Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Υπάρχει και η υπαναχώρηση. Βέβαια δε ξέρω αν ισχύει σε υπογραφή σύμβασης σε κατάστημα (κάτι που δεν αναφέρει όμως ο @DjTony)
Τηλεφωνικά το έκανε, υπαναχώρηση μπορεί να κάνει, του είπαν όμως ότι είναι πολύ φθηνή η τιμή ρεύματος αυτό το μήνα και πέφτει λέει... Όσο βλέπεις εσύ ότι πέφτει άλλο τόσο βλέπω και εγώ. Αντε τώρα εσύ άλλαξε τα μυαλά σε 60αρη.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μπορεί κάποιος να μου πει σας παρακαλώ απ τον λογαριασμό μου που παραθέτω ποια είναι η πραγματική τιμή kwh για ημέρα κ για νύχτα;; (επειδή το excel είναι μόνο για ανάγνωση). είναι ο τελευταίος εκκαθαριστικός περιόδου 12/7/21-11/11/21 (122 ημέρες) 3Φ - εταιρία ΦΥΣΙΚΌ ΑΈΡΙΟ. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

IMG_20220221_084900.jpg

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, thansof_7 said:

@korakios στο excel σου δεν μπορω να αλλαξω τιμες, λεει ειναι μονο για αναγνωση....

Μπορείς να το αποθηκεύσεις στον υπολογιστή σου και να κάνεις ό,τι αλλαγές θέλεις.

Link to comment
Share on other sites



Μπορεί κάποιος να μου πει σας παρακαλώ απ τον λογαριασμό μου που παραθέτω ποια είναι η πραγματική τιμή kwh για ημέρα κ για νύχτα;; (επειδή το excel είναι μόνο για ανάγνωση). είναι ο τελευταίος εκκαθαριστικός περιόδου 12/7/21-11/11/21 (122 ημέρες) 3Φ - εταιρία ΦΥΣΙΚΌ ΑΈΡΙΟ. 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 
IMG_20220221_084900.thumb.jpg.be910f73b8c31e68a455dfed09696893.jpg


Ημερήσιο 0.199
Νυχτερινο 0.228

-----------
Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, coulis said:


 

 


Ημερήσιο 0.199
Νυχτερινο 0.228

-----------
Tapa
 

 

Πως το έβγαλες αυτό;; ρωτάω γιατί στο excel του @korakios βγήκε περίπου 0,268 ημερήσιο κ 0,253 νυχτερινό..

 

Γιατί αν είναι έτσι όπως λες, αξίζει η μετάβαση στο ονλαιν της ΔΕΗ με 0,17€/kwh? (διαφορά Δλδ 0,03€)....

Link to comment
Share on other sites

@thodoris85 Δλδ έτσι όπως μου το λες είναι πολύ κοντά στη ΔΕΗ!!! Τι γίνεται ρε παιδιά τοσο καλό πρόγραμμα έχω;;; και με ρήτρα??!!!! Χαχαχαχ δύσκολο... 

Edit: τώρα είδα το άκυρο!!! 

 

Link to comment
Share on other sites

@thansof_7 @kreppas με απλή μέθοδο των τριών, βλέπεις ρήτρα ημέρας κ νύχτας.
Οπότε, τιμή ρεύματος + ρήτρα / kwhρες =τελική τιμή

-----------
Tapa











Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει η αδερφή μου στο ebill τηε ΔΕΗ (η παροχή είναι στη ΔΕΗ), για να κάνει αλλαγή στο online.

Μόλις πρόσθεσε την κάρτα για πάγια εντολή και μετά πάει να ενεργοποιήσει το προγραμμα online (πατάει Υποβολή) αλλά πέρα από το παρακάτω δεν της βγάζει κάτι να πατήσει για τελική επιβεβαίωση.

image.png

Την κάρτα την έχει πάρει το σύστημα (βγήκε και ξαναμπήκε και όλα οκ) και έχει επιλεγμένο μηνιαίο/online μόνο λογιαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, thansof_7 said:

Μπορεί κάποιος να μου πει σας παρακαλώ απ τον λογαριασμό μου που παραθέτω ποια είναι η πραγματική τιμή kwh για ημέρα κ για νύχτα;;

(κάνεις ρήτρα μείον συνέπεια μείον επιδότηση ) δια σύνολο kw = ~ 0,071

αυτή είναι και η προσαύξηση που την εφαρμόζεις στα 0,10 & 0,07 του προγράμματος

η επιδότηση μάλλον λάθος είναι

Quote

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw (edit Σεπ μέχρι Δεκ)
μέχρι 300kw/μήνα

για 2022:

(τέλος για τα σταθερά)

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ
για κύρια κατοικία

Φεβ : 0,15€/kw<150kw/μήνα και 0,11€/kw 150kw έως 300kw , 0,17€/kw για ΚΟΤ
για κύρια κατοικία

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

 

6 ώρες πριν, thansof_7 said:

Δλδ έτσι όπως μου το λες είναι πολύ κοντά στη ΔΕΗ!!! Τι γίνεται ρε παιδιά τοσο καλό πρόγραμμα έχω;;; και με ρήτρα??!!!! Χαχαχαχ δύσκολο... 

