Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

16 ώρες πριν, papathvas said:

Με πέταξε έξω από το home enter που είχα εδώ και κανα χρόνο γιατί έβαλα ΚΟΤ πριν 3 μήνες.

Μπορώ να το γυρίσω σε online χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής; 

όχι με τις παλιές τιμές , έπρεπε να κάνεις τότε το online μα τις παλιές τιμές που έπαιρνε ΚΟΤ

17 ώρες πριν, aenaos15 said:

Το προγραμμα της Δεη " my home onilne " εχει ρητρα αναπροσαρμογης;;;

Σκεφτομαι να περασω εκει τωρα απο προτεργια , ξερω θα μπυ πειτε οτι αργησα λιγο αλλα υπαρχουν και θεματα υγειας παιδια που μας εμποδιζουν να κινηθουμε νωριτερα.

δεν έχει αλλά

copy-paste
πλέον εξαρτάται απο το αν σε καλύπτει η επιδότηση

0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα


Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

4 ώρες πριν, kreppas said:

καποια προταση καποιο μελος για την περίπτωση την δικγ μου για αλλαγη παροχου?

κάνεις 0,30 μείον την επιδότηση , πιο απλό δεν μπορεί να γίνει

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τους χρήστες που έχουν volterra. Το e-bill σας λειτουργεί σωστά; Εμένα έχει σταματήσει να δείχνει πληροφορίες από τον 11ο του 2021. Από κει και πέρα ούτε ιστορικό ούτε πληρωμές ούτε τίποτα. 

Τους πήρα τηλέφωνο (τον Δεκέμβριο) και μου είπαν ότι μέχρι τέλος του μήνα θα έχει φτιαχτεί. Έχει φτάσει γενναρης και ακόμα τίποτα. Πάλι σε επικοινωνία που είχα είπαν ότι λόγω αναβάθμισης έχει γίνει ένα Black out. 

Το αστείο είναι ότι είχαν στείλει μήνυμα τον Οκτώβριο του 2021 ότι τα προβλήματα λόγω αναβαθμίσεις που δημιουργήθηκαν έχουν επιλυθεί. 

Μία διαβάζω ότι συζητιέται η volterra να πουληθεί σε άλλον παροχο και μάλιστα προχωρημένες κουβέντες, μια βλέπω διάλυση, έχω μια ανησυχία που πάνε τα λεφτά μου και αν πληρώνονται οι έμμεσοι φόροι. 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για σοβαρούς λύτες....
Είμαι στην nrg σε κλειδωμένη τιμή κιλοβατώρας 0,068 και με ενεργοποιημένο το fix με πάγιο 10 ευρώ τον μήνα.
Υπέγραψα συμβόλαιο με 24μηνη δέσμευση τον Σεπτέμβριο και, στον τελευταίο λογαριασμό μου αναφέρουν πως από 1/4/22 καταργεί το fix και πως μπορώ να αλλάξω πρόγραμμα ή να πάω αλλού.
Η ερώτηση είναι η εξής....
Δεν αλλάζουν κιλοβατώρα αλλά καταργούν μια συμφωνημένη με πάγιο παροχή.
Έχουν αυτό το δικαίωμα ή μπορώ μέσω καταγγελίας να το κρατήσω;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το εγγυημένο χρονικό διάστημα είναι 6 μήνες, μετά ο πάροχος κάνει οτι θέλει, εσύ δε μπορείς να αποχωρήσεις αζημιως, αν δεν συμφωνείς.

Στάλθηκε από το iPlay_40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Να ρωτήσω τους χρήστες που έχουν volterra. Το e-bill σας λειτουργεί σωστά; Εμένα έχει σταματήσει να δείχνει πληροφορίες από τον 11ο του 2021. Από κει και πέρα ούτε ιστορικό ούτε πληρωμές ούτε τίποτα. 

Τους πήρα τηλέφωνο (τον Δεκέμβριο) και μου είπαν ότι μέχρι τέλος του μήνα θα έχει φτιαχτεί. Έχει φτάσει γενναρης και ακόμα τίποτα. Πάλι σε επικοινωνία που είχα είπαν ότι λόγω αναβάθμισης έχει γίνει ένα Black out. 

Το αστείο είναι ότι είχαν στείλει μήνυμα τον Οκτώβριο του 2021 ότι τα προβλήματα λόγω αναβαθμίσεις που δημιουργήθηκαν έχουν επιλυθεί. 

Μία διαβάζω ότι συζητιέται η volterra να πουληθεί σε άλλον παροχο και μάλιστα προχωρημένες κουβέντες, μια βλέπω διάλυση, έχω μια ανησυχία που πάνε τα λεφτά μου και αν πληρώνονται οι έμμεσοι φόροι. 

