Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Για το στορυ της volterra, όπως διαβάζω την κόβουν για να πάει στην nrg

www.mononews.gr/business/volterra-i-motor-oil-o-epikratesteros-apo-tous-4-diekdikites

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τον λογαριασμο για τον οποιο εστειλες το εντυπο αμφισβητησης τον πληρωσες ;;;
Η αφησες το θεμα να εξελιχθει και αναλογα το αποτελεσμα θα πραξεις;;;

Όχι δεν τον πλήρωσα ο λογαριασμός κανονικά θα πληρωνόταν 3/3 με πάγια εντολή αλλά επειδή έβγαλα την πάγια εντολή δεν θα πληρωθεί. Θέλω να δω πως θα πάει και μετά θα πράξω


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Για το στορυ της volterra, όπως διαβάζω την κόβουν για να πάει στην nrg

www.mononews.gr/business/volterra-i-motor-oil-o-epikratesteros-apo-tous-4-diekdikites

ναι ρε γμτ , απο NRG έφυγα , NRG θα επιστρέψω 😂

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησαν γρήγορα μάλιστα με θεωρίες θα έλεγα. Απάντηση άλλα λόγια να αγαπιόμαστε είναι

Καλημέρα σας,

σε συνέχεια του παρακάτω email, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι στους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς στο πεδίο Έναντι χρέωση/πίστωση και στο πεδίο ΜΕΙΟΝ ΑΞΙΑ ΕΝΑΝΤΙ , αφαιρούνται τα ποσά των πεδίων Χρέωση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας, οι Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις , η Ρήτρα προσαρμογής και τα Πάγια Χρέωσης Ημέρα των έναντι λογαριασμών που έχουν προηγηθεί.

Ακολουθεί ο υπολογισμός της «Ρήτρας Αναπροσαρμογής» ορίζεται από τον τύπο:

Ρήτρα  αναπροσαρμογής = καταναλωθείσες Kwh x (ΜΠΑ (€/MWh) – 45 €/MWh)

Οι χρεώσεις προμήθειας  υπολογίζονται βάσει των ανταγωνιστικών χρεώσεων  του τιμολογίου στο οποίο έχει ενταχθεί ο Πελάτης και της μεταβολής στο άθροισμα της Τ.Ε.Α. και των χρεώσεων για τις προσαυξήσεις της χονδρεμπορικής αγοράς κατά την περίοδο κατανάλωσης, όπως ορίζεται στον παρακάτω τύπο.

ΜΠΑ (€/MWh) = (ΤΕΑ (€/MWh) + Προσαυξήσεις της χονδρεμπορικής (€/MWh)) x (1+ συντελεστής απωλειών δικτύου (%))

•             Τ.Ε.Α.: η τιμή εκκαθάρισης αγοράς επόμενης ημέρας του Ελληνικού Χρηματιστηρίου Ενέργειας σε €/MWh

•             Προσαυξήσεις της χονδρεμπορικής :

  Λογαριασμός προσαυξήσεων ΑπωλειώνΕ ΣΜΗΕ («ΛΠ-1») σε €/MWh

  Λογαριασμός προσαυξήσεων Ισχύος Εξισορρόπησης («ΛΠ-2») σε €/MWh

  Λογαριασμός προσαυξήσεων Οικονομικής Ουδετερότητας («ΛΠ-3») σε €/MWh

  Μοναδιαία χρέωση βάσει Μεσοσταθμικού Μεταβλητού Κόστους Θερμικών Συμβατικών Σταθμών («ΜΜΚΘΣΣ») ή Μοναδιαία χρέωση υπέρ του Ειδικού Λογαριασμού ΑΠΕ & ΣΗΘΥΑ («ΕΛΑΠΕ») σε €/MWh

  Μοναδιαία χρέωση Μηχανισμού Αποζημίωσης Ισχύος ή Ευελιξίας (σε €/MWh)

•             Συντελεστής απωλειών δικτύου : για τις ανάγκες λειτουργίας της αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας ,οι αναμενόμενες απώλειες ενέργειας στα δίκτυα διανομής προσεγγίζονται μέσω συντελεστών απωλειών, οι οποίοι υπολογίζονται από τον Διαχειριστή Δικτύου Διανομής και εγκρίνονται με απόφαση της ΡΑΕ.