όχι και καλό όταν τότε η ΔΕΗ είχε κάτω απο 0,10

10 ώρες πριν, thansof_7 said:

@korakios στο excel σου δεν μπορω να αλλαξω τιμες, λεει ειναι μονο για αναγνωση....

το κατεβάζεις και επίσης ανοίγεις αντίγραφο

19 ώρες πριν, DjTony said:

Τον Φεβρουάριο είναι 235€ η μεγαβατωρα λέει.. Αυτό τι σημαίνει στο zero της watt and volt που πληρώνεις τιμή χονδρικής; πόσο θα βγει η κιλοβατώρα δηλαδή με 235 κόστος ενέργειας;

στα 0,30 είναι περίπου όλα μείον την επιδότηση . Αν καίει κάτω απο 300kw/μήνα τα ίδια χάλια με το σταθερό της ΔΕΗ έρχεται περίπου

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, korakios said:

(κάνεις ρήτρα μείον συνέπεια μείον επιδότηση ) δια σύνολο kw = ~ 0,071

αυτή είναι και η προσαύξηση που την εφαρμόζεις στα 0,10 & 0,07 του προγράμματος

η επιδότηση μάλλον λάθος είναι

Συγνώμη κιόλας αλλά έτσι όπως μου το λες τότε για τον λογαριασμό μου που είχα ανεβάσει πριν βγαίνει 0,178 ημέρας και 0,149 νύχτας!!!! Στο excel σου όμως έβγαιναν ~0.25 και ~ 0.23 αντίστοιχα α  θυμάμαι καλά.... 

Που είναι το λάθος όμως;;; οεο;;; (τα πάγια δεν μπαίνουν κάπου;;) γιατί στο ξαναλέω, με τον τύπο που μου έγραψες βγαίνει σαν το myhome enter!!! Κάτι κάνω λάθος!!!! 

Edited by thansof_7
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, thansof_7 said:

Που είναι το λάθος όμως;;; οεο;;

οτι άλλη ήταν η χοντρική τότε (edit και επιδοτήσεις) ,άλλη τώρα ,

και άλλη διάβασα στον καφέ σήμερα και έβαλα στο excel για το ποια θα είναι τους επόμενους 12 μήνες . (για τις επιδοτήσεις μου ρίξαν τα χαρτιά) 😁

Edited by korakios

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω το electricon νυχτερινό 365, χωρίς ρήτρα με σταθερή τιμή όπως φαίνεται στην 1η εικόνα, στο οποίο κλείνω τα δύο χρόνια που είχαμε συμβόλαιο αυτόν τον μήνα (Φεβρουάριο 2022). Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν με έχει πάρει κάποιος για κάποια αναπροσαρμογή, αφού αν κατάλαβα καλά από τους όρους του συμβολαίου, αυτό μετατρέπεται σε αορίστου με επιφύλαξη την τροποποίηση στις τιμές χρέωσης (2η εικόνα). Οι οποίες όμως για να αλλάξουν, θα πρέπει να το αποδεχτώ... Έχει κάποιος εμπειρία από το ίδιο πρόγραμμα; ;

afad6ff68dbba64823469a834355edca.jpg8c56e8db9fd03684afda9c19128fd328.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, napgin said:

Έχει κάποιος εμπειρία από το ίδιο πρόγραμμα;

εγώ όχι αλλά απο άλλα παιδιά , θέλει προσοχή γιατί είτε

σου ήρθε υποσημείωση σε λογαριασμό για μετάβαση σε νέο

ή όντως δε σου έχει έρθει κάτι και κάνουν καταχρηστική ανανέωση η οποία σπάει εύκολα μέσω ΣτΚ ή ΡΑΕ

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα πάλι τις φώτο γιατί δεν τους έβλεπα καλά...

Το θέμα είναι ότι με συμφέρει να μείνουν οι τιμές που έχω!! Τσέκαρα και του λογαριασμούς του τελευταίου 6μηνου και δεν έχω δει να γράφουν κάτι για τροποποίηση!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση.
Τον προηγούμενο να μου έστειλαν μαζί με τον λογαριασμό σημείωση πως από 1η Απριλίου μου αλλάζουν χρεώσεις (έξι μήνες μετά την υπογραφή του συμβολαίου μου) .
Για να φύγω πρέπει να κάνω κάποια διαδικασία για αποφυγή ρήτρας πρόωρης αποχώρησης ή δεν χρειάζεται αφού αλλάζουν μονομερώς την συμφωνία;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Κάποιος;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, napgin said:

Ανέβασα πάλι τις φώτο γιατί δεν τους έβλεπα καλά...

αν τις έβαζες σε spoiler θα ήταν καλύτερα 🙂

44 minutes ago, napgin said:

Το θέμα είναι ότι με συμφέρει να μείνουν οι τιμές που έχω!! Τσέκαρα και του λογαριασμούς του τελευταίου 6μηνου και δεν έχω δει να γράφουν κάτι για τροποποίηση!

