Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

είμαστε δεη πλέον όμως είχα αναφέρει από 14 Φλεβάρη. βάζω τον αριθμό παροχής που είχαμε στην ΔΕΗ πριν φύγουμε για ηρων και στο σαιτ του δεδδηε βγάζει μήνυμα ότι ο αριθμός παροχής δεν είναι σωστός για να στείλω μετρήσεις σε λίγες μέρες . γιατί ξέρει κανείς;

Έχω την εντύπωση ότι αν αλλάξεις πάροχο ή γίνει διακοπή, αλλάζει το τελευταίο ψηφίο του αριθμού παροχής. Τσέκαρε να βρεις τον νέο αριθμό.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

2 minutes ago, Titarasaudi said:


Έχω την εντύπωση ότι αν αλλάξεις πάροχο ή γίνει διακοπή, αλλάζει το τελευταίο ψηφίο του αριθμού παροχής. Τσέκαρε να βρεις τον νέο αριθμό.

γινεται +1

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites


Έχω την εντύπωση ότι αν αλλάξεις πάροχο ή γίνει διακοπή, αλλάζει το τελευταίο ψηφίο του αριθμού παροχής. Τσέκαρε να βρεις τον νέο αριθμό.
Ο αριθμός παροχής, δεν αλλάζει.
Αλλάζουν τα 2 ψηφία μετά τον αρ παροχής (μετά το κενό).
Αυτά είναι το "βιογραφικό" της παροχής. Δηλώνουν τις φορές που έχει γίνει, επανασύνδεση-διακοπή, αλλαγή παρόχου.

-----------
Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός παροχής, δεν αλλάζει.
Αλλάζουν τα 2 ψηφία μετά τον αρ παροχής (μετά το κενό).
Αυτά είναι το "βιογραφικό" της παροχής. Δηλώνουν τις φορές που έχει γίνει, επανασύνδεση-διακοπή, αλλαγή παρόχου.

-----------
Tapa

στον δεδδηε έβαλα +1 και λέει ΕΊΧΑΤΕ την δυνατότητα... καταχωρίσετε... 9 Ιουλίου 2019 μέχρι 15 Ιουλιου 2019!
Link to comment
Share on other sites

στον δεδδηε έβαλα +1 και λέει ΕΊΧΑΤΕ την δυνατότητα... καταχωρίσετε... 9 Ιουλίου 2019 μέχρι 15 Ιουλιου 2019!
έβαλα +2 και τώρα βγαίνει σωστή η ημερομηνία
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Κοράκιε θα σου πρότεινα στο excel, στα ρητροπρογράμματα, να βάλεις και τα προγράμματα ιδιωτών που έχουν μηδενικό πάγιο και δώρα. Για πολύ χαμηλές καταναλώσεις και δευτερεύουσες κατοικίες ίσως και να συμφέρουν περισσότερο από τα online/enter της ΔΕΗ οπότε όποιος παρακολουθεί το excel να έχει και αυτά ως μέτρο σύγκρισης. Ενδεικτικά μπορείς να προσθέσεις τα προγράμματα της Elpedison και του Ήρωνα. Και τα δύο δίνουν 50Ε δώρο και έχουν προγράμματα επιβράβευσης €πιστροφή και yellows. Για Εlpedison επίσης ξέρω δεν έχει ρήτρα πρόωρης αποχώρησης παρά μόνο επιστροφή του δώρου. Για Ήρωνα μάλλον το ίδιο. Τα πιο εξεζητημένα προγράμματα τύπου "Elpedison Συνέπεια" δεν υπάρχει λόγος να τα συμπεριλαμβάνεις και καλύτερα για τη σύγκριση να υπάρχουν μόνο τα παραδοσιακά.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, StandArd said:

Για πολύ χαμηλές καταναλώσεις και δευτερεύουσες κατοικίες ίσως και να συμφέρουν περισσότερο από τα online/enter της ΔΕΗ

θέλει πολύ προσοχή μιας και οι μη κύριες κατοικίες αυτή τη στιγμή πληρώνουν σχεδόν 0,40 τη κιλοβατώρα

14 ώρες πριν, StandArd said:

Ενδεικτικά μπορείς να προσθέσεις τα προγράμματα της Elpedison και του Ήρωνα.