Η ΤΕΑ είναι η τιμή της χονδρικής με την οποία αγοράζει την ηλεκτρική ενέργεια  όλοι οι Προμηθευτές.

Η τιμή της αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας παρουσιάζει διακυμάνσεις λόγω του βασικού κανόνα προσφοράς και ζήτησης. Όταν υπάρχει μεγάλη κατανάλωση ρεύματος (ζήτηση) , πρέπει αντίστοιχα να υπάρχει και μεγάλη παραγωγή ρεύματος(προσφορά).

Τέλος σας υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με τον όρο 6.3 της από μεταξύ μας σύμβασης:

«……. Αν το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα είναι άνω του ορίου των 45 €/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα αυξάνονται κατά τη διαφορά του Μέσου Προσαυξημένου Αθροίσματος με το όριο των 45€/ ΜWh. Αυτές οι αυξομειώσεις των Χρεώσεων Προμήθειας θα εμφανίζονται ως διακριτές χρεώσεις ή πιστώσεις στους Λογαριασμούς Κατανάλωσης, που θα αποστέλλει ο Προμηθευτής στον Πελάτη (έναντι και εκκαθαριστικούς).»

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφθείτε το site μας https://volton.gr/ritra-ots/

Παρακαλούμε όπως μας ενημερώσετε εάν επιθυμείτε άλλη διευκρίνιση.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

 

e-Contact Center

Customer Care Department

 

Τι προτείνεις @korakiosεπόμενο βήμα? 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, BlackBoldog said:

Απάντηση άλλα λόγια να αγαπιόμαστε

σε ποιο ερώτημα ?

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, BlackBoldog said:

Στην αμφισβήτηση που έχω. Να πάω στην PAE πως το λένε

ναι κατάλαβα , αλλά ρώτησα τι εγραψες στην αμφισβήτηση

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, thodoris85 said:

Ξέρει κάποιος αν πρέπει να κάνει κάτι άλλο; Δεν της εμφανίζει κάτι άλλο πέρα από το παραπάνω, όταν πατάει "Υποβολή".

Μόνο ένα x μπορεί να πατήσει στο παραπάνω, αλλά το κουμπί της υποβολής υπάρχει ακόμα. Δηλαδή είναι σα να μην έχει κάνει υποβολή.

και εγω το ιδιο ακριβως θεμα αντιμετωπιζω. Εβαλα την καρτα (ολα καλα) και δεν μου εμφανίζει κατι οταν επιλεγω "ΥΠΟΒΟΛΗ" έχοντας επιλεξει το My home online, παρα μονο το ενημερωτικο μηνυμα για την παγια εντολή.

 

τους εστειλα mail από το πεδιο "επικοινωνια" και περιμενω, γιατι θελω να εκμεταλευτω την προσφορα με ενεργοποιηση εως 28/2.

Θεωρω οτι ειναι κατι συστημικό και μπορει να χρειαζεται να περασουν καποιες ωρες για να ενημερωθει το συστημα τους με την παγια. Για να δουμε...

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, yiakoub said:

και εγω το ιδιο ακριβως θεμα αντιμετωπιζω. Εβαλα την καρτα (ολα καλα) και δεν μου εμφανίζει κατι οταν επιλεγω "ΥΠΟΒΟΛΗ" έχοντας επιλεξει το My home online, παρα μονο το ενημερωτικο μηνυμα για την παγια εντολή.

 

τους εστειλα mail από το πεδιο "επικοινωνια" και περιμενω, γιατι θελω να εκμεταλευτω την προσφορα με ενεργοποιηση εως 28/2.

Θεωρω οτι ειναι κατι συστημικό και μπορει να χρειαζεται να περασουν καποιες ωρες για να ενημερωθει το συστημα τους με την παγια. Για να δουμε...

