Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Σήμερα μου ήρθε ο εκκαθαριστικός ΔΕΗ Γ1 με 1186 κιλοβατώρες στα 198 ευρώ δόξα το θεό. Στο γείτονα με 2190 κιλοβατώρες 704 ευρώ!!

Wtf!!!

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σήμερα μου ήρθε ο εκκαθαριστικός ΔΕΗ Γ1 με 1186 κιλοβατώρες στα 198 ευρώ δόξα το θεό. Στο γείτονα με 2190 κιλοβατώρες 704 ευρώ!!

Wtf!!!

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


ο γείτονας τι έχει; Γ1 και αυτός;
Σήμερα μου ήρθε ο εκκαθαριστικός ΔΕΗ Γ1 με 1186 κιλοβατώρες στα 198 ευρώ δόξα το θεό. Στο γείτονα με 2190 κιλοβατώρες 704 ευρώ!!

Wtf!!!

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


μήπως εσύ μετρούσες μηνιαίως και έστελνες τις μετρήσεις ενώ αυτός άφηνε τα έναντι και του ήρθε στον εκκαθαριστικο το εγκεφαλικό;
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα 650KWh και 113 ευρω

που τόσα έδινα για το 1/3 σε KWh σε εναλλακτικό … 

Περιμένω εκκαθαριστικό τωρα και θα δω τι χρεώσεις θα εχω ΥΚΩ 

Παντως κάιω πλέον φουλ ρεύμα αντι για φυσικό αέριο …

Οσο αντέξει το ΔΕΗ online με τις παλιές τιμές 0,09/KWh

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα 650KWh και 113 ευρω
που τόσα έδινα για το 1/3 σε KWh σε εναλλακτικό … 
Περιμένω εκκαθαριστικό τωρα και θα δω τι χρεώσεις θα εχω ΥΚΩ 
Παντως κάιω πλέον φουλ ρεύμα αντι για φυσικό αέριο …
Οσο αντέξει το ΔΕΗ online με τις παλιές τιμές 0,09/KWh
εσύ καλά είσαι με τα 0.09! Εμείς αργήσαμε και το πήραμε το enter με 0.18 γμτ.περιμένω να δώσω 1ο μήνα χειροκίνητα τη τιμή να δω πόσο θα έρθει σε σχέση με του Ήρων με 0.065 αλλά με ρήτρα!
Link to comment
Share on other sites

Για λογαριασμό φίλης που είχε Γ1Ν και ΚΟΤ, άνοιξα ebill την ΚΥ, επέλεξα χθες το Enter, που έχει ΚΟΤ, και σήμερα που μπήκα γράφει ότι ενεργοποιήθηκε το πρόγραμμα μέχρι 27/2/2023.
Το ερώτημα είναι αν συνεχίζεται να εφαρμόζεται αυτόματα το ΚΟΤ ή χρειάζεται να κάνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

αφορά εκκαθαριστικό τετρ/νου  από 20/10/21 μέχρι  9/11/21 Γ1Ν  ΚΟΤ Β και μετά  myHome Online Ν ΚΟΤ Β  έδινα μετρήσεις κάθε μηνα

πιστεύω ότι είναι καλά εσείς τι λέτε ?

 

Screenshot 2022-03-01 at 11-19-05 Screenshot.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, elteo said:

Σήμερα μου ήρθε ο εκκαθαριστικός ΔΕΗ Γ1 με 1186 κιλοβατώρες στα 198 ευρώ δόξα το θεό. Στο γείτονα με 2190 κιλοβατώρες 704 ευρώ!!
 

λογικό αφού μετα τις 300 κιλοβατώρες ανα μήνα τις πλήρωσε 0,30 , πες του να βάλει σταθερό

16 ώρες πριν, stixima said:

Στο 4μηνο απο περιοδο 15/12 εως 15/04 εχω περιπου 3000 κιλοβατωρες (μαζι με το νυχτερινο). Νομιζετε οτι αξιζει να το σπασω το συμβολαιο;

προγράμματα ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

διάβασε το 4ο φύλλο αν και απο πάνω μάλλον κατάλαβες τι θα σου έρθει

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, ilka71 said:

ο γείτονας τι έχει; Γ1 και αυτός; μήπως εσύ μετρούσες μηνιαίως και έστελνες τις μετρήσεις ενώ αυτός άφηνε τα έναντι και του ήρθε στον εκκαθαριστικο το εγκεφαλικό;

και οι δύο είμαστε στο Γ1 και στους δύο είναι ο εκκαθαριστικός από Ιούνιο έως Φεβρουάριο. Είχαν προηγηθεί 3 έναντι πάλι και στους δύο.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

και οι δύο είμαστε στο Γ1 και στους δύο είναι ο εκκαθαριστικός από Ιούνιο έως Φεβρουάριο. Είχαν προηγηθεί 3 έναντι πάλι και στους δύο.
άρα πως εξηγείται κορακιος?
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ilka71 said:
2 ώρες πριν, elteo said:
και οι δύο είμαστε στο Γ1 και στους δύο είναι ο εκκαθαριστικός από Ιούνιο έως Φεβρουάριο. Είχαν προηγηθεί 3 έναντι πάλι και στους δύο.