του Ηρών υπάρχει , της elpedison ίσως το βάλω αργότερα ,αλλά υπόψιν έχει 24μήνες δέσμευση με 6€/υπόλοιπο μήνα πέναλτι

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, StandArd said:

Για πολύ χαμηλές καταναλώσεις και δευτερεύουσες κατοικίες ίσως και να συμφέρουν περισσότερο από τα online/enter της ΔΕΗ οπότε όποιος παρακολουθεί το excel να έχει και αυτά ως μέτρο σύγκρισης.

εδώ να αναφέρω οτι η σελίδα για ρητροπρογράμματα δεν παρέχεται για σύγκριση με σταθερό μιας και όλα μεταβάλλονται , περισσότερο είναι για να φανεί η κοροϊδία που γίνεται

πας ανα μήνα στο 4ο φύλλο για σύγκριση

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, korakios said:

θέλει πολύ προσοχή μιας και οι μη κύριες κατοικίες αυτή τη στιγμή πληρώνουν σχεδόν 0,40 τη κιλοβατώρα

του Ηρών υπάρχει , της elpedison ίσως το βάλω αργότερα ,αλλά υπόψιν έχει 24μήνες δέσμευση με 6€/υπόλοιπο μήνα πέναλτι

Έχεις δίκιο για τις δευτερεύουσες κατοικίες αλλά καλό είναι να υπάρχουν τα προγράμματα στο αρχείο για καλύτερη σύγκριση.

Η elpedison δεν έχει 6Ε υπόλοιπο ανά μήνα δέσμευση παρά μόνο επιστροφή του δώρου 50Ε το πρώτο χρόνο και 25Ε το δεύτερο χρόνο. Τα 6Ε που λες μάλλον αφορούν άλλο πρόγραμμα. Μπορείς να καλέσεις να το επιβεβαιώσεις και στα κεντρικά τους, δουλεύουν και σαββατοκύριακα.

Ελπίζω πάντως να αλλάξει η κατάσταση στο άμεσο μέλλον με τη χονδρική γιατί δε μας βλέπω καθόλου καλά. Επίσης βλέπω είναι σημαντικά αυξημένες οι απώλειες δικτύου τους τελευταίους μήνες που μπορεί και να σημαίνει μεγάλη ανοχή στις ρευματοκλοπές.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, StandArd said:

Μπορείς να καλέσεις να το επιβεβαιώσεις και στα κεντρικά τους, δουλεύουν και σαββατοκύριακα.

δε δίνω ποτέ σημασία στο τι λένε, μόνο σε ότι γράφει το συμβόλαιο . Τα 6€/μήνα τα βρήκα στο site , αν βρεις ειδικούς όρους του προγράμματος αναρτημένους κάπου ,δώσε λινκ 🙂

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, korakios said:

δε δίνω ποτέ σημασία στο τι λένε, μόνο σε ότι γράφει το συμβόλαιο . Τα 6€/μήνα τα βρήκα στο site , αν βρεις ειδικούς όρους του προγράμματος αναρτημένους κάπου ,δώσε λινκ 🙂

ΕΚΠΤΩΣΗ_50€_DEC21.pdf (elpedison.gr)

Τώρα δείξε μου που γράφει στο site τα 6Ε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DjTony said:

161€ για 900 κιλοβατωρες.. Ήρθε ο λογαριασμός Φεβρουαρίου. Δεη Online..

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

καθαρο ρευμα η μαζι με φορους κλπ?

Link to comment
Share on other sites

καθαρο ρευμα η μαζι με φορους κλπ?
Τελικός λογαριασμός. Καθαρό ρεύμα είναι 79€

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε 12 μήνες οι τιμές του φυσικού αερίου έχουν αυξηθεί 1.200%, του ηλεκτρικού ρεύματος 500% και του πετρελαίου 80%.

https://www.imerisia.gr/oikonomia/37033_krisi-sok-stin-energeia-ayxisi-1200-sto-fysiko-aerio-kai-500-sto-reyma-se-ena-hrono

Μου λεει η σπιτονοικοκυρα οτι εγκριθηκε η κατασκευη για δικτυο φυσικου αερίου στην περιοχη.