Χτες έβαλε την κάρτα για πάγια εντολή και σήμερα πέρασε κανονικά. Απλά ήθελε λίγο χρόνο όπως λες κι εσύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι... χθες κατέθεσα τα χαρτιά μέσω econtract και σήμερα αφού τα τσέκαραν μου έστειλαν το εξής μαιλ:

«Αγαπητέ πελάτη,

 

Σε συνέχεια του αιτήματος σας, σας προωθούμε τα ακόλουθα επισυναπτόμενα έγγραφα καθώς και οδηγίες συμπλήρωσής τους:

Tο έντυπο συγκατάθεσης, το οποίο βασίζεται στον γενικό κανονισμό για την προστασία των προσωπικών σας δεδομένων (GDPR) [ΠΡΟΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ]

Την Υπεύθυνη Δήλωση αποδοχής οφειλων αφμ, η οποία αφορά στη μεταφορά ποσού από παροχές στις οποίες έχετε συμβληθεί ήδη με τη ΔΕΗ ΑΕ

Την Υπεύθυνη Δήλωση αναγνώρισης οφειλής, η οποία αφορά στη μεταφορά ποσού από παροχές στις οποίες έχετε συμβληθεί ήδη με τη ΔΕΗ ΑΕ

Την Υπεύθυνη Δήλωση αποδοχής μερικής αναγνώρισης οφειλής,η οποία αφορά στην αποδοχή μελλοντικών οφειλών από την ημερομηνία που αναγράφει το αποδεικτικό σχέσης αντίστοιχα

Τη Σύμβασης Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας με τη ΔΕΗ, η οποία αποτελείται από δύο (2) σελίδες

Το έντυπο οδηγιών για την έκδοση Υπεύθυνης Δήλωσης μέσω gov.gr


*Για το άνοιγμα των αρχείων όπως πληκτρολογήσετε τον αριθμού του φορολογικού σας Μητρώου (ΑΦΜ)

Συνοπτικά, οι ενέργειες που χρειάζεται να ακολουθήσετε είναι:

 

1. Έλεγχος της ορθότητας των στοιχείων που αναγράφονται στα επισυναπτόμενα αρχεία.

2. Συμπλήρωση των εγγράφων με την σχετική σήμανση.

3. Έκδοση Υπεύθυνης Δήλωσης μέσω gov.gr, σύμφωνα με τις οδηγίες που επισυνάπτονται. Επιπλέον, μπορείτε να παρακολουθήσετε το σχετικό βίντεο οδηγιών εδώ.

 

Παρακαλώ πολύ να μας αναφέρετε για την πλήρη ή μερική αποδοχή οφειλής καθώς και σε ποιο πρόγραμμα επιθυμείτε την ένταξή σας.(HOME ENTER/HOME ENTER PLUS)

 

Παρακαλούμε όπως μας αποστείλατε τα παραπάνω δικαιολογητικά, τις Υπεύθυνες Δηλώσεις  ως επισυναπτόμενα αρχεία (όχι ως link), κάνοντας reply στο παρόν email χωρίς να παραλείψετε τα στοιχεία ταυτοποίησης (ΑΔΤ , γνωστοποίηση ΑΦΜ)."

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. Υπογράφω σε όλα τα έντυπα? (συμβαση- εντυπο GDPR - Y.Δ. απο gov.gr - Υ.Δ.τύπου 1 -τυπου 3- τυπου 4) ή μόνο συμβαση- εντυπο GDPR - Y.Δ. απο gov.gr? Υπογραφω τα σκαναρω και τα επισυναπτω στο μαιλ, σωστα??

