Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Με ολα αυτα που περιγραφεις, η καταναλωση σου ειναι πολυ χαμηλη. Εγω εχω ευκολα μηνιαια 1100 kwh, με πολυ λιγοτερη χρηση απο αυτη που αναφερεις...
Καίνε ελάχιστα τα κλιματιστικά για αυτό... Ελάχιστα εννοώ σε κατανάλωση...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΗ myHome ONLINE | ΔΕΗ Α.Ε. (dei.gr)

Ξερω οτι ειναι ισως αργα πλεον αλλα απο το ΗΡΩΝ 24/7 gold x  σε ποιο προγραμμα δεη συμφερει να παω ?(ΧΩΡΙΣ να χρειαζεται να παω σε καταστημα)

Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2022 at 6:45 ΜΜ, ilka71 said:

τελευταίος μηνιαίος με ρήτρα από ηρωνα. ρεύμα. 180 ρήτρα... 117 τα υπόλοιπα σύνολο 297.. ρεύμα μετά την αφαίρεση της επιδότησης 26 ευρώ! από τα 296 τα 26 ρεύμα Μόνο! τα λόγια είναι περιττά.. αλλά πλέον δεν μπορούμε να αλλάξουμε πάροχο γιατί θα είμαστε στα ίδια οπότε δεν έχει νόημα




]



c2274d43ed16d3d268ac4f3ea3eeb53d.jpgf0fd48eb3dd0d0087cc6db62b0e9e40b.jpg

αυτες ειναι οι χρεωσεις μου οι τελευταιες που ειχα ανεβασει σε προηγουμενο ποστ

ποσο θα μου ερχοταν εαν πηγαινα σε ενα προγραμμα της δεη?αντι για 297 ευρω 

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Στα έγραψα 

Οι KWhs επι 0,17 ημέρα και 0,13 νύχτα αντίστοιχα 

χωρις τις ρήτρες αναπροσαρμογης κλπ

τα άλλα ειναι τα ίδια σε όλους (ΥΚΩ κλπ)

 

 

Edited by Yrrah
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Yrrah said:

Στα έγραψα 

Οι KWhs επι 0,17 ημέρα και 0,13 νύχτα αντίστοιχα 

χωρις τις ρήτρες αναπροσαρμογης κλπ

τα άλλα ειναι τα ίδια σε όλους (ΥΚΩ κλπ)

 

 

ποιο προγραμμα λες της δεη και πως το ενεργοποιω ΧΩΡΙΣ να παω σε καταστημα δεη?γινεται?

βεβαια 0,17 οταν πεσουν οι τιμες αναπροσαρμογης θα ειναι τεραστιο νουμερο σε σχεση με το 0.065 που εχω τωρα(αλλα με μαμαει η αναπροσαρμογη)

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, ilka71 said:

ποιο προγραμμα λες της δεη και πως το ενεργοποιω ΧΩΡΙΣ να παω σε καταστημα δεη?γινεται?

βεβαια 0,17 οταν πεσουν οι τιμες αναπροσαρμογης θα ειναι τεραστιο νουμερο σε σχεση με το 0.065 που εχω τωρα(αλλα με μαμαει η αναπροσαρμογη)

Προς το παρόν δεν έχει αναπροσαρμογή και γίνεται online. Αν όλα πάνε καλά με την αίτηση σου (γιατί εγώ από Οκτωβριο που έχω κάνει αίτηση με έχουν στο Γ1), οι τιμές είναι οι παρακάτω:

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/promo/myhomeonline

Link to comment
Share on other sites

ποιο προγραμμα λες της δεη και πως το ενεργοποιω ΧΩΡΙΣ να παω σε καταστημα δεη?γινεται?
βεβαια 0,17 οταν πεσουν οι τιμες αναπροσαρμογης θα ειναι τεραστιο νουμερο σε σχεση με το 0.065 που εχω τωρα(αλλα με μαμαει η αναπροσαρμογη)