Τα ίδια κι εγώ. Ενω φάνηκε να διορθώθηκε το πρόβλημα πριν 3-4 μήνες που είχε εμφανιστεί αρχικά, επανεμφανίστηκε το Νοέμβριο. Τους ρώτησα πριν μερικές μέρες και έλαβα την ίδια απάντηση που έλαβες κι εσύ.

Για διάλυση που το διάβασες;

Εν τω μεταξύ είναι τόσο δέλεαρ η τιμή που δε θέλω να φύγω κιόλας.....(έχουμε το ίδιο πρόγραμμα αν θυμάσαι)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, thodoris85 said:

Τα ίδια κι εγώ. Ενω φάνηκε να διορθώθηκε το πρόβλημα πριν 3-4 μήνες που είχε εμφανιστεί αρχικά, επανεμφανίστηκε το Νοέμβριο. Τους ρώτησα πριν μερικές μέρες και έλαβα την ίδια απάντηση που έλαβες κι εσύ.

Για διάλυση που το διάβασες;

Εν τω μεταξύ είναι τόσο δέλεαρ η τιμή που δε θέλω να φύγω κιόλας.....(έχουμε το ίδιο πρόγραμμα αν θυμάσαι)

Εγώ δε φεύγω αν δε μου αλλάξουν αυτοί πρόγραμμα. Σιγά μη χαρίσω 8,5 λεπτά πρωινή κιλοβατώρα και 7,7 βραδινή και χωρίς ρήτρα για κάτι άλλο. 

Δεν λέω διάλυση αλλά γενικά έχει βγάλει ανακοίνωση η αβαξ ότι βρίσκεται σε προχωρημένες συνομιλίες για πώληση της volterra. 

To link εδώ https://www.capital.gr/epixeiriseis/3597068/apokleistiko-pros-polisi-i-etaireia-volterra-apo-ton-omilo-avax

Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2022 at 4:03 ΜΜ, _NikitaS_ said:

ο e-bill σας λειτουργεί σωστά; Εμένα έχει σταματήσει να δείχνει πληροφορίες από τον 11ο του 2021. Από κει και πέρα ούτε ιστορικό ούτε πληρωμές ούτε τίποτα. 

μια απο τα ίδια αλλά έτυχε και με βολεύει η έκδοση μέσω email και ειδοποίηση καταχώρησης μέσω viber , οπότε δεν έχω πρόβλημα

Σε σας (& @thodoris85) σας έβαλαν πίστωση σταθερών ΤΕΜ για Σεπ-Νοε ?

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται αν φύγω από μια εταιρία και δεν πληρώσω το πέναλτι που φεύγω;

Με εξοφλημενους όλους τους λογαριασμούς μέχρι σεντς

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, korakios said:

μια απο τα ίδια αλλά έτυχε και με βολεύει η έκδοση μέσω email και ειδοποίηση καταχώρησης μέσω viber , οπότε δεν έχω πρόβλημα

Σε σας (& @thodoris85) σας έβαλαν πίστωση σταθερών ΤΕΜ για Σεπ-Νοε ?

Στο λογαριασμό του Νοεμβρίου και του Δεκεμβρίου μου πίστωσαν 290 kWh x 0,02 €/kWh και 300 kWh x 0,02 €/kWh αντίστοιχα.

Σε προηγούμενους δεν είχα (εκκαθαριστικοί όλοι οι λογαριασμοί από το Σεπτέμβριο πάντως)

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Εστω και αργα ,  απο χθες αλλαγη παροχου απο προτεργια σε δεη.

Για να δουμε....

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

ήρθε ο επαγγελματικός λογαριασμός σύνολο 216 ευρώ το μήνα!!!! (μήνας Δεκέμβριος)

Για το ρεύμα πληρώνω λέει

 

image.png.c6b8b8326cfea0dd131865d77de3f9a6.png

 

Χθες λοιπόν το πήρα απόφαση και έκανα αίτηση στην ΔΕΗ πίσω. υπολογίζω πέναλτι 50 ευρώ διότι φεύγω πριν κλείσω 2 χρόνια. Μετά από αυτήν την απόφαση μου δύσκολα βλέπω να εμπιστευτώ ξανά ιδιωτική εταιρία για το ρεύμα. 

Link to comment
Share on other sites

Να διαβάζετε τον λογαριασμό και να κάνετε! !!Υπολογισμούς!!! ξέρετε?