2. Αυτές οι ΥΔ τύπου 1 -τυπου 3- τυπου 4 οπως περιγραφονται στο μαιλ τους

<<Την Υπεύθυνη Δήλωση αποδοχής οφειλων αφμ, η οποία αφορά στη μεταφορά ποσού από παροχές στις οποίες έχετε συμβληθεί ήδη με τη ΔΕΗ ΑΕ

Την Υπεύθυνη Δήλωση αναγνώρισης οφειλής, η οποία αφορά στη μεταφορά ποσού από παροχές στις οποίες έχετε συμβληθεί ήδη με τη ΔΕΗ ΑΕ

Την Υπεύθυνη Δήλωση αποδοχής μερικής αναγνώρισης οφειλής,η οποία αφορά στην αποδοχή μελλοντικών οφειλών από την ημερομηνία που αναγράφει το αποδεικτικό σχέσης αντίστοιχα>>

τι ειναι με απλά λόγια???!!!!

3. Αυτή την πρόταση γιατί την έχει, αφού εγω εχω κανει για το myhome online και αυτο γραφει και πανω δεξια στην συμβαση??? Παρακαλώ πολύ να μας αναφέρετε για την πλήρη ή μερική αποδοχή οφειλής καθώς και σε ποιο πρόγραμμα επιθυμείτε την ένταξή σας.(HOME ENTER/HOME ENTER PLUS)

4. Στην συμβαση που μου έστειλαν στην παραγραφο ζ αναφερει για ισχυ παροχης 8 KVA ενω εμενα στο σπιτι ειναι 25 KVA (το οποιο φαινεται και απο τον υπαρχον λογαριαμο παροχου που τους επισυναψα στην αιτηση). Να τους στειλω μαιλ να τους το πω να το αλλαξουν ή δεν εχει σημασία?

Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο και τις πολλες αποριες αλλα μην γινει καμια πατατα τωρα στα τελειωματα!!!!

Edited by thansof_7
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν σκαναρεις δεν υπογράφεις τίποτα, το έντυπο συγκατάθεσης συμπληρώνεις και την ένδειξη του μετρητή, την υπεύθυνη δήλωση από gov.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, korakios said:

ναι κατάλαβα , αλλά ρώτησα τι εγραψες στην αμφισβήτηση

Συγνώμη δεν το κατάλαβα. Έγραψα το παρακάτω στο έντυπο

image.thumb.png.e61f0e343329e6005cc15d001a03c03b.png

και συμπλήρωσα στο e-mail

"Στον τελευταίο εκκαθαριστικό λογαριασμό που μου στείλατε πιστεύω πως υπάρχει λάθος. Το λάθος αφορά το ΟΤΣ όπου ο υπολογισμός έχει γίνει με βάση τις 2037 ενώ θα έπρεπε να γίνει σύμφωνα με 823 KWh όπου είναι ο τελευταίος έναντι λογαριασμός. Αιτούμαι τον υπολογισμό εκ νέου του λογαριασμού αλλά και τις ρήτρας προσαρμογής.

Στα συνημμένα θα βρείτε την αίτηση μου αλλά και τους προηγούμενους έναντι λογαριασμούς μου"
 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, BlackBoldog said:

Συγνώμη δεν το κατάλαβα. Έγραψα το παρακάτω στο έντυπο

image.thumb.png.e61f0e343329e6005cc15d001a03c03b.png

και συμπλήρωσα στο e-mail

"Στον τελευταίο εκκαθαριστικό λογαριασμό που μου στείλατε πιστεύω πως υπάρχει λάθος. Το λάθος αφορά το ΟΤΣ όπου ο υπολογισμός έχει γίνει με βάση τις 2037 ενώ θα έπρεπε να γίνει σύμφωνα με 823 KWh όπου είναι ο τελευταίος έναντι λογαριασμός. Αιτούμαι τον υπολογισμό εκ νέου του λογαριασμού αλλά και τις ρήτρας προσαρμογής.