Χωρίς να ξέρω ή να παρακολουθώ τις τιμές χονδρικής, αυτό είναι που "φοβάμαι" και 'γω!
Μήπως σε σύντομο χρονικό διάστημα πέσουν οι τιμές και θα έχουμε τότε διπλάσια ή και παραπάνω τιμή κιλοβατώρας αν πάμε στη ΔΕΗ!
Πλήρωσα όμως μέχρι τώρα 520€ ρήτρα και κάηκε η γούνα μου!
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, thodoris85 said:

Προς το παρόν δεν έχει αναπροσαρμογή και γίνεται online. Αν όλα πάνε καλά με την αίτηση σου (γιατί εγώ από Οκτωβριο που έχω κάνει αίτηση με έχουν στο Γ1), οι τιμές είναι οι παρακάτω:

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/promo/myhomeonline

δηλαδη 2.5 μηνες μετα και σε εχουν ακομα στο παλιο με αναπροσαρμογη?τελικα κλασσικο δημοσιο ειναι η δεη .να βρασω την ιδιωτικοποιηση της

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Titarasaudi said:


Χωρίς να ξέρω ή να παρακολουθώ τις τιμές χονδρικής, αυτό είναι που "φοβάμαι" και 'γω!
Μήπως σε σύντομο χρονικό διάστημα πέσουν οι τιμές και θα έχουμε τότε διπλάσια ή και παραπάνω τιμή κιλοβατώρας αν πάμε στη ΔΕΗ!
Πλήρωσα όμως μέχρι τώρα 520€ ρήτρα και κάηκε η γούνα μου!

Η τιμή της KWh δεν πρόκειται να πέσει κάτω από 0.17 με τίποτα 

Το παράξενο είναι που δεν είναι ακόμα μόνιμα στα 0.30

με τον πόλεμο Ρωσίας Ουκρανίας στα σκαριά και την ένταση στο Καζακστάν ετοιμαστείτε 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, ilka71 said:

δηλαδη 2.5 μηνες μετα και σε εχουν ακομα στο παλιο με αναπροσαρμογη?τελικα κλασσικο δημοσιο ειναι η δεη .να βρασω την ιδιωτικοποιηση της

3 μήνες και 3 ημέρες από την αίτηση, και 2 μήνες και 3 ημέρες από τη μεταφορά μου στη ΔΕΗ για την ακρίβεια.

Μεμονωμένη περίπτωση είναι. Δεν είναι για το σπίτι που μένω μόνιμα οπότε δεν το έχω "κυνηγήσει" όσο θα έπρεπε, αν και δε λέει κάτι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

εν τω μεταξυ για την αιτηση που ειχα ξανακανει τ χρισουγεννα στην ραε για αμφισβητηση ρητρας του λογαριασμου αυγουστου-σεμπτεμβριου σημερα μου ηρθε μειλ οτι πρωτοκολληθηκε με σημερινη ημερομηνια.16 μερες μετα ..καλιο αργα παρα ποτε..περιμενω..

να σημειωσω οτι τελικα προτιμησα να στειλω την αιτηση αμφισβητησης με μειλ ,οπου εγραφα οτι μεσω της σελιδας τους δεν με αφηνε να πατησω το πρασινο κουμπι της υποβολης..το δεχτηκαν.για οποιον προσπαθει και μαυτον τον τροπο.. 

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα, μου ήρθε ο πρώτος εκκαθαριστικός στη Δ.Ε.Η. (πρόγραμμα myHome Online).

Βλέπω ότι υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής μέσα. Αν δεν κάνω λάθος, κανονικά δε θα έπρεπε να υπάρχει, σωστά;

Screenshot_1.png

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, bill_viper said:

Χαιρετώ την παρέα, μου ήρθε ο πρώτος εκκαθαριστικός στη Δ.Ε.Η. (πρόγραμμα myHome Online).