Υπόψιν ο πάροχος μετά το αρχικό εξάμηνο σύμβασης μπορεί να τροποποιήσει τιμές (τιμές όχι όρους) , χωρίς ειδοποίηση πριν την αλλαγή ,

Πχ μπορεί να δεις  0,13€/kw και 13€ πάγιο ξαφνικά στο λογαριασμό σου με τη σχετική ειδοποίηση αλλά ήδη να τιμολογηθείς με τις νέες τιμές (Πρόσφατα το άλλαξαν σε ~0,18€/kw και 10€ πάγιο .)

2 minutes ago, Alexakisd said:

Για να φύγω πρέπει να κάνω κάποια διαδικασία για αποφυγή ρήτρας πρόωρης αποχώρησης ή δεν χρειάζεται αφού αλλάζουν μονομερώς την συμφωνία;

για 30 μέρες βάσει νομοθεσίας απο την ειδοποίηση (εκτός αν γράφουν παραπάνω μέρες) , μπορείς να φύγεις αζημίως

δεν στέλνεις κάποιο έγγραφο , απλά κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα κι εγώ το my home online (νωρίς το θυμήθηκα!!!) πήγα στο κατάστημα αλλά κλασσικά άκρη δεν έβγαλα με την υπάλληλο εκεί γιατί πολύ απλά δεν ήταν απόλυτα ενημερωμένη (και μου το είπε κιόλας!!). Το έκανα μέσω econtract... Ανέβασα ότι ζητούσε, έκανα και την πάγια εντολή μέσω καρτας κ μου έστειλαν ότι θα εξεταστεί μέσα σε δύο εργάσιμες.. Κάποιο mail δεν έχει έρθει προς το παρόν, λογικό φαντάζομαι είναι..??!!

Ebill δεν έχω κάνει... (δεν ήμουν πριν πελάτης) θυμίστε μου λίγο τι πρέπει να κανω για να κάνω εγγραφή στο ebill (θυμάμαι πρέπει να τους πιέσω να μου πουν τον αριθμό εταίρου;; σωστά;;) 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, thansof_7 said:

Τελικά έκανα κι εγώ το my home online (νωρίς το θυμήθηκα!!!) πήγα στο κατάστημα αλλά κλασσικά άκρη δεν έβγαλα με την υπάλληλο εκεί γιατί πολύ απλά δεν ήταν απόλυτα ενημερωμένη (και μου το είπε κιόλας!!).

απο κατάστημα δε γίνεται , μόνο Γ1 αν είσαι απο άλλο πάροχο

3 minutes ago, thansof_7 said:

Το έκανα μέσω econtract... Ανέβασα ότι ζητούσε, έκανα και την πάγια εντολή μέσω καρτας κ μου έστειλαν ότι θα εξεταστεί μέσα σε δύο εργάσιμες.. Κάποιο mail δεν έχει έρθει προς το παρόν, λογικό φαντάζομαι είναι..??!!

θα περιμένεις μέρες αρκετές

3 minutes ago, thansof_7 said:

Ebill δεν έχω κάνει... (δεν ήμουν πριν πελάτης) θυμίστε μου λίγο τι πρέπει να κανω για να κάνω εγγραφή στο ebill (θυμάμαι πρέπει να τους πιέσω να μου πουν τον αριθμό εταίρου;; σωστά;;) 

ναι , κάποιο μέλος σε άλλο φόρουμ έτυχε καλό υπάλληλο και του έκανε επιτόπιο ebill

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, thodoris85 said:

Μπαίνει η αδερφή μου στο ebill τηε ΔΕΗ (η παροχή είναι στη ΔΕΗ), για να κάνει αλλαγή στο online.

Μόλις πρόσθεσε την κάρτα για πάγια εντολή και μετά πάει να ενεργοποιήσει το προγραμμα online (πατάει Υποβολή) αλλά πέρα από το παρακάτω δεν της βγάζει κάτι να πατήσει για τελική επιβεβαίωση.

image.png

Την κάρτα την έχει πάρει το σύστημα (βγήκε και ξαναμπήκε και όλα οκ) και έχει επιλεγμένο μηνιαίο/online μόνο λογιαριασμό.

Ξέρει κάποιος αν πρέπει να κάνει κάτι άλλο; Δεν της εμφανίζει κάτι άλλο πέρα από το παραπάνω, όταν πατάει "Υποβολή".

Μόνο ένα x μπορεί να πατήσει στο παραπάνω, αλλά το κουμπί της υποβολής υπάρχει ακόμα. Δηλαδή είναι σα να μην έχει κάνει υποβολή.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έστειλα το έντυπο αμφισβήτησης του λογαριασμού και μου ήρθε mail πως θα το κοιτάξουν και καλά. Για να δούμε τι απάντηση θα πάρουμε

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, BlackBoldog said:

Σήμερα έστειλα το έντυπο αμφισβήτησης του λογαριασμού και μου ήρθε mail πως θα το κοιτάξουν και καλά. Για να δούμε τι απάντηση θα πάρουμε

Τον λογαριασμο για τον οποιο εστειλες το εντυπο αμφισβητησης τον πληρωσες ;;;

Η αφησες το θεμα να εξελιχθει και αναλογα το αποτελεσμα θα πραξεις;;;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...