέξω μετά με ρήτρα αποχώρησης!
Πως το βλέπεται; ;
Θα μείνεις με 0.20 τη κιλοβατώρα που με τη ρήτρα θα γίνει 0.40 ενώ η ΔΕΗ σου δίνει 0.18? Εσύ πως το βλέπεις; η ρήτρα αποχώρησης της ΔΕΗ από τον 1ο μήνα κιόλας είναι κάπου 50€

Επισης με όλα αυτά που γίνονται στην Ουκρανία και με τις κυρώσεις προς τη Ρωσία βλέπεις σύντομα να πέφτει το ρεύμα;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, napgin said:

Καλημέρα, τελικά μου ήρθε αναπροσαρμογή του συμβολαίου με την ΕΛΙΝ λόγω λήξης. Αν θέλω να συνεχίσω γίνεται αορίστου (άρα φεύγω όποτε θέλω) , το πάγιο παραμένει στα 17€ αλλά η χρέωση πάει για όλο το 24ωρο και ανεξάρτητα πόσο θα κάψω από 0,0659€ σε 0,205€.
Με μια γρήγορη ματιά βλέπω ότι μόνο η ΔΕΗ έχει καλύτερο πρόγραμμα με νυχτερινό στα 0,13~ και ημερήσιο 0,18~! Η κατανάλωσή μου στον τελευταίο εκκαθαριστικό είναι περίπου 2300 κιλοβατώρες (οι 350 με νυχτερινό) και σκέφτομαι να μείνω προς το παρόν στην ΕΛΙΝ μέχρι να ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο ώστε να μην μπλέξω μετά με ρήτρα αποχώρησης!
Πως το βλέπεται; ;

Θαυμάζω το κουράγιο σου να εξακολουθείς να έχεις πάροχο την ΕΛΙΝ.

Έφυγα  τον ΟΚΤ 21 όταν ανακοίνωσε αύξηση ... από την επόμενη εβδομάδα (!)

Link to comment
Share on other sites

Θα μείνεις με 0.20 τη κιλοβατώρα που με τη ρήτρα θα γίνει 0.40 ενώ η ΔΕΗ σου δίνει 0.18? Εσύ πως το βλέπεις; η ρήτρα αποχώρησης της ΔΕΗ από τον 1ο μήνα κιόλας είναι κάπου 50€

Επισης με όλα αυτά που γίνονται στην Ουκρανία και με τις κυρώσεις προς τη Ρωσία βλέπεις σύντομα να πέφτει το ρεύμα;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Είναι χωρίς ρήτρα το πρόγραμμα που λέω!
Link to comment
Share on other sites

Θαυμάζω το κουράγιο σου να εξακολουθείς να έχεις πάροχο την ΕΛΙΝ.
Έφυγα  τον ΟΚΤ 21 όταν ανακοίνωσε αύξηση ... από την επόμενη εβδομάδα (!)
Δύο χρόνια δεν είχα κανένα πρόβλημα, μια χαρά ήταν το 0,06 χωρίς ρήτρα, ίσως αν έληγε το συμβόλαιο φθινόπωρο να είχα πάει ΔΕΗ! Αυτή την στιγμή το 0,18 δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά από το 0,20 της ΕΛΙΝ και δεν βλέπω να φτιάχνουν τα πράγματα μέχρι το καλοκαίρι, ίσα ίσα το αντίθετο!
Link to comment
Share on other sites

Δύο χρόνια δεν είχα κανένα πρόβλημα, μια χαρά ήταν το 0,06 χωρίς ρήτρα, ίσως αν έληγε το συμβόλαιο φθινόπωρο να είχα πάει ΔΕΗ! Αυτή την στιγμή το 0,18 δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά από το 0,20 της ΕΛΙΝ και δεν βλέπω να φτιάχνουν τα πράγματα μέχρι το καλοκαίρι, ίσα ίσα το αντίθετο!
ναι αλλά έχεις 17 ευρώ το μήνα επί 4 μήνες! πάγιο. βάλε και αυτά στα 0.20.
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, αυτός είναι ο μεγαλύτερος προβληματισμός μου!! Η ΔΕΗ έχει πάγιο 3€ νομίζω. Αρα στο πρώτο 4μηνο έχω καλύψει την ρήτρα αποχώρησης... αν βγει στο μεταξύ κάτι καλύτερο!
Μιλάμε για το myhome enter ε; δεν έχει βγει κάτι άλλο; ;




Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, αυτός είναι ο μεγαλύτερος προβληματισμός μου!! Η ΔΕΗ έχει πάγιο 3€ νομίζω. Αρα στο πρώτο 4μηνο έχω καλύψει την ρήτρα αποχώρησης... αν βγει στο μεταξύ κάτι καλύτερο!
Μιλάμε για το myhome enter ε; δεν έχει βγει κάτι άλλο; ;






Έτσι όπως πάνε τα πράγματα πιστεύω θα αργήσουμε να δούμε "καλύτερα" προγράμματα! Εδώ υπάρχει φόβος να μην ανέβουν κι άλλο οι τιμές στα υπάρχοντα σταθερά!
Σε νοικοκυριά με μεγάλες καταναλώσεις (όπως και εγώ με πάνω από 3000Kwh/τετράμηνο) κατά γενική ομολογία η ΔΕΗ συμφέρει κάπως περισσότερο!
Εννοείτε στα προγράμματα χωρίς ρήτρες όπως το MyHome Online (που πήγα εγώ), το Enter και το Enter +.
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω διαθέσιμα μόνο το myhome online και το enter... από ότι κατάλαβα η διαφορά τους είναι 0,01 στην ημερήσια χρέωση, το πάγιο και κάποια έκπτωση συνέπειας κ bonus σωστά; υπάρχει τίποτα κρυφό που δεν βλέπω; ;