Περυσι θα χαιρομουν.. τωρα σκεφτομαι να τιγκαρω στο πετρελαιο και με μπετονια

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, StandArd said:

την έκπτωση τη βρήκα , για το αν βρεις λινκ που να λέει οτι δεν πληρώνεις ρήτρα αποχώρησης ρώτησα στο electricity home συγκεκριμένα που ανέφερες

7 ώρες πριν, StandArd said:

Τώρα δείξε μου που γράφει στο site τα 6Ε.

https://www.elpedison.gr/files/1/Terms Feb '22/EL 003_17_02-22_ElectricityHome_FEB22.pdf

σελίδα 9

Spoiler

Screenshot_20220306_010028.thumb.png.b1ae49929dcc7180c6306609f43fd492.png

άκυρο, γράφει για fixed τελικά

_________________________________________________

Αντικατέστησα το "Συνέπεια" μιας και είχε επιστροφή των εκπτώσεων αν κάποιος έφευγε νωρίτερα,

Μπήκε το electricity home με ερωτηματικό η δέσμευση και τυχών ρήτρες , θα στείλω email για επιβεβαίωση να υπάρχει γραπτώς

Βέβαια έχει την πιο υψηλή ρήτρα και είναι το πιο πικρό φαρμάκι, παρά τα 50€

Και φυσικά δε βρίσκω και πολύ νόημα να βάλει κάποιος σε 2η κατοικία πρόγραμμα με ρήτρα μιας και η κιλοβατώρα έφτασε 0,40 και δε θα πάρει επιδότηση .Λίγο να κάψει , κάηκε.

αν δε το χρησιμοποιεί καθόλου , καλύτερα να το κόψει να πληρώνει λιγότερα σε φόρους

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, korakios said:

Αντικατέστησα το "Συνέπεια" μιας και είχε επιστροφή των εκπτώσεων αν κάποιος έφευγε νωρίτερα,

Μπήκε το electricity home με ερωτηματικό η δέσμευση και τυχών ρήτρες , θα στείλω email για επιβεβαίωση να υπάρχει γραπτώς

Βέβαια έχει την πιο υψηλή ρήτρα και είναι το πιο πικρό φαρμάκι, παρά τα 50€

Και φυσικά δε βρίσκω και πολύ νόημα να βάλει κάποιος σε 2η κατοικία πρόγραμμα με ρήτρα μιας και η κιλοβατώρα έφτασε 0,40 και δε θα πάρει επιδότηση .Λίγο να κάψει , κάηκε.

αν δε το χρησιμοποιεί καθόλου , καλύτερα να το κόψει να πληρώνει λιγότερα σε φόρους

Όταν λάβεις απάντηση ενημέρωσε κι εμάς αν και πιστεύω αρκεί η ενημέρωση υπαλλήλου στην εξυπηρέτηση πελατών, ότι δηλαδή δεν υπάρχει άλλη ρήτρα πέραν της επιστροφής του δώρου.

Είναι σίγουρο αν το κόψει δε θα πληρώνει φόρους; Τα δημοτικά τέλη δε θα έρθουν μαζεμένα αν επανέλθει το ρεύμα; Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις έτσι κι αλλιώς μηδενικές θα είναι αν είναι μηδέν το ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, StandArd said:

Τα δημοτικά τέλη δε θα έρθουν μαζεμένα αν επανέλθει το ρεύμα;

όχι δεν έχεις τέλη αλλά πρέπει να κάνεις χαρτιά στο δήμο , και ο ΕΝΦΙΑ είναι μειωμένος , ρώτα λογιστή για πιο συγκεκριμένα μιας και είναι oftopic

6 minutes ago, StandArd said:

αν και πιστεύω αρκεί η ενημέρωση υπαλλήλου στην εξυπηρέτηση πελατών

ποτέ μη στηρίζεσαι για οτιδήποτε σε τηλέφωνα . έχω αρκετή εμπειρία πάνω σε αυτό , έχε μου εμπιστοσύνη για το συγκεκριμένο . μόνο γραπτώς ,που και πάλι (όπως και έχει γίνει) δεν σου εγγυάται κάτι ,αλλά μετρά σε περίπτωση καταγγελίας .