άρα πως εξηγείται κορακιος?

 

4 ώρες πριν, korakios said:

λογικό αφού μετα τις 300 κιλοβατώρες ανα μήνα τις πλήρωσε 0,30 , πες του να βάλει σταθερό

 

μπορεί να μην ήταν 0,30 τότε η τελική αλλά σίγουρα δεν τον κάλυπταν οι επιδοτήσεις

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

https://www.bankingnews.gr/epixeiriseis/articles/613191/i-dei-koroideyei-tous-katanalotes-me-ta-stathera-timologia-dekades-oi-kataggelies

Ισχύει ότι ενεργοποιεί η ΔΕΗ μετά το εξάμηνο την ρήτρα αναπρπσαρμογης στα σταθερά της προγράμματα;

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk



http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, stilskin said:

https://www.bankingnews.gr/epixeiriseis/articles/613191/i-dei-koroideyei-tous-katanalotes-me-ta-stathera-timologia-dekades-oi-kataggelies

Ισχύει ότι ενεργοποιεί η ΔΕΗ μετά το εξάμηνο την ρήτρα αναπρπσαρμογης στα σταθερά της προγράμματα;

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Ισχύει ότι ο κανονισμός δίνει δικαίωμα τροποποίησης των όρων μετά το εξάμηνο, σε όλους τους παρόχους.
Δεν γνωρίζω καμία περίπτωση που να έχει συμβεί σε σταθερά προγράμματα ΔΕΗ, και υπάρχουν κάποιοι που τα έχουν πολύ περισσότερο από εξάμηνο.

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι ο κανονισμός δίνει δικαίωμα τροποποίησης των όρων μετά το εξάμηνο, σε όλους τους παρόχους.
Δεν γνωρίζω καμία περίπτωση που να έχει συμβεί σε σταθερά προγράμματα ΔΕΗ, και υπάρχουν κάποιοι που τα έχουν πολύ περισσότερο από εξάμηνο.
Ευελπιστώ να είναι έτσι όπως τα λες.
Γιατί η αλήθεια είναι ότι το άρθρο με αγχώσε λίγο.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Με την volton αφού δεν βγήκε άκρη τελικά πήγαμε σε διακανονισμό. 20% κατάθεση του ποσού ρεύματος (84,03) και τα υπόλοιπα σε 5 δόσεις των 67,22 ευρώ. Εντάξει με διευκόλυναν δεν μπορώ να πω.

Στα καπάκια μετά από από μισή ώρα σκάει στο μαγαζί μια κοπελίτσα ως (Ενεργειακή Σύμβουλοαχαχαχαχαχαχαχαχα) για να μου πει ότι άνοιξαν μαγαζί ενέργειας και να με ενημερώσει για προγράμματα κτλπ. Στην κάρτα της είχε nrg, ΗΡΩΝ και Volton. Ευγενικά την έστειλα βέβαια αν και μέσα μου έχω πολύ θυμό γι'αυτές τις εταιρίες.

Που βρίσκουν την δύναμη και βγαίνουν και αναζητάνε "θύματα" δεν μπορώ να το καταλάβω

Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2022 at 10:08 ΠΜ, makap said:

Για λογαριασμό φίλης που είχε Γ1Ν και ΚΟΤ, άνοιξα ebill την ΚΥ, επέλεξα χθες το Enter, που έχει ΚΟΤ, και σήμερα που μπήκα γράφει ότι ενεργοποιήθηκε το πρόγραμμα μέχρι 27/2/2023.
Το ερώτημα είναι αν συνεχίζεται να εφαρμόζεται αυτόματα το ΚΟΤ ή χρειάζεται να κάνει κάτι.

απο οτι ειχα ρωτησει το ΚΟΤ ακολουθει κανονικα τον καταναλωτη οπου κι αν παει,αρκει να το ανανεωνει καθε χρονο που ανακοινωνεται,αν και ειπαν οτι πλεον θα γινεται μια φορα και καλη η ανανεωση αλλα δεν γνωριζω αν εχει εφαρμοστει αυτο ακομα.