-----------
Tapa



Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, kaloudis said:

Τι γίνεται αν φύγω από μια εταιρία και δεν πληρώσω το πέναλτι που φεύγω;

Με εξοφλημενους όλους τους λογαριασμούς μέχρι σεντς

Ο τελευταίος εκκαθαριστικός λογαριασμός θα είναι ανεξόφλητος, αφού θα εμφανίζεται η χρέωση.
Ισχύει ότι για κάθε άλλη αντίστοιχη οφειλή και μπορούν να τα απαιτήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Τι φάση …

μου ηρθε αρνητικός λογαριασμός απο τον προηγούμενο πάροχο -10 ευρω επειδή πάνω στην αλλαγή δεν μου αφαίρεσαν την έκπτωση απο την κρατική επιχορήγηση 

Καλα πάμε χαχαχαχ

 

Edited by Yrrah
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, BlackBoldog said:

Χθες λοιπόν το πήρα απόφαση και έκανα αίτηση στην ΔΕΗ πίσω. υπολογίζω πέναλτι 50 ευρώ διότι φεύγω πριν κλείσω 2 χρόνια. Μετά από αυτήν την απόφαση μου δύσκολα βλέπω να εμπιστευτώ ξανά ιδιωτική εταιρία για το ρεύμα. 

τα ίδια θα πληρώνεις , μπορεί και παραπάνω αφού ρήτρα θα έχεις στο επαγγελματικό της ΔΕΗ

επίσης καμία σχέση με την εταιρία , μιας και οι ιδιώτες είχαν σταθερά χωρίς ρήτρες

αν έχεις μεγάλη κατανάλωση δες το excel της υπογραφής μου για ακριβά σταθερά (στην καρτέλα με τα επαγγελματικά)

5 ώρες πριν, aenaos15 said:

Εστω και αργα ,  απο χθες αλλαγη παροχου απο προτεργια σε δεη.

Για να δουμε....

Quote

copy-paste
πλέον εξαρτάται απο το αν σε καλύπτει η επιδότηση

0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

 

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Μεταξυ Γ1N τιμολογιου ΔΕΗ και του myhome enter, ισχουν κανονικα οι εκπτωσεις - επιδοτουμενες kwh ?

 

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

On 22/1/2022 at 12:08 ΠΜ, kaloudis said:

Τι γίνεται αν φύγω από μια εταιρία και δεν πληρώσω το πέναλτι που φεύγω;

Με εξοφλημενους όλους τους λογαριασμούς μέχρι σεντς

Από ότι ξέρω, ακόμη και αν έχεις αλλάξει προμηθευτή μπορεί ο προηγούμενος να σου κόψει το ρεύμα λόγω οφειλών. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι να σε προστετεύει αν η οφειλή αφορά πέναλτυ όπως λές και όχι λογαριασμό, αλλά σαν δυνατότητα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2022 at 11:10 ΠΜ, gsa1967 said:

εμενα η δεη παντως μου ζητησε να εχω πληρωσει και να μην οφειλων στον προηγουμενο

Το ιδιο και  σε μενα ,ζητησε τον τελευταιο χρονολογικα λογαριασμο και το αποδεικτικο εξοφλησης.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2022 at 10:34 ΠΜ, Mark_K said:

Από ότι ξέρω, ακόμη και αν έχεις αλλάξει προμηθευτή μπορεί ο προηγούμενος να σου κόψει το ρεύμα λόγω οφειλών. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι να σε προστετεύει αν η οφειλή αφορά πέναλτυ όπως λές και όχι λογαριασμό, αλλά σαν δυνατότητα υπάρχει.

Ακριβώς την ημέρα που έστειλα μέτρηση ακριβώς την ίδια μέρα πήγα στην άλλη εταιρία

Είμαι ήδη στην νέα 

Ο λογαριασμός με τη μέτρηση που εχω στείλει είναι πληρωμένος 

Ο τελικός δεν περιλαμβάνει ΚΑΜΙΑ χρέωση ρεύματος παρά μονο " συμμετοχή σε προωθητική ενέργεια"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γενικά το Zero της Watt and Volt προτείνεται;

Να το προχωρήσω ή θα βγω χαμένος σε βάθος χρόνου;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, akilleas said:

Παιδιά γενικά το Zero της Watt and Volt προτείνεται;

Να το προχωρήσω ή θα βγω χαμένος σε βάθος χρόνου;

Μακριά.....

Edited by ibiza2003

CAR MULTIMEDIA- Built in GPS for VOLKSWAGEN-

WIN CE 5-KINGSTON SDHC 4GB-IGO V 8.3,- AMIGO,

MIOMAP 8,DESTINATOR 8-7-6.1,SYGIC MOBILE,DRIVE ME,POLNAV,ROUTE 66,GARMIN ,TOMTOM V 7,NAVIMATE XTREME,GINIUS DRIVE,NDRIVE,AUTOMAPA,NAVIGON V 7.4.2(BUILD 802),POCKET NAVIGATOR 9

http://i432.photobucket.com/albums/qq41/vwgolfi5/th_Multi-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γενικά παίζει κάποια προσφορά συμφέρουσα έστω και κατά το ελάχιστο σε κάποια εταιρεία;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, akilleas said:

Γενικά παίζει κάποια προσφορά συμφέρουσα έστω και κατά το ελάχιστο σε κάποια εταιρεία;

ΔΕΗ online !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...