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, korakios said:

ποτέ μη στηρίζεσαι για οτιδήποτε σε τηλέφωνα . έχω αρκετή εμπειρία πάνω σε αυτό , έχε μου εμπιστοσύνη για το συγκεκριμένο . μόνο γραπτώς ,που και πάλι (όπως και έχει γίνει) δεν σου εγγυάται κάτι ,αλλά μετρά σε περίπτωση καταγγελίας .

Το κατανοώ αυτό που λες αλλά και το τηλέφωνο καταγράφεται και μπορείς να ζητήσεις την απομαγνητοφώνηση ώστε να κάνεις καταγγελία ή να χρησιμοποιήσεις ημερομηνία, ώρα επικοινωνίας, όνομα υπαλλήλου όταν γράψεις την αναφορά.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, StandArd said:

Το κατανοώ αυτό που λες αλλά και το τηλέφωνο καταγράφεται και μπορείς να ζητήσεις την απομαγνητοφώνηση ώστε να κάνεις καταγγελία ή να χρησιμοποιήσεις ημερομηνία, ώρα επικοινωνίας, όνομα υπαλλήλου όταν γράψεις την αναφορά.

έχει "χαθεί" η ηχογράφηση σε πολλές περιπτώσεις

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2022 at 6:54 ΜΜ, alfeios said:

Έχω στείλει 3 φορές το παρακάτω mail στη ΔΕΗ και δεν έχω πάρει ποτέ απάντηση. Τι με συμβουλευετε να κάνω;

καλημέρα σας
Σας ενημερώνω ότι έκανα αρχική αίτηση ένταξης στο πρόγραμμα online στις 26 Οκτώβρη 2021
Μετά από πολλές καθυστερήσεις και επαναποστολές δικαιολογητικών που ενω ειχα στειλει μου τα ζητουσατε ξανα, ενημερώθηκε στις 30-11-2021 ότι ολοκληρώθηκε η αποστολή των στοιχείων και ολα ειναι ενταξει. Στις 01-12-2021 επικοινώνησα με την εξυπηρετηση πελατων, ζητησα κωδικό εταίρου και ολοκλήρωσα την διαδικασία εγγραφής στο ebill
Μάλιστα η κυρία που μιλησα μαζι της μου ζητησε να δημιουργησω το ebill αμεσα, την ίδια μέρα γιατι οι τιμές θα άλλαζαν την επόμενη
Αυτο εκανα.. Αλλωστε η αρχική αίτηση ειχε γινει 35 μερες πριν και ολα τα δικαιολογητικα ειχαν σταλει
Με έκπληξή μου διαπιστωσα αργοτερα ότι η χρονική διαρκεια του συμβολαιου μου ειναι ετήσια αντι για διετής
Από αυτο συμπεραίνω ότι και οι τιμές θα ειναι οι νεες και οχι αυτες που ισχυαν οταν εγω έκανα την αίτηση, όταν εστειλα τα δικαιολογητικα, όταν υπέγραψα την συμβαση και όταν δημιουργησα το ebill
παρακαλώ ενημερωστε με για τις τιμες που ισχυουν.
Σε περιπτωση που ισχυουν οι νέες, διαμαρτυρομαι έντονα και επιφυλάσσομαι να ασκήσω καθε δικαιωμά μου
περιμένω απάντηση σας
 

Υπάρχει καπου καποια φορμα επικοινωνιας με τη ΔΕΗ να το στειλω, γιατι με mail το εχω στειλει 3 φορες και δεν εχω λεβει καμια απαντηση;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, alfeios said:

Υπάρχει καπου καποια φορμα επικοινωνιας με τη ΔΕΗ να το στειλω, γιατι με mail το εχω στειλει 3 φορες και δεν εχω λεβει καμια απαντηση;

https://my.rae.gr/

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, korakios said:

να εγκαταλειψω την προσπαθεια να παρω μια πρωτη απάντηση απο τη ΔΕΗ ?

 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, alfeios said:

να εγκαταλειψω την προσπαθεια να παρω μια πρωτη απάντηση απο τη ΔΕΗ ?

αν πέρασαν 10 εργάσιμες εννοείται

αναφέρεις στην καταγγελία και την αδιαφορία που έδειξε η εταιρία

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...