Στα συνημμένα θα βρείτε την αίτηση μου αλλά και τους προηγούμενους έναντι λογαριασμούς μου"
 

οκ , δυστυχώς έκανες μεγάλο λάθος μιας και ανέφερες λάθος υπολογισμό της ΟΤΣ  ενώ σε αμφισβήτηση όπως έγραψα

https://myphone.gr/forum/topic/140198/?do=findComment&comment=7037204

το όλο νόημα ήταν (παρελθόν) να φανεί άγνοια

Η νομοθεσία γράφει οτι πριν την υπογραφή , κατα την παρουσίαση του προγράμματος έπρεπε να σου αναφέρουν την ύπαρξη της ρήτρας αναπροσαρμογής και να είναι κατανοητός ο τρόπος χρέωσης

έτσι όπως το έγρψες και δηλώνεις γνώση και αμφισβητείς απλά τον τρόπο υπολογισμού της μιας και θεωρείς οτι είναι λανθασμένος

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites




Η νομοθεσία γράφει οτι πριν την υπογραφή , κατα την παρουσίαση του προγράμματος έπρεπε να σου αναφέρουν την ύπαρξη της ρήτρας αναπροσαρμογής και να είναι κατανοητός ο τρόπος χρέωσης

Στο 6.3 που του ανέφεραν πιο πάνω ΚΑΙ ΥΠΈΓΡΑΨΕ,, γράφει ότι υπάρχει ρήτρα άνω των 45€/mWhρα.
Δεν γράφει βέβαια (στους όρους) την ανάλυση που του έκαναν στο μαιλ και με έπιασε πονοκέφαλος διαβάζοντας το


Tapatalk

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, coulis said:


 


Στο 6.3 που του ανέφεραν πιο πάνω ΚΑΙ ΥΠΈΓΡΑΨΕ,, γράφει ότι υπάρχει ρήτρα άνω των 45€/mWhρα.
Δεν γράφει βέβαια (στους όρους) την ανάλυση που του έκαναν στο μαιλ και με έπιασε πονοκέφαλος διαβάζοντας το emoji16.png


Tapatalk
 

Τώρα αυτό θα έγραφα γιατί σήμερα κατόπιν εορτής θα λέγαμε κοίταξα αυτό που ισχυρίζονται και όντως υπήρχε η ρήτρα με μικρά γραμματάκια κλασσικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. 
Σημερα μου ήρθε ο δεύτερος λογαριασμός από την ΔΕΗ στο πρόγραμμα my home online, είναι ο πρώτος εκκαθαριστικός. Από τον Οκτώβριο μέχρι σήμερα έβαλα και νυχτερινό ρεύμα και φαίνεται στον λογαριασμό 3 μετρήσεις σύνολο 2820 KWH και μου έβγαλαν ένα κοστούμι 878€ στο οποίο έχει ρήτρα αναπροσαρμογής 579€ Ανεβάζω τον λογαριασμό να τον δείτε και εσείς να μου πείτε αν φαίνεται κάτι λάθος. Παρακαλώ τα φώτα σαςΈκδοση 18.02.2022.pdfΈκδοση 18.02.2022.pdf

 

0E87EB2D-5038-4E0C-A834-F1C6CAEA5ADD.jpeg

477BFE19-87D7-406F-9A48-BBAA815746DC.jpeg

Edited by karelia
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, karelia said:

Καλησπέρα σας. 
Σημερα μου ήρθε ο δεύτερος λογαριασμός από την ΔΕΗ στο πρόγραμμα my home online, είναι ο πρώτος εκκαθαριστικός. Από τον Οκτώβριο μέχρι σήμερα έβαλα και νυχτερινό ρεύμα και φαίνεται στον λογαριασμό 3 μετρήσεις σύνολο 2820 KWH και μου έβγαλαν ένα κοστούμι 878€ στο οποίο έχει ρήτρα αναπροσαρμογής 579€ Ανεβάζω τον λογαριασμό να τον δείτε και εσείς να μου πείτε αν φαίνεται κάτι λάθος. Παρακαλώ τα φώτα σαςΈκδοση 18.02.2022.pdfΈκδοση 18.02.2022.pdf

 