ομως διαφερει στο πως εφαρμοζεται στα προγραμματα.π.χ ρωτησα στην ΔΕΗ και μου ειπε οτι στο εντερ η εκπτωση ειναι 0,045 επι του 0,18 τιμη κιλοβατωρας και αυτο ειναι ολο.μετα πλ/ζεις την τιμη κιλοβατωρας με το συνολο που εχεις καψει.στο Γ1 εχει παλι την ιδια εκπτωση ομως μου ειπαν οτι αν ξεπερασει τις 2000 κιλοβατωρες τοτε την χανει.απο εξυπηρετηση πελατων ΔΕΗ χθες.οχι οτι δεν θελει ξανα επαληθευση γιατι δεν ειναι και πολυ αξιοπιστοι μεταξυ τους.

On 1/3/2022 at 1:46 ΜΜ, korakios said:

λογικό αφού μετα τις 300 κιλοβατώρες ανα μήνα τις πλήρωσε 0,30 , πες του να βάλει σταθερό

 

ε τωρα να γινω κακος?😀 6 ποστς και μια ανουσια συνομιλια , ενω θα μπορουσες να μου πεις το ιδιο και να τελειωνουμε🙂

5 ώρες πριν, stilskin said:

https://www.bankingnews.gr/epixeiriseis/articles/613191/i-dei-koroideyei-tous-katanalotes-me-ta-stathera-timologia-dekades-oi-kataggelies

Ισχύει ότι ενεργοποιεί η ΔΕΗ μετά το εξάμηνο την ρήτρα αναπρπσαρμογης στα σταθερά της προγράμματα;

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk


 

εγω θα το ξαναπω αν και καποιος διαφωνει εντονως..εχω ρωτησει 6 φορες και υπαλληλους στο περιπτερο ΔΕΗ μεσα σε εμπορικο που εχει στηθει και την εξυπηρετηση πελατων..ολοι μου ειπαν οτι στα κλειστα-σταθερα προγραμματα της ΔΕΗ δεν αλλαζει τιποτα στην τιμη ,ισχυει χωρις αλλαγες μεχρι το τελος. το επιβαιβεωνουν και οι πρωτοι που πηγαν σαυτα προγραμματα που δεν ειχαν μεχρι τωρα αλλαγες και εκλεισαν ηδη 1 χρονο .

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, dreamer12 said:

ε τωρα να γινω κακος?😀 6 ποστς και μια ανουσια συνομιλια , ενω θα μπορουσες να μου πεις το ιδιο και να τελειωνουμε🙂

Spoiler

Screenshot_20220302_170531.thumb.png.b97295486ef168713283f16f51dc0a68.png

αυτό ήταν και το κείμενο που βαριόσουν να διαβάσεις παρόλο που σου είπα που θα το βρεις

και φυσικά πάλι δε θα καταλάβεις οτι δεν είναι είναι στάνταρ μιας και εξαρτάται ανα μήνα

(και μπαίνεις σε αγνόηση και να μη φάω ban)

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, korakios said:
  Reveal hidden contents

Screenshot_20220302_170531.thumb.png.b97295486ef168713283f16f51dc0a68.png

αυτό ήταν και το κείμενο που βαριόσουν να διαβάσεις παρόλο που σου είπα που θα το βρεις

και φυσικά πάλι δε θα καταλάβεις οτι δεν είναι είναι στάνταρ μιας και εξαρτάται ανα μήνα

(και μπαίνεις σε αγνόηση και να μη φάω ban)

..δεν βαριομουν στο ΞΑΝΑΛΕΩ..το καταλαβες λαθος.το κειμενο δεν ηξερα ποιο ειναι,ουτε που ειναι ,στο ξαναλεω,δεν ξερω να διαβαζω excell και στην τελικη ας μου ελεγες πως να το βρω.. δεν  ξερω excell .μου το εδωσες μετα βιας και βασανων το κειμενο ..δεν το ηξερε και ο φιλος απο επανω αλλα του ειπες την απαντηση αμεσως ,με την πρωτη,,και επιπλεον του εδωσες και το κειμενο με την πρωτη,δεν του ειπες να ψαχνεται...αυτο ηθελα και εγω δεν ηταν τιποτα απο μερους σου ..παροτι βοηθας πολυ και εδω και σε αλλο φορουμ,εχεις ενα θεμα  παντως ! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dreamer12 said:

απο οτι ειχα ρωτησει το ΚΟΤ ακολουθει κανονικα τον καταναλωτη οπου κι αν παει,αρκει να το ανανεωνει καθε χρονο που ανακοινωνεται,αν και ειπαν οτι πλεον θα γινεται μια φορα και καλη η ανανεωση αλλα δεν γνωριζω αν εχει εφαρμοστει αυτο ακομα.