Βλέπω ότι υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής μέσα. Αν δεν κάνω λάθος, κανονικά δε θα έπρεπε να υπάρχει, σωστά;

Screenshot_1.png

Μήπως για το διάστημα της εκκαθάρισης είχες και κάποιες μέρες από άλλο πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως για το διάστημα της εκκαθάρισης είχες και κάποιες μέρες από άλλο πρόγραμμα;

Πράγματι, ο πρώτος λογαριασμός για 3 μέρες κατανάλωσης (53 kWh) ήταν στο Γ1 οικιακό. Και χρέωσαν 10€ ρήτρα αναπροσαρμογής για 3 μέρες;
129bdd3fe45611414d4d6820c473d104.jpg

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ,

ηρθε η στιγμη που θα ηθελα την γνωμη σας γιατι πιστευω οτι δεν τα υπολογιζουν σωστα αλλα οπως θελουν.Ρευμα εχω στην Nova Energy Home N (χωρις δικαιωμα ΚΟΤ) με παγια εντολη εξοφλησης λογαριασμου.Τρεις εναντι ενας εκκαθαριστικος και σας τους παραθετω παρακατω.Καθε προταση δεκτη εαν με συμφαιρει να αλλαξω παροχο , δοκιμασα και το excel του μελους koriakios αλλα δεν το καταλαβα.Ευχαριστω για το χρονο σας.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inked1_LI.jpg

Inked2_LI.jpg

Inked3_LI.jpg

Inked4_LI.jpg

Edited by kreppas
PiranxaS
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, bill_viper said:


Πράγματι, ο πρώτος λογαριασμός για 3 μέρες κατανάλωσης (53 kWh) ήταν στο Γ1 οικιακό. Και χρέωσαν 10€ ρήτρα αναπροσαρμογής για 3 μέρες;
129bdd3fe45611414d4d6820c473d104.jpg

Η ρήτρα πάει στην κατανάλωση …

στην επόμενη σελίδα αναλυτικά είναι 

Edited by Yrrah
Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2022 at 5:47 ΜΜ, kreppas said:

δοκιμασα και το excel του μελους koriakios αλλα δεν το καταλαβα

τι δεν κατάλαβες ακριβώς ? στην καρτέλα με κυμαινόμενα θέλει να γνωρίζεις κάποια πράγματα

On 11/1/2022 at 5:47 ΜΜ, kreppas said:

ηρθε η στιγμη που θα ηθελα την γνωμη σας γιατι πιστευω οτι δεν τα υπολογιζουν σωστα αλλα οπως θελουν.

εφόσον είσαι σε κυμαινόμενο πρέπει να γνωρίζεις τιμή χοντρικής , μαθηματικό τύπο υπολογισμού ρήτρας του προγράμματος και τυχών επιδοτήσεις του κράτους (πίστωση ΤΕΜ)

για να δεις επιβάρυνση ρήτρας σε €/kw κάνεις

€ ρήτρας αναπροσαρμογής δια kw(ημέρας + νύχτας)

Για να δεις τελική τιμή κάνεις

τη κανονική χρέωση € του προγράμματος μείον € επιδότησης συν € ρήτρας αναπροσαρμογής

δια kw(ημέρας + νύχτας)

τιμές προγραμμάτων ρεύματος (το αποθηκεύετε και ανοίγετε αντίγραφο)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολυ για την απαντηση σου αλλα δεν τα εχω και πολυ καλα τα μαθηματικα. Θα μπορουσε κάποιο μελος της κοινότητας να με βοηθησει εαν με συμφαιρει η παραμονη μου στην nova energy? Ευχαριστώ

PiranxaS
Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2021 at 3:25 ΜΜ, BlackBoldog said:

Σήμερα ήρθε ο πρώτος έναντι λογαριασμός από την ΔΕΗ με την myHome Enter + Ν η αποστολή εγγράφων είχε γίνει 27 Οκτωβρίου και 29 είχα ενεργοποιηθεί. Εμένα καλά μου φαίνεται για την ώρα δεν ξέρω τι λέτε και εσείς

image.png.5ea1985889aa8fdb7b624a43d610c3ae.png

Όπως είπα είχα υπογράψει στο myHome Enter + Ν 

Σήμερα βγήκε ο Εκκαθαριστικός και την ρήτρα που δεν έβαλαν τότε απότι βλέπω την βάλανε τώρα αλλιώς δεν εξηγείται

 

image.png.d5b0bc6b337755da04e79fef529611c1.png

Αλλά γιατί έχω πάλι δύο διαφορετικές χρεώσεις δεν έχω καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ενα γνωστο που εχει ρολοι γ22 στην elpedison ειχε το προγραμμα fixed με την ρητρα μεσα, αλλα η elpedison το καταργει και γραφει επανω οτι σε 60 ημερες ( απο τον λογαριασμο του Νοεμβριου ) μπορει να επιλεξει αλλο πακετο ατελως ή να φυγει αλλο παροχο επισης το ιδιο ατελως , αμα δεν κανει τιποτα εως 26/1/2022 τοτε θα μπει αυτοματα στο προγραμμα ρευματος του γ22 χωρις το προγραμμα fixed. Κοιτωντας στο ιντερνετ για τον βοηθησω για προγραμμα με ρολοι γ22 και την ρητρα μεσα βρηκα το volton Volton Unique Flat 22 εδω https://volton.gr/services/volton-unique-flat-22/ ,  με τιμη κιλοβατωρας 0,16150 με συνεπεια και μηνιαιο παγιο 19,90ευρω , μετα καλωντας την ηρων δεν εχει κανενα προγραμμα με ρητρα για ρολοι γ22 αλλα χωρις το ιδιο και nrg. Επισης βρηκα και την efa που εχει και εκεινη ενα προγραμμα με τιμη 0,1573 ευρω η κιλοβατωρα με το ιδιο παγιο με την volton δηλαδη 19,90 ευρω ( μαλλον συνεγαζονται ). Υπαρχει κανενας αλλος παροχος που να εχει χαμηλοτερη τιμη κιλοβατωρας; . Γενικα θα αυξηθει παρα πολυ η ρητρα ; και στα επαγγελματικα ρολογια γ22; . Αξιζει παντως προγραμμα με ρητρα προσαρμογης; εκεινος εχει περιπου 1500 κιλοβατωρες τον μηνα πανω κατω 

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Το προγραμμα της Δεη " my home onilne " εχει ρητρα αναπροσαρμογης;;;

Σκεφτομαι να περασω εκει τωρα απο προτεργια , ξερω θα μπυ πειτε οτι αργησα λιγο αλλα υπαρχουν και θεματα υγειας παιδια που μας εμποδιζουν να κινηθουμε νωριτερα.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Το προγραμμα της Δεη " my home onilne " εχει ρητρα αναπροσαρμογης;;;
Σκεφτομαι να περασω εκει τωρα απο προτεργια , ξερω θα μπυ πειτε οτι αργησα λιγο αλλα υπαρχουν και θεματα υγειας παιδια που μας εμποδιζουν να κινηθουμε νωριτερα.

Μέχρι στιγμής δεν έχει ρήτρα!
Και εγώ λόγω διαφόρων πραγμάτων δεν πήγα στο online πριν τις 02/12/21, έκανα αίτηση για ΔΕΗ πριν μια εβδομάδα και χθες μπήκα για να κάνω ενεργοποίηση το online.
Προς το παρών μου γράφει "αίτημα προς επεξεργασία". Ξέρουμε πόσο χρειάζεται για να ολοκληρωθεί η διαδικασία;
Link to comment
Share on other sites

Με πέταξε έξω από το home enter που είχα εδώ και κανα χρόνο γιατί έβαλα ΚΟΤ πριν 3 μήνες.

Μπορώ να το γυρίσω σε online χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής; 

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...