0E87EB2D-5038-4E0C-A834-F1C6CAEA5ADD.jpeg

477BFE19-87D7-406F-9A48-BBAA815746DC.jpeg

Στην πρώτη σελίδα γράφει ότι είσαι στο Γ1Ν Οικιακό Τιμολόγιο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. 
Σημερα μου ήρθε ο δεύτερος λογαριασμός από την ΔΕΗ στο πρόγραμμα my home online, είναι ο πρώτος εκκαθαριστικός. Από τον Οκτώβριο μέχρι σήμερα έβαλα και νυχτερινό ρεύμα και φαίνεται στον λογαριασμό 3 μετρήσεις σύνολο 2820 KWH και μου έβγαλαν ένα κοστούμι 878€ στο οποίο έχει ρήτρα αναπροσαρμογής 579€ Ανεβάζω τον λογαριασμό να τον δείτε και εσείς να μου πείτε αν φαίνεται κάτι λάθος. Παρακαλώ τα φώτα σας

Απ' ότι βλέπω στο λογαριασμό σου δεν είσαι στο MyHome Online αλλά σε Γ1Ν Οικιακό.
Γι' αυτό και έχεις τόσες ρήτρες.
Μήπως για κάποιο λόγο δεν έγινε η ενεργοποίηση του Online;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, thansof_7 said:

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. Υπογράφω σε όλα τα έντυπα? (συμβαση- εντυπο GDPR - Y.Δ. απο gov.gr - Υ.Δ.τύπου 1 -τυπου 3- τυπου 4) ή μόνο συμβαση- εντυπο GDPR - Y.Δ. απο gov.gr? Υπογραφω τα σκαναρω και τα επισυναπτω στο μαιλ, σωστα??

2. Αυτές οι ΥΔ τύπου 1 -τυπου 3- τυπου 4 οπως περιγραφονται στο μαιλ τους

<<Την Υπεύθυνη Δήλωση αποδοχής οφειλων αφμ, η οποία αφορά στη μεταφορά ποσού από παροχές στις οποίες έχετε συμβληθεί ήδη με τη ΔΕΗ ΑΕ

Την Υπεύθυνη Δήλωση αναγνώρισης οφειλής, η οποία αφορά στη μεταφορά ποσού από παροχές στις οποίες έχετε συμβληθεί ήδη με τη ΔΕΗ ΑΕ

Την Υπεύθυνη Δήλωση αποδοχής μερικής αναγνώρισης οφειλής,η οποία αφορά στην αποδοχή μελλοντικών οφειλών από την ημερομηνία που αναγράφει το αποδεικτικό σχέσης αντίστοιχα>>

τι ειναι με απλά λόγια???!!!!

3. Αυτή την πρόταση γιατί την έχει, αφού εγω εχω κανει για το myhome online και αυτο γραφει και πανω δεξια στην συμβαση??? Παρακαλώ πολύ να μας αναφέρετε για την πλήρη ή μερική αποδοχή οφειλής καθώς και σε ποιο πρόγραμμα επιθυμείτε την ένταξή σας.(HOME ENTER/HOME ENTER PLUS)

4. Στην συμβαση που μου έστειλαν στην παραγραφο ζ αναφερει για ισχυ παροχης 8 KVA ενω εμενα στο σπιτι ειναι 25 KVA (το οποιο φαινεται και απο τον υπαρχον λογαριαμο παροχου που τους επισυναψα στην αιτηση). Να τους στειλω μαιλ να τους το πω να το αλλαξουν ή δεν εχει σημασία?

Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο και τις πολλες αποριες αλλα μην γινει καμια πατατα τωρα στα τελειωματα!!!!

Καμιά βοήθεια εδώ παίδες;;; 

Link to comment
Share on other sites



Καλησπέρα σας. 
Σημερα μου ήρθε ο δεύτερος λογαριασμός από την ΔΕΗ στο πρόγραμμα my home online, είναι ο πρώτος εκκαθαριστικός. Από τον Οκτώβριο μέχρι σήμερα έβαλα και νυχτερινό ρεύμα και φαίνεται στον λογαριασμό 3 μετρήσεις σύνολο 2820 KWH και μου έβγαλαν ένα κοστούμι 878€ στο οποίο έχει ρήτρα αναπροσαρμογής 579€ Ανεβάζω τον λογαριασμό να τον δείτε και εσείς να μου πείτε αν φαίνεται κάτι λάθος. Παρακαλώ τα φώτα σαςΈκδοση 18.02.2022.pdfΈκδοση 18.02.2022.pdf
 