ομως διαφερει στο πως εφαρμοζεται στα προγραμματα.π.χ ρωτησα στην ΔΕΗ και μου ειπε οτι στο εντερ η εκπτωση ειναι 0,045 επι του 0,18 τιμη κιλοβατωρας και αυτο ειναι ολο.μετα πλ/ζεις την τιμη κιλοβατωρας με το συνολο που εχεις καψει.στο Γ1 εχει παλι την ιδια εκπτωση ομως μου ειπαν οτι αν ξεπερασει τις 2000 κιλοβατωρες τοτε την χανει.απο εξυπηρετηση πελατων ΔΕΗ χθες.οχι οτι δεν θελει ξανα επαληθευση γιατι δεν ειναι και πολυ αξιοπιστοι μεταξυ τους.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2022 at 10:08 ΠΜ, makap said:

Για λογαριασμό φίλης που είχε Γ1Ν και ΚΟΤ, άνοιξα ebill την ΚΥ, επέλεξα χθες το Enter, που έχει ΚΟΤ, και σήμερα που μπήκα γράφει ότι ενεργοποιήθηκε το πρόγραμμα μέχρι 27/2/2023.
Το ερώτημα είναι αν συνεχίζεται να εφαρμόζεται αυτόματα το ΚΟΤ ή χρειάζεται να κάνει κάτι.

μπορεί και να μην τη συμφέρει το enter (προς το παρών)

επίσης βγήκε και το enter+ που είναι λίγο πιο ακριβό αλλά δίνουν 50€ δώρο (και έχει ασφάλεια σπιτιού για διάφορα), οπότε για τον πρώτο χρόνο καλό είναι (μετά βγαίνει παραπάνω λόγω μεγαλύτερου παγίου)

το ΚΟΤ πάει αυτόματα επειδή είναι στον ίδιο πάροχο και δεν άλλαξε το τελευταίο ψηφίο

αλλά αν κάποιος αλλάξει πάροχο τότε αλλάζει και το τελευταίο ψηφίο οπότε χρειάζεται να ξανακάνει αίτηση

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, korakios said:

μπορεί και να μην τη συμφέρει το enter (προς το παρών)

επίσης βγήκε και το enter+ που είναι λίγο πιο ακριβό αλλά δίνουν 50€ δώρο (και έχει ασφάλεια σπιτιού για διάφορα), οπότε για τον πρώτο χρόνο καλό είναι (μετά βγαίνει παραπάνω λόγω μεγαλύτερου παγίου)

το ΚΟΤ πάει αυτόματα επειδή είναι στον ίδιο πάροχο και δεν άλλαξε το τελευταίο ψηφίο

αλλά αν κάποιος αλλάξει πάροχο τότε αλλάζει και το τελευταίο ψηφίο οπότε χρειάζεται να ξανακάνει αίτηση

Κάλεσα το 8009001000 για να το επιβεβαιώσω, περίμενα μισή ώρα και ... βγήκε μήνυμα ότι οι γραμμές είναι ... φορτωμένες ...

Θεωρώ σωστή και λογική αυτή την απάντηση.

 

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται έμαθα από έμπιστη πηγή ότι το Fixed 4 business της NRG για Γ21 επαγγελματικά καταργείται για νέους πελάτες στις 6/3/2022. Από εκεί και έπειτα δεν θα προσφέρεται καθόλου. Εγώ μεταπήδησα από ένα παλιό fixed της NRG που είχα (εγώ γράψει παλιότερα) γιατί από Απρίλιο και μετά αναμένονται δράματα στις χρεώσεις. Τείνει να γίνει πάγιο το 0.30 στην kWh και να δω πως ακριβώς θα την παλέψουν οι επαγγελματίες.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kreppas said:

Εν κατακλείδι οσοι καταναλώνουν λιγοτερες απο 300kwh/ μηνα συμφαιρει συμβόλαιο με ρητρα?Ή υσχυει υπο προϋποθέσεις?

προϋποθέσεις , διάβασε το "με ρήτρα ή χωρίς" στο excel της υπογραφής μου

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

προϋποθέσεις , διάβασε το "με ρήτρα ή χωρίς" στο excel της υπογραφής μου
Που είναι το εξελ από ταπαταλκ δε φαίνεται κάτι

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...