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω διαθέσιμα μόνο το myhome online και το enter... από ότι κατάλαβα η διαφορά τους είναι 0,01 στην ημερήσια χρέωση, το πάγιο και κάποια έκπτωση συνέπειας κ bonus σωστά; υπάρχει τίποτα κρυφό που δεν βλέπω; ;

Σωστά, αυτές πάνω κάτω είναι οι διαφορές.
Το Online έχει 0,01 χαμηλότερη κιλοβατώρα στο ημερήσιο κάτι που στην ουσία είναι η έκπτωση συνέπειας 5%, γιατί υπάρχει η προϋπόθεση πάγιας εντολής (κάτι που μπορείς να κάνεις και στο enter με επιπλέον όφελος 2%), στο enter απλά έχει ελάχιστα υψηλότερο πάγιο. Το enter γίνεται αποκλειστικά σε κατάστημα, το Online το ενεργοποιείς μόνος απ' το σπίτι, αφού κάνεις e-bill.
Link to comment
Share on other sites


Σωστά, αυτές πάνω κάτω είναι οι διαφορές.
Το Online έχει 0,01 χαμηλότερη κιλοβατώρα στο ημερήσιο κάτι που στην ουσία είναι η έκπτωση συνέπειας 5%, γιατί υπάρχει η προϋπόθεση πάγιας εντολής (κάτι που μπορείς να κάνεις και στο enter με επιπλέον όφελος 2%), στο enter απλά έχει ελάχιστα υψηλότερο πάγιο. Το enter γίνεται αποκλειστικά σε κατάστημα, το Online το ενεργοποιείς μόνος απ' το σπίτι, αφού κάνεις e-bill.

Γίνεται και απ το iντερνετ το enter, τουλάχιστον μέχρι πριν 20 μέρες που έκανα εγώ αιτήσεις. Ασχέτως που τελικά εγώ ακύρωσα τη διαδικτυακή διαδικασία και το έκανα σε κατάστημα, για να ολοκληρωθεί πιο γρήγορα η αλλαγή. Και προς τιμήν τους εγιναν σε 4 μέρες όλα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα..
Μου έχει έρθει σε mail το username και σε μήνυμα ο κωδικός ενεργοποίησης αλλά αφού τα καταχωρώ για να συνδεθώ δεν μου αλλάζει ΜΕ ΤΊΠΟΤΑ το password.. Το έχω δοκιμάσει 100 φορές... Καμιά ιδέα;;;

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ερωτηση: έκανα την αίτηση για το δεη online, εστειλα τα δικαιολογητικά, περασαν μέρες, πέρασαν κι άλλες μέρες, έστειλα μειλ τους ρώτησα "τι γίνεται;" πήρα αυτοματοποιημενη απάντηση οτι θα με ενημερωσουν, έως σήμερα δεν μου απάντησαν... τι έχετε να πείτε; τόσο γειωμένο με έχουν; κάποια βοηθεια...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, evripidis4 said:

Καλημέρα στην παρέα..
Μου έχει έρθει σε mail το username και σε μήνυμα ο κωδικός ενεργοποίησης αλλά αφού τα καταχωρώ για να συνδεθώ δεν μου αλλάζει ΜΕ ΤΊΠΟΤΑ το password.. Το έχω δοκιμάσει 100 φορές... Καμιά ιδέα;;;

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ψάξε το site της ΔΕΗ και έχει υποστήριξη για ebill συγκεκριμένα

4 ώρες πριν, La_3 said:

Παίδες, ερωτηση: έκανα την αίτηση για το δεη online, εστειλα τα δικαιολογητικά, περασαν μέρες, πέρασαν κι άλλες μέρες, έστειλα μειλ τους ρώτησα "τι γίνεται;" πήρα αυτοματοποιημενη απάντηση οτι θα με ενημερωσουν, έως σήμερα δεν μου απάντησαν... τι έχετε να πείτε; τόσο γειωμένο με έχουν; κάποια βοηθεια...

έχει αναφερθεί αρκετές φορές οτι καλύτερα να πας επιτόπου να υπογράψεις enter/enter+

μέχρι να ενεργοποιηθεί το online χρεώνεστε τιμές Γ1

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

επειδη οι ημερες που μπορω να δωσω χειροκινητα τη μετρηση ειναι αλλες απο την δεη και αλλες στον δεδδηε στου δεδδηε βαζω?

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, ilka71 said:

επειδη οι ημερες που μπορω να δωσω χειροκινητα τη μετρηση ειναι αλλες απο την δεη και αλλες στον δεδδηε στου δεδδηε βαζω?

Στη ΔΕΗ (ebill) βάζεις τις 3 "έναντι" και ο ΔΕΔΔΗΕ θα πάρει την εκκαθαριστική ένδειξη/εις

Link to comment
Share on other sites

Στη ΔΕΗ (ebill) βάζεις τις 3 "έναντι" και ο ΔΕΔΔΗΕ θα πάρει την εκκαθαριστική ένδειξη/εις
άλλο λέω. ο δεδδηε λέει να δώσω; πο 9 Μάρτη μέχρι 14 και η ΔΕΗ από 14 μέχρι 17!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...