0E87EB2D-5038-4E0C-A834-F1C6CAEA5ADD.thumb.jpeg.7d1628566c65726922a65bd6b4c55960.jpeg
477BFE19-87D7-406F-9A48-BBAA815746DC.thumb.jpeg.9371f59ae4207a36a0c7dfc1ebb89719.jpeg


Δεν είσαι στο online γι'αυτό έχεις ρήτρα, όταν πήγες στην ΔΕΗ μπήκες στο e-bill να ενεργοποιήσεις το online; Εκεί φαίνεται σε ποιο πρόγραμμα είσαι και πότε ενεργοποιήθηκε.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις άμεσες  απαντήσεις. 
Όχι δεν μπήκα κάπου μα το ενεργοποιήσω γιατί όταν έκανα την μεταφορά από Ελιν σε ΔΕΗ είχα επιλέξει σε ποιο πρόγραμμα θέλω να μπω. Και στην σύμβαση που είχα υπογράψει το αναφέρει σαν home online. Θα επικοινωνήσω σήμερα με την ΔΕΗ μπας και βγάλω καμία άκρη γιατί θα σκάσω 

07798847-B928-4F35-BA57-382679F2F7F3.jpeg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, karelia said:

Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις άμεσες  απαντήσεις. 
Όχι δεν μπήκα κάπου μα το ενεργοποιήσω γιατί όταν έκανα την μεταφορά από Ελιν σε ΔΕΗ είχα επιλέξει σε ποιο πρόγραμμα θέλω να μπω. Και στην σύμβαση που είχα υπογράψει το αναφέρει σαν home online. Θα επικοινωνήσω σήμερα με την ΔΕΗ μπας και βγάλω καμία άκρη γιατί θα σκάσω 

07798847-B928-4F35-BA57-382679F2F7F3.jpeg

Ελπιζω να εχεις αντιγραφο της συμβασης που ειχες υπογραψει.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΔΕΗ ONLINE ΑΛΛΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΑΝΑ 2ΜΗΝΟ.
 

Το Online κανονικά πρέπει να στέλνει λογαριασμό κάθε μήνα.
3 έναντι και ο 4ος εκκαθαριστικός (αν θυμάμαι σωστά).
Οι 3 έναντι, στην ουσία είναι σαν εκκαθαριστικοί, αφού μας παρέχεται η δυνατότητα να εισάγουμε τις kWh.
Πολλοί όμως, μπαίνουν στην πλατφόρμα και βλέπουν ότι η εισαγωγή kWh μπορεί να γίνει κάθε 2-3 μήνες και όχι κάθε μήνα (όπως θα έπρεπε).
Ο λόγος είναι γιατί υπάρχει σφάλμα στην πλατφόρμα και ενώ ο μηνιαίος λογαριασμός είναι επιλεγμένος, η εισαγωγή kWh και οι λογαριασμοί δεν συμβαδίζουν με το "ανά/μήνα".
Μπορείτε να πάρετε τηλέφωνο την εξυπηρέτηση και αυτοί θα το διορθώσουν. Σε 2-3 μέρες από την διόρθωση, θα μπορείτε να εισάγετε kWh κάθε μήνα και οι λογαριασμοί θα εκδίδονται πλέον μηνιαία (από ότι μου είπαν).

 

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά, έχοντας γυρίσει σε My Home Online από Νοέμβριο, ο πρώτος πραγματικά μηνιαίος μου ήρθε αυτή την εβδομάδα. Δεν έκανα κάτι, εκτός να δηλώνω καταναλώσεις όποτε ήταν διαθέσιμο. Λογικά το διορθώνουν σιγά σιγά...

Link to comment
Share on other sites

Από τις αρχές ΟΚΤ που είμαι στο Online έχουν εκδοθεί 3 έναντι με δικές μου ενδείξεις και χθες έδωσα τις τελευταίες, αν και περίμενα ότι θα είναι εκκαθαριστικές από τον ΔΕΔΔΗΕ.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...